Gönderen Konu: [Rehber] Linux Mint Yazılım Kaynakları Aracı  (Okunma sayısı 15540 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Butterfly

 • Proje Sorumlusu
 • *****
 • İleti: 16851
 • Linux Mint Türkiye
 • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
 • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
[Rehber] Linux Mint Yazılım Kaynakları Aracı
« : 18 Şubat 2014, 22:10:34 »
Linux Mint 15'den itibaren ve LMDE için Güncelleme Paketi 8. sürümden itibaren, Linux Mint klasik yazılım kaynakları aracını kullanmayı bıraktı. Bunun yerine dağıtımın ihtiyaçlarını karşılayacak yeni bir Yazılım Kaynakları aracı (mintsources) geliştirildi. Bu araç kullanıcının işlerini kolaylaştıran pek çok yeni yeteneğe de sahip. Yeni Yazılım Kaynakları aracımızı biraz tanıyalım.

Yazılım Kaynakalrı aracına bir kaç farklı yoldan erişebilirsiniz. Benim en çok kullandığım yöntem olan Güncelleme Yöneticisi => Düzenleme menüsü => Yazılım Kaynakları kısayolu bunlardan birisidir.

Bir diğer yöntem menüden Yazılım Kaynakları aracını aratmak olacaktır.

İsterseniz aşağıdaki komutu uçbirimde çalıştırarak da ulaşabilirsiniz.

Kod: [Seç]
mintsources
Yazılım Kaynakları aracı ilk açıldığında karşımıza çıkan sekme genel ayarların yapıldığı Resmi Depolar bölümüdür. Bu alandan paketleri kurabileceğiniz yansıları da değiştirebilirsiniz. Yansılar paketlerin bulundukları farklı depo adresleridir.

Ayrıca uygulamaların kaynak dosyalarının bulunduğu depoları da bu kısımdan etkineleştirebileceğiniz gibi, Linux Mint için deneme (kararsız) paketlerinin bulunduğu romeo deposu da yine bu alandan etkinleşebilir. Sisteminizde herhangi bir sorun ya da romeo deposundaki  paketleri test edip geri bildirim yapma gibi bir amacınız yoksa bu depoyu etkinleştirmeniz önerilmez.

Bu ana ekranda göreceğiniz ana yazan kısım Linux Mint'e ait özel paketlerin bulunduğu depodur. Taban yazan kısım ise Ubuntu paketlerinin bulunduğu genel depolardır. LMDE için ise taban dağıtım Debian Testing'dir.

Bu alandan istediğiniz yansıyı seçebilirsiniz, hatta size en hızlı yansı adresini dahi listeleyecektir. Bu sayede bağlantı hızınıza göre paketleri daha hızlı indirme olasılığı olacaktır.

PPA depoları bölümü, uygulamaların güncel sürümleri yükleyebileceğiniz PPA depolarının yönetilebildiği alandır.

Yazılım Kaynakları aracını kullanarak VLC günlük kararlı  PPA deposunu birlikte ekleyelim. Libre Office uygulamasının güncel paketlerinin bulunduğu alana buradan ulaşabilirsiniz. Bu alandan PPA deposunun adres bilgisini alıyoruz, ppa:libreoffice/ppa .

Şimdi PPA deposunu eklemek için Yeni PPA ekle.. düğmesine tıklayınız.

Açılan ekleme alanına PPA adresini yazıyoruz veya kopyalayıp yapıştırıyoruz. Tamam tuşuna basarak PPA adresini ekleme işlemine başlayabiliriz.

Şimdi PPA deposu ile ilgili bilgilerin olduğu bir pencere daha açılacak, tekrar Tamam düğmesine tıklayarak depo ekleme işlemini tamamlayacağız.

PPA adresi eklendikten sonra paket bilgilerini günceleştirmek için Önbelleği güncelleyin düğmesine tıklıyoruz.

Artık Güncelleme Yöneticisini açıp Libre Office uygulamasının yeni sürümüne yükseltme yapabilirsiniz.

Not : PPA depoları ile ilgili anlatımı Linux Mint Debian Sürüm (LMDE 2) için uygulamamalısınız. LMDE 2 Debian Kararlı sürüm tabanlı olduğu için Ubuntu PPA adreslerindeki paketler ile sorun yaşama olasılığınız mevcut.


Bu alandan PPA adreslerini düzenleyebileceğiniz gibi, istediğiniz adresin kalıcı olarak silinmesini sağlayabilirsiniz. İsterseniz dilediğiniz depo önündeki işareti kaldırmak suretiyle silmeden etkisiz hale getirebilirsiniz. Tüm düzenlemelerden sonra Önbelleği güncellemeyi unutmamalısınız.


Ek depolar bölümü PPA depoları haricindeki uygulamaların adreslerinin listelendiği bölümdür. Çalışma mantığı PPA depolarına benzer.

PPA depoları haricindeki uygulamalara ait depoları (örneğin, Opera, Chrome, Spotify gibi) buradan ekleyip yönetebilirsiniz.

Bu bölümde varsayılan olarak bulunan Getdeb depolarını etkinleştirerek, bazı uygulamaların güncel sürümlerini yüklemeniz mümkün.

Kimlik doğrulama anahtarları, paket depolarının güvenlik doğrulama anahtarlarının yönetildiği bölümdür. Kendinizde yeterli tecrübeyi görmüyorsanız, bu bölüme müdahale etmemek en doğru olanıdır.

Kaldırdığınız bir PPA deposu ya da ek depoya ait olan kısımları dilerseniz silebilirsiniz, bununla birlikte kalmasında bir sakınca yoktur.

Bakım (Maintenance) sekmesi, temel sorunların çözümünün yapılabildiği alandır. Daha önceden uçbirimden elle yapılabilen liste birleştirme, paket kalıntılarını temizleme gibi işlemlerin kullanıcı arayüzü üzerinden rahatlıkla yapılabilmesini sağlamaktadır.

Ayrıca resmi olmayan depolardan ya da elle yüklediğiniz bir paketi bu bölümdeki Dış paketleri sil bölümünden kaldırabilrisiniz.

Yine resmi olmayan depolardan ya da elle güncellemesini yaptığınız bir paketi bu bölümdeki Dış paketlerin sürümünü düşür seçeneği ile resmi depodaki sürümlerine geri düşürebilirsiniz.


« Son Düzenleme: 27 Mayıs 2017, 19:24:54 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...


Çevrimdışı mt8

 • Yeni Penguen
 • *
 • İleti: 29
 • Beklenen gün gelecekse çekilen çile kutsaldır.
 • Dağıtım: Linux Mint Rosa
 • Masaüstü: Cinnamon 17.3
 • Grafik Kartı: intel
 • İşlemci: intel
Ynt: [Rehber] Linux Mint Yazılım Kaynakları Aracı
« Yanıtla #1 : 18 Aralık 2015, 02:58:33 »
Merhaba, Linux Mint de henüz yeniyim, ( yani yeni özgürlüğüme kavuştum ),  öncelikle Mükemmelin üstünde bir işletim sistemi olmuş, umarım dahada gelişir. Makalenizi okudum fakat tam sormam gereken yeri bulamadım, belki o zamanlar yoktu; 17.3 rosa kullanıyorum.
Soru = " Yazılım kaynakları " bölümünden " resmi depolar " altında " Kaynak kodu " bölümünde " " Kaynak kodu depolarını etkinleştir " seçeneği var, burası ne anlama geliyor. Yani biz herhangi bir linux dağıtımının kurulum dvd sini indirdiğimizde kaynak kodları elimizde olmuyor mu ? Eğer oluyorsa burasının ne anmala geldiğini biliyorsanız cevabını rica edecektim. Saygılar.

Çevrimdışı Butterfly

 • Proje Sorumlusu
 • *****
 • İleti: 16851
 • Linux Mint Türkiye
 • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
 • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Ynt: [Rehber] Linux Mint Yazılım Kaynakları Aracı
« Yanıtla #2 : 18 Aralık 2015, 10:31:58 »
Kaynak kodu depolarının etkinleştirilmesi, depodaki bir uygulamanın kaynak koddan kurulması istendiğinde gerekecektir. Derlenip paket haline getirilmiş uygulamalar kullanıldığında kaynak kodu depolarının etkin olmasına gerek yoktur.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...