Gönderen Konu: Linux mint e Comondo antivirusu wine ile yükledim  (Okunma sayısı 533 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kaan282

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: İntel 5500 ve nvidia gt 940 m
  • İşlemci: İ 5 5200 u
Linux mint e Comondo antivirusu wine ile yükledim
« : 19 Aralık 2017, 20:08:46 »
Linux mint e Comondo antivirusu wine ile yükledim linux için tam koruma sagla mi yoksa linux icin olanı mı indirmem lazım ve nasıl linux mint için kurabilirim

Çevrimdışı Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
    • MintTurkiye
    • god.brain
  • Dağıtım: Linux Mint
  • İşlemci: Intel i7
Ynt: Linux mint e Comondo antivirusu wine ile yükledim
« Yanıtla #1 : 19 Aralık 2017, 20:36:26 »
Wine ile yüklediğiniz antivirüsün Linux ile hiç bir etkileşimi olamaz, windows için yazılmış bir antivirüs ancak o işletim tabanına ait virüslerin tespitinde kullanılır. Bu sebeple boşuna diskinizde yer kaplamasına gerek yok, silebilirsiniz. Linux için antivirüs kullanmanıza gerek yok, ancak ille de kullanacağım derseniz linux tabanı için yazılmış bir antivirüs kullanmanız gerekiyor.
Gelip sağ yanağımdan öptü. Dindar değildim ama sol yanağımı da çevirmek istedim o an...

Çevrimdışı cyrano52

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: ubuntu
« Yanıtla #2 : 06 Ağustos 2018, 12:04:51 »
Linux mint e Comondo antivirusu wine ile yükledim linux için tam koruma sagla mi yoksa linux icin olanı mı indirmem lazım ve nasıl linux mint için kurabilirim
hocam  şu adreste alt kısımda  linux dağıtımları na göre  indirme var sende ki PC 32 bit mi 64 bit mi bilmiyorum  PC ne uygun olanı indir kur  https://www.comodo.com/home/internet-security/antivirus-for-linux.php 
« Son Düzenleme: 06 Ağustos 2018, 12:06:42 Gönderen: cyrano52 »

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 19
  • Grafik Kartı: Nvidia GT820M + Intel Haswell-ULT
  • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
« Yanıtla #3 : 06 Ağustos 2018, 17:28:18 »
Linux'a antivirüs yüklemek tamamen gereksiz. Arkaplanda çalışır ama boşa kaynak tüketir. Comodo, Eset ve bir dönemler Avast gibi bazı antivirüs yazılımlarının Linux versiyonları var ama neden böyle bir şey yaptıkları ayrı bir konu. Sunucularda belki gerekir, onu bilemem ama sıradan bilgisayar kullanıcılarına gerekmiyor.

Linux'ta bilgisayarınıza indirdiğiniz sıradan bir dosyada virüs varsa da o virüs çalışmaz. Forumlarda virüs koleksiyonu yapan bile var. Linux'ta bilgisayarınıza virüs bulaşması için o virüsün Linux için özellikle geliştirilmiş olması gerekir ve çok nadirdir. Ki onların bile bulaşması kolay değildir. Ancak sizin ihmaliniz durumda bulaşabilir. Bunun için iki ihtimal vardır.

1) Yeni bir güvenlik açığından faydalanan bir virüs ya da başka türde bir zararlı yazılım olması lazım ki güvenlik güncellemelerini ihmal etmeyen biriyseniz içiniz rahat olsun.

2) Bilgisayarınıza virüslü bir yazılım yüklemeniz olması lazım ki Linux Mint'in kendi depoları, faydalandığı Ubuntu depoları ve ayrıca Flathub deposu güvenlidir. Aynı şekilde Snap kullanıcıları için resmî Snap deposu da güvenilirdir. Bu üçünde bulunmayan bir yazılımı ise resmî sitesinden, resmî PPA'sından veya bilinen, güvenilen farklı bir depodan yüklerseniz yine sorun olmaz. Kısacası bilinmeyen, güvenilmeyen bir kaynaktan yazılım kurmuyorsanız yine içiniz rahat olsun.

Belki en fazla güvenlik duvarı gerekebilir ki Linux Mint'te zaten mevcut. Sistem ayarlarına girip etkinleştirmeniz yeterli olacaktır.