Gönderen Konu: [Çözüldü] Bazı Çekirdek Sürümlerinde Videoların Takılması  (Okunma sayısı 592 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 19
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GT820M + Intel Haswell-ULT
  • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
Linux Mint'in bugün gelen güncellemeleri arasında Linux çekirdeğinin 4.13.0-43 sürümü vardı. Bu sürüme yükselttiğimde Netflix'te izlediğim videolarda ufak bazı takılmalar, daha doğrusu akıcılık problemleri olduğunu gördüm. Ben de bir önceki kernel sürümü olan 4.13.0-41 sürümüne geri döndüm. Benzer bir durumu daha önce 4.15 kernel serisiyle yaşamış ve 4.13 serisine geri dönmüştüm.

Elbette kernelleri güncellemek zorunda değiliz, her seviye güncellemeyi yapmak zorunda değiliz ama yine de bu sorun aklıma takılınca bir sorayım dedim. Bu sorunun söz ettiğim kernel sürümlerinde çözümü var mıdır, yoksa Linux Mint geliştiricilerine durumu bildirelim mi?

Bu arada yeni gelen 4.13.0-43 sürümlü çekirdeğin sürümlerinde güvenlikle ilgili şeyler de olabilir. Sürüm notlarında Meltdown ve Spectre açıklarıyla ilgili bir şeyler yazıyordu. Tabii bu sadece PowerPC mimarisi için geçerli.
« Son Düzenleme: 06 Haziran 2018, 23:46:29 Gönderen: okanakinci »

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Ynt: Bazı Çekirdek Sürümlerinde Videoların Takılması
« Yanıtla #1 : 23 Mayıs 2018, 12:20:05 »
Güncelleme Yöneticisi => Görünüm menüsü => Linux Çekirdekleri aracında, her çekirdek ile ilgili hata raporları (bug), değişim günlüğü, CVE izleme ile ilgili bağlantılara ulaşabilirsiniz. Sorun yaşnan çekirdek ile ilgili böyle bir bildirim yapılmış mı öncelikle bunu kontrol edebilirsiniz.

Linux Mint, bildiğiniz üzere Ubuntu deposunu kullanıyor. Çekirdek, mesa sürücüleri, X sunucusu gibi temel kompenentler ile birlikte, yazılımların geneli bu kaynaktan geliyor. Sadece Linux Mint'e özel paketler Linux Mint'in kendi deposunda bulunuyor.

Bu sebeple bağlığa konu olan sorun için Ubuntu kaynaklı bildirim ve çözüm önerilerine yönelmek gerekiyor.

Ayrıca sistemi sorun yaşanan çekirdekle açıp, ekran kartı ile ilgili çektıları paylaşınız.
« Son Düzenleme: 23 Mayıs 2018, 12:46:43 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
« Yanıtla #2 : 23 Mayıs 2018, 15:30:30 »
Yanıtınız için teşekkür ederim. En kısa zamanda tekrar inceleyeceğim ve gerekirse Ubuntu geliştiricilerine hata bildiriminde bulunacağım.

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #3 : 23 Mayıs 2018, 20:21:49 »
Çekirdek 4.15 serisinin son sürümünü dener misiniz? Bu sürümde sorun oluşuyorsa ekran kartı ile çıktıları paylaşırsınız. Bir de top ya da htop komutuyla sistem kaynaklarının kullanımını gözlemlersiniz, kaynak kullanımı yoğun bir işlem varsa  geri dönüş yaparsınız.

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
« Yanıtla #4 : 06 Haziran 2018, 23:41:23 »
Linux Mint 19'da şöyle bir çözüm buldum: TLP ve Laptop Mode Tools gibi güç yönetim paketleri bu soruna neden oluyormuş. Artık bunları kullanmıyorum. Böylece sorun da çözülmüş oldu. Zaten ilginçtir, bu sorun ne bilgisayardaki bir video dosyasında ne de YouTube ya da başka bir video sitesinde görülüyordu. Sadece ama sadece Netflix'te bu sıkıntıyı yaşıyordum. Belki de sorun kernelden ya da güç yönetim paketlerinden değil de DRM içeriği çalıştıran kodek paketinin yeni kernel ve güç yönetim paketleriyle uyumsuz olmasıdır. Belki de güncellenmesi gerekiyordur. Bilemiyorum.

Sonuç olarak sorun çözüldü.

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
TLP kullanıp, performans gerektiren bir işlem olduğunda, aşağıdaki komutla performans kipine geçiş yapabilirsiniz.

Kod: [Seç]
sudo tlp ac
İşlem gücüne ihtiyacınız kalmadığında aşağıdaki komutla yeniden güç tasarrufu kipine geçiş yapabilirsiniz.

sudo tlp bat

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
TLP kullanıp, performans gerektiren bir işlem olduğunda, aşağıdaki komutla performans kipine geçiş yapabilirsiniz.

sudo tlp ac

Aslında bu öyle bir sorun değil. TLP, AC modundayken bile bu sorunu yaşatıyordu. Zaten o yüzden TLP'yi kaldırdım.

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Peki o zaman, bu durumda konuyu kilitleyelim.