Gönderen Konu: [Nasıl] Linux Mint 18.x - 19.x Nvidia Prime Yırtılma Sorunu Çözümü  (Okunma sayısı 2689 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 3.8 & Mate 1.20
Bildiğiniz üzere Nvidia Prime, alternatif çözüm olan Bumblebee gibi Intel + Nvidia optimus destekli hibrit GPU'lu sistemler için, GPU değiştirmeye yarayan bir çözümdür.

Linux Mint 18.x sürümde Nvidia Prime kurulu olduğu halde, Nvidia GPU etkinken yırtılma sorunu yaşanıyordu. Bu sorunun çözümü için, Xorg 1.19.x, çekirdeğin 4.5 sürümü ve üstü ile Nvidia-375 sürümü ve üstü gerektiğini, daha önce bu sorunla ilgili açılan konularda belirtmiştik. Bununla birlikte Xorg 1.19.x sürümü depoda olmadığı için çözümle ilgili bir öneri sunamamıştık.

Xorg'un HWE destekli 1.19.x sürümü artık depoda olduğu için bir deneme yapıp sorunun çözümü ile ilgili bir rehber hazırladık.

Not1: Linux Mint 18.x Nvidia Prime yırtılma sorunu çözümü  için Xorg'un HWE destekli 1.19.x sürümünü sisteminize kurulması gerekmekte. Riskli bir işlem olmamakla birlikte, her güncellemenin teknik olarak sorunlara neden olabileceğini öngörerek bu konudaki önerileri uygulamadan önce sistem yedeklerinizi almanızı önemle tavsiye ederiz.

Not 2: Linux Mint 19.x Serisi için çekirdek güncelleme ve Xorg sürümünü güncelleme adımlarını geçip, 4. adımdan itibaren uygulayınız.

Linux Mint 18.x (Linux Mint 19.x'de 4. adımdan sonrasını uygulayın) sürümlerde Nvidia Prime yırtılma sorununu çözmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

1. Sistem ve çekirdek güncelleme

Öncelikle aşağıdaki şekilde sisteminizin genel güncellemesini yapmanızı öneriyoruz.

Güncelleme Yöneticisi => Düzenle menüsü => Tercihler => Seviyeler kısmından 4. seviyeye kadar güncellemeleri işaretleyiniz. Ardından "Yenile" düğmesine tıklayıp paket bilgisi önbelleğini güncelledikten sonra, görünen tüm güncellemeleri seçiniz ve "Güncellemeleri Kur" düğmesine tıklayarak sisteminizi güncelleyiniz. Sonrasında isterseniz 4. seviye güncellemeleri pasifleştirebilirsiniz.

Güncelleme Yöneticisi => Görünüm menüsü => "Linux çekirdekleri" aracı yardımıyla 4.10.x serisi çekirdeğin son sürümünü kurunuz.

2. Xorg 1.19.x Sürüm Yükseltme

Aşağıdaki komutla Xorg'un HWE destekli 1.19.x sürümünü sisteminize kurabilirsiniz.

Kod: [Seç]
sudo apt-get install --install-recommends xserver-xorg-hwe-16.04

3. Nvidia Sürücüsü Güncelleme

Aşağıdaki komutlarla Nvidia sürücüsü PPA deposundan kurabilirsiniz.

sudo add-apt-repository ppa:graphics-drivers/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install nvidia-390 nvidia-settings

4. Nvidia Sürücüsü için modeset etkinleştirme

Bunun için aşağıdaki komutu uçbirimde çalıştırınız.

sudo xed /etc/modprobe.d/zz-nvidia-modeset.conf
Açılan dosyaya aşağıdaki satırları ekleyip dosyayı kaydediniz.

options nvidia-390_drm modeset=1
Yukarıdaki satır kullanılan sürücüye göre değiştirilebilir, Örneğin Nvidia-384 sürücüsünü kurarsanız yukarıdaki satırı aşağıdaki şekilde değiştirmeniz gerekecek.

options nvidia-384_drm modeset=1
Not: Linux Mint 19'da aşağıdaki satırı yazmalısınız, artık Nvidia sürüm numarasına göre değişiklik yapmak gerekmiyor.

options nvidia-drm modeset=1
zz-nvidia-modeset.conf dosyası ile ilgili düzenlemenin ardından aşağıdaki komutu çalıştırınız.

sudo update-initramfs -u

5. Yeniden başlatma

Yukarıdaki işlemlerden sonra sisteminizi yeniden başlatınız.

Eğer sistemi yeniden başlatırken açılma sorunu yaşarsanız aşağıdaki yöntemlerle masaüstüne deneyebilirisiniz.

Grub önyükleyici menüsü => Gelişmiş seçenekler  altındaki kurtarma kipi (recovery mode) seçeneği ile sistemi başlatın. Bir süre sonra bir menü daha gelecek, burada "resume" seçeneğini seçerek devam edin.

Grub menüsü başlangıçta görünmüyorsa, açılış sırasında üst karakter (shift) tuşuna basmayı denersniz.

Bu seçenek ile masaüstüne ulaşamazsanız, sistemi kurtarma kipinde root seçeneği ile başlatın. Şifrenizi girdikten sonra aşağıdaki komutla yazma hakkı elde edin.

mount -o rw,remount /
Ardından aşağıdaki komutlarla Nvidia ile ilgili sürücüleri silebilirsiniz.

sudo apt-get purge nvidia* bbswitch*
sudo rm -f /etc/X11/xorg.conf

6. PRIME Synchronization Etkinleştirme

Sisteminizi açtıktan sonra aşağıdaki komutla Nvidia sürücüsü için modeset etkinliğini kontrol ediniz.

sudo cat /sys/module/nvidia_drm/parameters/modeset
Komut "Y" olarak çıktı veriyorsa Nvidia sürücüsü için modeset etkin demektir.

Artık aşağıdaki komutla Nvidia sürücüsü için PRIME Synchronization özelliğini etkinleştirebilirsiniz.

xrandr --output eDP-1-1 --set 'PRIME Synchronization' '1'
Yukarıdaki komutda eDP-1-1 yazan kısım benim sistemimdeki bağlantı arayüzü. Bu sizin sisteminizde farklı olabilir, hangi arayüzün kullanıldığını öğrenmek için aşağıdaki komutun çıktısınıdan faydalanabilirsiniz.

xrandr
Bu şekilde düzenlediğiniz komutu Başlangıç Uygulamalarına eklerseniz, her oturum açtığınızda komutu yeniden çalıştırmanız gerekmeyecektir.

Not: Başlangıç Uygulamalarına eklerken komutu tırnak işaretleri içerinde yazmalısınız.

"xrandr --output eDP-1-1 --set 'PRIME Synchronization' '1'"

Arada farkı görebilmek için aşağıdaki komutla PRIME Synchronization özelliğini pasifleştirebilirsiniz. Tekrar etkinleştirmek için yukarıdaki komutu yeniden çalıştırmalısınız.

xrandr --output eDP-1-1 --set 'PRIME Synchronization' '0'
« Son Düzenleme: 02 Kasım 2018, 11:33:37 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı Leopard

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Linux Mint 18.3 64-bit
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia Geforce GTX 1050
  • İşlemci: Intel Core i7 7700HQ
4. adımdaki sürücü için modeset etkinleştirmeyi her sürücü güncellemesinde yapmamız gerekli midir?

Sanıyorum tek seferlik bir ayarlama değil.
The only people who should kill are those prepared themselves to die!

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
4. adımdaki sürücü için modeset etkinleştirmeyi her sürücü güncellemesinde yapmamız gerekli midir?

Sanıyorum tek seferlik bir ayarlama değil.

nvidia-drm.modeset=1 değişkenini Grub varsayılanı olarak ekleyerek bu değişkenin başlangıçta etkinleşmesini sağlayabilirsiniz. Bu durumda /etc/modprobe.d/zz-nvidia-modeset.conf dosyasını oluşturmaya gerek kalmaz.

Bunu aşağıdaki komutla grub varsayılan dosyasını kurcalamadan yapabilirsiniz.

echo 'GRUB_CMDLINE_LINUX="$GRUB_CMDLINE_LINUX nvidia-drm.modeset=1"' | sudo tee  /etc/default/grub.d/nvidia-drm.cfg
Tabii sonrasında aşağıdaki komutla grub yapılandırma dosyasını güncellemek gerekecek.

sudo update-grub
Bu şekilde her sürücüsü güncellemesinde ayar dosyasını düzeltmeye gerek kalmaz.

Yukarıdaki işlemleri denedim ama açılışa nvidia-drm.modeset=1 değişkeni ekleyerek nvidia-drm için modeset etkinleştirmesi başarılı olmadı. Bu durumda, şu an için elle /etc/modprobe.d/zz-nvidia-modeset.conf dosyasını oluşturma ve sürücü güncellemesinde bunu düzeltmek en uygunu olacak.
« Son Düzenleme: 26 Eylül 2017, 13:11:14 Gönderen: Butterfly »

Çevrimdışı Çağrı07

• Penguen
    • Kayıt Formu
  • Dağıtım: Linux Mint 18
  • Masaüstü: XFCE
  • Grafik Kartı: Nvidia GeForce GT 730m (4GB VRAM)
  • İşlemci: İntel Core i7 3630QM
Hocam bende ki olması gereken seçenek VGA sanırım ama  başlangıç uygulamalarına ekleyemedim ;
aspire@Aspire-V3-571G ~ $ xrandr
Screen 0: minimum 8 x 8, current 1366 x 768, maximum 16384 x 16384
LVDS-1-1 connected primary 1366x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 344mm x 193mm
   1366x768      60.01*+
   1360x768      59.80    59.96 
   1024x768      60.04    60.00 
   960x720       60.00 
   928x696       60.05 
   896x672       60.01 
   960x600       60.00 
   960x540       59.99 
   800x600       60.00    60.32    56.25 
   840x525       60.01    59.88 
   800x512       60.17 
   700x525       59.98 
   640x512       60.02 
   720x450       59.89 
   640x480       60.00    59.94 
   680x384       59.80    59.96 
   576x432       60.06 
   512x384       60.00 
   400x300       60.32    56.34 
   320x240       60.05 
VGA-1-1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
HDMI-1-1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DP-1-1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

aspire@Aspire-V3-571G ~ $ xrandr --output VGA-1-1 --set 'PRIME Synchronization' '1'
aspire@Aspire-V3-571G ~ $ "xrandr --output VGA-1-1 --set 'PRIME Synchronization' '1'"
xrandr --output VGA-1-1 --set 'PRIME Synchronization' '1': komut bulunamadı

Mesajlar Birleştirildi.
Hocam konu da anlatıldığı gibi yaptım ama sorun devam etti;
aspire@Aspire-V3-571G ~/Masaüstü $ xrandr --output vga-1-1 --set 'PRIME Synchronization' '1'
warning: output vga-1-1 not found; ignoring
X Error of failed request:  BadRROutput (invalid Output parameter)
  Major opcode of failed request:  140 (RANDR)
  Minor opcode of failed request:  15 (RRGetOutputProperty)
  Serial number of failed request:  33
  Current serial number in output stream:  33
aspire@Aspire-V3-571G ~/Masaüstü $ xrandr --output VGA-1-1 --set 'PRIME Synchronization' '1'
aspire@Aspire-V3-571G ~/Masaüstü $ "xrandr --output VGA-1-1 --set 'PRIME Synchronization' '1'"
xrandr --output VGA-1-1 --set 'PRIME Synchronization' '1': komut bulunamadı
« Son Düzenleme: 17 Mayıs 2018, 17:30:15 Gönderen: Çağrı07 »
Yaşlanıyorum...

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Etkin görüntü çıkışı VGA-1-1 değil, xrandr komutunun çıktısına göre LVDS-1-1 arabirimidir.

Çevrimdışı Çağrı07

• Penguen
    • Kayıt Formu
  • Dağıtım: Linux Mint 18
  • Masaüstü: XFCE
  • Grafik Kartı: Nvidia GeForce GT 730m (4GB VRAM)
  • İşlemci: İntel Core i7 3630QM
aspire@Aspire-V3-571G ~/Masaüstü $ xrandr --output LVDS-1-1 --set 'PRIME Synchronization' '1'
aspire@Aspire-V3-571G ~/Masaüstü $ "xrandr --output LVDS-1-1 --set 'PRIME Synchronization' '1'"
xrandr --output LVDS-1-1 --set 'PRIME Synchronization' '1': komut bulunamadı
Hocam ilk komutta ekran bir defa gidip geldi, 2. komutta hala aynı
Yaşlanıyorum...

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Komutu başlangıç uygulamalarına eklemeniz yeterli olacaktır. İlk komutta ekran ekranın çok kısa süreliğine süreliğine gidip gelmesi, komutun çalıştırığına işaret ediyordur. Komutu birden fazla defa çalıştırmanıza gerek bulunmuyor.