Gönderen Konu: Linux Mint 17 Qiana RC (Sürüm Adayı) ISO Dosyaları Yayınlandı  (Okunma sayısı 16747 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Fitilli Daniyal

• Forum Sorumlusu
    • /Anarzift
    • /by.ulubatli
  • Dağıtım: Manjaro - KDE
  • Masaüstü: Plasma
  • Grafik Kartı: AMD R9 M265X - İntel HD Graphics 4600
  • İşlemci: İntel İ7 4720 HQ
Ynt: Linux Mint 17 Qiana RC (Sürüm Adayı) ISO Dosyaları Yayınlandı
« Yanıtla #15 : 15 Mayıs 2014, 16:28:11 »
Ben henüz kararlı diyemem. Çünkü dün açtıktan 10 dakika sonra bilgisayar tümden kilitlendi. Yeniden başlatmak zorunda kaldım. Ondan sonra da tekrar açmadım, fakat tekrar yapar mı bilmiyorum?

Arkaplan resmini değiştirken mi oldu kilitlenme acaba? Eğer öyleyse güncellemeler ile birlikte bu sorunun çözülmüş olması gerekirdi.

https://github.com/linuxmint/Cinnamon/commit/6fab8e847232671b8f791bfc300314045bdb77e0
Hayır Mozilla Firefox'taydım ama ne yaptığımı hatırlamıyorum. Galiba facebook'a falan girmeye çalışıyordum.Tema ve Duvar Kağıdı değişiminde hiçbir sorun çıkarmadı.
Sorgulamaya başlayan bir bilgisayar kullanıcısının son durağı Linux'tur.

(Fitilli Daniyal için bknz: AMAT - İhsan Oktay Anar)

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 3.8 & Mate 1.20
« Yanıtla #16 : 15 Mayıs 2014, 17:21:33 »
Hayır Mozilla Firefox'taydım ama ne yaptığımı hatırlamıyorum. Galiba facebook'a falan girmeye çalışıyordum.Tema ve Duvar Kağıdı değişiminde hiçbir sorun çıkarmadı.

Ekran kartınız nedir, kapalı kaynak ekran kartı sürücü kurmuş muydunuz?
Güncellemeler yapılmış mıydı?
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

• Forum Sorumlusu
    • /Anarzift
    • /by.ulubatli
« Yanıtla #17 : 15 Mayıs 2014, 18:18:13 »

Ekran kartınız nedir, kapalı kaynak ekran kartı sürücü kurmuş muydunuz?
Güncellemeler yapılmış mıydı?
Ekran kartım NVİDİA Geforce GT220, ve evet güncelleştirmeler ve kapalı kaynak sürücü kurulmuştu. Ama tekrar söylüyorum ondan sonra tekrar açmadım. Belki alelade bir çakışma yüzünden olmuş olabilir.

Çevrimdışı Hamit

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Linux Mint 17
  • Dağıtım: Mint 17 MATE 32 Bit
« Yanıtla #18 : 16 Mayıs 2014, 00:51:39 »
Herkese merhaba,
Foruma yeni üye oldum. Aklıma takılan bir soru var, cevaplarsanız sevinirim.

Ben Linux Mint-17 Qiana Mate 32bit deneme sürümünü kurdum ancak yeni sürümün çıkmasına az kaldı.
İşte bu yeni sürüm çıktığında yeni bir kurulum yapmam gerekir mi acaba? Ya da gelen güncellemeler ile kendisi yeni sürüme ulaşır mı?

Ayrıca forum için teşekkür ederim, burası olmasaydı Türkçe yardım konusunda sıkıntılar yaşanması kaçınılmaz olurdu.
Linux Mint 17

Çevrimdışı meda

• Penguen
  • Dağıtım: Manjaro-Hakoila
  • Masaüstü: KDE
  • Grafik Kartı: GT 940MX
  • İşlemci: İ7 7500U
« Yanıtla #19 : 16 Mayıs 2014, 08:38:23 »
Kararlı sürüme ulaşır fakat en iyisi ilerde sorun çıkmasını istemiyorsanız en iyisi sıfır kurulum olacaktır.Sizden birkaç gün aynı soruyu bende sormuştum. :)
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava;Peynir ekmek değil amaAcı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet,Esirlik bedava;Bedava yaşıyoruz, bedava.
                   Orhan VELİ"

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #20 : 16 Mayıs 2014, 13:29:27 »
Ubuntu 14.04 Gnome sürümden dönüştürerek 3-4 haftadır Linux Mint 17'yi kullanıyordum. Bu kullanımın ilk zamanlarında Cinnamon'da ufak tefek sorunlar vardı, şimdi ise gözle görülür bir sorun yok gibi. Bana göre sürüm adayını kurduğunuzda, kararlı sürüm çıktığında yeniden kuruluma gerek kalmayacak. Ayarlar ve masaüstü ortamları ile ilgili tespit edilen hataların düzeltmeleri de paketlerin güncellemeleri ile zaten kuruluyor. Bu güncellemeler ile bir bakıma kararlı sürüme geçilmiş oluyor. Ama teknik olarak bu sürümün hata bildirimleri için yayınlandığını yine de unutmamak gerekir.

Peki kararlı sürümle sürüm adayı arasında ne gibi farklar olabilir. Örneğin 64 bit sürüme multiarch (çoklu mimari) desteğini eklemek atlanmış olabilir, bu gibi sorunlar olmasın diye ISO dosyları bir kontrol listesi yardımıyla test ediliyor. Buna rağmen gözden kaçtıysa elle düzeltmek mümkün olacaktır. Ya da sistemin çalışmasını etkileyecek bir paket sürüm adayına eklenmemiş olabilir, bu gibi durumlarda meta paketlerde yapılacak düzeltmeler ile çözülebiliyor.

« Son Düzenleme: 16 Mayıs 2014, 13:33:43 Gönderen: Butterfly »

Çevrimdışı kuzgun_

• Çaylak Penguen
  • **
  • oldu da "yok" mu dedik.
  • Dağıtım: Linux Mint 17
« Yanıtla #21 : 16 Mayıs 2014, 13:33:30 »
mayısın sonuna ne kaldı ki.. çıkı çıkmaz hemen indiriyorum.. :) teşekkürler.
+1

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #22 : 16 Mayıs 2014, 13:36:57 »
Bence diskinizde sürüm adayı için yeni bir bölüm oluşturup buraya kurulum yapabilirsiniz. Gözlemlediğiniz olası hataları paylaşırsanız biz de elimizden geldiğince resmi forumda açılacak konuya aktarırız. Bu tip hata bildirimlerinin geliştiriciler için ciddi bir destek olduğunu unutmamak gerekir.

Çevrimdışı fmete

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: LM17+Arch+Ubuntu 12.04
« Yanıtla #23 : 17 Mayıs 2014, 16:32:47 »
linuxmint.com duyurusunda:
Alıntı
LTS strategy

Linux Mint 17 will receive security updates until 2019.

Until 2016, future versions of Linux Mint will use the same package base as Linux Mint 17, making it trivial for people to upgrade.

Until 2016, the development team won't start working on a new base and will be fully focused on this one

Denilmiş,son günlerde takip edemedim, acaba son cümledeki geliştiriciler ubuntu geliştiricileri mi mint geliştiricileri mi? Benim anladığım 2016'ya kadar başka bir Linux Mint sürümü çıkmayacak ve bu dağıtıma odaklanılacak. Yani @clem'in segfault'da dile getirdiği şey gerçekleşmiş oldu.
Geliştirilen Uygulamacıklar: Window Buttons with Title | Color Picker | Cinnamon-Maximus

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #24 : 17 Mayıs 2014, 18:00:01 »
linuxmint.com duyurusunda:
Alıntı
LTS strategy

Linux Mint 17 will receive security updates until 2019.

Until 2016, future versions of Linux Mint will use the same package base as Linux Mint 17, making it trivial for people to upgrade.

Until 2016, the development team won't start working on a new base and will be fully focused on this one

Denilmiş,son günlerde takip edemedim, acaba son cümledeki geliştiriciler ubuntu geliştiricileri mi mint geliştiricileri mi? Benim anladığım 2016'ya kadar başka bir Linux Mint sürümü çıkmayacak ve bu dağıtıma odaklanılacak. Yani @clem'in segfault'da dile getirdiği şey gerçekleşmiş oldu.

Evet daha önce forumda da dile getirmiştik bu hususu. Bu açıklamayla netlik kazanmış oldu. Buradaki açıkladan kasıt; Linux Mint 18, 19 ve 20. sürümlerin aynı tabanı kullanacağıdır. Tabanın 2016 yılında yeni LTS sürüm ile birlikte değişmesi söz konusu. Bu süreç içerisinde sanırım çekirdek güncellemeleri yapılacaktır.

Örneği ben Linux Mint 13 altında direk depodan yüklediğim çekirdek 3.11 sürümü kullanıyorum. Ubuntu depolarında bu tip güncellemelerde mevcut. Bu sayede meta paketler yardımıyla sorunsuzca üst sürüme geçiş yapılabilir.

Geliştiricilerden kasıt elbette Linux Mint ekibidir. Bu kararın LMDE'ye odaklanmak içinde bir fırsat olacağını düşünüyorum ve destekliyorum.

Çevrimdışı fmete

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: LM17+Arch+Ubuntu 12.04
« Yanıtla #25 : 17 Mayıs 2014, 18:19:06 »
Teşekkürler @butterfly ,  bir süre takip edemedim o yüzden haberim olmadı. LMDE ve Cinnamon için olumlu olacak bir durum, kaldı ki zaten ubuntunun 6 ayda bir çıkardığı sürümler zaten LTS için deneme sürümleri gibiydi.
Geliştirilen Uygulamacıklar: Window Buttons with Title | Color Picker | Cinnamon-Maximus

• Forum Sorumlusu
    • /Anarzift
    • /by.ulubatli
« Yanıtla #26 : 17 Mayıs 2014, 18:20:08 »
Hocam Mint 17'deki donma sorunu kapalı kaynak ekran kartı sürücüsünü yükleyince çözüldü. Fakat farklı bir sıkıntı var. Chromium'da bir videoyu tam ekran yaptıktan sonra chromium'da tam ekranda kalıyor. Browser'dan mı yoksa sistemden mi kaynaklanıyor bilemedim. Ama düzelmiyor kalıyor öyle.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #27 : 17 Mayıs 2014, 18:37:19 »
Hocam Mint 17'deki donma sorunu kapalı kaynak ekran kartı sürücüsünü yükleyince çözüldü. Fakat farklı bir sıkıntı var. Chromium'da bir videoyu tam ekran yaptıktan sonra chromium'da tam ekranda kalıyor. Browser'dan mı yoksa sistemden mi kaynaklanıyor bilemedim. Ama düzelmiyor kalıyor öyle.

Aşağıdaki komutlar ile Chromium için pepperflashplugin-nonfree paketini kurmayı dener misiniz? Kurulum sırasında tarayıcının kapalı olmasını öneririm.

Kod: [Seç]
sudo apt-get install pepperflashplugin-nonfree
sudo update-pepperflashplugin-nonfree --install

• Forum Sorumlusu
    • /Anarzift
    • /by.ulubatli
« Yanıtla #28 : 17 Mayıs 2014, 18:41:01 »
Çoktan kurmuştum zaten onları. Sanırım kurarken kapatmadığımdan olmuş olabilir. Tekrar geçtiğimde tekrar bakarım. Çok sağol hocam.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #29 : 17 Mayıs 2014, 18:44:21 »
Biraz önce Linux Mint 17 ile Chromium üzerinde 1080p flash video seyrettim hiç bir sorun yaşamadım. Sorun devam ederse yeni bir konu açınız.