Gönderen Konu: Linux Mint'te Kasa Fanının Hızını Nasıl Kontrol Edebilirim?  (Okunma sayısı 299 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı LinuxMİnt

• Çaylak Penguen
  • **
    • mehmet akın
    • mehmet akın
  • Dağıtım: Linux Mint
  • Masaüstü: gnome
  • Grafik Kartı: intel
  • İşlemci: intel
Bizlere katkıda bulunmak istiyorsanız reklamlara tıklayabilirsiniz.

Arkadaşlar merhaba Coolmaster marka kasa fanı aldım, görüntü güzel böyle ledli filan ancak beni rahasız edecek derecede uğultu sesi geliyor, ve bu gürültü en az 40 desibel ve bu kasa fanı 2000 devirde çalışıyor, herhalde  fanın çalışma devirini düşürürsem düzelir diye düşünüyorum.

Kasama yeni taktığım işlemci fanı (onunda markası Coolmaster) güç kaynağıyla 20-25 desibele alışmıştım sadece gece sessizliğinde sesi fark edilebiliyordu, o sesi daha da nasıl azaltabilirim şımarıklığına kapıldığım sırada, böyle bir konfora alıştıktan sonra 40-59 desibel bir gürültü dayanılmaz geliyor gündüz bile rahasız edecek kadar sesi duyuluyor. (fanın kutusunda 19 desibel yazıyor)

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 18 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon & Mate
Kasa fanıyla ilgili bir algılayıcı ve yönetici yoksa, kontrolünü işletim sistemi üzerinden yapabileceğinizi sanmıyorum. Kasa fanı ayarları ile ilgili BIOS'u kurcalamayı deneyin.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı LinuxMİnt

• Çaylak Penguen
  • **
    • mehmet akın
    • mehmet akın
  • Dağıtım: Linux Mint
  • Masaüstü: gnome
  • Grafik Kartı: intel
  • İşlemci: intel
Kasa fanıyla ilgili bir algılayıcı ve yönetici yoksa, kontrolünü işletim sistemi üzerinden yapabileceğinizi sanmıyorum. Kasa fanı ayarları ile ilgili BIOS'u kurcalamayı deneyin.

Bios'a baktım malesef buradan ayar yapılamıyor!   >:(  Üstelik fanın güç kablosunu anakarta bağlamıştım.

Ben anakart üreticisinin sosyal medya hesaplarını hackleyerek intikam almaya gidiyorum!  :D
« Son Düzenleme: 23 Ekim 2016, 22:48:48 Gönderen: LinuxMİnt »

Çevrimdışı wenekar

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Oyun yüzünden Windows.
  • Dağıtım: Mint18.1 Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GeForce GT 430
  • İşlemci: Athlon 64 X2 6000+
Banada lazım bu. Windows'ta kontrol yapabiliyordum (aslında otomatik yapıyordu). Hatta ilk açılışta biostan grub'a kadar ses seda çıkmıyor fakat linux mint yazısı ekrana geldiği gibi traktör edasında ötmeye başlıyor.

Düzenleme : Forum varsayılan yazıtipi
« Son Düzenleme: 10 Ocak 2017, 11:06:20 Gönderen: Butterfly »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 18 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon & Mate
Sistemde bir algılayıcı varsa sensors-detect yardımıyla taratmayı deneyebilirsiniz.

https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=6005.msg37946#msg37946

Not: Lütfen forum varsayılan yazıtipi haricinde yazıtipi kullanmamaya özen gösterelim.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...