Anket

Hangi Masaüstü Ortamını Tercih Ediyorsunuz?

Cinnamon
184 (50.8%)
Mate
58 (16%)
KDE
47 (13%)
XFCE
28 (7.7%)
Unity
11 (3%)
Gnome Shell
20 (5.5%)
LXDE - LXQT - Openbox
3 (0.8%)
Pantheon (EOS)
3 (0.8%)
Diğer
8 (2.2%)

Toplam Oy Verenler: 287

Gönderen Konu: Hangi Masaüstü Ortamını Tercih Ediyorsunuz  (Okunma sayısı 11731 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 18.2 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon 3.4 & Mate 1.18
Hangi Masaüstü Ortamını Tercih Ediyorsunuz
« : 27 Mayıs 2014, 17:32:29 »
Bu anket altında masaüstü tercihlerinize göre 2 adet oy verebilirsiniz. Anket yoruma açık olduğu için, tercihlerinizin nedenlerini belirtmeniz de faydalı olacaktır.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı fortran

• Kıdemli Penguen
  • Bir insanı sevmekle başlar her şey...
  • Dağıtım: Linux Mint
Ynt: Hangi Masaüstü Ortamını Tercih Ediyorsunuz
« Yanıtla #1 : 27 Mayıs 2014, 17:44:47 »
Ben genel olarak Mate kullanıyorum, zira kullanım açısından çok işlevsel buluyorum ama Cinnamon'u da beğenirim. Zaman zaman onu da kullanıyorum. Bu arada, sorunun sonuna soru işareti koymayı da ihmal etmeseydin değerli kardeşim. :)

Çevrimdışı ibrahimt

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: LM 17.3 Rosa
  • Masaüstü: Cinnamon x64
  • Grafik Kartı: intel Hd Graphic
  • İşlemci: İntel G2020
« Yanıtla #2 : 27 Mayıs 2014, 17:48:03 »
Daha önce pardus ve ubuntu kurmuştum ama linux mint cinnamon u kurunca alışkanlıklarıma yakın olduğu için (başlat menüsü, kısayollar, saat,tarih, bildirimler alt panelde olduğundan) oyumu cinnamon a kullanıyorum. Ayrıca diğer masaüstü ortamlarını henüz denemedim.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 18.2 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon 3.4 & Mate 1.18
« Yanıtla #3 : 27 Mayıs 2014, 18:04:08 »
LMDE hariç, sistemimi hep Cinnamon ISO kalıpları ile kurarım ve ilk yaptığım işlemlerden biri de Mate masaüstünü kurmak olur. Her iki masaüstü ortamını da seviyorum, ama görsellik olarak daha hoşuma gittiği için gündelik işlerimde Cinnamon masaüstünü kullanıyorum. Sisteme yük bindirebilecek işlemler olduğunda ise tercihim daha hafif ve hızlı yapısı sebebiyle Mate masaüstü oluyor.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı Phil Cassidy

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #4 : 27 Mayıs 2014, 18:20:18 »
OS X altında Aqua kullanıyorum.

Gerçi başka bir masaüstünü deneme şansımız da yok fakat Aqua da tıpkı MATE gibi bir GNOME 2.x çatallaması. İçerisinde bol miktarda GNOME 2.x kütüphanesi bulunduruyor.

GNU/Linux'ta MATE tercihimdir. Diğer masaüstü ortamları bana MATE kadar rahat gelmiyor. :)

Çevrimdışı dest

• Yeni Penguen
  • *
  • Yazılım Meraklısı Bi Herif İşte Yeni Bu İşlerde
    • Facebook Adresi
  • Dağıtım: Linux Mint 17 Mate Android x86 4.4 R1 Slax
« Yanıtla #5 : 10 Eylül 2014, 21:29:18 »
Mate rahat basit ve seri bir masaüstü iken.
KDE de görünüm olarak beni cezbediyor.

Cinnamon deneme şansım olmadı daha önce ama yanlış hatırlamıyorsam XFCE'de mateden daha fazla panel düzenlemeleri felan vardı :)
Intel Pentium Dual Core P6200 (3M cache, 2.13 GHz) | 2GB DDR3 | 320 GB SATA 5400 RPM | Integrated Intel GMA HD | 8x super multi DVD-RW | Gigabit Ethernet LAN 10/100/1000 | AS 802.11b/g/N | General Mobile Discovery | Linux Mint 17 MATE |  Android x84 4.4 r1 | Linux Slax |

facebook.com/destfuat

Çevrimdışı zafer20

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux mint 16 Mate
« Yanıtla #6 : 18 Eylül 2014, 10:55:01 »
Daha yeniyim Linuxmint'te, mate ile başladık, bakalım...

Çevrimdışı meda

• Penguen
  • Dağıtım: Deepin 15.4.1 - X64
  • Masaüstü: Deepin
  • Grafik Kartı: GTX 960M
  • İşlemci: İ7 6700HQ
« Yanıtla #7 : 18 Eylül 2014, 11:14:41 »
Hayırlı olsun. Windows'u özlememeniz dileğiyle.

Ha bu arada Unity severim ama favorim KDE 5.
"Celladına aşık olmuşsa bir millet,  İster ezan ister çan dinlet.  İtiraz etmiyorsa sürü gibi millet,  Müstehaktır ona her türlü zillet."

Çevrimdışı fmete

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: LM17+Arch+Ubuntu 12.04
« Yanıtla #8 : 18 Eylül 2014, 13:49:23 »
Javascript vs css kullanan cinnamon daha şık ve kullanışlı geliyor bana, gtk arayüzünü de seviyorum bu yüzden 2. tercihim MATE oldu. Hız ve rahatlık konusunda MATE gerçekten iyi ama iş görselliğe ve efektlere gelince Cinnamon başta belirttiğim gibi şıklığıyla kullanım rahatlığıyla bir adım önde. Cinnamon'un belkide gelenekten kopmadan modernleşmesi MATE (eski gnome kullanıcısı olarak bende)'nin devamı gibi algı oluşturmuşta olabilir. Onun için 1. ve vazgeçilmez Cinnamon,  2. MATE. Compiz'in yeni sürümleri ile birlikte eski 0.8 de yer alan efektleri getirirlerse ve eski gnome appletleri MATE için gelirse bu sıralama benim için çok büyük ihtimal değiştir. Eskinin vefalı dostu sonuçta.

Alaylı olduğum için geliştirme konusunda Cinnamon üzerinde geliştime bana daha kolay geliyor. Web uygulamları geliştiren herkes kolaylıkla cinnamon üzerinde uygulamacık, eklenti, masaütü uygulamacığı, tema geliştirebilir. MATE üzerinde geliştime için ise Python'a ve C'ye hakim olmak gerekiyor o da şuan benim için zor ve fazlaca vakit ayırmayı gerektiriyor.
« Son Düzenleme: 18 Eylül 2014, 14:07:13 Gönderen: fmete »
Geliştirilen Uygulamacıklar: Window Buttons with Title | Color Picker | Cinnamon-Maximus

Çevrimdışı Eludecraft

• Çaylak Penguen
  • **
  • Dağıtım: OpenSuSE/Chakra
  • Masaüstü: KDE
« Yanıtla #9 : 20 Eylül 2014, 20:17:00 »
KDE, KDE, KDE... Diğerleri ile yapamıyorum. Laptoba şarj süresi için Enlightenmentli dağıtım kuracağım ama yinede gönlümde KDE var.
Çalışan sistemi bozmayacaksın ağa

Çevrimdışı meda

• Penguen
« Yanıtla #10 : 21 Eylül 2014, 22:03:37 »
KDE, KDE, KDE... Diğerleri ile yapamıyorum. Laptoba şarj süresi için Enlightenmentli dağıtım kuracağım ama yinede gönlümde KDE var.
KDE ortamını kullanıpta batarya tasarrufunu en iyi sağlayan Arch daha sonra Manjaro.
"Celladına aşık olmuşsa bir millet,  İster ezan ister çan dinlet.  İtiraz etmiyorsa sürü gibi millet,  Müstehaktır ona her türlü zillet."

Çevrimdışı Gray Hat Ninja

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Chakra
« Yanıtla #11 : 21 Eylül 2014, 22:42:06 »
Masaüstü ortamı tercih etmiyorum.Pencere yöneticisi iyi olur.Birde tiling'se tadından yenmez  :)
Back To Basics !

Çevrimdışı meda

• Penguen
« Yanıtla #12 : 22 Eylül 2014, 02:03:30 »
Senin iş de süpermiş bilgisayara bir şey bırakmadan masaüsütünü de kendin yönetiyorsun. :)

Çevrimdışı kental

• Çaylak Penguen
  • **
  • Can sıkıntısı işte. Bir dala tutunamadık.
    • Kişisel Blog
  • Dağıtım: Linux Mint Cinnamon 18.1 64 Bit
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: ATI HD4850
  • İşlemci: Core 2 Quad
« Yanıtla #13 : 22 Eylül 2014, 14:20:29 »
Linux kısmını yoğun kullanmamakla birlikte cinnamon her daim rahatlığı ve konforu sağlıyor. Normal kullanımda en idealidir (bana göre).
Düşük pc de ise lxde masaüstü oldukça hafif kullanım sunuyor. Bilgisayarı yormamasıyla tek tercihimdir.

Bir zamanlar OpenBox masaüstü de kullanmışlığım oldu. Menüyü kendinize göre ayarladığınızda çok işlevsel ve konforlu oluyor. Fakat komutlarına ve programlarına alıştığım Mint'ten kopamadım. Bu nedenle vazgeçmek durumunda kaldım.

Çevrimdışı Eludecraft

• Çaylak Penguen
  • **
  • Dağıtım: OpenSuSE/Chakra
  • Masaüstü: KDE
« Yanıtla #14 : 22 Eylül 2014, 20:55:19 »
KDE ortamını kullanıpta batarya tasarrufunu en iyi sağlayan Arch daha sonra Manjaro.
Sanırım yakında ikisinden birini tercih edeceğim, görünüşe göre ne kursam sömürecek şarjdan. Tabii hiçbir masaüstü yöneticisi kullanmayan @Gray Hat Ninja'ya özeniyorum bende, yakında bende bir tane kullanabilirim.  :)
« Son Düzenleme: 22 Eylül 2014, 21:19:15 Gönderen: Eludecraft »
Çalışan sistemi bozmayacaksın ağa