Gönderen Konu: Linux mint icin kendi temamı yapmak istiyorum  (Okunma sayısı 3653 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı skywalker07

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 18.1 Serena
  • Masaüstü Ortamı: Cinnamon
  • İşlemci: Intel Core i3
Linux mint icin kendi temamı yapmak istiyorum
« : 18 Ocak 2017, 22:34:47 »
Selamun aleyküm
Linux mint kullaniyorum ve internette aradığım temalari pek begenmedim. Kendi temami yapmak istiyorum nasil yapabilirim?

Çevrimdışı HocaXD

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 18.1
  • Grafik Kartı: Nvidia Geforce 920M
  • İşlemci: İntel Core i3
Ynt: Linux mint icin kendi temamı yapmak istiyorum
« Yanıtla #1 : 19 Ocak 2017, 16:45:27 »
Menü > Sistem Ayarları > Tema sekmesine gelip "Masaüstü teması ekle / kaldır..." yazan butona tıklayıp sizi yönlendireceği sekmeden hoşunuza giden temaları indirip rahatlıkça kullanabilirsiniz.

Veya

" https://www.gnome-look.org/browse/ord/latest/ " adresinden icon pack vb temaları indirip karma olarak kendi temanızıda oluşturabilirsiniz.
Banned.

Çevrimdışı Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
  • Dağıtım: Linux Mint
  • Grafik Kartı: Intel HD 620
  • İşlemci: Intel i7 - 7500U
« Yanıtla #2 : 19 Ocak 2017, 17:50:16 »
GTK temalarının büyük bir bölümü (Cascading Style Sheets) basamaklı stil şablonları ya da basamaklı biçim sayfaları, bilinen kısa adıyla CSS'lerden oluşur.  CSS belgelerinin içeriğinde pencere boyutları, arkaplan ve pencere renkleri, konumlandırmaları gibi tüm özelleştirmeler yönetilebilir. Web teknolojilerinde kullanılan CSS ile neredeyse aynı mantıkta çalışır. 

CSS bilginiz varsa siz de yeni bir temalar oluşturabilirsiniz. Eğer bu konuda acemi iseniz, mevcut temaların .css dosyaları ile oynayıp, kullanım mantığını çözebilirsiniz.  Temalar  CSS dışında resim medya dosyaları oluşturularak (gimp vb.) resim düzeneleme programları ile buton vb. resim dosyaları ile desteklenir.
Gelip sağ yanağımdan öptü. Dindar değildim ama sol yanağımı da çevirmek istedim o an...

Çevrimdışı skywalker07

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #3 : 19 Ocak 2017, 18:51:39 »
GTK temalarının büyük bir bölümü (Cascading Style Sheets) basamaklı stil şablonları ya da basamaklı biçim sayfaları, bilinen kısa adıyla CSS'lerden oluşur.  CSS belgelerinin içeriğinde pencere boyutları, arkaplan ve pencere renkleri, konumlandırmaları gibi tüm özelleştirmeler yönetilebilir. Web teknolojilerinde kullanılan CSS ile neredeyse aynı mantıkta çalışır.

CSS bilginiz varsa siz de yeni bir temalar oluşturabilirsiniz. Eğer bu konuda acemi iseniz, mevcut temaların .css dosyaları ile oynayıp, kullanım mantığını çözebilirsiniz.  Temalar  CSS dışında resim medya dosyaları oluşturularak (gimp vb.) resim düzeneleme programları ile buton vb. resim dosyaları ile desteklenir.
Css konusunda iyiyim genelde sitelerimi css dosyasıyla yaparım. Kisaca sizin dediğiniz internetten GTK bir tema indirip icerisindeki css dosyalarinda oynama yapip kendi temami oluşturabilirim doğru mu anladım hocam?

Çevrimdışı Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
  • Dağıtım: Linux Mint
  • Grafik Kartı: Intel HD 620
  • İşlemci: Intel i7 - 7500U
« Yanıtla #4 : 19 Ocak 2017, 20:37:38 »
Css konusunda iyiyim genelde sitelerimi css dosyasıyla yaparım. Kisaca sizin dediğiniz internetten GTK bir tema indirip icerisindeki css dosyalarinda oynama yapip kendi temami oluşturabilirim doğru mu anladım hocam?

Aslında sitelerde kullandığın standart fonksiyonlar dışında çok daha fazlası var, o kadar uzman olacağını düşünmediğim için bu örneği verdim. Doğru anladın, mevcut temalar üzerinde değişiklik yaparak, renkleriyle, boyutlarıyla, radiuslarıyla vs. vs. oynayarak kafana göre bir şeyler yapabilirsin.
Gelip sağ yanağımdan öptü. Dindar değildim ama sol yanağımı da çevirmek istedim o an...

Çevrimdışı skywalker07

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #5 : 19 Ocak 2017, 23:58:28 »

Aslında sitelerde kullandığın standart fonksiyonlar dışında çok daha fazlası var, o kadar uzman olacağını düşünmediğim için bu örneği verdim. Doğru anladın, mevcut temalar üzerinde değişiklik yaparak, renkleriyle, boyutlarıyla, radiuslarıyla vs. vs. oynayarak kafana göre bir şeyler yapabilirsin.
Ben direk linux mint orjinal temasiyla oynayip istediğim şekli nerdeyse verdim sayılır fakat bi isteğim daha olacak. Klasör simgesi aradigim simgeyi bulamadım bunun icin gnome-look sitesine de baktım. Baska yer varmi bunun için hocam?

Mesajlar Birleştirildi.

Üstad biliyorum çok şey istedim lütfen kusuruma bakmayın. Resimdeki terminal ekranında ki resim nasıl yapılıyor bi bilginiz varmı hocam?
« Son Düzenleme: 20 Ocak 2017, 00:04:41 Gönderen: skywalker07 »

Çevrimdışı HocaXD

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #6 : 20 Ocak 2017, 09:10:13 »
Ben direk linux mint orjinal temasiyla oynayip istediğim şekli nerdeyse verdim sayılır fakat bi isteğim daha olacak. Klasör simgesi aradigim simgeyi bulamadım bunun icin gnome-look sitesine de baktım. Baska yer varmi bunun için hocam?

Mesajlar Birleştirildi.
Üstad biliyorum çok şey istedim lütfen kusuruma bakmayın. Resimdeki terminal ekranında ki resim nasıl yapılıyor bi bilginiz varmı hocam?

Hocam "sudo apt-get install figlet" komutu ile paketleri kurunuz daha sonra ise "sudo xed .bashrc" dosyasını açınız en alt satıra inip "figlet xxx" yazınız ve kayıt ediniz terminalde istediğiniz gibi nick yazmış olacaksınızdır. Birde şunu ekliyim "sudo apt-get install sysvbanner" komutu terminale girip ardından "sudo xed .bashrc" komutu ile tekrar aynı dosyayı ekleyip "figlet -f bubble xxx" yazarak nickinizin altına istediğiniz şeyi yazabilirsniz.

Gel gelelim ikinci hususa terminalde arka plan düzenlemesine Teminali açıp Düzenle > Profil Tercihleri > Renkler sekmesinden terminalin arka plan rengini ve yazı rengini vs ayırlayabilirsiniz.
Banned.

Çevrimdışı skywalker07

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #7 : 20 Ocak 2017, 18:30:26 »
Hocam "sudo apt-get install figlet" komutu ile paketleri kurunuz daha sonra ise "sudo xed .bashrc" dosyasını açınız en alt satıra inip "figlet xxx" yazınız ve kayıt ediniz terminalde istediğiniz gibi nick yazmış olacaksınızdır. Birde şunu ekliyim "sudo apt-get install sysvbanner" komutu terminale girip ardından "sudo xed .bashrc" komutu ile tekrar aynı dosyayı ekleyip "figlet -f bubble xxx" yazarak nickinizin altına istediğiniz şeyi yazabilirsniz.

Gel gelelim ikinci hususa terminalde arka plan düzenlemesine Teminali açıp Düzenle > Profil Tercihleri > Renkler sekmesinden terminalin arka plan rengini ve yazı rengini vs ayırlayabilirsiniz.
Hocam düzenle>profil tercihleri>renkler sekmesinde arkaplan için resim ekleme yok.

Çevrimdışı HocaXD

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #8 : 20 Ocak 2017, 23:49:07 »
Hocam düzenle>profil tercihleri>renkler sekmesinde arkaplan için resim ekleme yok.

Hocam Kali'de var diye hatırlıyordum ezbere yazdım linux mint'te var mı yok mu bakmadım o yüzden arka plan demedim zaten arka plan rengi dedim.
Banned.

Çevrimdışı skywalker07

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #9 : 21 Ocak 2017, 08:30:53 »
Hocam Kali'de var diye hatırlıyordum ezbere yazdım linux mint'te var mı yok mu bakmadım o yüzden arka plan demedim zaten arka plan rengi dedim.
Anladim hocam yinede sağolun