Gönderen Konu: Texstudio Türkçe Karakter Sorunu  (Okunma sayısı 472 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı candancelik

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • C.
    • celikcandan
  • Dağıtım: Linux Mint 18
  • Masaüstü: Xfce
  • Grafik Kartı: Nvidia
  • İşlemci: Intel
Texstudio Türkçe Karakter Sorunu
« : 14 Ağustos 2016, 12:22:19 »
Bizlere katkıda bulunmak istiyorsanız reklamlara tıklayabilirsiniz.

Merhaba,
Texstudio kurdum fakat masaüstündeki bir .tex dosyasını çalıştırmak istediğimde açmıyor. Manuel de seçemiyorum. Dosya aç dediğim zaman masaüstünü Türkçe karakterlerden dolayı görmüyor. Texstudionun encoding kısmından UTF-8, windows-1254 ve iso 8859-9 gibi kodlamları da denedim olmadı. https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=100.0 bu konudakileri de yaptım, olmadı.
Ekran görüntüsü şöyle:

Ne yapabilirim?

Not: Dosyayı Türkçe karakter içeren bir dizine değil de ingilizce karakter içeren dizine atınca çalışıyor. Örneğin /home/user/ dizinine attığımda sorun yok. Bir de 17.3 xfce kullanırken hiç böyle bir sıkıntı olmamıştı. Her şeyi kurup çalıştırdım.

edit: konuyu developer abilere sordum şöyle dediler: https://sourceforge.net/p/texstudio/bugs/1874/#9797
« Son Düzenleme: 14 Ağustos 2016, 15:05:54 Gönderen: candancelik »
ol mahiler ki derya içredir deryayı bilmezler

Çevrimdışı candancelik

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • C.
    • celikcandan
  • Dağıtım: Linux Mint 18
  • Masaüstü: Xfce
  • Grafik Kartı: Nvidia
  • İşlemci: Intel
Ynt: Texstudio Türkçe Karakter Sorunu
« Yanıtla #1 : 18 Ağustos 2016, 12:02:27 »
Merhaba,
Arayan bulurmuş... Şöyle bir kısmi sürekli çözüm buldum. Sistem dilini İngilizceye çevirip tekrar başlattım oturumu. Tekrar açılışta bana ana klasörlerin isimlerini değiştirmek isteyip istemediğimi sordu (e.g. home/username/masaüstü to home/username/Desktop şeklinde). Ben de İngilizce olarak değiştirdim. Daha sonra tekrar dili Türkçe yapıp tekrar yeniden başlattım. Yine aynı soruyu sordu bu kez kabul etmedim (papaz her gün pilav yemezmiş!) ve ana klasör isimleri Desktop, Pictures gibi İngilizce haliyle kaldı. Böylece sorun ortadan kalkmış oldu.
ol mahiler ki derya içredir deryayı bilmezler

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 18 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon & Mate
Ynt: Texstudio Türkçe Karakter Sorunu
« Yanıtla #2 : 18 Ağustos 2016, 17:48:12 »
Texstudio uygulamasını aşağıdaki komutu uçbirimde çalıştırarak başlatınca, Türkçe karakter içeren dosya isimleri ile ilgili sorun çözülüyor.

Kod: [Seç]
LC_ALL=en_US.UTF-8 texstudio
Eğer teyit ederseniz ayarı kalıcı hale getirmek için yönelendirme yapabiliriz.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...