Gönderen Konu: Virtualbox kurulumu  (Okunma sayısı 2757 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı minteger

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 17.3 KDE
  • Masaüstü: --illede KDE
  • Grafik Kartı: Nvidia
  • İşlemci: AMD
Virtualbox kurulumu
« : 29 Temmuz 2016, 09:12:44 »
Bu sayfadaki bilgilerle virtualbox kurulumunu nasıl yapacağız bir bilgilendirirseniz sevinirim.

https://www.virtualbox.org/wiki/Linux_Downloads

gpg : geçerli pgp verisiyok ---- diye hata alıyorum.

gpg ile ilgili tek bir düzgün makale bulamadım.

deb paket indiriyorum bu seferde virtualbox quest additions iso ile çakışıyor diye uyarı alıyorum paket kurucudan.

Kod: [Seç]
sudo apt-get remove virtualbox virtualbox-qtdiyerek kaldırdım.
sudo apt-get autoremoveuyguladım.

Ancak aynı uyarı devam ediyor.
« Son Düzenleme: 29 Temmuz 2016, 09:49:46 Gönderen: minteger »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 18.2 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon 3.4 & Mate 1.18
Ynt: Virtualbox kurulumu
« Yanıtla #1 : 29 Temmuz 2016, 11:02:17 »
Linux Mint 17.x serisi için buradaki gibi kurulum deneyebilirsiniz, çakışma sorunu qt sürümü ile yüklenen paketler sebebiyle olabilir.

Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı minteger

• Penguen
« Yanıtla #2 : 29 Temmuz 2016, 12:24:37 »
Linux Mint 17.x serisi için buradaki gibi kurulum deneyebilirsiniz, çakışma sorunu qt sürümü ile yüklenen paketler sebebiyle olabilir.

Evet sanırım öyle. Ancak bu paketleri nasıl tespit edicem. Biraz zor olacak gibi geldi bana.
sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 54422A4B98AB5139
Şu satırı bana biraz anlatırmısın ? Ben bu anahtarı virtualbox sitesinde gösterildiği şekilde ekleyemedim.

« Son Düzenleme: 29 Temmuz 2016, 12:27:09 Gönderen: minteger »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #3 : 01 Ağustos 2016, 10:02:45 »
Alıntı
Ancak bu paketleri nasıl tespit edicem. Biraz zor olacak gibi geldi bana.

Aşağıdaki komutun çıktısını paylaşınız.

sudo apt-get install virtualbox-5.1 -s

Alıntı
Şu satırı bana biraz anlatırmısın ? Ben bu anahtarı virtualbox sitesinde gösterildiği şekilde ekleyemedim

GPG anatarı eklemeye yarayan bir komutdur. Ama Virtualbox'un web sitesini inceleyince apt'nin yeni sürümülerinde doğrulama yapılmasını sağlayan sha256 anahtarlarının eklendiğini gördüm. Web sitesindeki doğrulama anahtarlarını aşağıdaki şekilde sisteme ekleyebilirsiniz.

Linux Mint 17.3 ve öncesi için.

wget -q https://www.virtualbox.org/download/oracle_vbox.asc -O- | sudo apt-key add -
Linux Mint 18 için

wget -q https://www.virtualbox.org/download/oracle_vbox_2016.asc -O- | sudo apt-key add -

Çevrimdışı minteger

• Penguen
« Yanıtla #4 : 04 Ağustos 2016, 00:20:27 »
çıktı sonucu

sudo apt-get install virtualbox-5.1 -s
[sudo] password for rosa:
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
E: virtualbox-5.1 paketi bulunamadı
E: 'virtualbox-5.1' düzenli ifadesini içeren herhangi bir paket bulunamadı
Bu da anahtarı eklemek için girdiğim komut çıktısı...
rosa@rosa-pc:~ > wget -q https://www.virtualbox.org/download/oracle_vbox.asc -O- | sudo apt-key add -
[sudo] password for rosa:
gpg: geçerli OpenPGP verisi yok
rosa@rosa-pc:~ > wget -q https://www.virtualbox.org/download/oracle_vbox_2016.asc -O- | sudo apt-key add -
gpg: geçerli OpenPGP verisi yok
rosa@rosa-pc:~ >

« Son Düzenleme: 04 Ağustos 2016, 00:21:54 Gönderen: minteger »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #5 : 04 Ağustos 2016, 10:43:48 »
Buradaki gibi kurulum deneyebilirsiniz, öncelikle DNS adresinizi değiştirmeyi deneyiniz. Ben anahtarı eklerken herhangi bir hata almıyorum.

Anahtarı aşağıdaki şekilde elle yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Linux Mint 17.3 ve öncesi için aşağıdaki bağlantıya sağ tıklayıp oracle_vbox.asc dosyasını farklı seçeneği ile indiriniz.

oracle_vbox.asc

İndirdiğiniz dizin içinde aşağıdaki komutu çalıştırmayı deneyiniz.

sudo apt-key add oracle_vbox.asc
« Son Düzenleme: 04 Ağustos 2016, 10:50:41 Gönderen: Butterfly »

Çevrimdışı minteger

• Penguen
« Yanıtla #6 : 10 Ağustos 2016, 18:57:49 »
Buradaki gibi kurulum deneyebilirsiniz, öncelikle DNS adresinizi değiştirmeyi deneyiniz. Ben anahtarı eklerken herhangi bir hata almıyorum.

Anahtarı aşağıdaki şekilde elle yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Linux Mint 17.3 ve öncesi için aşağıdaki bağlantıya sağ tıklayıp oracle_vbox.asc dosyasını farklı seçeneği ile indiriniz.

oracle_vbox.asc

İndirdiğiniz dizin içinde aşağıdaki komutu çalıştırmayı deneyiniz.

sudo apt-key add oracle_vbox.asc

DNS değiştiriyimde zaten otomatik benim dns ler. Yandex yöndex googledex bişeyler deniyim. Belki o zaman alır. Yardım için sağol. Konuyu görüyorum eski konu zannediyorum. Birde baktım ki başlatan benim. Neyse iyi forumlar.

Çevrimdışı Ayben

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 18.1 Cinnamon 32 Bit
  • Masaüstü: Cinnamon 3.2.7
  • Grafik Kartı: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Fa
  • İşlemci: İntel Pentium CPU B960 @ 2.20GHz x 2
« Yanıtla #7 : 22 Aralık 2016, 17:30:04 »
Virtualbox'u öğrenmeye çalışıyorum. Nasıl kullanılır, ne işe yarar öğrenmeye çalışıyorum. Öncelikle virtualbox'a sahip miyim bunu anlamaya çalışıyorum. Paket yöneticisine baktım. Şu şekilde bir bilgi var orada:

Yani bu virtualbox'un var olduğunu söylüyor. Virtualbox varmış. Peki varsa nerde bu virtualbox. Nasıl kullanılır. Nerelerde kullanılır. Bunu nereden öğrenebilirm. İnternette bilgiler ingilizce. Virtualbox'da Meta Trader 4'ü kullanabilir miyim. Bunu öğrenmeye çalışıyorum. Forum içinden link verir misiniz.

Çevrimdışı Toor

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Debian Stretch 9.0
  • Masaüstü: LXDE
  • Grafik Kartı: Intel HD Graphics
  • İşlemci: Intel Pentium P6100 2.0GHZ
« Yanıtla #8 : 22 Aralık 2016, 19:41:32 »
Virtualbox aslında öğrenilecek bir yazılım değil. Öğrenme işini zamana bırakmalısınız. Mesela Virtualbox'a Linux Mint kuracaksınız diyelim, bunun içinde internette kendinize güzel bir video ya da döküman bulun. Birkaç farklı dağıtım veya işletim sistemi kurduktan sonra programa aşina olacaksınız.

Çevrimdışı Ayben

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #9 : 22 Aralık 2016, 22:39:17 »
Virtualbox aslında öğrenilecek bir yazılım değil. Öğrenme işini zamana bırakmalısınız. Mesela Virtualbox'a Linux Mint kuracaksınız diyelim, bunun içinde internette kendinize güzel bir video ya da döküman bulun. Birkaç farklı dağıtım veya işletim sistemi kurduktan sonra programa aşina olacaksınız.

Virtualbox'a linux mint'i neden kurayım. Linux mint zaten laptopumda kurulu. Şu anda laptopumda kurulu olan sistem mint zaten. Windows'ta çalışan bazı programlar linux'da çalışmıyor malum. Bu vine'de işe yaramadı. Virtualbox ile bir şey yapılabilir mi bunu araştırıyorum. Anlamaya çalışıyorum. Bu virtualbox, linux kurulu bir bilgisayarda, windows çalıştırmak için değil mi. Yani virtualbox, linux'un içinde, sanal olarak, windows'u çalıştırmıyor mu. Yanlış mı anlamışım. Eğer doğru anlamışsam bu nasıl yapılır bunu öğrenmeye çalışıyorum.

Çevrimiçi Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
    • sametocean
  • Dağıtım: Linux Mint 18.1
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: NVidia
  • İşlemci: Intel i5
« Yanıtla #10 : 23 Aralık 2016, 08:38:00 »
Virtualbox'a linux mint'i neden kurayım. Linux mint zaten laptopumda kurulu. Şu anda laptopumda kurulu olan sistem mint zaten. Windows'ta çalışan bazı programlar linux'da çalışmıyor malum. Bu vine'de işe yaramadı. Virtualbox ile bir şey yapılabilir mi bunu araştırıyorum. Anlamaya çalışıyorum. Bu virtualbox, linux kurulu bir bilgisayarda, windows çalıştırmak için değil mi. Yani virtualbox, linux'un içinde, sanal olarak, windows'u çalıştırmıyor mu. Yanlış mı anlamışım. Eğer doğru anlamışsam bu nasıl yapılır bunu öğrenmeye çalışıyorum.

Doğru anlamışsınız, Linux Mint üzerinde Virtualbox kurarak, Windows türevlerini çalıştırabilirsiniz.

sudo apt-get install virtualbox

yukarıdaki komutla kurabilirsiniz, nasıl kullanıldığına dair internette pek çok kaynak var araştırma yapabilirsiniz.
Gelip sağ yanağımdan öptü. Dindar değildim ama sol yanağımı da çevirmek istedim o an...

Çevrimdışı Ayben

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #11 : 24 Aralık 2016, 12:59:36 »
Virtualbox'u öğrenmeye çalışıyorum. Nasıl kullanılır, ne işe yarar öğrenmeye çalışıyorum. Öncelikle virtualbox'a sahip miyim bunu anlamaya çalışıyorum. Paket yöneticisine baktım. Şu şekilde bir bilgi var orada:

Yani bu virtualbox'un var olduğunu söylüyor. Virtualbox varmış. Peki varsa nerde bu virtualbox. Nasıl kullanılır. Nerelerde kullanılır. Bunu nereden öğrenebilirm. İnternette bilgiler ingilizce. Virtualbox'da Meta Trader 4'ü kullanabilir miyim. Bunu öğrenmeye çalışıyorum. Forum içinden link verir misiniz.

Yaptığım hata paketlerin hepsini kurmamakmış. Virtualbox yazınca çıkan paketlerin hepsini kurmak gerekiyormuş.

Paketlerin hepsini kurunca, ''menü''de, ''donatılar'' bölümünde, virtualbox ismi ve sembolüyle yerini alıyor.  şu şekilde:

Bunu masa üstüne getirdim. Tıklayınca virtualbox penceresi açılıyor. Tamamen Türkçe. Herşeyi Türkçe.

Çevrimdışı Toor

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Debian Stretch 9.0
  • Masaüstü: LXDE
  • Grafik Kartı: Intel HD Graphics
  • İşlemci: Intel Pentium P6100 2.0GHZ
« Yanıtla #12 : 24 Aralık 2016, 14:03:22 »
"Mesela" demiştim. Virtualbox bir sanallaştırma yazılımıdır. Desteklediği tüm mimarilerdeki işlem sistemlerini kurabilirsiniz. Buna Windows, Amiga ve UNIX türevleri de dahil. Ne istiyorsanız onu kurun yani.

Çevrimdışı Ayben

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #13 : 24 Aralık 2016, 17:27:39 »
Virtualbox kurarken standat ayarları aynen tıkladım. Değiştirmedim. Kurulan sanal windows, flash belleği ve yazıcıları görmüyor. Dvd rw'yi görüyor. Zaten ordan kuruldu. Onda bi sorun yok. Neden acaba. Görmesi gerkmiyor mu.

Çevrimiçi KarboMint

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Archlinux
  • Masaüstü: Cinnamon
« Yanıtla #14 : 26 Aralık 2016, 19:57:46 »
Virtualbox kurarken standat ayarları aynen tıkladım. Değiştirmedim. Kurulan sanal windows, flash belleği ve yazıcıları görmüyor. Dvd rw'yi görüyor. Zaten ordan kuruldu. Onda bi sorun yok. Neden acaba. Görmesi gerkmiyor mu.

http://download.virtualbox.org/virtualbox/5.1.12/Oracle_VM_VirtualBox_Extension_Pack-5.1.12-112440.vbox-extpack

bağlantısından genişletme paketini indirin:

Virtualbox'ın

Dosya > Tercihler > Uzantılar  penceresindeki yeni paket ekler simgesine tıklayıp indirdiğiniz paketi gösterin.

Yükleme yapıldıktan sonra  Uçbirimden (Terminalden) aşağıdaki komutu girmeniz gerekiyor.

sudo adduser XXXXXXX vboxusers

(XXXXXXX yerine kendi kullanıcı adınızı yazacaksınız)

Akabinde Ctrl + Alt + Backspace tuş kombinasyonu ile Cinnamonu  resetleyip Virtualbox'ı yeniden başlattığınızda  misafir işletim sisteminizde USB aygıtlarınızı kullanabilirsiniz.

Nasıl yapılır video bağlantısı:
/>