Gönderen Konu: Derlenen kodu çalıştırılabilir uygulama haline getirmek  (Okunma sayısı 1095 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı aware27

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 18 Sarah 64 Bit
  • Masaüstü: Cinnamon
  • İşlemci: Intel
Merhaba. Bu şu sıralar c lisanı ile alakadar oluyorum ve de ilerlemekteyim.

C'nin platformdan bağımsız bir lisan olduğunu biliyorum.Sualim şu:

oluşturduğum bir c kodunu nasıl aynı, hali hazırda kullandığımız her hangi bir uygulama gibi tıklayınca açılacak bir uygulama haline getirebilirim ?
Keza aynı şekilde istediğim (akıllı veya değil) bir telefonda dosya olarak dururken, direk basınca çalışacak şekli getirebilirim veya telefondaki diğer uygulamalar gibi ana sayfada simgesinin oluşmasını sağlarım ve o simgeye basınca/dokununca direk programın açılıp çalışmasını sağlayabilirim.

en basitinden yaptığım bir hesap makinesini bile nasıl yapacağımı bilemiyorum. Yani mesela komut girmeksizin programımın linux'ta direk tıklayınca açılmasını nasıl sağlarım. Ve simgesini oluşturmayı. Keza komut satırında niçin diğer uygulamalar gibi sadece ismini yazıp girdiğimde açılmıyor da ./dosya_ismi  şeklinde ./ ilavesi yapmak zorunda kalıyorum. Bildiğim (hatırladığım) kadarıyla windows'ta derlenen kaynak kod zaten direk .exe uzantısıyla oluştuğu için direk tıklayıp açılabiliyor.
Ve son olarak kaynak kodumun uzantısını nasıl istediğim bir uzantı ile oluşturabilirim ? (mesela jpg, odt, txt, cfg, pf2, dll ya da exe gibi (linux üzerinde))
Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler.
"Onlar sözü dinlerler ve en güzeline uyarlar. İşte onlar Allah'ın hidayetine erdirdiği kimselerdir ve işte onlar akıl sahiplerinin ta kendileridir."    ( Zümer Sûresi, 18 )

Çevrimdışı abdyek

• Penguen
Ynt: Derlenen kodu çalıştırılabilir uygulama haline getirmek
« Yanıtla #1 : 22 Kasım 2016, 01:52:57 »
Son sorun için:
Kaynak kodunu neden saydığınız uzantılara çevirmek istediğinizi çözemedim. Eğer bu uzantılı dosyaları yazdığınız programda açıp düzenlemeyi soruyorsanız o iş için C dilinin kütüphaneleri vardır, onları kullanıyorsunuzdur. Yoksa diğer türlü kaynak kodunu örneğin jpg gibi bir dosya formatına dönüştüremezsiniz.

Çevrimdışı aware27

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 18 Sarah 64 Bit
  • Masaüstü: Cinnamon
  • İşlemci: Intel
Ynt: Derlenen kodu çalıştırılabilir uygulama haline getirmek
« Yanıtla #2 : 22 Kasım 2016, 15:38:19 »
İyi ama öyleyse bu hali hazırdaki sistem dosyaları vs dosyalar nasıl oluşuyor o halde ?
Mesela söz gelimi ben bir exploit yapmak istiyorum ve uzantısının da jpg veya txt ya da başka bir uzantı olmasını istiyorum, sorduğum şey bunun nasıl yapılacağını bilen biri söyleyebilir mi ?

Bir de mesela ben linux altında çalışıyorum, fakat linux'ta derlediğim programın windows ya da bir telefonda çalışmasını istiyorum ve bu yüzden de uzantısının standart uzantılardan farklı olmasını istiyorum.
"Onlar sözü dinlerler ve en güzeline uyarlar. İşte onlar Allah'ın hidayetine erdirdiği kimselerdir ve işte onlar akıl sahiplerinin ta kendileridir."    ( Zümer Sûresi, 18 )