Gönderen Konu: [Çözüldü] Linux Mint 17.3 MATE Elektrik Kesintisinden Sonra Sistem Dilinin Değişmesi  (Okunma sayısı 100 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı DevrimEren4

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • -------------------------------
    • DevrimEren4
    • devrimerensezgin
    • Linux Seyahati
  • Dağıtım: Linux Mint 18.1 Serena
  • Masaüstü: MATE
  • Grafik Kartı: ATI/AMD Radeon X1550
  • İşlemci: Intel Pentium 4
Bizlere katkıda bulunmak istiyorsanız reklamlara tıklayabilirsiniz.

Geçen gün bildiğiniz gibi elektrikler kar nedeniyle kesilmişti.Bilgisayar boşta iken elektrikler kesildi.Yeniden açıldığında sistem dilinin İngilizce olarak başladığını gördüm.Ayarlardan Languages kısmından sistem dilini Türkçeye çevirmeyi denedim ancak olmadı.Sonra sitedeki https://www.linuxmint.net.tr/nasil-kurulum-sonrasi-turkce-dil-sorunu-hakkinda/ başlığındaki önerileri uygulayıp sistemi yeniden başlatıp denedim.Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2017, 09:54:33 Gönderen: DevrimEren4 »
Artık kötülük yok. Üstte Gök Basmasa Allta Yer Delinmese Senin ilini ve Töreni Kim Bozabilir?
EY TÜRK TiTRE ve KENDiNE DÖN!..

Çevrimdışı wenekar

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Oyun yüzünden Windows.
  • Dağıtım: Mint18.1 Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GeForce GT 430
  • İşlemci: Athlon 64 X2 6000+
Eğer dil seçerken eksik paket var tarzı birşey yazıyorsa öncelikle onları indirmen lazım. Yoksa seçip sistem genelinde uygula (ingilizcesini bilmiyorum) basıp şifre girip yeniden başlattıktan sonra uygulanması lazım.  Birde
Kod: [Seç]
sudo apt-get update && sudo apt-get reinstall language-pack-tr language-pack-tr-base language-pack-gnome-tr language-pack-gnome-tr-base firefox-locale-tr thunderbird-locale-tr libreoffice-l10n-tr (kodu test etmedim). Denedilten sonra tekrar deneyin.

Düzenleme : Forum varsayılan yazı boyutu
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2017, 09:25:36 Gönderen: Butterfly »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 18 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon & Mate
Aşağıdaki komutların çıktılarına bakalım.

locale
cat /etc/default/locale
cat /etc/environment
cat ~/.pam_environment
dpkg -l | egrep 'language-pack|locale-tr|l10n-tr'
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı DevrimEren4

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • -------------------------------
    • DevrimEren4
    • devrimerensezgin
    • Linux Seyahati
  • Dağıtım: Linux Mint 18.1 Serena
  • Masaüstü: MATE
  • Grafik Kartı: ATI/AMD Radeon X1550
  • İşlemci: Intel Pentium 4
"locale" çıktısı:
LANG=tr_TR
LANGUAGE=tr_TR:tr
LC_CTYPE="tr_TR"
LC_NUMERIC=tr_TR
LC_TIME=tr_TR
LC_COLLATE="tr_TR"
LC_MONETARY=tr_TR
LC_MESSAGES="tr_TR"
LC_PAPER=tr_TR
LC_NAME=tr_TR
LC_ADDRESS=tr_TR
LC_TELEPHONE=tr_TR
LC_MEASUREMENT=tr_TR
LC_IDENTIFICATION=tr_TR
LC_ALL=
"cat /etc/default/locale" çıktısı:
LANG=tr_TR
LANGUAGE=tr_TR:tr
LC_NUMERIC=tr_TR
LC_TIME=tr_TR
LC_MONETARY=tr_TR
LC_PAPER=tr_TR
LC_IDENTIFICATION=tr_TR
LC_NAME=tr_TR
LC_ADDRESS=tr_TR
LC_TELEPHONE=tr_TR
LC_MEASUREMENT=tr_TR
"cat /etc/environment" çıktısı:
PATH=”/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin:/usr/games:/usr/local/games”
LANGUAGE=”tr”
LANG=”tr_TR.UTF-8″
LC_NUMERIC=”tr_TR.UTF-8″
LC_TIME=”tr_TR.UTF-8″
LC_MONETARY=”tr_TR.UTF-8″
LC_PAPER=”tr_TR.UTF-8″
LC_IDENTIFICATION=”tr_TR.UTF-8″
LC_NAME=”tr_TR.UTF-8″
LC_ADDRESS=”tr_TR.UTF-8″
LC_TELEPHONE=”tr_TR.UTF-8″
LC_MEASUREMENT=”tr_TR.UTF-8″
"cat ~/.pam_environment" çıktısı :
LC_NUMERIC=tr_TR
LC_TIME=tr_TR
LC_MONETARY=tr_TR
LC_PAPER=tr_TR
LC_IDENTIFICATION=tr_TR
LC_NAME=tr_TR
LC_ADDRESS=tr_TR
LC_TELEPHONE=tr_TR
LC_MEASUREMENT=tr_TR
PAPERSIZE=a4
"dpkg -l | egrep 'language-pack|locale-tr|l10n-tr'" çıktısı :
ii  firefox-locale-tr                                           50.1.0+linuxmint1+rosa                              amd64        Turkish language pack for Firefox
ii  language-pack-en                                            1:14.04+20160720                                    all          translation updates for language English
ii  language-pack-en-base                                       1:14.04+20160720                                    all          translations for language English
ii  language-pack-gnome-en                                      1:14.04+20160720                                    all          GNOME translation updates for language English
ii  language-pack-gnome-en-base                                 1:14.04+20160720                                    all          GNOME translations for language English
ii  language-pack-gnome-tr                                      1:14.04+20160720                                    all          GNOME translation updates for language Turkish
ii  language-pack-gnome-tr-base                                 1:14.04+20160720                                    all          GNOME translations for language Turkish
ii  language-pack-tr                                            1:14.04+20160720                                    all          translation updates for language Turkish
ii  language-pack-tr-base                                       1:14.04+20160720                                    all          translations for language Turkish
ii  libreoffice-l10n-tr                                         1:5.0.3~rc2-0ubuntu1~trusty1                        all          office productivity suite -- Turkish language package
ii  thunderbird-locale-tr                                       1:45.5.1+build1-0ubuntu0.14.04.1                    amd64        Turkish language pack for Thunderbird

Mesajlar Birleştirildi.
Aşağıdaki komutu uyguladıktan sonra sorunum çözüldü. Teşekkürler @wenekar @Butterfly.
sudo apt-get update && sudo apt-get reinstall language-pack-tr language-pack-tr-base language-pack-gnome-tr language-pack-gnome-tr-base firefox-locale-tr thunderbird-locale-tr libreoffice-l10n-tr
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2017, 10:00:30 Gönderen: DevrimEren4 »
Artık kötülük yok. Üstte Gök Basmasa Allta Yer Delinmese Senin ilini ve Töreni Kim Bozabilir?
EY TÜRK TiTRE ve KENDiNE DÖN!..

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 18 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon & Mate
/etc/environment dosyasının içeriği sorunlu, dosyayı açıp içeriğini siliniz ve aşağıdaki şekilde değiştirip dosyayı kaydediniz.

PATH="/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin:/usr/games"
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı wenekar

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Oyun yüzünden Windows.
  • Dağıtım: Mint18.1 Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GeForce GT 430
  • İşlemci: Athlon 64 X2 6000+
Önemli değil. Vaybe ilk defa bir forumda birine yardımım dokundu. Yavaştan öğreniyorum bu linux işini :).

Düzenleme : Forum varsayılan yazıtipi.
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2017, 14:58:59 Gönderen: Butterfly »