Gönderen Konu: Sabit disk yapılandırması  (Okunma sayısı 4787 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sakata gintoki

• Çaylak Penguen
  • **
Sabit disk yapılandırması
« : 23 Mayıs 2014, 20:35:00 »
Dizüstü bilgisayarıma ssd kullanacağım ancak kurulumda hdd yapılandırmasını nasıl yapmamı önerirsiniz

120 gb ssd ve 750 gb 7200 rpm hdd kullanıcağım. 4 gb rame sahibim, Sorularım :

1. ssd ye kökdizini (/), home ve takas alanını hdd kurmak
2. Takas alanı kullanmadan ssd ye sistem kurup hdd depo olarak etx4 olarak biçimlemek
3. Kök ve home dizini ssd ye atamak ve takas alanını hdd atamak.
bu seçeneklerden hangisi mantıklı veya başka bir tavsiyeniz varmı ?
4. mint trim desteği veriyormu
5. home dizinini ve takas dizinini ssd ye almak ssd nin ömrünü kısaltırmı ?

« Son Düzenleme: 23 Mayıs 2014, 20:38:41 Gönderen: sakata gintoki »

Çevrimdışı Phil Cassidy

• Yeni Penguen
  • *
Ynt: Sabit disk yapılandırması
« Yanıtla #1 : 24 Mayıs 2014, 00:01:41 »
Dizüstü bilgisayarıma ssd kullanacağım ancak kurulumda hdd yapılandırmasını nasıl yapmamı önerirsiniz

2. Takas alanı kullanmadan ssd ye sistem kurup hdd depo olarak etx4 olarak biçimlemek

Merhaba,

Ben yaklaşık 1 senedir SSD kullanıyorum.

Kök dizini ve takas alanını SSD'de tutmak, sistem performansı ve uykudan uyanma gibi konularda faydalı olacaktır.

/home dizini gibi arşiv niteliği taşıyan, içerisinde büyük dosyalar barındıran bir dizini ise 7200 rpm diskinizde tutmanız, faydanıza olacaktır. Medya dosyalarını SSD'de tutmanızı pek önermiyorum, bu dosyalar; sıkıştırma ve açma işlemleri nedeniyle cihazın ömrünü kısaltabiliyor.

Trim desteğini aktifleştirmek için;

http://www.webupd8.org/2013/01/enable-trim-on-ssd-solid-state-drives.html

Kolaylıklar.

• Çaylak Penguen
  • **
« Yanıtla #2 : 24 Mayıs 2014, 20:46:28 »

Merhaba,

Kök dizini ve takas alanını SSD'de tutmak, sistem performansı ve uykudan uyanma gibi konularda faydalı olacaktır.

/home dizini gibi arşiv niteliği taşıyan, içerisinde büyük dosyalar barındıran bir dizini ise 7200 rpm diskinizde tutmanız, faydanıza olacaktır. Medya dosyalarını SSD'de tutmanızı pek önermiyorum, bu dosyalar; sıkıştırma ve açma işlemleri nedeniyle cihazın ömrünü kısaltabiliyor.

Kolaylıklar.

Öneriler için teşekkürler ancak takası ssd de konumlandırmak ssd nin ömrünü kısaltmazmı ?

Çevrimdışı Phil Cassidy

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #3 : 24 Mayıs 2014, 22:16:52 »

Merhaba,

Kolaylıklar.

Öneriler için teşekkürler ancak takası ssd de konumlandırmak ssd nin ömrünü kısaltmazmı ?

SSD üzerinde yapılan her işlem, SSD'nin ömrünü tabii ki kısaltacaktır. Tıpkı diğer cihazlarımızın da kullanıldıkça ömrünün sonuna yaklaşması gibi.

Eğer cihazınızın daha seri bir şekilde uykudan çıkabilmesini ya da uyuyabilmesini istiyorsanız, SSD üzerinde konumlandırın derim.

Yok, uyku - uyanma sizin için hızlı olmasa da olur derseniz de HDD üzerinde konumlandırabilirsiniz.

Bana sorarsanız SSD üzerinde kalsın.

Çevrimdışı fortran

• Kıdemli Penguen
  • Bir insanı sevmekle başlar her şey...
  • Dağıtım: Linux Mint
« Yanıtla #4 : 25 Mayıs 2014, 00:01:33 »
SSD üzerinde yapılan her işlem, SSD'nin ömrünü tabii ki kısaltacaktır. Tıpkı diğer cihazlarımızın da kullanıldıkça ömrünün sonuna yaklaşması gibi.

Eğer cihazınızın daha seri bir şekilde uykudan çıkabilmesini ya da uyuyabilmesini istiyorsanız, SSD üzerinde konumlandırın derim.

Yok, uyku - uyanma sizin için hızlı olmasa da olur derseniz de HDD üzerinde konumlandırabilirsiniz.

Bana sorarsanız SSD üzerinde kalsın.

Phil Cassidy, öncelikle sakata gintoki "takas bölümünü SSD'de konumlandırmak SSD'nin ömrünü kısaltmaz mı" diye soruyor. Buna cevap vermemişsiniz. Sanırım "SSD üzerinde yapılan her işlem, SSD'nin ömrünü tabii ki kısaltacaktır" biçimindeki cümlenizi buna ilişkin bir cevap olarak değerlendirmiyorsunuz.
« Son Düzenleme: 25 Mayıs 2014, 00:03:45 Gönderen: fortran »

• Çaylak Penguen
  • **
« Yanıtla #5 : 25 Mayıs 2014, 00:44:13 »
@Phil Cassidy Takas alanı sadece uyku sırasında değil bildiğim kadarı ile ram yetersiz geldiğindede kulanılıyor. Bengenelde sanal makina kuruyorum sisteme bu durumda  ram yetmiyecek , takas alanına sürekli okuma yazma olacağından sanırım ssdnin ömrünü baya kısaltıcaktır.
@ fortran sizin görüşünüz nedir ,

Biraz konuyu uzatıyor olabilirim ama ssd kullanımı yaygınlaştıkça herkesde aynı sorular oluşacak. Aradığımız çözüm en uygun yapılandırma olmalı. Birde genelde (bende dahil olmak üzere 60 yada 120 gb lık ssdler kullanılıyor) Bu durumda bu kadar alanı kök dizine ayırmak israf olur. Mageia mesela yapılandırmada otamatik olarak " / " 12 gb olarak ayarlayıp takası sanırım 4 gb ve geri kalanıda "/home" dizinine atıyor. Biz bu işe 5 10 kat fazla yer ayırmış olacağız. Yani bize aslında 16 gb ssd yetecek tabi piysada bulabilirsek ...

Ayrıca (yanlışım varsa düzeltin konuya hakim değilim) steam'dan indirdiğimiz oyunlar home dizinine kuruluyor. Bu durumda oyunları ssd ye adreslemek istiyebiliriz. Sonuçta oyunlarda hızlı yükleme süreleri önemli ancak home dizinini sabit diske atadığımızda bu şansımızda kalmıyacak .

Bu durumlarda göz önünde bulundurup fikirlerimizi paylaşmalıyız ki benim kafam baya karıştı en uygun çözümü bulma konusunda :)
« Son Düzenleme: 25 Mayıs 2014, 00:46:15 Gönderen: sakata gintoki »

Çevrimdışı fortran

• Kıdemli Penguen
« Yanıtla #6 : 25 Mayıs 2014, 01:00:07 »
Mageia mesela yapılandırmada otamatik olarak " / " 12 gb olarak ayarlayıp takası sanırım 4 gb ve geri kalanıda "/home" dizinine atıyor. Biz bu işe 5 10 kat fazla yer ayırmış olacağız. Yani bize aslında 16 gb ssd yetecek tabi piysada bulabilirsek ...

Hımm, sen disk alanı ile ilgili çok mütevazisin. Bende 128 GB SSD var.

• Çaylak Penguen
  • **
« Yanıtla #7 : 25 Mayıs 2014, 01:11:13 »
Hımm, sen disk alanı ile ilgili çok mütevazisin. Bende 128 GB SSD var.

Bendede 120gb SSD bulunmakta zaten F/P plarak baktığında 120gb almak mantıklı ancak endişe şu:
Bu diskin ömrünü nasıl uzatırız? Mesela takas, ve /home dizinini HDD taşıyarak, neticede internet tarayıcımız vb programların sürekli önbelek olarak yazdığı veriler vb bu alanda. bu durumda 120 gb Linux kullanıcısına gereksiz oluyor sanki, neticede 20 gb ı geçmiyeceğiz hadi 30 olsun :).
Mütevazilik bende değil Linuxta. Adam açık açık donanıma fazla para bayılmayın, ben fazla yemem diyor.

Çevrimdışı fortran

• Kıdemli Penguen
« Yanıtla #8 : 25 Mayıs 2014, 04:35:04 »
Bendede 120gb SSD bulunmakta zaten F/P plarak baktığında 120gb almak mantıklı ancak endişe şu:
Bu diskin ömrünü nasıl uzatırız? Mesela takas, ve /home dizinini HDD taşıyarak, neticede internet tarayıcımız vb programların sürekli önbelek olarak yazdığı veriler vb bu alanda. bu durumda 120 gb Linux kullanıcısına gereksiz oluyor sanki, neticede 20 gb ı geçmiyeceğiz hadi 30 olsun :).
Mütevazilik bende değil Linuxta. Adam açık açık donanıma fazla para bayılmayın, ben fazla yemem diyor.

Ha ha, sen o kadar müttevazi olma. 500 MB boot, 8 GB bellek varsa 16 GB takas bölümü ayırmanı öneririm. Ben /home için ayrı bir işlem yapmıyorum, sistemin kurduğunu kabullenirim. Sence 30 GB yeter mi? Bence yetmez. En az 75 GB ayırırdım. Burada 128 GB ayrılacak demektir. :)

« Son Düzenleme: 25 Mayıs 2014, 04:37:26 Gönderen: fortran »

Çevrimdışı Phil Cassidy

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #9 : 25 Mayıs 2014, 13:23:01 »
@fortran,

Teorik olarak SSD'nin ömrünün kısaldığını söyleyebilsek de, bu cihazlarda takas kullanılması; onları anında birer çöpe çevirmiyor.

Bu durumda, ömrü kısalmasın diye SSD'nin nimetlerinden faydalanamayacaksak da SSD almamızın bir manası kalmıyor pek.

Aslında iletimin tamamı okunursa, daha net anlaşılacağımı düşünüyorum.

Saygı ve sevgilerimle.

« Son Düzenleme: 25 Mayıs 2014, 13:25:54 Gönderen: Phil Cassidy »