Gönderen Konu: Windows sunucularda paylaşıma açık klasörlere erişim.  (Okunma sayısı 2228 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mehmethanifi

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Mint
  • Masaüstü: Cinnamon & Mate & Xfce
  • Grafik Kartı: atı radeon
  • İşlemci: i5
Arkadaşlar merhaba,

Şirkette veya evde windows sunucusu  üzerinde yada windows işletim sistemi üzerinde paylaşıma açık dosyalarınızı linux mint işletim sisteminde paylaştırmak istiyoruz. Bunun için yapılması gereken işlemleri adım adım sizinle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle linux işletim sisteminizde samba'nın yüklü olması gerekiyor. Bunun için aşağıda ki komutu kullanarak samba'yı kurabiliriz.
Kod: [Seç]
sudo apt-get install samba
Daha sonra paylaşıma açık olan dosyalarımızın bulunduğu sunucunun ip adresini biliyor olmamız gerekiyor. Windows işletim sistemlerinde başlat + çalıştır bölümünden yada win + R tuşuna basarak çalıştır penceresine cmd yazıp enter tuşu ile siyah bir pencerenin gelmesini sağlarız. komut penceresine  ipconfig yazarak ip adresimizi öğrenebiliriz.

Şimdi de Linux tarafında yapmamız gereken bir kaç işlem var.
öncelikle ağda bulunan paylaşıma açık olan klasörün kısayolunu masaüstüne almak istiyoruz. 
Masaüstünde sağ tıklayıp yeni bir başlatıcı oluşturuyoruz.

Karşımıza "Launcher Properties" ekranı gelecek.

Bu ekranı aşağıda ki örnek gibi dolduruyoruz.

Not: Eğer nemo kurulu değil ise aşağıdaki komut ile nemo'yu kurmamız gerekiyor. Cinnamon'da genelde kurulu oluyor.
sudo apt-get install nemoİlk resimde paylaştığım ekranın sol tarafında ki dosya simgesini isterseniz değiştirebilirsiniz. Bunun için resim üzerine tıklayıp aşağıda ki dosya yolundan istediğiniz bir resmi dosya görüntüsü olarak ekleyebilirsiniz.

Launcher Properties ekranını doldurup Tamam butonuna bastığımızda masaüstümüze ilgili kısayol için oluşturduğumuz dosyayı göreceksiniz. Dosya üzerine çift tıkladığınızda ağda ki dosyalarınız gözükecektir.

Not: Ben bu dosyayı ilk oluşturup girdiğimde kullanıcı adı şifre ekranı gelmişti. İkinci oluşturmamda bu ekran gelmedi. Eğer paylaşıma açık klasörünüze erişim bir yetki ile sınırlı ise sizden otantike olmanız için şifre isteme ekranı gelecektir. Burada önemli bir konu var. Bazen kullandığınız kullanıcı adı ve şifreyi kabul etmeme durumu olacaktır. Test ettiğim bir kaçtane linux dağıtımında görmüştüm bu olayı. Sifreniz doğru kullanıcı adınız da doğru ama bir türlü ağda ki dosyaya erişim izni vermiyor. Burada yapmanız gereken kullanıcı adınız ne ise içersinde türkçe karakter bulunmamalı. örneğin çiğdem gibi.
Bunun bir ayarı varmıdır bilmiyorum ama ben bu sorunu çok yaşadığım için linux ile ağa bağlı olacak kişilere o klasörde tekrardan bir kullanıcı oluşturup sisteme dahil ediyorum. Genelde oluşturduğum kullanıcı adlar abc şifrede uzun ve komplex karakterli oluyor. yukarıda ki örnekte "çiğdem" yazdım ama cigdem yazsanız bile kabul etmeme durumu olabiliyor. Olurda böyle bir durum ile karşılaşırsanız abc tarzı bir kullanıcı adı ile de sisteme dahil edebilirsiniz.
Buraya kadar her şey çok güzel. Oldu ki sunucu tarafında klasörler üzerinde yetki değişikliği yapıldı ve siz klasöre erişemediniz. Yapmanız gereken işlem yeni kullanıcı adı ve şifrenizi sisteme kayıt etmek olacaktır. Windows tarafında kullanıcı yetkilendirme bölümünden bunu rahatlıkla yapabiliyorsunuz ama linux tarafında ben bunu beceremedim. Bu konuyu sevgili @Butterfly'a arz edince kendisi güzel bir çözüm önerisi sundu. Şİmdi bunu sizinle paylaşmak istiyorum.
....................
Ağda ki dosyanızı diğelim masaüstünüzde görmek istiyorsunuz. Bunun için masaüstünde bir yeni dizin oluşturmalısınız.
sudo mkdir /home/myalcin/Masaüstü/dosyalarDaha sonra aşağıdaki komutu yazmalısınız. Burada cifs den sonra ki //ip_adresi/dosya_adi sizin ağda bulunan paylaşıma açık klasörünüz /home/myalcin/Masaüstü/dosyalar/ ise ağda bulunan dosyayı nereye bağlayacağınızı gösteriyor. username ve password bölümleri ise ağda o klasöre bağlanmak için kullandığınız kullanıcı adı ve şifre bölümüdür.
sudo mount -t cifs //192.168.10.96/ihracat2 /home/myalcin/Masaüstü/dosyalar/ -o username=asonmez,password=153!24*MlK,rw,uid=1000,gid=1000Yukarıda ki işlemi yaptıktan sonra masaüstüne oluşturduğumuz klasöre ağda bulunan paylaşımımız bağlanacaktır.

Not: Arkadaşlar paylaşımımızı istediğimiz yere mount edebiliriz ama unutmayın ki bu bir kısayol değildir. Yani bu klasörü silmeye çalışırsanız içinde ki bilgileride silersiniz. LÜTFEN DİKKAT EDELİM!
Bilgisayarımızı yeniden başlattığımız zaman masaüstünde ki klasörümüze bağladığımız paylaşımımız gidecektir. Bunun kalıcı olması için /etc/fstab içerisinde aşağıdaki kayıtı girmemiz gerekiyor.
Öncelikle aşağıdaki komut ile fstabı' açalım.
sudo gedit /etc/fstab
Açılan sayfada satırın sonuna aşağıda bulunan kodu ekliyoruz.Tabi siz bunu kendinize göre düzenlemeniz gerekiyor. Ağ yolunu ve dosyanızın bulunduğu konumu. Burada ki username kısmına yazacağınız kelimenin türkçe karakterde olup olmaması çok önemli değil. Burada bağlantı sorunu yaşamazsınız.
//192.168.10.96/ihracat2 /home/myalcin/Masaüstü/dosyalar/ cifs username=asonmez,password=153!24*MlK,iocharset=utf8,sec=ntlm,uid=1000,gid=1000 0 0Yukarıdaki işlemi yapıp, fstab dosyamızı kayıt ediyoruz. Bilgisayarımızı yeniden başlattığımızda dosyamıza mount (bağladığımız) ettiğimiz paylaşımımızız bozulmadığını göreceğiz.

Burada ağda bulunan bir dosyanın linux makinamızda nasıl görüenceğine değindim. Özellikle emeği geçen @Butterfly  çok teşekkür ederim. Eksik unuttuğum yerler illaki olabilir. Bunu fark eden arkadaşlarımız yada ekleme yapmak isteyen arkadaşlarımızda bilgilerini paylaşıp bizi bu yönde aydınlatırlarsa çok memnun olurum.

Teşekkürler.

« Son Düzenleme: 26 Mayıs 2017, 13:44:19 Gönderen: mehmethanifi »
Önemli Olan Sevgi Saygı Anlayış