Gönderen Konu: Linux GUI programlama: BaCon ile hızlı ve kolay  (Okunma sayısı 513 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kembağal

  • Çok Yeni Penguen
  • *
  • İleti: 2
Linux GUI programlama: BaCon ile hızlı ve kolay
« : 03 Şubat 2018, 15:25:54 »
 BaCon, BASIC türevi bir programlama dilidir.
BaCon ile yazdığınız kodları C derleyiciler ile çalıştırılabilir dosya hâline getirmeniz mümkündür.


BaCon, MacOSX dahil çoğu Unix / Linux / BSD platformunda çalışan Unix tabanlı sistemler için ücretsiz bir BASIC-C çeviricidir. 64 bit platformlar dahil farklı platformlarda derlenebilen araçlar oluşturmaya yardımcı olmaya yöneliktir.

BaCon bir çevirici, dönüştürücü, kaynaktan kaynağa derleyici, vb. şekillerde tanımlanabilir. Korn Shell, ZShell veya BASH yüklü sistemlerde BaCon ile yazılmış BASIC türevi kodu C koduna çevirerek GCC, Compaq C, TCC, clang/LLVM gibi derleyicilerle makine koduna derlemek mümkündür.

BaCon nasıl kurulur?
BaCon sitesinde çeşitli Linux dağıtımları için hazırlanmış paketler (.deb, .rpm gibi paketler) bulunmaktadır. Ancak kullandığınız dağıtım için hazırlanmış paket bulunmuyorsa bile şu şekilde kurulum yapabilirsiniz:
1. BaCon-x.x.x.tar.gz dosyasını indirin (versiyon numarası yerine x yazılmıştır).
2. Eğer tar.gz dosyasını açmak için grafik arayüzlü bir program yoksa komut satırına tar xvfz bacon-x.x.x.tar.gz (indirdiğiniz tar.gz dosyasının ismi, terminal dosyanın bulunduğu dizinde değilse ~/Downloads/bacon-x.x.x.tar.gz vb. şeklinde dosya yolunu da yazınız.)
3. Dosya açıldıktan sonra cd bacon.x.x.x şeklinde dizine giriniz.
4. Root olarak şu komutları sırayla çalıştırınız:
./configure
make
make install

Eğer herhangi bir problem çıkmazsa kurulum tamamlanacaktır.

BaCon ile kod yazmak için BaConGUI adında bir arayüz bulunmaktadır. .bac uzantılı dosyaları bu arayüz ile ilişkilendirebilirsiniz. Böylece dosya düzenleme işlerini daha kolay yapmanız mümkün olabilir. Bu arayüzün Tools menüsünde Convert ve Execute ile programınızı derleyip test edebilirsiniz. BASIC programcılarının hemen tanıyabileceği bir kodla bu testi yapabilirsiniz:
FOR x = 1 TO 10
PRINT "Merhaba dünya!"
NEXT x

Grafik Kullanıcı Arayüzü (GUI) nasıl oluşturulur?
BaCon ile Linux programlamaya hızlı bir giriş yapılabilir. Grafik Kullanıcı Arayüzü (GUI) oluşturmak oldukça kolaydır. hug.bac dosyasını indirip program kodunuzun başına INCLUDE "hug.bac" şeklinde bir satır ilave ederek GUI yazabilirsiniz. Aşağıdaki kodla başlığı “Merhaba dünya!” olan bir pencere oluşturabilirsiniz:
INCLUDE "hug.bac"
INIT
window = WINDOW(“Merhaba dünya!", 200, 200)
DISPLAY

hug.bac nedir?
hug İngilizce Highlevel Universal GUI ifadesinin kısaltmasıdır.

hug.bac dosyası, grafik kullanıcı arayüzü oluşturmak için kullanabileceğiniz fonksiyonları içermektedir. Bu dosyayı INCLUDE "hug.bac" şeklinde kodunuza ekleyerek kolayca grafik kullanıcı arayüzü oluşturabilirsiniz.

HUG, BaCon'un grafik kullanıcı arayüzlerini hızlı ve verimli bir şekilde ayarlamasına olanak tanıyan basit bir dizi işlevdir. Model olarak, araçlar kümesi HTML Formlarında sıkça bulunan araçlarla (widget) sınırlıdır. Ardından, güçlü kanvas aracıyla ve bazı çizim komutlarıyla ve ayrıca klavye ve fare olaylarını sorgulamak için kullanılan yöntemlerle genişletilir.

Uygulama, GTK kütüphanelerinden gerekli işlevleri almak için BaCon IMPORT deyimini kullanarak GTK'ya dayanır. Bu yaklaşımın avantajı, elde edilen yürütülebilir dosyanın GTK ile ikili düzeyde bağımlılığı bulunmamasıdır. Bu, HUG kullanan bir programın, GTK mevcut olmadığında bile yürütülebileceği anlamına gelir.

Genel kullanım
Bir kullanıcı arayüzünü kurmak için öncelikle gerekli pencere öğelerinin tanımlandığı bir pencere oluşturulur. Çoğu pencere aracı için, bir "geri çağırma" (callback) tanımlamak mümkündür. Aslında bu, pencere aracı etkinleştirildiğinde geri çağrılan kullanıcı tanımlı bir işlevdir.
 

Çevrimdışı adnan358

  • Yeni Penguen
  • *
  • İleti: 44
  • Dağıtım: mint
  • Masaüstü: cinnemon
  • İşlemci: intel
Ynt: Linux GUI programlama: BaCon ile hızlı ve kolay
« Yanıtla #1 : 28 Mart 2018, 09:23:04 »
Grafiksel arayüzü tamamen kendimiz manuel mi oluşturuyoruz yoksa Visual Studio tarzı sürükle bırak yöntemi ile olusturmamız mümkün mü ?