Gönderen Konu: [Nasıl] Calibri Fontunun Düzgün Görüntülenmesini Sağlamak  (Okunma sayısı 1299 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GT820M + Intel Haswell-ULT
  • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
Microsoft'un yaklaşık on yıl önce icat ettiği Calibri fontu oldukça popüler. Bu fontu Linux üzerinde Libreoffice ile çalışırken kullanmak isteyenler az değil. Fakat ortada bir sorun var: Calibri fontu Linux üzerinde çirkin görünüyor, hatta Türkçe karakterler daha da çirkin görünüyor.

Bu durumun nedeni, Calibri font ailesinin Linux ile uyumlu olmaması. Şu an bildiğim kadarıyla üç font ailesi var.

Open Type Ailesi: Bunlar genellikle özgür fontlar oluyor ve sisteminizde hazır kurulu geliyor. Linux üzerinde kaliteli bir şekilde görüntüleniyor.

True Type Ailesi: Bunlar ağırlıklı olarak Mac'te kullanılıyor. Fakat Windows üzerinde de kullanılıyor. Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir güncelleme ile Linux üzerinde de kaliteli bir şekilde görüntülemek mümkün oldu.

Clear Type Ailesi: Bu da Microsoft'un font ailesidir. Linux'a destek verilmediği için Clear Type tabanlı fontlar Linux'ta çirkin görünür. Calibri de bu fontlardan biridir.

Peki, bu sorunu nasıl çözeceğiz. Çok basit. Microsoft, Linux'a destek vermese de Mac'e destek veriyor. Elindeki fontların Mac'de düzgün görünmesi için bir de True Type versiyonlarını üretmiş. Yani Calibri ve diğer Microsoft fontlarının Clear Type versiyonlarının yanı sıra bir de True Type versiyonları var. Eğer bu fontları Windows'tan alıp yüklerseniz elinizde Clear Type versiyonları olduğu için çirkin görünecektir. Bu nedenle Mac versiyonlarını indireceğiz.

Buradan calibri fontunu indirebilirsiniz. Fakat Windows için değil, Mac için indirmeniz gerekiyor.

Fontu indirdikten sonra ev dizininizde gizli bir .fonts klasörü oluşturun ve indirdiğiniz fontu bu klasöre atın. Hepsi bu kadar.

Gördüğünüz üzere font, Libreoffice üzerinde güzel görünüyor. Türkçe karakterlerde de sıkıntı yok.

« Son Düzenleme: 20 Şubat 2017, 12:11:14 Gönderen: okanakinci »

Çevrimdışı eprianu

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Mint Cinnamon
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: GTX 1050Ti
  • İşlemci: i7-7700HQ
LibreOffice ve WPS Office kullanırken genelde Calibri seçili oluyor ama hatalı göründüğünü yeni fark ettim.
Söylediklerinizi yaptım, düzeldi. Paylaşım için teşekkürler.
« Son Düzenleme: 06 Ekim 2018, 20:54:05 Gönderen: eprianu »