Gönderen Konu: Lİnux Mint'te unutulan şifreyi resetleme (login olamama durumunda)  (Okunma sayısı 1515 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mehmethanifi

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Mint
  • Masaüstü: Cinnamon & Mate & Xfce
  • Grafik Kartı: atı radeon
  • İşlemci: i5
Arkadaşlar Merhaba,

Linux mint kurulu bilgisayarınıza vermiş olduğunuz açılış şifresini unuttuğunuzda yapmanız gereken işlemleri yazacağım.

Bilgisayar açılış şifrenizi unuttuğunuzda, bilgisayarınızı yeniden restart etmeniz gerekiyor. Restart ederkende shit tuşuna sürekli basarak aşağıda ki ekranın gelmesini sağlamalısınız. Bu bölümde en üst satıra geliniz. (Varsayılanda en üst satırdadır. Ben görülebilsin diye imleci en aşağıya indirmiştim.)

ilk satıra da iken  e harfine basarak düzenleme moduna geçilir. Düzenleme moduda aşağıda ki gibidir.

Not: Arkadaşlar altı çizgili olan bölümde işlem yapmanız gerekecek. yeşil olan yerin bitiminde kırmızının devamına rw init=/bin/bash yazan yer sonradan eklendi.
Öncesinde ise bu bölümde (kırmızı ile yazılı bölümde) ro quiet splash $vt\_handoff yazıyordu. Ben bunu
Kod: [Seç]
rw init=/bin/bash yazarak değiştirdim. Bu şekilde yapılması gerek.
Özetle...Aşağıda görülen komut dizisinde değiştirmem gereken yer " ro quiet splash $vt\_handoff " kısmıdır.
linux /bootvmlinuz-3.16.0.50-generic root=UUID=54c29067-1c74-4b75-88f8-a4ff3c8866ff ro quiet splash $vt\_handoff Değiştirdikten sonra ki hali ise bu şekilde görülmesi gerekmektedir.
linux /bootvmlinuz-3.16.0.50-generic root=UUID=54c29067-1c74-4b75-88f8-a4ff3c8866ff rw init=/bin/bashBu işlemi yaptıktan sonra F10 ile bilgisayarı yeniden başlatıyoruz. Bilgisayarımız açıldığında aşağıda ki şekilde görülecektir.
[url=http://hizliresim.com/NkdvA5][img]http://i.hizliresim.com/NkdvA5.png[/img][/url]Burada none yazan yerin adına şifresini resetlemek istediğimiz kullanıcıyı yazıyoruz.

Daha sonra bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz ve yeni atatığımız şifre ile sistemde oturum açabilirz.
Eğer olurda şifresini resetlemeyi düşündüğünüz kullanıcı ismini hatırlayamadınız.
Bu seferde aşağıda ki komutu kullanarak sistemde kayıtlı olan kullanıcıları listeleyebilir, ilgili kullanıcı adını görüntüleyebilirsiniz.
cat /etc/password
Teşekkürler.

« Son Düzenleme: 07 Ekim 2016, 14:18:47 Gönderen: mehmethanifi »
Önemli Olan Sevgi Saygı Anlayış