Gönderen Konu: OnlyOffice: Harika Bir Ofis Uygulaması  (Okunma sayısı 815 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 19
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GT820M + Intel Haswell-ULT
  • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
OnlyOffice: Harika Bir Ofis Uygulaması
« : 25 Ocak 2018, 14:14:13 »
Microsoft Office'in Linux sürümü bulunmayabilir ama Linux gerçekten de bir ofis yazılımı cenneti olup buna ihtiyaç duyan herkese hitap etmektedir. Libreoffice, Apache OpenOffice, Kingsoft WPS Office, Softmaker Office, Softmaker FreeOffice, Calligra Suite, Gnome Office(AbiWord-Gnumeric) sadece benim bildiğim Linux versiyonu olan ofis yazılımları. Bunların dışında Microsoft Office'in web üzerinden çalışan ücretsiz sürümü Linux'ta kullanılabildiği gibi Google Dökümanlar, Zoho ve benzeri bazı ofis uygulamaları da bilgisayara kurulmadan web tarayıcıdan kullanılabiliyor.

Seçeneklerimiz bunlarla sınırlı değil elbette. Ben de her gün yeni birini öğreniyorum. Bugün de bir başkasını öğrendim: OnlyOffice. Bu ofis yazılımının hikâyesi 4 Temmuz 2009'da başladı. 25 Aralık 2014'teyse Linux sürümünü piyasaya sürdü. 20 Nisan 2015'teyse online sürümünü Linux kullanıcılarına açtı.

Gelelim bu yazılımın ücretsiz sürümünün vadettiği özelliklerine.
* Tek pakette üç yazılım. Belge düzenleme, tablo düzenleme ve sunum düzenleme.
* Microsoft Office belge biçimleriyle tam uyum.
* Özgür belge biçimleriyle tam uyum.
* Buluta kaydetme.
* Eklenti desteği.
* Düzenli güncellemeler.

Linux için hem deb, hem rpm hem de taşınabilir sürüm çıkarmışlar. Ben de taşınabilir sürümü indirip denedim. OnlyOffice'in benim en çok dikkatimi çeken özellikleri:
* AGPL ile lisanslanmış. Yani bir özgür yazılım.
* Şık ve basit bir arayüzü var.
* Diğer sürümleri bilmem ama taşınabilir sürümde dil seçeneği göremedim. Yazılım sadece İngilizce ama başka bir şey fark ettim: Belge dili seçeneği arasında Türkçe de var..
* Hepsinden önemlisi Türkçe imla denetimi özelliği var.
* Oldukça hafif çalışıyor. Sistemi yormuyor.
* Şerit minimize edilebiliyor.

OnlyOffice'in çeşitli amaçlar için ücretli sürümleri olduğu gibi ev kullanıcılarına hitap eden ücretsiz sürümü de var. Bunun yanı sıra web tarayıcıdan çalışan sürümü ve mobil sürümü var. Bence ücretsiz masaüstü sürümü yeterli olacaktır.

Masaüstü sürümünü için burayı tıklayınız.
Github sayfası için burayı tıklayınız.

Ekran görüntüleri aşağıdadır.

Çevrimdışı alper

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Mint 18.1 Serena x64
  • Masaüstü: Cinnamon 3.2
  • Grafik Kartı: Nvidia GT 840m 2GB
  • İşlemci: Core i7 4510U 2.00 GHz
Ynt: OnlyOffice: Harika Bir Ofis Uygulaması
« Yanıtla #1 : 01 Şubat 2018, 15:23:11 »
program Türkçe midir?
Sormaz ki bilsin, sorsa bilirdi; bilmez ki sorsun, bilse sorardı.

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
« Yanıtla #2 : 01 Şubat 2018, 22:31:15 »
program Türkçe midir?

Hayır, program Türkçe değil ama Türkçe imla denetimi var.

Çevrimiçi minteger

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 17.3 KDE
  • Masaüstü: --illede KDE
  • Grafik Kartı: Nvidia
  • İşlemci: AMD
« Yanıtla #3 : 02 Şubat 2018, 00:23:51 »
Umarım Türkçe desteği tez zamanda gelir.

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
« Yanıtla #4 : 02 Şubat 2018, 07:33:26 »
Umarım Türkçe desteği tez zamanda gelir.

Ben o konuda pek umutlu değilim. Belki ücretli sürümünde vardır ama ücretsiz sürümünde İngilizce hariç hiçbir dil yok. Türkçeden çok daha yaygın diller (İspanyolca, Fransızca vb.) bile yok.

Bunun önemli olmadığını düşünüyorum. Arayüz İngilizce olsa da neyin ne olduğu belli zaten. Önemli olan Türkçe imla denetimi ki onu da vermişler.
« Son Düzenleme: 02 Şubat 2018, 15:29:52 Gönderen: okanakinci »

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
« Yanıtla #5 : 06 Mart 2018, 17:25:46 »
Eğer çeviriye katılmak isteyen arkadaşlar varsa buradan başvuruda bulunup Türkçe çevirinin başlatılmasını ve ekibe katılmak istediklerini belirtebilirler. Şu an Türkçe çeviri çalışması yok ama istersek başlatabiliriz. Şu an İngilizce ve Rusça seviyesi %100'de. Çekçe, Fransızca, Almanca, Slovakça ve İspanyolca seviyeleri %90'ı geçmiş.

Açık kaynak olmayan WPS Office yerine bir özgür yazılım olan OnlyOffice'e çeviri yaparak katkıda bulunmak bana daha mantıklı geliyor.
« Son Düzenleme: 06 Mart 2018, 17:27:08 Gönderen: okanakinci »

Çevrimiçi minteger

• Penguen
« Yanıtla #6 : 07 Mart 2018, 12:23:02 »
Yalnız only ofis ücretli diyebiliyorum ben.

Hatta kurulumunu anlatacaktım ben. Vazgeçtim ücretli olduğu için. Hatırlamıyorum ama bir kaç ekran görüntüsü almış olabilirim.

Aslında son kullanıcı için ücretsiz. Bulut servisi ücretli. Ancak hangi lisans altında yayınlandığını bilmek lazım.
« Son Düzenleme: 07 Mart 2018, 12:26:57 Gönderen: minteger »

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
« Yanıtla #7 : 07 Mart 2018, 18:38:43 »
OnlyOffice'in ücretli sürümü de var, ücretsiz sürümü de var. Enterprise Edition, Integration Edition, Developer Edition ve Cloud Service ücretli, üstelik bayağı pahalı. Sıradan ev kullanıcıları içinse Desktop Editors var ve ücretsiz. Bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Lisansına gelince, AGPL ile lisanslanmış. Yani bir özgür yazılım. AGPL lisansının ne olduğuna gelince. Bunun açılımı GNU Affero Genel Kamu Lisansı. Bildiğimiz GPL lisansından farklı olarak web hizmetlerini kapsayan ek bir madde içeriyor. Bulut servisleri de içerdiği için bu lisansı tercih etmişler. Bunun dışındaki her şey bildiğimiz özgür yazılımlarla aynı. Bu yüzden ben bu yazılıma sıcak bakıyorum.

Açık kaynak bir proje olarak Github'da da bulunuyorlar.

Çevrimiçi minteger

• Penguen
« Yanıtla #8 : 07 Mart 2018, 20:35:52 »
OnlyOffice'in ücretli sürümü de var, ücretsiz sürümü de var. Enterprise Edition, Integration Edition, Developer Edition ve Cloud Service ücretli, üstelik bayağı pahalı. Sıradan ev kullanıcıları içinse Desktop Editors var ve ücretsiz. Bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Lisansına gelince, AGPL ile lisanslanmış. Yani bir özgür yazılım. AGPL lisansının ne olduğuna gelince. Bunun açılımı GNU Affero Genel Kamu Lisansı. Bildiğimiz GPL lisansından farklı olarak web hizmetlerini kapsayan ek bir madde içeriyor. Bulut servisleri de içerdiği için bu lisansı tercih etmişler. Bunun dışındaki her şey bildiğimiz özgür yazılımlarla aynı. Bu yüzden ben bu yazılıma sıcak bakıyorum.

Açık kaynak bir proje olarak Github'da da bulunuyorlar.
Evet biliyorum editörsün ücretsiz olduğunu bende kurulu.

Sadece lisansını bilmiyordum.  AGPL lisansı vs lisanslar bizim gibi bu işle yakın insanların yakın olduğu kavramlar. Yinede teşükkür ederim.