Gönderen Konu: [Çözüldü] Linux Mint 17.3 MATE Elektrik Kesintisinden Sonra Sistem Dilinin Değişmesi  (Okunma sayısı 665 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı DevrimEren4

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • -------------------------------
    • DevrimEren4
    • devrimerensezgin
    • Linux Seyahati
  • Dağıtım: Linux Mint 18.1 Serena
  • Masaüstü: MATE
  • Grafik Kartı: ATI/AMD Radeon X1550
  • İşlemci: Intel Pentium 4
Geçen gün bildiğiniz gibi elektrikler kar nedeniyle kesilmişti.Bilgisayar boşta iken elektrikler kesildi.Yeniden açıldığında sistem dilinin İngilizce olarak başladığını gördüm.Ayarlardan Languages kısmından sistem dilini Türkçeye çevirmeyi denedim ancak olmadı.Sonra sitedeki https://www.linuxmint.net.tr/nasil-kurulum-sonrasi-turkce-dil-sorunu-hakkinda/ başlığındaki önerileri uygulayıp sistemi yeniden başlatıp denedim.Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2017, 09:54:33 Gönderen: DevrimEren4 »
Artık kötülük yok. Üstte Gök Basmasa Allta Yer Delinmese Senin ilini ve Töreni Kim Bozabilir?
EY TÜRK TiTRE ve KENDiNE DÖN!..

Çevrimdışı wenekar

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Oyun yüzünden Windows.
  • Dağıtım: Mint18.1 Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GeForce GT 430
  • İşlemci: Athlon 64 X2 6000+
Eğer dil seçerken eksik paket var tarzı birşey yazıyorsa öncelikle onları indirmen lazım. Yoksa seçip sistem genelinde uygula (ingilizcesini bilmiyorum) basıp şifre girip yeniden başlattıktan sonra uygulanması lazım.  Birde
Kod: [Seç]
sudo apt-get update && sudo apt-get reinstall language-pack-tr language-pack-tr-base language-pack-gnome-tr language-pack-gnome-tr-base firefox-locale-tr thunderbird-locale-tr libreoffice-l10n-tr (kodu test etmedim). Denedilten sonra tekrar deneyin.

Düzenleme : Forum varsayılan yazı boyutu
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2017, 09:25:36 Gönderen: Butterfly »

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 18.3 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon 3.6 & Mate 1.18
Aşağıdaki komutların çıktılarına bakalım.

locale
cat /etc/default/locale
cat /etc/environment
cat ~/.pam_environment
dpkg -l | egrep 'language-pack|locale-tr|l10n-tr'
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı DevrimEren4

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • -------------------------------
    • DevrimEren4
    • devrimerensezgin
    • Linux Seyahati
  • Dağıtım: Linux Mint 18.1 Serena
  • Masaüstü: MATE
  • Grafik Kartı: ATI/AMD Radeon X1550
  • İşlemci: Intel Pentium 4
"locale" çıktısı:
LANG=tr_TR
LANGUAGE=tr_TR:tr
LC_CTYPE="tr_TR"
LC_NUMERIC=tr_TR
LC_TIME=tr_TR
LC_COLLATE="tr_TR"
LC_MONETARY=tr_TR
LC_MESSAGES="tr_TR"
LC_PAPER=tr_TR
LC_NAME=tr_TR
LC_ADDRESS=tr_TR
LC_TELEPHONE=tr_TR
LC_MEASUREMENT=tr_TR
LC_IDENTIFICATION=tr_TR
LC_ALL=
"cat /etc/default/locale" çıktısı:
LANG=tr_TR
LANGUAGE=tr_TR:tr
LC_NUMERIC=tr_TR
LC_TIME=tr_TR
LC_MONETARY=tr_TR
LC_PAPER=tr_TR
LC_IDENTIFICATION=tr_TR
LC_NAME=tr_TR
LC_ADDRESS=tr_TR
LC_TELEPHONE=tr_TR
LC_MEASUREMENT=tr_TR
"cat /etc/environment" çıktısı:
PATH=”/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin:/usr/games:/usr/local/games”
LANGUAGE=”tr”
LANG=”tr_TR.UTF-8″
LC_NUMERIC=”tr_TR.UTF-8″
LC_TIME=”tr_TR.UTF-8″
LC_MONETARY=”tr_TR.UTF-8″
LC_PAPER=”tr_TR.UTF-8″
LC_IDENTIFICATION=”tr_TR.UTF-8″
LC_NAME=”tr_TR.UTF-8″
LC_ADDRESS=”tr_TR.UTF-8″
LC_TELEPHONE=”tr_TR.UTF-8″
LC_MEASUREMENT=”tr_TR.UTF-8″
"cat ~/.pam_environment" çıktısı :
LC_NUMERIC=tr_TR
LC_TIME=tr_TR
LC_MONETARY=tr_TR
LC_PAPER=tr_TR
LC_IDENTIFICATION=tr_TR
LC_NAME=tr_TR
LC_ADDRESS=tr_TR
LC_TELEPHONE=tr_TR
LC_MEASUREMENT=tr_TR
PAPERSIZE=a4
"dpkg -l | egrep 'language-pack|locale-tr|l10n-tr'" çıktısı :
ii  firefox-locale-tr                                           50.1.0+linuxmint1+rosa                              amd64        Turkish language pack for Firefox
ii  language-pack-en                                            1:14.04+20160720                                    all          translation updates for language English
ii  language-pack-en-base                                       1:14.04+20160720                                    all          translations for language English
ii  language-pack-gnome-en                                      1:14.04+20160720                                    all          GNOME translation updates for language English
ii  language-pack-gnome-en-base                                 1:14.04+20160720                                    all          GNOME translations for language English
ii  language-pack-gnome-tr                                      1:14.04+20160720                                    all          GNOME translation updates for language Turkish
ii  language-pack-gnome-tr-base                                 1:14.04+20160720                                    all          GNOME translations for language Turkish
ii  language-pack-tr                                            1:14.04+20160720                                    all          translation updates for language Turkish
ii  language-pack-tr-base                                       1:14.04+20160720                                    all          translations for language Turkish
ii  libreoffice-l10n-tr                                         1:5.0.3~rc2-0ubuntu1~trusty1                        all          office productivity suite -- Turkish language package
ii  thunderbird-locale-tr                                       1:45.5.1+build1-0ubuntu0.14.04.1                    amd64        Turkish language pack for Thunderbird

Mesajlar Birleştirildi.
Aşağıdaki komutu uyguladıktan sonra sorunum çözüldü. Teşekkürler @wenekar @Butterfly.
sudo apt-get update && sudo apt-get reinstall language-pack-tr language-pack-tr-base language-pack-gnome-tr language-pack-gnome-tr-base firefox-locale-tr thunderbird-locale-tr libreoffice-l10n-tr
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2017, 10:00:30 Gönderen: DevrimEren4 »
Artık kötülük yok. Üstte Gök Basmasa Allta Yer Delinmese Senin ilini ve Töreni Kim Bozabilir?
EY TÜRK TiTRE ve KENDiNE DÖN!..

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 18.3 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon 3.6 & Mate 1.18
/etc/environment dosyasının içeriği sorunlu, dosyayı açıp içeriğini siliniz ve aşağıdaki şekilde değiştirip dosyayı kaydediniz.

PATH="/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin:/usr/games"
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı wenekar

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Oyun yüzünden Windows.
  • Dağıtım: Mint18.1 Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GeForce GT 430
  • İşlemci: Athlon 64 X2 6000+
Önemli değil. Vaybe ilk defa bir forumda birine yardımım dokundu. Yavaştan öğreniyorum bu linux işini :).

Düzenleme : Forum varsayılan yazıtipi.
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2017, 14:58:59 Gönderen: Butterfly »