Gönderen Konu: [Rehber] Linux Mint Yazılım Kaynakları Aracı  (Okunma sayısı 10822 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 18 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon & Mate
[Rehber] Linux Mint Yazılım Kaynakları Aracı
« : 18 Şubat 2014, 22:10:34 »
Linux Mint 15'den itibaren ve LMDE için Güncelleme Paketi 8. sürümden itibaren, Linux Mint klasik yazılım kaynakları aracını kullanmayı bıraktı. Bunun yerine dağıtımın ihtiyaçlarını karşılayacak yeni bir Yazılım Kaynakları aracı (mintsources) geliştirildi. Bu araç kullanıcının işlerini kolaylaştıran pek çok yeni yeteneğe de sahip. Yeni Yazılım Kaynakları aracımızı biraz tanıyalım.

Yazılım Kaynakalrı aracına bir kaç farklı yoldan erişebilirsiniz. Benim en çok kullandığım yöntem olan Güncelleme Yöneticisi => Düzenleme menüsü => Yazılım Kaynakları kısayolu bunlardan birisidir.

Bir diğer yöntem menüden Yazılım Kaynakları aracını aratmak olacaktır.

İsterseniz aşağıdaki komutu uçbirimde çalıştırarak da ulaşabilirsiniz.

Kod: [Seç]
mintsources
Yazılım Kaynakları aracı ilk açıldığında karşımıza çıkan sekme genel ayarların yapıldığı Resmi Depolar bölümüdür. Bu alandan paketleri kurabileceğiniz yansılarıları seçebilirsiniz. Yansılar paketlerin bulundukları farklı depo adresleridir.

Bu ana ekranda göreceğiniz ana yazan kısım Linux Mint'e ait özel paketlerin bulunduğu depodur. Taban yazan kısım ise Ubuntu paketlerinin bulunduğu genel depolardır. LMDE için ise taban dağıtım Debian Testing'dir.

Bu alandan istediğiniz yansıyı seçebilirsiniz, hatta size en hızlı yansı adresini dahi listeleyecektir. Bu sayede bağlantı hızınıza göre paketleri daha hızlı indirme olasılığı olacaktır.

Backport depolar, Linux Mint'in daha yeni sürümü için gelen bir yeniliğin daha eski sürümler için uyarlandığı paketlerin bulunduğu bölümdür. Bu bölüm genellikle Linux Mint 13 gibi uzun süreli desteğe sahip sürümlerde etkin kullanılmaktadır.

Romeo yani kararsız paketlerin bulunabileceği bölüm, backport depoya taşınmadan önce uygulamaların test amaçlı yayınlandığı alandır. Paketler ile ilgili sorunları çözecek bilginiz yoksa bu depoyu kesinlikle işaretlememelisiniz.

PPA depoları bölümü, uygulamaların güncel sürümleri yükleyebileceğiniz PPA depolarının yönetilebildiği alandır.

Yazılım Kaynakları aracını kullanarak VLC Player deposunu birlikte ekleyelim. VLC uygulamasının güncel paketlerinin bulunduğu alana buradan ulaşabilirsiniz. Bu alandan PPA deposunun adres bilgisini alıyoruz, ppa:videolan/stable-daily .

Şimdi PPA deposunu eklemek için Yeni PPA ekle.. düğmesine tıklayınız.

Açılan ekleme alanına PPA adresini yazıyoruz veya kopyalayıp yapıştırıyoruz. Tamam tuşuna basarak PPA adresini ekleme işlemine başlayabiliriz.

Şimdi PPA deposu ile ilgili bilgilerin olduğu bir pencere daha açılacaki tekrar Tamam düğmesine tıklayarak depo ekleme işlemini tamamlayacağız.

PPA adresi eklendikten sonra paket bilgilerini günceleştirmek için Önbelleği güncelleyin düğmesine tıklıyoruz.

Artık Güncelleme Yöneticisini açıp VLC uygulamasının yeni sürümünü yükleyebiliriz.

Not : PPA depoları ile ilgili anlatımı Linux Mint Debian Sürüm (LMDE) için uygulamamalısınız. LMDE Debian Testing tabanlı olduğu için Ubuntu PPA adreslerindeki paketler ile sorun yaşama olasılığınız mevcut.

Bu alandan PPA adreslerini düzenleyebileceğiniz gibi, istediğiniz adresin kalıcı olarak silinmesini sağlayabilirsiniz. İsterseniz dilediğiniz depo önündeki işareti kaldırmak suretiyle silmeden etkisiz hale getirebilirsiniz. Tüm düzenlemelerden sonra Önbelleği güncellemeyi unutmamalısınız.

Ek depolar bölümü PPA depoları haricindeki uygulamaların adreslerinin listelendiği bölümdür. Çalışma mantığı PPA depolarına benzer.

Bu bölümde varsayılan olarak bulunan Getdeb depolarını etkinleştirerek, bazı uygulamaların güncel sürümlerini yüklemeniz mümkün.

Kimlik doğrulama anahtarları, paket depolarının güvenlik doğrulama anahtarlarının yönetildiği bölümdür. Kendinizde yeterli tecrübeyi görmüyorsanız, bu bölüme müdahale etmemek en doğru olanıdır.

Bakım (Maintenance) sekmesi, temel sorunların çözümünün yapılabildiği alandır. Daha önceden uçbirimden elle yapılabilen liste birleştirme, paket kalıntılarını temizleme gibi işemlerin kullanıcı arayüzü üzerinden rahatlıkla yapılabilmesini sağlamaktadır.

« Son Düzenleme: 18 Şubat 2014, 22:58:22 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı mt8

• Yeni Penguen
  • *
  • Beklenen gün gelecekse çekilen çile kutsaldır.
  • Dağıtım: Linux Mint Rosa
  • Masaüstü: Cinnamon 17.3
  • Grafik Kartı: intel
  • İşlemci: intel
Ynt: [Rehber] Linux Mint Yazılım Kaynakları Aracı
« Yanıtla #1 : 18 Aralık 2015, 02:58:33 »
Merhaba, Linux Mint de henüz yeniyim, ( yani yeni özgürlüğüme kavuştum ),  öncelikle Mükemmelin üstünde bir işletim sistemi olmuş, umarım dahada gelişir. Makalenizi okudum fakat tam sormam gereken yeri bulamadım, belki o zamanlar yoktu; 17.3 rosa kullanıyorum.
Soru = " Yazılım kaynakları " bölümünden " resmi depolar " altında " Kaynak kodu " bölümünde " " Kaynak kodu depolarını etkinleştir " seçeneği var, burası ne anlama geliyor. Yani biz herhangi bir linux dağıtımının kurulum dvd sini indirdiğimizde kaynak kodları elimizde olmuyor mu ? Eğer oluyorsa burasının ne anmala geldiğini biliyorsanız cevabını rica edecektim. Saygılar.
Özgür yazılıma geçmek küçük bir adım olabilir ama Türkiyenin geleceği için büyük bir adım.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 18 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon & Mate
Ynt: [Rehber] Linux Mint Yazılım Kaynakları Aracı
« Yanıtla #2 : 18 Aralık 2015, 10:31:58 »
Kaynak kodu depolarının etkinleştirilmesi, depodaki bir uygulamanın kaynak koddan kurulması istendiğinde gerekecektir. Derlenip paket haline getirilmiş uygulamalar kullanıldığında kaynak kodu depolarının etkin olmasına gerek yoktur.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...