Gönderen Konu: Greenie Linux 14.04.1  (Okunma sayısı 4418 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fortran

• Kıdemli Penguen
  • Bir insanı sevmekle başlar her şey...
  • Dağıtım: Linux Mint
Greenie Linux 14.04.1
« : 12 Mayıs 2014, 14:23:19 »

Ubuntu (şimdilik Lubuntu) tabanlı, kitap okuyucuları ve yazarların ihtiyaçlarına odaklanmış ve günlük kullanım için tasarlanmış; ayrıca, okuma, yazma ve kitap ve belgeleri değiştirmek için bir dizi araç içeren Slovak/Çek dağıtımı Greenie Linux’un 14.04.1 sürümü, Stanislav Hoferek tarafından duyuruldu. Ubuntu tabanlı Greenie Linux’un Lubuntu tabanlı olarak geri döndüğünü söyleyen Hoferek; 3.13 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistemin, LXDE masaüstü ortamıyla sunulduğunu belirtti. Hoferek; “MoReWrite” diye adlandırılan yeni sistemin, genel olarak e-kitap ve belgeleri kapsayan “değiştirin, okuyun ve yazın” (Modify, Read and Write) fiillerinin kısaltması olduğunu ifade etti. Greenie e-kitap’ın Lubuntu 14.04 LTS sürümüne dayandığını söyleyen Hoferek; LTS desteği ile sağlam Lubuntu tabanlı sistem isteyenlere, yavaş bilgisayarlarda iyi çalışacak bir sistemin sunulduğunu belirtti. Greenie Linux 14.04.1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Greenie Linux 14.04.1 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

İndirme sayfası (MD5)

Çevrimdışı Fitilli Daniyal

• Forum Sorumlusu
    • /Anarzift
  • Dağıtım: Manjaro Deepin
  • Masaüstü: Deepin DE
  • Grafik Kartı: AMD R9 M265X - İntel HD Graphics 4600
  • İşlemci: İntel İ7 4720 HQ
  • RAM: 16 GB
Ynt: Greenie Linux 14.04.1
« Yanıtla #1 : 12 Mayıs 2014, 16:00:47 »
Peki destek noktasında yine Mint'te kullanabildiğimiz şeyleri kullanabilir miyiz bu dağıtımda? Dağıtımın genel olarak yapım amacı ilgimi cezbetti, indirip kurmayı hatta beğenirsem kullanmayı düşünüyorum ama içindeki programlar falan da normal bir ofis yazılımından daha iyi değilse gerek yok gibi  :-\
Sorgulamaya başlayan bir bilgisayar kullanıcısının son durağı Linux'tur.

(Fitilli Daniyal için bknz: AMAT - İhsan Oktay Anar)

Çevrimdışı fortran

• Kıdemli Penguen
« Yanıtla #2 : 12 Mayıs 2014, 16:14:04 »
Peki destek noktasında yine Mint'te kullanabildiğimiz şeyleri kullanabilir miyiz bu dağıtımda? Dağıtımın genel olarak yapım amacı ilgimi cezbetti, indirip kurmayı hatta beğenirsem kullanmayı düşünüyorum ama içindeki programlar falan da normal bir ofis yazılımından daha iyi değilse gerek yok gibi  :-\

Doğrusu ben de kendisini yeni tanıdım Fitilli Daniyal. Ancak içindeki yazılımların normal bir ofis yazılımından öte olduğu muhakkak. Zira, okuyucuların ve yazarların ihtiyaçlarına yönelik sunulan yazılımlar dışında; okuma, yazma, kitap ve belgeleri değiştirmek için bir dizi araç içerdiği söyleniyor. Denemek gerekir. Deneyecek olursan, izlenimlerini burada bizimle paylaşmanı rica edelim. Selam ve sevgiler.

• Forum Sorumlusu
    • /Anarzift
« Yanıtla #3 : 12 Mayıs 2014, 16:21:12 »
Elbette :) Peki nacizane bir sorum daha var :) Masaüstü ortamını değiştirebilir miyiz  ;D Yani bir sıkıntı çıkartır mı?

Çevrimdışı fortran

• Kıdemli Penguen
« Yanıtla #4 : 12 Mayıs 2014, 17:43:59 »
Elbette :) Peki nacizane bir sorum daha var :) Masaüstü ortamını değiştirebilir miyiz  ;D Yani bir sıkıntı çıkartır mı?

İşte o, senin tercihin. Bilmem daha önce hiç LXDE masaüstü ortamını kullanmış mıydın? Ancak benim pek itibar ettiğim bir masaüstü ortamı değildir. KDE 3'ten sonra KDE'yi, GNOME 2'den sonra GNOME'ı (tabii KDE 4 ve GNOME 3'ü denedikten sonra) bıraktım. Cinnamon'a varıncaya kadar çoğu masaüstü ortamını denedim. Ancak, kişisel tercihim Mate'den yanadır. Doğrusunu söylemek gerekirse, kullandığım dağıtımı değiştirsem de masaüstü ortamını değiştirmem. Bu da benim tercihim. ;) Selamlar.

• Forum Sorumlusu
    • /Anarzift
« Yanıtla #5 : 12 Mayıs 2014, 18:14:53 »
Bende Cinnamon aşığı sayılabilirim ama sanırım genlerimde var, durmadan yeni bir şeyler denemek istiyorum. Zaten Linux'a da böyle bulaşmıştım :D

Yalnız bir sıkıntı var, İSO dosyası 900 küsur mb fakat 3 kere denedim indirmeyi, birinde 28 mb, ikincisinde 98 mb, üçüncüsünde de 67 mb indirip indirmiş gösterdi. Sorun ne ki acep?

Çevrimdışı fortran

• Kıdemli Penguen
« Yanıtla #6 : 12 Mayıs 2014, 18:49:32 »
Bende Cinnamon aşığı sayılabilirim ama sanırım genlerimde var, durmadan yeni bir şeyler denemek istiyorum. Zaten Linux'a da böyle bulaşmıştım :D

Yalnız bir sıkıntı var, İSO dosyası 900 küsur mb fakat 3 kere denedim indirmeyi, birinde 28 mb, ikincisinde 98 mb, üçüncüsünde de 67 mb indirip indirmiş gösterdi. Sorun ne ki acep?

Nasıl yani, indirmede bir sıkıntı mı var diyorsun? Hımm. Ben şu anda şuradan denedim. İndirme sorunsuz sürüyor. Şu an 150 MB'ı aşmış bulunuyorum. Yalnız, JDownloader kullanmanı öneririm.

• Forum Sorumlusu
    • /Anarzift
« Yanıtla #7 : 12 Mayıs 2014, 19:08:26 »
795'lerdeyim, devamlı bakıp durunca yapmadı aynı şeyi :) Birazdan kurar, denerim. Nedense içimde bir heyecan var, seveceksin sen bunu! falan diyorum :D :D

Çevrimdışı fortran

• Kıdemli Penguen
« Yanıtla #8 : 12 Mayıs 2014, 19:11:28 »
795'lerdeyim, devamlı bakıp durunca yapmadı aynı şeyi :) Birazdan kurar, denerim. Nedense içimde bir heyecan var, seveceksin sen bunu! falan diyorum :D :D

Yok, sorun yok. Umarım kısa bir süre sonra senden de ilk izlenimler gelmeye başlayacak. ;)

• Forum Sorumlusu
    • /Anarzift
« Yanıtla #9 : 12 Mayıs 2014, 20:07:55 »
Şu an Greenie'deyim. Öncelikle boot ekranında sıkıntı yaşadım açılış dilinden dolayı :P F2'ye basıp İngilizce'yi seçebilirsiniz. Masaüstü ortamı çok hafif olduğu için flash bellekten dahi olsa muazzam bir hız var. Üzerinde binbir türlü yazım ve düzenlemeyle ilgili araç gereç var. Ha ama sonradan biz kendimiz kursak kurar mıyız bunları derseniz, evet kurabilirsiniz. Şu an harddisk'e kuruyorum. LXDE'yi hiç sevmedim bu arada  ;D Dropbox üzerinde kurulu olarak geliyor dağıtımın, buna çok şaşırdım mesela; henüz hiçbir dağıtımda Dropbox'un öntanımlı geldiğini görmemiştim. Aslında Lubuntu'nun programlı hali desek sanırım yanlış olmaz. Birkaç tane kendi yazdıkları program var sanırım. Libreoffice güncel. Ve tıkır tıkır çalışıyor. İçinde hemen hemen her dil tanımlı olarak gelmiş, uğraşmıyorsunuz. GİMP ve PİNTA bile var. Sadece yazarlar için değil, aynı zamanda Kod yazarları içinde hemen her türlü (fazla anlamam gördüklerimi söylüyorum :P) araç ve gereç öntanımlı olarak gelmiş dağıtımda. Biraz daha inceleyip de yazayım bari :D

Çevrimdışı fortran

• Kıdemli Penguen
« Yanıtla #10 : 12 Mayıs 2014, 20:27:40 »
LXDE masaüstü ortamı dışında genel olarak olumlu izlenimler edindin sanırım. :)

• Forum Sorumlusu
    • /Anarzift
« Yanıtla #11 : 12 Mayıs 2014, 20:29:29 »
Olumlu bir izlenim edindim evet ama sanki Mint üzerinde bu programları kursam yine aynı sonucu elde edermişim gibi bir his var içimde. Haksız mıyım acaba? :)

Çevrimdışı fortran

• Kıdemli Penguen
« Yanıtla #12 : 12 Mayıs 2014, 20:31:16 »
Olumlu bir izlenim edindim evet ama sanki Mint üzerinde bu programları kursam yine aynı sonucu elde edermişim gibi bir his var içimde. Haksız mıyım acaba? :)

Elbette, neyi kuracağını bildiğin müddetçe, neyi kullandığın çok da önemli değildir.

• Forum Sorumlusu
    • /Anarzift
« Yanıtla #13 : 12 Mayıs 2014, 20:34:13 »
Aslında bir bir umudum da yazıcımı belki tanır da rahat rahat kullanırım ümidiydi. Ama tanımadı :P Sırf yazıcım için hala Windows tutuyorum kenarda.

Neyse, velhasıl kelam; gerçekten çok iyi bir dağıtım. LTS olması ayrı güzellik. İnternet bağlantısı olmayan, eski bilgisayarlar için on numara. Aslında tipik bir öğrenci dağıtımı da sanırım diyebilirim. 4 gb ramimden sadece ve sadece 160 mb yedi + olarak Firefox açıktı. Siz düşünün artık nasıl bir koklayıcı :)

Çevrimdışı fortran

• Kıdemli Penguen
« Yanıtla #14 : 12 Mayıs 2014, 21:34:24 »
Aslında bir bir umudum da yazıcımı belki tanır da rahat rahat kullanırım ümidiydi. Ama tanımadı :P Sırf yazıcım için hala Windows tutuyorum kenarda.

Neyse, velhasıl kelam; gerçekten çok iyi bir dağıtım. LTS olması ayrı güzellik. İnternet bağlantısı olmayan, eski bilgisayarlar için on numara. Aslında tipik bir öğrenci dağıtımı da sanırım diyebilirim. 4 gb ramimden sadece ve sadece 160 mb yedi + olarak Firefox açıktı. Siz düşünün artık nasıl bir koklayıcı :)

Özellikler güzel, yazıcı ne idiyde de tanıyamadı acaba?