Gönderen Konu: [Çözüldü] Invalid PBLK length 5 hatası  (Okunma sayısı 268 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ement

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 18.3
  • Masaüstü: Xfce
  • İşlemci: İntel Q6600
[Çözüldü] Invalid PBLK length 5 hatası
« : 24 Şubat 2018, 19:40:38 »
Öncelikle herkese merhaba ilk defa linux kurmaya çalışıyorum ve açılışta her seferinde aynı hatayla karşılaşıyorum "acpi LNXCPU:00: Invalid PBLK length [5]" ve sistem açılmıyor. Denediğim bütün yüklemeleri sadece compatibility  mode ile açılış yapıp kurabiliyorum ancak kurulumdan sonra açılışta siyah ekran çıkıyor ve hiçbir şekilde açılmıyor.  Hata ile ilgili yerli kaynaklarda hiçbir bilgiye ulaşamadım yabancı kaynaklarda ise genelde eski asus anakartlarda olan bios uyuşmazlığı deniyor ancak sorunun çözümüne yönelik bir yazıya rastlamadım. Yardımcı olabilecek varsa sevinirim .

Yüklemeye çalıştıklarım:
Pardus 2013 kde (hiç yüklenmedi)
Pardus 2013 genome (kuruldu sildim)
Linux mint 18.3 cinnamon
Linux mint 18.3 Xfce
Linux mint 18 Xfce
Ubuntu 16.04 (kuruldu sanırım ekran kartı driver sorunu var çok kasıyor)

Sistemim:
Pentium 4 3.0e işlemci
ASUS P4S800 anakart
ATI Radeon HD 4650 agp ekran kartı
3 gb RAM
« Son Düzenleme: 26 Şubat 2018, 17:59:00 Gönderen: ement »

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon 3.8 & Mate 1.20
Ynt: Invalid PBLK length 5 hatası
« Yanıtla #1 : 24 Şubat 2018, 20:59:24 »
Bu sistem Linux Mint 18.x Xfce 32 bit uygundur. Bunun kurulumunu uyumluluk kipi (compatibility mode) ile yaptıktan sonra, sistemi aşağıdaki şekilde acpi=off değişkeni ile açmayı deneyin. Bu değişken güç yönetimini pasifleştirecektir, sanırım sistemi bu şekilde kullanmak zorundasınız.

Grub önyükleyici menüsü => Gelişmiş seçenekleri açın, Linux Mint açılış seçeneği üzerinde e tuşuna basın ve aşağıdaki videoda gösterildiği biçimde quiet splash değişkenlerini silip nomodeset değişkeni yerine acpi=off  değişkenini eklemeyi deneyin.

https://linuxmint.com/pictures/screenshots/rosa/nomodeset_grub.webm

Grub menüsü başlangıçta görünmüyorsa, açılış sırasında üst karakter (shift) tuşuna basmayı denersniz.

Masaüstüne ulaştığınızda aşağıdaki komutları sırasıyla uçbirimde çalıştırarak acpi=off seçeneğini kalıcı hale getirirsiniz.

Kod: [Seç]
echo 'GRUB_CMDLINE_LINUX="$GRUB_CMDLINE_LINUX acpi=off"' | sudo tee  /etc/default/grub.d/acpi-off.cfg
Kod: [Seç]
sudo update-grub
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2018, 14:03:03 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı ement

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 18.3
  • Masaüstü: Xfce
  • İşlemci: İntel Q6600
« Yanıtla #2 : 26 Şubat 2018, 10:29:03 »
Teşekkür ederim detaylı anlatım için kurulumu gerçekleştirdim gayet güzel çalışıyor sadece flash player ve videolarda kasma var sanırım ekran kartından kaynaklı.

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon 3.8 & Mate 1.20
« Yanıtla #3 : 26 Şubat 2018, 15:52:27 »
Bu GPU ile bir miktar daha performans için buradaki öneriyi uygulayabilirsiniz. Eğer sorun çözülmezse yeni bir konu açabilirsiniz.

Bu konu ile ilgili sorun çözüldüğüne göre başlığı etiketlerseniz,  konuyu kilitleyebiliriz.

Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...