Gönderen Konu: Steam:Linux destekli oyunlar listesi(TW Warhammer 2)  (Okunma sayısı 24728 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı minteger

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 17.3 KDE
  • Masaüstü: --illede KDE
  • Grafik Kartı: Nvidia
  • İşlemci: AMD
Fırsattan istifade bizde teşekkür ederim. Konuda canlı kalsın.

Çevrimdışı Leopard

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Linux Mint 18.3 64-bit
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia Geforce GTX 1050
  • İşlemci: Intel Core i7 7700HQ
Surviving Mars ilk gün Linux desteği ile çıkışını yaptı

Mars gezegeninde kolonileşme ve yeni bir hayat kurma üzerinde şekillenen oyun , Linux , Windows ve MacOS için çıktı.

Sistem gereksinimleri:

Minimum:
        İşletim Sistemi: Ubuntu 14 x64 or newer
        İşlemci: 4th Generation Intel i3 CPU or equivalent
        Bellek: 4 GB RAM
        Ekran Kartı: OpenGL 4.5 (GeForce 600/AMD Radeon 7700 or higher) with 1GB of video RAM
        Depolama: 6 GB kullanılabilir alan

Önerilen:
        İşletim Sistemi: Ubuntu 14 x64 or newer
        İşlemci: Fast quad-core CPUs
        Bellek: 8 GB RAM
        Ekran Kartı: GeForce 970-level GPU with 4GB of video RAM
        Depolama: 6 GB kullanılabilir alan

Steam sayfası:

http://store.steampowered.com/app/464920/Surviving_Mars/

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Life is Strange: Before The Storm bahar aylarında Linux ve MacOS versiyonlarına sahip olacak

Feral Interactive , daha önce Life is Strange oyununu da uyarlamıştı. Yapılan duyuru da net bir tarih verilmese de bu sene bahar aylarında geleceği belirtildi.

Duyuru videosu:

The only people who should kill are those prepared themselves to die!

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 19
  • Grafik Kartı: Nvidia GT820M + Intel Haswell-ULT
  • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
Mars her zaman çok ilgi duyduğum konulardan biri olmuştur. Mars hakkında belgeseller, filmler ve diziler izlerim. Konusu Mars'ta geçen bilimkurgu romanları okurum. Mars hakkındaki oyunları da oynarım. Daha doğrusu oynardım. Oyun bağımlılığından kurtulmak istediğim bu dönemde Surviving Mars oyunu sanırım bana bilgisayar oyunu oynamama yeminimi bozduracak. :) Resimleri harika görünüyor.

Çevrimdışı Leopard

• Forum Sorumlusu
Rise of The Tomb Raider™ Linux ve MacOS için çıkışını yaptı

Feral Interactive , serinin önceki oyunu olan Tomb Raider 2013'ü de portlamıştı.

Oyunun sistem gereksinimleri şu şekilde:

Minimum:
        İşletim Sistemi: Ubuntu 17.10
        İşlemci: Intel Core i3-4130T or AMD equivalent
        Ekran Kartı: 2GB AMD R9 285 (GCN 3rd Gen and above), 2GB Nvidia GTX 680 or better
        Depolama: 28 GB kullanılabilir alan
        İlave Notlar:
            * Requires Vulkan
            * Nvidia graphics cards require driver version 396.18 or later. If you need to update your drivers, we recommend using the Proprietary GPU Drivers PPA.
            * AMD graphics cards require Mesa 17.3.5 or later. If you need to update your drivers, we recommend using the Padoka Stable PPA.
            * Vega graphics cards require Mesa 18.0 or later.
            * AMD GCN 1st and 2nd generation graphics cards are not supported.
            * Intel graphics cards are not supported.
            * Requires an SSE2 capable processor.

Önerilen:
        İşletim Sistemi: Ubuntu 17.10
        İşlemci: Intel Core i7-3770K
        Bellek: 12 GB RAM
        Ekran Kartı: Nvidia GTX 980Ti
        Depolama: 28 GB kullanılabilir alan
        İlave Notlar:
            * Requires Vulkan
            * Nvidia graphics cards require driver version 396.18 or later. If you need to update your drivers, we recommend using the Proprietary GPU Drivers PPA.
            * AMD graphics cards require Mesa 17.3.5 or later. If you need to update your drivers, we recommend using the Padoka Stable PPA.
            * Vega graphics cards require Mesa 18.0 or later.
            * AMD GCN 1st and 2nd generation graphics cards are not supported.
            * Intel graphics cards are not supported.
            * Requires an SSE2 capable processor.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kendi deneyimlerimi aktarmam gerekirse ; Linux için çıkış yaptığında Steam üzerinden 29.37 TL'ye satın aldım. Yüzde 67 indirim ile. Tam paket olan 20 Year Celebration hali ile.

Görece zayıf olan ( gpu sebebi ile ) sistemimde gayet iyi sonuçlar almaktayım.

Kod: [Seç]
System:    Host: asus-FX553VD Kernel: 4.15.3-041503-generic x86_64 (64 bit gcc: 7.2.0)
           Desktop: Cinnamon 3.6.7 (Gtk 3.18.9-1ubuntu3.3)
           Distro: Linux Mint 18.3 Sylvia
Machine:   System: ASUSTeK (portable) product: GL553VD v: 1.0
           Mobo: ASUSTeK model: GL553VD v: 1.0
           Bios: American Megatrends v: GL553VD.304 date: 09/07/2017
CPU:       Quad core Intel Core i7-7700HQ (-HT-MCP-) cache: 6144 KB
           flags: (lm nx sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx) bmips: 22464
           clock speeds: max: 3800 MHz 1: 901 MHz 2: 971 MHz 3: 959 MHz
           4: 941 MHz 5: 937 MHz 6: 960 MHz 7: 996 MHz 8: 917 MHz
Graphics:  Card-1: Intel Device 591b bus-ID: 00:02.0
           Card-2: NVIDIA Device 1c8d bus-ID: 01:00.0
           Display Server: X.Org 1.19.5 driver: nvidia
           Resolution: 1920x1080@60.01hz
           GLX Renderer: GeForce GTX 1050/PCIe/SSE2
           GLX Version: 4.6.0 NVIDIA 390.48 Direct Rendering: Yes

Feral'ın tavsiye ettiği 396.18 sürücüsünü kullanmak istemedim , nedeni ise şu anda beta olması ve bu oyunda iyi çalışsa dahi bazı regresyonlar sebebi ile diğer oyunları etkileme ihtimali olması.  Bu kadar oyunla o riski göze almak istemedim doğrusu.  :D

Niye bu sürücünün önerildiğine gelecek olursak , burada Nvidia SPIR-V shader derlemesini daha da hızlandıracak bazı gelişmeler sunuyor. Yani daha fazla performans anlamına geliyor ama tabii ki beta olduğu için ihtiyatlı olmakta fayda var.

High preset ayarında , 1080p çözünürlükte 30 fps altına düşmeden ve çoğunlukla 50 fps civarında oynamaktayım. Tabii bunun hem bir giriş - orta seviye kart ( GTX 1050 ) hem de laptop olması düşünüldüğünde gerçekten iyi sonuç. Performans olarak benden geçer not aldı  :D

Sistem gereksinimlerinde AMD kartlar için tavsiye edilen Padoka Stable PPA ( AMD - açık kaynak )ve Proprietary GPU Drivers PPA ( Nvidia - kapalı kaynak ) 'larını sisteminize ekleyerek güncel sürücüleri edinebilirsiniz.

https://launchpad.net/~graphics-drivers/+archive/ubuntu/ppa

https://launchpad.net/~paulo-miguel-dias/+archive/ubuntu/pkppa

Gerçekten güzel bir oyun ( grafik ve oynanış ) , sisteminiz elveriyorsa denemenizi tavsiye ederim.

Oyunun Steam sayfası:

http://store.steampowered.com/app/391220/Rise_of_the_Tomb_Raider/?l=turkish

Sistemden birkaç screenshot:

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bir süredir betada olan Ruiner'ın Linux versiyonu çıktı

Devolver Digital'in dağıtımcılığını üstlendiği action shooter tarzındaki oyunun Linux versiyonu beta sürecinden çıktı.

https://steamcommunity.com/games/464060/announcements/detail/2519077449843430645

2091 yılında , yozlaşmış bir sistemi karşısına alan ve kaçırılmış kardeşini kurtarıp gerçekleri ortaya çıkartmaya çalışan bir sosyopatı yönlendirdiğimiz oyun görsel olarak bir hayli ilgi çekici durmakta.

Oyunun sistem gereksinimleri:

Minimum:
64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
İşletim Sistemi: Ubuntu 16.04, Linux Mint 18.3, Debian 9, Fedora 27
İşlemci: Intel Core i5-760 (4 * 2800) or equivalent / AMD Athlon II X4 645 AM3 (4 * 3100) or equivalent
Ekran Kartı: GeForce GTX 460 (1024 MB) / Radeon HD 6850 (1024 MB)
Depolama: 10 GB kullanılabilir alan

Oyunun Steam sayfası:

http://store.steampowered.com/app/464060/RUINER/
« Son Düzenleme: 24 Nisan 2018, 02:52:10 Gönderen: Leopard »

Çevrimdışı minteger

• Penguen
Eyvallahh.

;)

Çevrimdışı Leopard

• Forum Sorumlusu
Total War Saga : Thrones of Brittania Linux için çıkış yaptı

7 Haziran'da Linux desteği kazanan oyun Vulkan desteği ile geldi. Peki performans ne alemde diyenler için Gaming on Linux sitesinden ufak bir karşılaştırma.

Gayet güzel bir tablo bence.

Minimum:
        İşletim Sistemi: Ubuntu 18.04
        İşlemci: Intel Core i3-2100 or AMD equivalent
        Ekran Kartı: 2GB AMD R9 285 (GCN 3rd Gen and above), 2GB Nvidia GTX 680 or better
        Depolama: 15 GB kullanılabilir alan
        İlave Notlar:
            * Requires Vulkan
            * AMD graphics cards require Mesa 18.0.0 or later (Mesa 18.0.4 is recommended)
            * AMD GCN 1st and 2nd generation cards are not supported
            * Nvidia graphics cards require driver version 390.59 or later

Önerilen:
        İşletim Sistemi: Ubuntu 18.04
        İşlemci: Intel Core i7-3770K
        Ekran Kartı: 4GB AMD RX 480 or 4GB Nvidia GTX 970
        Depolama: 15 GB kullanılabilir alan
        İlave Notlar:
            * Requires Vulkan
            * AMD graphics cards require Mesa 18.0.0 or later (Mesa 18.0.4 is recommended)
            * AMD GCN 1st and 2nd generation cards are not supported
            * Nvidia graphics cards require driver version 390.59 or later

Oyunun Steam sayfası:

https://store.steampowered.com/app/712100/Total_War_Saga_Thrones_of_Britannia/

Kaynak: https://www.gamingonlinux.com/articles/total-war-saga-thrones-of-britannia-is-now-officially-available-for-linux.11928

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Total War Warhammer 2 Linux ve MacOS'e de geliyor

İlk oyunu da portlayan Feral Interactive 2. oyun için de çalışmaya başladıklarını duyurdu.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Steam yaz indirimleri başlıyor

21 Haziran 20:00'da başlayacak ve 3 Temmuz'a kadar sürecek indirimlerde Steam üzerinde birçok oyun yüzde 50 , yüzde 75 oranlarında indirim görecek. Benim istek listem bir hayli kabarık , 100 TL sınırı koydum kendime şimdilik.  :D

Size de iyi alışverişler diliyorum şimdiden  :)

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
Nasıl indirimler olacak merak ediyorum ama emin olduğum bir şey var: Bundan sonra Linux versiyonu olmayan hiçbir oyuna para vermeyeceğim.

Çevrimdışı Leopard

• Forum Sorumlusu
@okanakinci Ben de aynısını yapıyorum , no Tux no bucks  :D

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dead Cells Linux ve MacOS için erişilebilir hale geldi

Gayet iyi inceleme puanlarına sahip platformer türündeki oyun Linux ve MacOS versiyonlarını edindi.

MİNİMUM:
Bellek: 2 GB RAM
Ekran Kartı: Nvidia 450 GTS / Radeon HD 5750 or better
Depolama: 500 MB kullanılabilir alan
İlave Notlar: OpenGL 3.2+

ÖNERİLEN:
Ekran Kartı: Nvidia GTX 460 / Radeon HD 7800 or better
Depolama: 500 MB kullanılabilir alan
İlave Notlar: OpenGL 3.2+

Oyunun Steam sayfası:

https://store.steampowered.com/app/588650/Dead_Cells/

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Stranded Deep Linux uyumlu hale geldi

Survival türündeki oyun 20 Temmuz itibariyle Linux uyumlu hale geldi.

Linux versiyonu duyurusu:

Alıntı
Hey everyone,

We’re happy to finally release a Linux version of Stranded Deep!

Starting from 0.47.00 we’ll be releasing a 64-bit Linux build along with the normal Windows and macOS builds. Support for Linux builds will be limited due to the nature of Linux and the many distros. However, the Linux community is generally a good, helpful and supportive group.
The new Linux build has been tested working on Ubuntu 18.04 with NVIDIA 390 drivers.

Have fun :)

Stay Alive!
:: Beam Team

https://steamcommunity.com/games/313120/announcements/detail/1663402222607669635

Oyunun Linux buildi yeni ve hatalara açık olduğu için erişmek için , kütüphanenizde oyuna sağ tıklayıp özellikler seçeneğinin "Betalar" tabından aktif etmeniz gerekli. Tahminen hatalar iyice giderildikçe buna da gerek kalmayacaktır. Ayıca Linux versiyonundaki olası hatalar için Steam forumunda ayrı bölüm açılmış durumda.

https://steamcommunity.com/app/313120/discussions/9/

Burada hem yaşadığınız sorunları paylaşabilir hem de çözüm arayabilirsiniz.

Oyunun Steam sayfası:

https://store.steampowered.com/app/313120/Stranded_Deep/

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War ilk gün Linux desteği ile çıkışını yaptı

Warhammer evrenini temel alan sıra tabanlı strateji oyunu dört farklı ırkı yönetmenize izin veriyor. Aynı zamanda tek oyunculu ve çapraz çok oyunculu desteğine sahip.

MİNİMUM:
İşletim Sistemi: 64-bit
İşlemci: Intel Core i3 or equivalent
Ekran Kartı: OpenGL 3.3 compatible with 1 GB VRAM (NVIDIA GeForce GTS 450 (1 GB) / AMD Radeon HD 5750 (1 GB)) and up-to-date graphics drivers
Depolama: 2 GB kullanılabilir alan

ÖNERİLEN:
İşletim Sistemi: 64-bit
İşlemci: Intel Core i5 or equivalent
Ekran Kartı: OpenGL 3.3 compatible with 3 GB VRAM (NVIDIA GeForce GTX 660 (3 GB) / AMD Radeon R9 270X (4 GB)) and up-to-date graphics drivers
Depolama: 4 GB kullanılabilir alan

Oyunun Steam sayfası:

https://store.steampowered.com/app/489630/Warhammer_40000_Gladius__Relics_of_War/

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Counter Strike: Global Offensive'ın Panorama arayüzü kullanıma sunuldu

Oyunun başlatma seçeneğine

Kod: [Seç]
-panorama
yazdığınız takdirde erişebilirsiniz. Steam kütüphanenizde ilgili oyuna sağ tıklayıp özellikler kısmından başlatma seçeneğini ayarını rahatça yapabilirsiniz.

Şu şekilde gözüküyor , eski arayüze göre çok daha başarılı buldum.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RUINER'a Türkçe desteği geldi

Türkçe dil seçeneğini Steam kütüphanenizde oyunun özellikler kısmındaki " Diller " seçeneği altında etkinleştirmeniz gerekmekte.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Desperados: Wanted Dead or Alive güncel sistemler için güncelleme aldı ve Linux / MacOS uyumlu hale geldi

Commandos serisini sevenlerin ilgisini çekecek türde olan oyun aslında 2001 yılında çıkmıştı. Ancak oyunun esas yapımcısı olan Spellbound'un artık aktif olmaması nedeniyle oyun güncel sistemler ile uyumluluğunu yitirmişti. Oyunun dağıtımını devralan THQ Nordic oyunu Windows 7 , 8 , 10 , Linux ve MacOS uyumlu hale getirdi. Western teması ve Commandos vari oynanış ile gelen oyun bir hayli zorlayıcı ve eğlenceli , ayrıca evinizde artık atıl durumda bulunan , sadece internette gezinti için kullandığınız sistemlerde bile çalışabilecek şekilde.

Alıntı
Dear Desperados Fans,

We are happy to tell you that Desperados - Wanted Dead or Alive now runs well on modern operating systems:
Windows 7 / 8 / 10
New: Mac and Linux support!

Includes a long lost demo mission where Cooper, Doc and Kate free a town from Outlaws.
A challenging level from back in the old days when some games still had rather difficult demos

Language selection has been added in game.
Main game: French, German, Spanish, Italian, Russian, English
Demo mission: French, German, Spanish, English

https://steamcommunity.com/games/260730/announcements/detail/1681414719795322682

İşletim Sistemi: Ubuntu and SteamOS
İşlemci: Intel 1.4 GHz
Bellek: 256 MB RAM
Ekran Kartı: 3D graphics card compatible with OpenGL 3.1
Depolama: 2 GB kullanılabilir alan
İlave Notlar: Requires: 32 bit architecture, SDL 2.0 32 bit

Oyunun Steam sayfası:

https://store.steampowered.com/app/260730/Desperados_Wanted_Dead_or_Alive/

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Yeni Steam istemci güncellemesi yayınlandı

Arayüzde arkadaşlarla iletişim konusunda iyileştirmeler ve görsel yenilikler yapılan güncellemenin Linux'a özel kısımları ise şöyle:

Alıntı
Linux

Added the ability to import Windows icons for games with no Linux icons; will only take effect after reinstalling the game and recreating the desktop and launcher shortcuts
    Fixed an issue where the system might become temporarily unresponsive after exiting the client due to events accruing in the window system
    Updated Steam Linux Runtime with the latest versions of the SDL libraries
    Fixed a problem where the screensaver would always be disabled if Steam was running
    Fixed an issue where Steam could crash when running Steamworks-enabled games, or where Steamworks functionality wouldn't work properly in the game.
    Fixed an issue where CS:GO and Dota 2 matchmaking would not function properly.

https://store.steampowered.com/news/42269/

Biliyorsunuz her oyunun kısayolu oluşmuyordu ve yerine düz bir Steam logosu görünüyordu. Artık simgesi Linux versiyonunda eksik olan oyunların kısayol simgeleri Windows yapılarından otomatik çekilecek.

Güncelleme notlarında sadece oyun yeniden yüklendiğinde ve kısayol yeniden oluşturulduğunda işe yarar denilse de aslında tekrar indirmenize gerek yok.

İlgili oyunun kısayolunu masaüstünden sildikten sonra Steam kütüphanenizde oyunun özellikler kısmından " Yerel dosyalar " kısmında " Oyunun bütünlüğünü doğrula " demeniz yeterli. Ardından kısayol oluşturduğunuzda simge görünür hale gelmiş olacak.
« Son Düzenleme: 26 Temmuz 2018, 03:31:09 Gönderen: Leopard »

Çevrimdışı Leopard

• Forum Sorumlusu
Ynt: Steam:Linux destekli oyunlar listesi(Stranded Deep - Dead Cells)
« Yanıtla #83 : 01 Ağustos 2018, 03:57:32 »
HATRED Linux uyumlu hale geldi

Yayınlandığı tarih olan 2015 senesinde şiddeti özendirdiği gerekçesiyle pek çok çevreden tepki çeken , yayınlanmadan önce Steam GreenLight programından kaldırılıp oyuncuların tepkisi üzerine ve Gabe Newell'ın da devreye girmesiyle tekrar Steam bünyesine alınan bir oyun olan Hatred aslında uzun zamandır bir Linux betasına sahipti. Ancak ekibin bu sürüme yeterli desteği sağlayamama çekincesi sebebiyle Steam'de sadece Windows uyumlu olarak görünüyordu.

Not: Oyunun başından geçenleri buradan okuyabilirsiniz.

https://www.theguardian.com/technology/2015/may/29/hatred-gaming-controversy

Linux versiyonun yeteri kadar kararlı olduğuna en sonunda ikna olan ekip , oyunu resmen Linux uyumlu olarak Steam'de görünür hale getirdi.

https://steamcommunity.com/app/341940/discussions/0/610573009237027292/?ctp=12#c1761356057406245479

Alıntı
Ok,you've kept hitting this long enough and strong enough. We were pretty sure we'll never gonna touch that, but since it works so good and none of you complained in a very long time...

It's official.

Oyunu denedim ve performansını gayet iyi buldum.

MİNİMUM:
İşletim Sistemi: Ubuntu, Arch, Debian, Ubuntu Equivalent Distro
İşlemci: 2.6 GHz Intel® Core™ i5-750 or 3.2 GHz AMD Phenom™ II X4 955
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 460 or AMD Radeon HD5850 (1 GB VRAM)
Depolama: 5 GB kullanılabilir alan
İlave Notlar: Hatred will launch only on "64-bit" version of operating system.

ÖNERİLEN:
İşletim Sistemi: Ubuntu, Arch, Debian, Ubuntu Equivalent Distro
İşlemci: AMD Octa-Core / Intel Quad-Core processor running at 3.4 GHz (AMD FX X8 8350 or Intel Core i5 3570 or newer architectures are recommended)
Ekran Kartı: AMD/NVIDIA dedicated with at least 2048MB of dedicated VRAM and with at least DirectX 11 and Shader Model 5.0 support. AMD Radeon R9 285 and NVIDIA GeForce GTX 670 and above are recommended graphic cards.
Depolama: 5 GB kullanılabilir alan
İlave Notlar: Hatred will launch only on "64-bit" version of operating system.

Oyunun Steam sayfası:

https://store.steampowered.com/app/341940/Hatred/

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

This is The Police 2 Windows , Linux ve MacOS için yayınlandı

Serinin devam oyununda bir şerif departmanını yönetirken , emrimizdeki polisleri organize edip suçluları yakalamaya çalışıyoruz.

Çıkış trailerı:

İşletim Sistemi: Ubuntu 12.04, SteamOS
İşlemci: Dual Core CPU
Bellek: 2 GB RAM
Ekran Kartı: Intel HD 4000, GeForce GT 330M, Radeon HD 4670 or equivalent
Depolama: 4 GB kullanılabilir alan
Ses Kartı: Soundblaster compatible

Oyunun Steam sayfası:

https://store.steampowered.com/app/785740/This_Is_the_Police_2/

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Macera platform türündeki Chasm ; Windows , Linux , MacOS , Playstation 4 ve Playstation Vita için çıkışını yaptı

2013 yılında Kickstarter üzerinde topladığı destekle yapımına başlanan oyun Metroidvania olarak da adlandırılan türde bir yapım.

Bu arada oyun resmi olarak desteklemese de bir kaç küçük ayarla OpenBSD üzerinde de çalışıyor gibi görünüyor.

https://bsd.network/@thfr/100470894720238860

Oyunun çıkış trailerı:

İşletim Sistemi: glibc 2.15+, 32/64-bit. S3TC support is NOT required.
İşlemci: Dual Core CPU
Bellek: 1 GB RAM
Ekran Kartı: OpenGL 3.0+ support (2.1 with ARB extensions acceptable)
Depolama: 1 GB kullanılabilir alan

Oyunun Steam sayfası:

https://store.steampowered.com/app/312200/Chasm/

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
Ynt: Steam:Linux destekli oyunlar listesi( HATRED - Chasm )
« Yanıtla #84 : 19 Ağustos 2018, 22:00:27 »
Aşağıdaki linkte bulunan haber eğer doğruysa harika bir gelişme. Valve, Linux versiyonu bulunmayan oyunların da SteamOS üzerinde çalışmasını sağlayacak bir çözüm geliştiriyormuş. Yani Steam'de olup da SteamOS'de çalışmayan hiçbir oyun kalmayacak. SteamOS ise aslında bir Linux dağıtımı. Eğer bunu başarabilirlerse diğer Linux dağıtımlarında da Steam kütüphanesindeki bütün oyunların çalışması belki mümkün olabilir. "Şu oyun Steam'de var ama sadece Windows içinmiş" gibi şeyleri duymaktan kurtulabiliriz. Steam'de olmayanlar (Origin oyunları ve diğerleri) hariç Linux'taki oyun sorunu sona erer.

https://www.donanimhaber.com/oyunlar/haberleri/Linux-tabanli-Steam-OS-yakinda-Windows-oyunlarini-destekleyecek.htm

Çevrimdışı Leopard

• Forum Sorumlusu
Ynt: Steam:Linux destekli oyunlar listesi( HATRED - Chasm )
« Yanıtla #85 : 22 Ağustos 2018, 02:54:49 »
@okanakinci @minteger

Resmi duyuru geldi , Steam'in Linux clientı Windows oyunlarının yüklenmesine ve çalışmasına olanak sağlayacak.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Valve'dan " Yeni bir SteamPlay versiyonu" duyurusu

https://steamcommunity.com/games/221410/announcements/detail/1696055855739350561

1 saat kadar önce paylaşılan bu uzun yazıda belirtilene göre , artık sadece Windows versiyonun bulunan oyunlarınızı artık Wine yüklemeye , DXVK kurmaya gerek kalmadan Steam üzerinden kurup oyanayabileceksiniz.

-Sistemin adı Proton olarak geçiyor.
-Sistem şu an için Steam Beta kanalında çalışıyor.
-İster bütün oyunlarınız için isterseniz sadece "beyaz liste" de yer alan oyunlar için etkinleştirebilirsiniz.

Beyaz listedeki oyunlar şimdilik şunlar:

Beat Saber
    Bejeweled 2 Deluxe
    Doki Doki Literature Club!
    DOOM
    DOOM II: Hell on Earth
    DOOM VFR
    Fallout Shelter
    FATE
    FINAL FANTASY VI
    Geometry Dash
    Google Earth VR
    Into The Breach
    Magic: The Gathering - Duels of the Planeswalkers 2012
    Magic: The Gathering - Duels of the Planeswalkers 2013
    Mount & Blade
    Mount & Blade: With Fire & Sword
    NieR: Automata
    PAYDAY: The Heist
    QUAKE
    S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl
    Star Wars: Battlefront 2
    Tekken 7
    The Last Remnant
    Tropico 4
    Ultimate Doom
    Warhammer® 40,000: Dawn of War® - Dark Crusade
    Warhammer® 40,000: Dawn of War® - Soulstorm

Deniyorum ve şu an çalışıyor. Tropico 4'ü ve Fallout Shelter'ı indiriyorum. Dawn of War'lar ise sonraki hedef.

Ayrıca bu yazıda bazı tahminlerin de doğrulandığını görmekteyiz.

Alıntı
In addition to that, we've been supporting the development of DXVK[github.com], the Direct3D 11 implementation based on Vulkan; the nature of this support includes:

Employing the DXVK developer in our open-source graphics group since February 2018
    Providing direct support from our open-source graphics group to fix Mesa driver issues affecting DXVK, and provide prototype implementations of brand new Vulkan features to improve DXVK functionality
    Working with our partners over at Khronos, NVIDIA, Intel and AMD to coordinate Vulkan feature and driver support

DXVK geliştiricisini 2018'in Şubat ayında açık-kaynak grafik ekibinde işe almışlar ki bu da DXVK'nın hızlı gelişimini açıkladı.

Alıntı
Proton is a tool distribution based on a modified version of Wine. The included improvements to Wine have been designed and funded by Valve, in a joint development effort with CodeWeavers. Here are some examples of what we've been working on together since 2016:

vkd3d[source.winehq.org], the Direct3D 12 implementation based on Vulkan
    The OpenVR and Steamworks native API bridges
    Many wined3d performance and functionality fixes for Direct3D 9 and Direct3D 11
    Overhauled fullscreen and gamepad support
    The "esync[github.com]" patchset, for multi-threaded performance improvements

Her yerde Valve parmağı var diyebiliriz kısaca.  :)

Çevrimdışı beatnbeer

• Yeni Penguen
  • *
    • beatnbeer
  • Grafik Kartı: Dahili
  • İşlemci: AMD Athlon 200ge
Ynt: Steam:Linux destekli oyunlar listesi(Valve'ın Proton projesi)
« Yanıtla #86 : 22 Ağustos 2018, 18:41:42 »
Bu oyun alanında baya güzel ve devrimsel bir gelişme aslında linux için, valve en başından beri gerçekten harika işler yapıyor. Umarım bu sistem daha da gelişir ve oyun alanında windows'a bağımlı kalmak zorunda kalmaz insanlar. Uzun vadede bunun gerçekleşeceğini zaten çoğumuz biliyorduk ama tanık olmak da güzelmiş.

Fallout New Vegas, Total War Rome 2 ve Skyrim deneyeceğim bu gece bakalım nasıl performans verecek.
« Son Düzenleme: 22 Ağustos 2018, 19:07:19 Gönderen: beatnbeer »
gnu/linux for freedom

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
« Yanıtla #87 : 26 Ağustos 2018, 17:57:18 »
Benim en çok merak ettiğim şey Star Trek Online'ın da Linux'ta çalışıp çalışmayacağı. Oyun Steam'de var ama kendine ait Steam benzeri bir launcher yazılımı da var. ARC Games'in Steam benzeri bir yazılımı var. Oyunu Steam'den kurunca o da kuruluyor. Bir Uzay Yolu hayranı olarak bunu çok merak ediyorum. Benzer bir durum Ubisoft oyunlarında da var. Oyunla beraber Uplay yazılımı kuruluyor. Bu yüzden, Linux versiyonu olmadığı hâlde Linux'ta çalışabilecek oyunların arasında bunları göremememiz mümkün. Eğer Steam bunu da başarırsa helal olsun.

Çevrimdışı Leopard

• Forum Sorumlusu
« Yanıtla #88 : 26 Ağustos 2018, 21:30:13 »
@beatnbeer

Şu ana kadar whitelist harici denediklerim:

Crysis 1: Çalışması için esync'in kapatılması gerekiyor , ardından çalışıyor

Fallout New Vegas: Direkt çalışıyor

Crysis 2: Direkt çalışıyor

GTA Vice City: Alt+Enter'a basmak gerekiyor.  Ardından sorunsuz çalışıyor

İnternet bağlantısı bulunduğum yerde kötü olduğu için daha fazla indiremedim henüz.

@okanakinci

Ayrı launcher'ı olmasından ziyade garip bir DRM kullanmaması önemli veya Wine ile çalışmayan anti hile yazılımı.

Zaten Steam duyurusunda da bu husus belirtilmiş durumda.

Çevrimdışı minteger

• Penguen
« Yanıtla #89 : 05 Eylül 2018, 23:11:12 »
 :-\ :-\ :-\
 TOMB RAIDER linux'a gelmiş...