Gönderen Konu: [Nasıl] Linux Mint 18.2'ye Yükseltme Sonrası LightDM Görüntü Yöneticisi Kurulumu  (Okunma sayısı 1650 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 3.8 & Mate 1.20
Linux Mint 18.2 Sonya sürüm ile birlikte varsayılan görüntü yöneticisi olarak MDM yerine LightDM kullanılmaya başlandı. Bununla birlikte Linux Mint 18 Sarah ve Linux Mint 18.1 Serena sürümlerden, Linux Mint 18.2 Sonya sürümüne yükseltme yapıldığında görüntü yöneticisi MDM olarak kalmaktadır.

Linux Mint 18.2 sürümle varsayılan olarak gelen LightDM görüntü yöneticisi ile slick-greeter teması kullanılmaktadır. Bunun yanında bu tema için lightdm-settings isminde bir de ayar yöneticisi hazırlanmıştır.

Eğer Linux Mint 18.2 Sonya sürüme yükseltme yapıp MDM yerine LightDM görüntü yöneticisini kullanmak istiyorsanız aşağıdaki şekilde gerekli paketlerin kurulumunu yapabilirsiniz.

Kod: [Seç]
sudo apt-get install slick-greeter lightdm lightdm-settings apparmor
Kurulum esnasında iki adet onay penceresi ile karşılacaksınız, bunlardan ilkini "Tamam" seçeneğini seçip giriş (enter) tuşu ile onaylarak geçiniz. Bundan sonra öntanımlı görüntü yöneticisini seçeceğiniz bir kısım gelecek. Bu alanda yukarı aşağıda ok tuşları ile "lightdm" seçeneğini seçip, giriş tuşuna basarak onaylamanız gerekiyor. Kurulum işlemi bu kadar.

Sistemi yeniden başlattığınızda MDM yerine LightDM pencere yöneticisi etkin olacaktır. Menüden aratarak ulaşabileceğiniz "Giriş Ekranı" seçeneği ile ayar yöneticisine ulaşıp ayarlarınızı özelleştirebilirsiniz.

Kurulumdan sonra masüüstüne ulaşamazsanız, CTRL+ALT+F1 tuşlarına birlikte basarak TTY1 uçbirimine ulaşınız ve kullanıcı adı ve şifrenizi girip oturum açınız. Ardından aşağıdaki komutla LightDM yapılandırmasını yeniden yapmayı deneyiniz, açılan seçenekten yine "lightdm"yi seçmelisiniz.

sudo dpkg-reconfigure lightdm
LightDM görüntü yöneticisini kurduktan sonra dilerseniz aşağıdaki komutla MDM görüntü yönetcisini kaldırabilirsiniz.

sudo apt-get purge mdm mint-mdm-themes*
Bunun yerine MDM temasını kaldırmadan aşağıdaki komutla sadece mdm servisini de pasifleştirebilirsiniz.

sudo systemctl disable mdm.service

LightDM görüntü yöneticisinden MDM'ye geri dönüş yapmak istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Eğer MDM ile ilgili paketleri kaldırdıysanız önce aşağıdaki komutla gerekli paketleri kurunuz.

sudo apt-get install mdm mint-mdm-themes mint-mdm-themes-gdm mint-mdm-themes-html
Kurulum sırasında çıkacak seçim alanından "mdm" seçeneğini seçmelisiniz.

Eğer MDM paketlerini kaldırmadıysanız, aşağıdaki komutla açılacak seçim alanından "mdm" seçeneğini seçebilirsiniz.

sudo dpkg-reconfigure mdm
Eğer MDM servisini pasifleştirdiyseniz, aşağıdaki komutla yeniden etkinleştirmeniz gerekiyor.

sudo systemctl enable mdm.service
Ayrıca aşağıdaki komutla LightDM servisini pasifleştirmeniz uygun olacaktır.

sudo systemctl disable lightdm.service
« Son Düzenleme: 21 Eylül 2017, 11:32:24 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı yyz

• Çaylak Penguen
  • **
  • Dağıtım: Linux Mint 19 64bit
  • Masaüstü: Cinnamon&Mate
Lightdm'yi kurdum ancak her yeniden başlattığımda "x sunucusu düzgün yapılandırılmadığı için çalıştırılamıyor" diyor çıktıya bakıyorum "server is already active for display 0" diyor ayrıca "remove /tmp/.X0-lock" diyor kaldırıyorum ancak yine aynı hatayı alıyorum. Sorun nedir ?

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
MDM servisini pasifleştirmeyi deneyin.

Çevrimdışı Trust

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Lİnux Mint 19
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Intel HD Graphics 3000 -NVIDIA Ge Force GT 520 MX
  • İşlemci: intel core i5-2450M
Bence  mdm'yi  kaldıralım
sudo apt-get purge mdm
الهى انت مقصودى، ورضاك مطلوبى

Çevrimdışı yyz

• Çaylak Penguen
  • **
  • Dağıtım: Linux Mint 19 64bit
  • Masaüstü: Cinnamon&Mate
MDM'yi pasifleştirince sorun çözüldü  ;)

Çevrimdışı erkinemre

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 18.2
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: İntel Graphics ve Radeon HD 7000 Serisi
  • İşlemci: İntel İ5
Lightdm'yi kurdum, herhangi bir hata iletisi almadım. Pasifleştirmedim ya da kaldırmadım da ancak ayarlarını bulamıyorum. (Sistem ayarlarında oturum ekranı [SDDM] ayar kısmının simgesine kırmızı bir ünlem gelmiş. )

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Aşağıdaki komutun çıktısında,

inxi -Sxxz
"dm: lightdm" olarak görünüyorsa LightDM etkin olmuş demektir. Bu durumda menüye "lightdm-settings" ya da "Giriş Ekranı" yazarak ayar yöneticisine ulaşabilrisiniz.