Gönderen Konu: OpenStreetMap: Özgür Haritalar  (Okunma sayısı 1927 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 19
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GT820M + Intel Haswell-ULT
  • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
OpenStreetMap: Özgür Haritalar
« : 05 Ekim 2016, 22:46:59 »
Harita denildiğinde akla ilk önce Apple Maps, Bing Maps ve Google Maps geliyor. Ki söz konusu üç şirket de bütün kullanım istatistiklerinizi kayıt alıyor. Bilgileriniz, istemediğiniz halde reklam şirketlerine veriliyor. Aynı zamanda NSA ve GCHQ gibi istihbarat servislerine webe bağlanmaktan başka hiçbir suçu olmayan insanların bilgileri sunuluyor. Yandex.Haritalar’ın da pek farklı olduğunu söyleyemeyeceğim. Aradaki tek fark, başka bir devletin hesabına çalışması.

Özellikle Google Maps’ın geçtiğimiz günlerde konum kayıtlarını inceledikten sonra güvenilir bir harita servisine geçmem gerektiğine ikna oldum. Çünkü uygulama, gittiğim her yeri ayrıntısıyla kaydetmiş. Ben bile hangi gün nerede olduğumu hatırlamazken Google hatırlıyor. Elbette ayarlardan bunu kapatmak mümkün ama veri toplama konusunda Google’a ne kadar güvenebiliriz, bu da şüpheli.

Bütün bunlara karşı özgür bir alternatifimiz var. O da OpenStreetMap. Bu servis hiçbir şirketin bünyesinde değil, gelirini bağışlarla sağlıyor, açık kaynak ve harita bilgilerini gönüllü kullanıcılardan sağlıyor. Sistem herkesin kullanımına ücretsiz olarak açık ve haritaları hiçbir engel olmadan dışarı aktarıp, özelleştirip kullanmak da serbest. Fakat haritanın gelişimine katkıda bulunmak istiyorsanız sisteme kayıt olmanız şart.

Haritayı geliştirmenin iki yolu var. Birincisi eğer bir GPS cihazınız varsa verileri otomatik olarak OpenStreetMap’le paylaşabilirsiniz. Bu kolay bir yol. Yaygın olan yol ise bilgisayarınızın başına geçip klavye ve farenizi kullanarak haritayı düzenleyebilirsiniz. Bu da kolay bir yol aslında, fakat işi elle yapıyorsunuz. Haritayı şekillendiriyor ve bildiğiniz mekanları haritaya ekleyebiliyorsunuz. Bunun dışında kamuya açık uydu fotoğrafları ve yerel yönetimler tarafından sağlanan veriler de OpenStreetMap veritabanına dahil ediliyor.

OpenStreetMap’in kuruluşu 2004 yılı olsa da benim tanışmam 2009 yılında olmuştu. O zamanlar projenin önemini anlayamamıştım. Üstelik OpenStreetMap’in sunduğu harita içeriği o yıllarda çok yetersizdi. Bir şehirde bırakın aradığınız mekanı, sokakların kendisi bile yoktu. Ben de bir daha bakmamıştım. Son yıllarda webde gizliliğin önemi anlaşılınca OpenStreetMap’i diğer alternatif web servisleriyle birlikte tekrar hatırladım. Şimdi tekrar bakıyorum da bayağı gelişmiş. Haritaların kalitesi oldukça artmış.

Bu kalite artışının üç nedeni var. Birincisi, gönüllülerin çalışmaları. Haritanın gelişimi için katkıda bulunan muazzam bir kullanıcı kitlesi var. İkincisi, yerel yönetimlerin veri sağlaması. Pek çok yerel yönetim kendi bölgelerinin haritasını OpenStreetMap’e yüklüyor ve halkına bu harita servisini kullandırıyor. Üçüncüsü ise Foursquare’in harita uygulaması olarak Google Maps’i bir kenara bırakıp OpenStreetMap’e geçiş yapması. Muazzam bir kullanıcı kitlesi olan bu sosyal ağ, bünyesindeki her mekanın bir haritasını sunuyor. Bu nedenle mekanların haritaya eklenmesi ve haritanın düzenlenmesi gerekiyor. Foursquare’in bu tercihi önemli bir katkı oldu. Şu an OpenStreetMap’in, rakiplerinden hiç de geride olmadığını söyleyebilirim.

OpenStreetMap herkesin kullanımına, geliştirmesine açık özgür bir sistem. Onun gelişmesi biraz da bizim elimizde. Ne mi yapabilirsiniz? Paranız varsa bağışta bulunabilirsiniz, programcıysanız açık kaynak sisteme kod katkısında bulunabilirsiniz, İngilizce biliyorsanız sistemin daha iyi bir Türkçe desteği sunabilmesi için çeviri yapabilirsiniz. Ama yapacağınız en önemli katkı haritanın düzenlenmesi olacaktır. Sisteme kaydolup haritayı iyileştirebilirsiniz.

Tek eksik mobil uygulamalarının olmaması ama mobil web tarayıcınızdan iyi bir deneyim elde edebilirsiniz.

OpenStreetMap’in adresi: https://www.openstreetmap.org/
« Son Düzenleme: 05 Ekim 2016, 23:25:30 Gönderen: okanakinci »

Çevrimdışı Leopard

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 64-bit
  • Grafik Kartı: Nvidia Geforce GTX 1050
  • İşlemci: Intel Core i7 7700HQ
Ynt: OpenStreetMap: Özgür Haritalar
« Yanıtla #1 : 05 Ekim 2016, 23:19:45 »
Bilgilendirme icin tesekkurler ancak mobil uygulama olmamasi(Android,Ios)buyuk handikap cunku neredeyse kullanim alanini sifirliyor.

Here Maps kullaniyorum bende mobilde,memnunum.
The only people who should kill are those prepared themselves to die!

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 19
  • Grafik Kartı: Nvidia GT820M + Intel Haswell-ULT
  • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
« Yanıtla #2 : 05 Ekim 2016, 23:23:56 »
@Leopard site mobil web tarayıcıda GPS dahil o kadar iyi çalışıyor ki uygulamaya gerek kalmıyor. Fakat Android için resmi olmayan Osmand adında bir uygulama var. Bu uygulama ile OpenStreetMap kullanılabilir.

Çevrimdışı Leopard

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 64-bit
  • Grafik Kartı: Nvidia Geforce GTX 1050
  • İşlemci: Intel Core i7 7700HQ
« Yanıtla #3 : 05 Ekim 2016, 23:30:37 »
@Leopard site mobil web tarayıcıda GPS dahil o kadar iyi çalışıyor ki uygulamaya gerek kalmıyor. Fakat Android için resmi olmayan Osmand adında bir uygulama var. Bu uygulama ile OpenStreetMap kullanılabilir.
Osmand'ı yaklaşık 2 sene önce denemiştim.O zamanlar gps sinyalini sabitleme sorunu vardi.Bir ara bakayim tekrar,belki duzelmistir.

Nexus 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

The only people who should kill are those prepared themselves to die!

Çevrimdışı alper

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Mint 18.1 Serena x64
  • Masaüstü: Cinnamon 3.2
  • Grafik Kartı: Nvidia GT 840m 2GB
  • İşlemci: Core i7 4510U 2.00 GHz
« Yanıtla #4 : 01 Şubat 2018, 16:15:49 »
Bir Android kullanıcısı olarak, az da olsa katkı sağlamak istiyorum. Amacım gittiğim yerlerdeki eksikleri haritaya ekleyip mümkünse fotoğraflamak.
Mapillary üyeliği oluşturdum ancak çektiğim fotoğrafın telefondan nasıl ekleneceğini anlamadım.
Geliştirmek için daha kolay bir yöntem tavsiye edebilir misiniz?
Sormaz ki bilsin, sorsa bilirdi; bilmez ki sorsun, bilse sorardı.

Çevrimdışı minteger

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 17.3 KDE
  • Masaüstü: --illede KDE
  • Grafik Kartı: Nvidia
  • İşlemci: AMD
« Yanıtla #5 : 02 Şubat 2018, 01:28:02 »
Haberimiz oldu iyi oldu.