Gönderen Konu: GIGABYTE GA-G41M-Combo anakartımda DDR3 RAM ile açılmama sorunu  (Okunma sayısı 598 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı LinuxMİnt

• Çaylak Penguen
  • **
    • mehmet akın
    • mehmet akın
  • Dağıtım: Linux Mint
  • Masaüstü: gnome
  • Grafik Kartı: intel
  • İşlemci: intel
Arkadaşlar merhaba.

Öncelikle anakartım GIGABYTE GA-G41M-Combo (rev. 2.0).

Anakartıma Corair DDR3 4 GB RAM almıştım, taktım kullandım ancak RAM'de arıza varmış bu yüzden 1 ay gibi bir süre sonra bir akşam ansızın; bilgisayarım çok berbat mavi ekran verdi, o günden itibaren DDR3 RAM'imi kullanamadım.

Arızalı RAM'i yenisiyle değiştirdim ancak RAM anakartımda çalışmıyor. (Söylemekte fayda var bu ankarımda DDR2 RAM'le sorunsuzca kullanabiliyorum).

DDR3 RAM'i bilgisayarıma taktığımda bilgisayar çalışıyor görüntü gelmeden, 2 dakika olmadan duruyor tekrar açılıyor. Böyle bir sonsuz döngüye giriyor.

Bunun olmasındaki sebep nedir arkadaşlar?

Çevrimdışı Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
    • sametocean
  • Dağıtım: Linux Mint 18.1
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: NVidia
  • İşlemci: Intel i5
Anakartınız DDR2 ve DDR3 destekliyor olarak görünüyor : http://www.gigabyte.com.tr/products/page/mb/ga-g41m-comborev_20/overview/

Peki takmış olduğunuz DDR3 ram'ın, Mhz değerlerini kontrol ettiniz mi ? 1333'ten fazla bir değere sahipse ana kartınız yine çalıştırmayabilir.

Bakınız : FSB 1333MHz, 45nm Intel® Core™ 2 çok-çekirdekli işlemci desteği
Gelip sağ yanağımdan öptü. Dindar değildim ama sol yanağımı da çevirmek istedim o an...

Çevrimdışı LinuxMİnt

• Çaylak Penguen
  • **
    • mehmet akın
    • mehmet akın
  • Dağıtım: Linux Mint
  • Masaüstü: gnome
  • Grafik Kartı: intel
  • İşlemci: intel
Öncelikle bahsettiğim DDR3 rami  aynı anakartta çalıştırdım ve 4-5 ay boyunca sorunsuz kullandığımı belirteyim.

DDR3'te iken bios ekranı dahi açılmıyor bu yüzden ram kaç frekansında kontrol edemiyorum ama DDR2'de 800 MHZ'de çalışıyor bios ayarı da; AUTO

Zaten sorun bu değil çünkü; sevgili DDR3 ramimi 4-5 ay boyunca tepe tepe kullandım :)  Ve bana yaşattığı stabilite bilgisayar hayatından dolayı ramime aşık oldum diyebilirim.  :)