Gönderen Konu: Özgür Yazılıma Nasıl Katkıda Bulunabilirim?  (Okunma sayısı 1059 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 19
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GT820M + Intel Haswell-ULT
  • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
Özgür Yazılıma Nasıl Katkıda Bulunabilirim?
« : 09 Mart 2018, 08:43:05 »
Özgür yazılım dünyasıyla tanışan, felsefesini öğrenen bazı kullanıcıların bir noktadan sonra sordukları bir soru bu. Bu yazılımların kamuya ait olduğunu, herkesin işin bir ucundan tuttuğunu, büyüleyici gelişmeler yaşandığını görünce insan ister istemez "ben de bir ucundan tutayım" diyebiliyor. Özgür yazılıma katkıda bulunmak için ille de kod yazmayı biliyor olmak olmak gerekmez. Herkes yeteneği ve imkânlarına göre bir şeyler yapabilir. Madde madde sayalım. Size hangisi uygunsa onu yapabilirsiniz.

1) Kod Yazabilirsiniz

Eğer kod yazmayı biliyorsanız ilgilendiğiniz bir özgür yazılıma katkıda bulunabilirsiniz. Bu yazılımlar açık kaynaktır ve Genel Kamu Lisansına sahiptir. Ya da siz yepyeni bir yazılım projesine başlayabilirsiniz. Yeni programcı ihtiyacı hiçbir zaman son bulmaz. Yeni yazılım ihtiyaçları, mevcut yazılımlarda güncelleme, geliştirme ve yama yapma ihtiyacı da hiçbir zaman bulmaz. Eğer böyle bir yeteneğiniz varsa kolları sıvayabilirsiniz. Nasıl bir projeye katılacağınız ya da nasıl bir projeyi başlatacağınız size kalmış.

2) Çeviri Yapabilirsiniz

İnsanlar kendi dillerindeki bir yazılımı tercih etmeye daha çok meyilli oluyorlar. Bu nedenle bir yazılım ne kadar çok dili desteklerse o kadar yaygınlaşacaktır. Eğer yabancı dil biliyorsanız çeviri yaparak özgür yazılımların yaygınlaşmasına katkıda bulunabilirsiniz. Türkçe desteği olmayan bir yazılımı dilimize kazandırabileceğiniz gibi yerli bir özgür yazılımı da yabancı dillere çevirebilirsiniz. Çeviri için Launchpad, Transifex ve diğer sitelere bakabilirsiniz. Ayrıca yazılımların po uzantılı dil dosyalarını Poedit gibi yazılımlarla çevirebilirsiniz.

3) Hata Bildiriminde Bulunabilirsiniz

Yazılımları sadece kullanarak gördüğünüz hataları geliştiricilere iletebilirsiniz. Böylece daha kusursuz özgür yazılımların ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca geliştiricilere aklınızdaki bir fikri iletebilirsiniz. Yazılımların kararlı sürümleri üzerinden bildirim yapabileceğiniz gibi beta, nightly ve developer sürümleri de çıkarılıyor. Bu kararsız sürümlerdeki amaç geri bildirimlerle hataları tespit edip düzeltmek ve kararlı bir sürüm ortaya çıkarmaktadır. Pek çok yazılımın içinde geri bildirim butonu bulunmakta. Bunun dışında özgür yazılımların GitHub sayfalarıyla da geliştiricilerle bağlantıya geçmeniz mümkün.

Hata bildirimi yapmak için kod yazmayı bilmek gerekmiyor ama bu iş de kod yazmak kadar önemli. Yazılım geliştiricilerin, yazılımları kullanıp geliştiricilere geri bildirimde bulunacak kullanıcılara ihtiyacı var. Elinizi taşın altına koyun.

4) Bağışta Bulunabilirsiniz

Pek çok özgür yazılım kâr amacı gütmeyen kişi veya topluluklar tarafından geliştiriliyor. Maddi desteğe ihtiyaç duyuyorlar. Ne yazık ki her özgür yazılım ihtiyaç duyduğu kaynağa erişemiyor. Linux çekirdeği, ofis yazılımları, web tarayıcılar, masaüstü ortamları, iş ve tasarım amaçlı uygulamalar, sistem araç gereçleri, Linux dağıtımları ve aklınıza gelebilecek her türlü yazılıma bağışta bulunabilirsiniz. Hatta Özgür Yazılım Vakfı'na da bağış yapabilirsiniz. Hangisini seçeceğiniz size kalmış.

"Çok zengin değilim, çok küçük tutarlarda bağış yapabilirim, onun da faydası olmaz" demeyin. Bir dolarlık bağış bile fark yaratabilir, imkânlarınız dâhilinde destek olabilirsiniz. Pek çok özgür yazılım, kendi resmi web sitesinde bir "donate" butonu bulundurur. Oradan bağış yapabilirsiniz. Eğer o butonu bulamadıysanız geliştiriciye e-posta atabilirsiniz.

5) Forumlarda Bilginizi Paylaşın

Burası gibi forumlarda yeni gelen, yardıma ihtiyacı olan, merak ettiği şeyler bulunan kişilere bilginizi aktarabilirsiniz. Onların sorunlarını çözmelerine yardımcı olarak onların özgür yazılımdan kopmamasını sağlayabilirsiniz. Bu da özgür yazılım topluluğunu güçlendirecektir. Cevabını bildiğiniz bir soru olduğunda yanıtlamaktan çekinmeyin.

Sadece soru cevaplamak değil, özgür yazılımla ilgili bir haberi paylaşabilir, bir yazılımı tanıtabilir ya da benim şu an yaptığım gibi yazı yazabilirsiniz.

6) Çevrenizdekilere Özgür Yazılımı Tavsiye Edin

Özgür yazılımları ne kadar çok insan kullanırsa o kadar güçleneceklerdir. Pek çok insan kendilerini kapalı kodlu yazılımlara bağlı tutan bir zorunluluk olmadığı hâlde özgür yazılım kullanmıyor. Çünkü konudan habersizler ya da yanlış bilgilere sahipler. Onlara özgür yazılımların avantajlarını ve topluma faydalarını anlatabilirsiniz.
« Son Düzenleme: 09 Mart 2018, 08:44:40 Gönderen: okanakinci »

Çevrimdışı Enterprise-1701A

• Yeni Penguen
  • *
    • Kullanmıyorum
    • Kullanmıyorum
  • Dağıtım: Linux Mint 19 Tara
  • Masaüstü: MATE 1.20.1 (Gtk 3.22.30-1ubuntu1)
  • Grafik Kartı: [AMD/ATI] RS690M
  • İşlemci: AMD Athlon 64 X2 TK-57
Ynt: Özgür Yazılıma Nasıl Katkıda Bulunabilirim?
« Yanıtla #1 : 24 Mart 2018, 14:46:56 »
Merhaba, ben maddi bağış hakkında soru sormak istiyorum. Bu site bir vakıf ya da dernek tarafından mı sürdürülüyor yoksa bir kişi ya da kişi grubu tarafından mı? Maliyeciler bundan da vergi almak için peşinize düşebilir? Elbette her ticari işten vergi tahsil edeceklerdir ama bari bağışlara dokunmasalar!
Daha önce hiç kimsenin gitmeye cesaret edemediği yerlere korkusuzca gitmek için.

Çevrimdışı JihXela

• Çaylak Penguen
  • **
  • Dağıtım: Manjaro
  • Masaüstü: Xfce
  • Grafik Kartı: GeForce GT 320M
  • İşlemci: Intel Core i3 M330
« Yanıtla #2 : 24 Mart 2018, 14:55:14 »
Maddi bağış herhangi bir vakıf veya dernek tarafından toplanmıyor. Her geliştirici bağış kabul etmek için paypal veya patreon tarzında sistemlere başvuruyor. Vergi toplandığını düşünmüyorum açıkcası. Linux Mint kendi sayfasında bağışlarla ilgili bir bölüme yer vermiş. Bağışlar hakkında daha ayrıntılı biligye ulaşmak veya bağış yapmak için bu sayfayı kullanabilirsiniz: https://linuxmint.com/donors.php

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 19
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GT820M + Intel Haswell-ULT
  • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
« Yanıtla #3 : 24 Mart 2018, 17:18:27 »
Sanırım @Enterprise-1701A'nın sormak istediği herhangi bir özgür yazılıma değil de bu foruma bağışta bulunmak. Bu forum bağış kabul ediyor mu onu bilmiyorum. Forum yönetiminden bir arkadaşa sorabilirsiniz.

Çevrimdışı Genizcil_N

• Forum Yöneticisi
  • Dağıtım: Linux Mint 18.3
  • Masaüstü: Mate
« Yanıtla #4 : 24 Mart 2018, 23:31:00 »
Merhaba, ben maddi bağış hakkında soru sormak istiyorum. Bu site bir vakıf ya da dernek tarafından mı sürdürülüyor yoksa bir kişi ya da kişi grubu tarafından mı? Maliyeciler bundan da vergi almak için peşinize düşebilir? Elbette her ticari işten vergi tahsil edeceklerdir ama bari bağışlara dokunmasalar!
Bu sitenin alan adı, sunucu masrafı vb. giderlerini soruyorsanız onları Danny karşılıyor.  Siteye bağış kabul edilmiyor. Burada ticari herhangi bir faaliyet, kazanç yok.

Çevrimdışı minteger

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 17.3 KDE
  • Masaüstü: --illede KDE
  • Grafik Kartı: Nvidia
  • İşlemci: AMD
« Yanıtla #5 : 03 Ekim 2018, 01:41:03 »
Üzerinden uzun zaman geçmiş ancak yazayım.
Güzel ve bir yazı olmuş.