Gönderen Konu: [Çözüldü] Freedos USB'si Oluşturma ve BIOS Güncelleme Sorunu  (Okunma sayısı 567 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 19
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GT820M + Intel Haswell-ULT
  • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
Merhaba arkadaşlar.

Bilgisayarımın marka ve modeli Dell Inspiron 3542. Şu an tekrar Linux Mint 18.3 Cinnamon'a geçtim. Dell, Meltdown ve Spectre açıklarının ortaya çıkması üzerine yeni bir BIOS sürümü yayımlamış. Fakat bu BIOS dosyası exe uzantılı. Bilgisayarımda Windows yok, Windows'a bulaşmak da istemiyorum. Fakat güvenlik açığının kapanması için bu BIOS güncellemesini yapmam gerekiyor.

Exe uzantılı dosyayı Wine ile çalıştırdım ama hata verdi. Ben de webde biraz araştırma yaptım. Unetbootin ile bir Freedos USB'si oluşturmam gerektiği ve ondan sonra da BIOS dosyasını bu USB'ye atıp ismini bios.exe olarak değiştirmem gerektiği yazıyordu. Bunu yaptım ve bilgisayarı USB'den başlattım ama "missing operating system" hatası aldım. Bunun da çözümü araştırdım. Ve çözüm olarak USB'ye Gparted yazılımı aracılığı ile boot bayrağı atamam gerektiği yazıyordu. Bunu da yaptım ve yeniden başlattım ama bu kez de bu USB'nin boot edilebilir bir USB olmadığı hatasını aldım.

Sorunun Unetbootin'de olduğuna karar verip Linux Mint'in USB oluşturucusunu ve Gnome Multi Writer yazılımıyla denedim ama bu kez de USB salt okunur olduğundan BIOS dosyasını içine atamadım. Zaten atsam da atmasam da Freedos USB'si çalışmıyor. Saatlerdir uğraşıyorum ama çözüm bulamadım. Anladığım kadarıyla ben daha doğru düzgün Freedos USB'si dahi oluşturabilmiş değilim. Bu sorunu nasıl çözebilirim?
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2018, 01:14:06 Gönderen: okanakinci »

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 3.8 & Mate 1.20
Ynt: Freedos USB'si Oluşturma ve BIOS Güncelleme Sorunu
« Yanıtla #1 : 24 Şubat 2018, 21:43:10 »
Öncelikle "USB Bellek Biçimlendirici" ile USB belleği Fat32 dosya sisteminde biçimlendirin. Ardından ISO dosyasını Etcher ile yazdırmayı deneyebilirsiniz.

Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 19
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GT820M + Intel Haswell-ULT
  • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
Ynt: Freedos USB\'si Oluşturma ve BIOS Güncelleme Sorunu
« Yanıtla #2 : 24 Şubat 2018, 22:03:38 »
Etcher, yazdırmadan önce aşağıdaki resimde görülen uyarıyı veriyor. Elimdeki Freedos ISO'su mu hatalı acaba?

Mesajlar Birleştirildi.
Nihayet sorun çözüldü. Hem yanlış kalıbı indirmişim. Hem de webde bulduğum anlatımlarda yanlış bilgi verildiği için bazı şeyleri yanlış yapıyormuşum. Bilgisayarında sadece Linux bulunan, Windows kullanmayan arkadaşlar için BIOS güncellemesinin nasıl yapıldığını anlatayım.

1) http://www.freedos.org/download/ adresinden USB Full Installer yazan zip paketi indirilecek. Kesinlikle diğerlerinden biri olmayacak.
2) Flash disk, Linux Mint'te bulunan USB Bellek Biçimlendirici ile biçimlendirilecek ve yeniden bağlanacak.
3) Etcher yazılımı ile zip paketi flash diske yazılacak. Unetbootin çok tavsiye edilse de ben onunla yapamadım. Etcher bu işi harika yapıyor.
4) Flash disk çıkarılıp yeniden takılacak.
5) Flash diske, bilgisayarın üreticisinin yayımladığı en son BIOS dosyası atılacak. Bilgisayar markanızın web sitesinde bulabilirsiniz.
6) Çoğu yerde BIOS dosyasının adının bios.exe olarak değiştirilmesi gerektiği yazıyor. Bu yanlış bir bilgi. BIOS dosyasının ismi kesinlikle değiştirilmeyecek.
7) Bilgisayarın fişe takılı olduğundan emin olunacak. Bu iş için kesinlikle pil gücü kullanılmayacak.
8 ) Bilgisayar, başlangıçtaki boot ayarlarından usb storage device'den açılacak şekilde ayarlanacak. O ayarı bulamayanlar nerede bulabileceklerini ayrıca araştırabilirler.
9) Dil seçiminden sonra Freedos kurulumuna başlamayı isteyip istemediğinizi soracak. Hayır diyeceksiniz ve dos kipine gireceksiniz.
10) Karşınıza C:\ yazan siyah bir ekran gelecek.
11) BIOS dosyasının adını uzantısıyla birlikte girin. Büyük küçük harf varsa buna dikkat edin. Mesela bende bu dosyanın adı 3442A13.EXE idi. Onu yazıp enter tuşuna bastım.
12) Emin olup olmadığınızı soracak. Y tuşuna basıp enter tuşuna basın.
13) Bilgisayar yeniden başlayacak ve kendiliğinden BIOS kurulumuna geçecek. Hiçbir şeye dokunmayın.
14) Kurulum bittiğinde sistem bir daha yeniden başlayacak. Hayırlı uğurlu olsun, BIOS'unuzu güncellediniz. Flash diski çıkarabilirsiniz.

Not: Benim bilgisayarımda her şey tam olarak bu şekilde gerçekleşti. Sizde aynısı olur mu, sorun yaşar mısınız bunu bilmem. BIOS güncellemenin her zaman riskli bir şey olduğunu unutmayın. O yüzden sorun yaşarsanız sorumluluk kabul etmediğimi baştan belirteyim.
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2018, 01:13:54 Gönderen: okanakinci »