Gönderen Konu: UEFI destekli iso'larda USB boot sorunu  (Okunma sayısı 609 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı xxxyyy

• Yeni Penguen
  • *
UEFI destekli iso'larda USB boot sorunu
« : 03 Mart 2018, 01:29:38 »
Mehaba. Uefi desteği olmayan bilgisayara usb'den 64 bit sistem kurmak istediğimde iso kalıbı uefi özellikli ise sistem ilk açılış anında donunyor(bilgisayar bios ekranıda donuyor). Bilgisayarı kasadan kapatmak zorunda kalıyorum. Bootable usb oluştururken uefi özelliği devredışı bırakılarak  yani mbr usb oluşturulabilir mi? Usb'yi "dd" "cp" komutları ve "gnome disks" uygulamasını kullanarak oluşturdum hepsindede sonuç aynı oldu. Unetbootin kullandığımda ise usb'yi boş olarak algıladı. Fedora ve Mint ile denediğimde sistem donuyor. Uefi özelliği olmayan 64 bit Devuan ile denediğimde ise hiç bir sorun yaşanmıyor.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 3.8 & Mate 1.20
Ynt: UEFI destekli iso'larda USB boot sorunu
« Yanıtla #1 : 03 Mart 2018, 10:20:35 »
Öncelikle USB belleği tam olarak biçimlendirmeyi deneyiniz. Bunun için Linux Mint'in aracı mintstick kullanılabilir, menüden aratarak ulaşabilirsiniz. ISO dosyasını USB belleğe yazdırmak için Etcher uygulamasını deneyebilirsiniz. ISO dosyasını yazdırdıktan sonra sistemi USB bellek ile açtığınızda, Linux Mint'i uyumluluk kipi (compatibility mode) seçeneği ile başlatmayı deneyin.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı xxxyyy

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #2 : 22 Temmuz 2018, 01:22:36 »
Merha öncelikle cevabınız için  teşekkür ederim. Uzun zamandır foruma girmediğim için cevap veremedim, sadece arada göz atıyordum.  Sorunumu çözdüğüm söylenemez. Uğraşmayı bırakıp 32 bit kurdum. Etcher ile denemedim. Manjaro ve Debian'ın uefi'li kalıblarında sorun yaşanmıyor. Bu sorunla uğraşmayı bıraktım. Bu durumda konuyu çözüldü diye etiketlemelimiyim?
« Son Düzenleme: 22 Temmuz 2018, 01:24:30 Gönderen: xxxyyy »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #3 : 22 Temmuz 2018, 01:29:19 »
Etiketlemeye gerek yok. Linux Mint ISO dosyaları hem EFI hem de klasik kipi destekler. Sistemde EFI desteği varsa, kurulum medyası sizi Grub menüsü ile karşılar, eğer sistemde EFI desteği yoksa sizi bir isolinux menüsü karşılayacak ve kurulum buna göre yapılacaktır.

Bunun haricindeki sorun, kurulum sırasındaki güncel Grub dosyaları ile ilgili olabilir. Bu durumda internet bağlantısı olmadan kurulum yapmak denenebilir.

Çevrimdışı xxxyyy

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #4 : 22 Temmuz 2018, 02:08:04 »
Sanırım yaşadığım sorunu anlatamamışım. Şöyleki usb boot etmeye başlamadan bilgisayar donuyor .
resimde görünen ekranda donuyor
« Son Düzenleme: 22 Temmuz 2018, 02:12:23 Gönderen: xxxyyy »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #5 : 22 Temmuz 2018, 23:35:59 »
Buradaki uygulamayı indirip USB bellekteki tüm disk bölümlerini silin. Bu uygulama ile ayrıca disk bölümleme tablosunu MBR olarak ayarlayın. Ardından USB belleği birincil bölüm olarak Fat32 olarak biçimlendirin. Sonrasında ISO dosyasını Unetbootin ile yazdırmayı deneyebilirsiniz.