Gönderen Konu: [Nasıl] Linux Mint 17.3 Rosa'dan Linux Mint 18 Sarah'a Sürüm Yükseltme  (Okunma sayısı 2556 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 18.2 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon 3.4 & Mate 1.18
Linux Mint 17.3'den Linux Mint 18'e Sürüm Yükseltme

Linux Mint 18 Sarah sürüme yükseltme işlemini sadece Linux Mint 17.3 Cinnamon, MATE ve Xfce sürümleri için gerçekleştirebilirsiniz. Linux Mint 18 Sarah KDE'de yeni ve farklı bir masaüstü olan Plasma kullanılmaya başlanacağı için Linux Mint 17.3 KDE'den yükseltme mümkün olmayacak.

Sürüm yükseltmeye başlamadan önce Linux Mint 17.x serisinin 2019 yılına kadar desteği sürecek LTS sürüm olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Eğer Linux Mint 17.x serisinin daha eski sürümlerini kullanıyorsanız, Linux Mint 18 Sarah sürümüne yükseltme yapmadan önce burada anlatıldığı biçimde Linux Mint 17.3 sürüme yükseltme yapmanız gerekiyor.

1 - Sürüm Yükseltmeye Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler

a) Yedekleme

Öncelikle sisteminizdeki önemli verileri her ihtimale karşı bir USB bellek, DVD, harici disk ya da sisteminizin kurulu olmadığı bir başka disk bölümüne yedekleyiniz.

b) Yükseltme Öncesi Sistem Güncelleme

Öncelikle Güncelleme Yöneticisini açınız ve 1, 2 ve 3. seviyedeki tüm güncellemeleri yükleyiniz.

c) Uçbirim Kaydırma Düzenlemesi

Yükseltme sırasında oluşabilecek hatalar hakkında bilgi bulabilmek amacıyla, uçbirimdeki sınırsız kaydırma seçeneğini etkinleştiriniz.

Uçbirim => sağ tıklayın => Profiller  => Profile Tercihleri => Kaydırma sekmesi => Sınırsız seçeneğini işaretleyin.

d) Kapalı Kaynak Sürücülerin Kaldırılması

AMD/ATI Sürücüsü

Eğer sisteminizde ATI GPU varsa ve fglrx sürücüsünü kurduysanız, aşağıdaki komutlarla sürüm yükseltme öncesinde kaldırınız ve ardından sisteminizi yeniden başlatınız.

Kod: [Seç]
sudo sh /usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh
sudo apt-get remove --purge fglrx*
sudo apt-get remove --purge xserver-xorg-video-ati xserver-xorg-video-radeon
sudo apt-get install xserver-xorg-video-ati
sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri xserver-xorg-core
sudo rm -rf /etc/X11/xorg.conf
sudo rm -rf /etc/ati

Nvidia Sürücüleri

Sisteminizde sadece Nvidia GPU varsa aşağıdaki komutlarla kaldırabilirsiniz.

sudo apt-get purge nvidia*

Sisteminizde Intel + Nvidia hibrit GPU varsa aşağıdaki komutla Bumblebee'yi kaldırabilirsiniz.

sudo apt-get purge bumblebee* primus* bbswitch* nvidia*
Bumblebee yerine Nvidia Prime kurduysanız aşağıdaki komutlarla Nvidia sürücüsünü kaldırabilirsiniz.

sudo apt-get purge nvidia* bbswitch*

Virtualbox

Virtualbox gibi sisteme çekirdek modülü ekleyen uygulamaları da kaldırmanız uygun olacaktır, Virtualbox'ı aşağıdaki komutla kaldırabilirsiniz.

sudo apt-get purge virtualbox*
Sürücüler ve Virtualbox'ı kaldırdıktan sonra sisteminizi yeniden başlatmanız uygun olabilir.

2 - Sürüm Yükseltme

a) Sürüm Yükseltme Aracı (mintupgrade) Kurulumu

Şimdi aşağıdaki komutu uçbirimde çalıştırarak sürüm yükseltme aracını kurabilirsiniz.

sudo apt install mintupgrade
b) Yükseltme Kontrolü Yapılması

Sürüm yükseltme aracını kurduktan sonra aşağıdaki komutla sürüm yükseltme ile ilgili kontrol gerçekleştirebilirsiniz. Bu aracı yöneticisi hakları olmadan aşağıdaki komutla çalıştırmanız gerekiyor.

mintupgrade check
Bu komut geçici olarak Linux Mint 18 depoları ile bağlantı kurarak yükseltmenin olası etkilerini hesaplama görevi görmektedir.

Your repositories will now be switched to point to Linux Mint 18 'Sarah'.
    Any 3rd party repositories or PPA will be removed.
    A backup of your APT sources will be written to /home/kullanıcı_adı/Upgrade-Backup/APT/.

Do you want to continue? [y/n]:

Yukarıdaki soruda y tuşuna basarak kontrol işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Böylece paket bilgisi önbelleği Linux Mint 18 deposundan güncellenecektir.

Alıntı
    APT will now calculate the package changes necessary to upgrade to Linux Mint 18 'Sarah'.
    If conflicts are detected and APT is unable to perform the upgrade, take note of the packages causing the issue, remove them, and re-install them after the upgrade.
    Pay close attention to what appears on the screen, and review the list of packages being REMOVED during the upgrade.
    Take note of the packages being removed, so you can eventually reinstall them after the upgrade.

Paket bilgisi önbelleği güncellendikten sonra, yukarıdaki şekilde yükseltme etkilerinin hesaplanmasını soran bir ileti ile karşılaşacaksınız, devam etmek için y tuşuna basmanız gerekiyor.

Bu komut aşağıdaki şekilde yükseltme sırasında yapılacak değişiklikler hakkında önbilgiyi verecektir. Sonrasında apt kaynakları eski haline döndürülecektir.

1849 paket yükseltilecek, 394 yeni paket kurulacak, 86 paket kaldırılacak ve 1 paket yükseltilmeyecek.
1.105 MB arşiv dosyası indirilecek.
Bu işlem tamamlandıktan sonra 1.198 MB ek disk alanı kullanılacak.
Devam etmek istiyor musunuz? [E/h] H
Vazgeç.

+ Restoring your backed up APT sources...

İndirilecek dosya oranı, paket sayısı vb. hususlar sisteminize yüklediğiniz uygulama ve paketlere göre değişkenlik gösterebilir.

c) Paket Yükseltmelerini İndirme

Yukarıdaki kontrol sonrasında yükseltmeye karar verdiyseniz, artık aşağıdaki komutla yükseltme için gerekli paketleri indirebilirsiniz.

mintupgrade download
Bu komut kendi kendine yükseltme işlemini uygulamaz, sadece yükseltme için gerekli paketleri indirecektir.
Bu komutla artık sisteminiz Linux Mint 18 depolarına bağlayacaktır.

+ Checking if Linux Mint is up to date...

+ Backing up your APT sources...

-------------------------------------------------
    Your repositories will now be switched to point to Linux Mint 18 'Sarah'.
    Any 3rd party repositories or PPA will be removed.
    A backup of your APT sources will be written to /home/kullanıcı_adı/Upgrade-Backup/APT/.

Yukarıda soruda y tuşuna basarak paket depolarınızı Linux Mint 18 Sarah olarak değiştirebilirsiniz. Linux Mint 17.3 ile ilgili depo bilgileri kullanıcı ev dizininiz altındaki /Upgrade-Backup/APT/ dizinine yedeklenecektir.

Akabinde değitirilen paket depolarına istinaden paket bilgisi önbelleği güncellenecektir.

+ Downloading upgrade packages...

APT will now download the package updates necessary for the upgrade to Linux Mint 18 'Sarah'.

Paket bilgisi önbelleği güncellendikten sonra yükseltme için gereken paketleri indirmek için yukarıdaki soruyu y tuşuna basarak onaylamız gerekmektedir.

Eğer yükseltmeden vazgeçip Linux Mint 17.3 depolarına geri dönmek isterseniz aşağıdaki komutu kullanınız.

mintupgrade restore-sources
Sonrasında aşağıdaki komutla paket bilgisi önbelleğini güncellemeniz gerekebilir.

sudo apt-get update
d) Paket Yükseltmelerinin Kurulumu/Uygulanması

Eğer sürüm yükseltme için gerekli paketleri yukarıdaki şekilde indirdiyseniz, artık bunları uygulayarak sürüm yükseltmeye başlayabilirsiniz.

Önemli : Sürüm yükseltmenin geri dönüşü olmadığını hatırlatalım.

Aşağıdaki komutu uçbirimde çalıştırarak sürüm yükseltmeyi başlatabilirsiniz.

mintupgrade upgrade
Komutu çalıştırdığınızda aşağıdaki şekilde sizden yönetici şifreniz istenecektir, şifrenizi girerek yükseltme işlemine onay vermelisiniz.

+ Checking your Linux Mint codename...

+ Checking your Linux Mint edition...

+ Setting up the repositories for Linux Mint 18 'Sarah'...
[sudo] password for kullanıcı_adı:

Sonra aşağıdaki mesajı yine y tuşuna basarak onaylamanız gerekmektedir. Gerekli paketleri daha önce indirdiğiniz için bir daha indirme yapılmayacaktır.

+ Downloading upgrade packages...

APT will now download the package updates necessary for the upgrade to Linux Mint 18 'Sarah'.

Ardından ekran koruyucunun pasifleştirildiği hakkında bilgi veren ve yükseltme işlemine başlanması ile ilgili onay isteyen aşağıdaki mesajı yine y tuşuna basarak yükseltme için gerekli paketlerin kurulmasını sağlayabilirsiniz.

+ Disabling the Cinnamon screensaver...

+ Performing upgrade...

APT will perform the upgrade to Linux Mint 18 'Sarah'.
    This operation is non-reversible.
    Make sure you made backups, you tested Linux Mint 18 'Sarah' in live mode and you performed your favorite supertitious tricks before proceeding.

Sürüm yükseltmenin ileriki aşamalarında meta paketler, çoklu ortam paketleri ve yeni paketlerin kurulması adımları gerçekleşecek, bu aşamadan sizden yönetici şifreniz yeniden talep edilebilir.
  + Re-installing the meta-package for your edition of Linux Mint...

.
.

+ Re-installing the multimedia codecs...
.
.

+ Installing new packages...

Peşinden eskimiş paketlerin kaldırılması ile ilgili onay istenecek.

+ Removing obsolete packages...
Kullanıcı .bashrc dosyasının yeniden oluşturulması, temel dosyaların yeniden yapılandırılması ve ekran koruyucunun yeniden etkinleştirilmesi ile birlikte sürüm yükseltme işlemi tamamlanmış oluyor.

+ Re-creating ~/.bashrc...

+ Re-adjusting base files...

+ Re-enabling the Cinnamon screensaver...

Tüm paketler kurulup yükseltme tamamlandıysa, aşağıdaki komutla eksik kalmış olabilecek paket bağımlılıklarını yüklemeyi deneyebilirsiniz

sudo apt install -f
Artık sisteminizi yeniden başlatabilirsiniz.

Notlar:

* Yükseltme esnasında bazı servislerin yeniden başlatılması ile ilgili uyarılar alabilirsiniz. Bu tip sorularda varsayılan (N) seçeneğini seçmelisiniz.

* Yükseltme esnasında Mono ile uyarılar alırsanız, bu uyarıları görmezden gelebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.

http://blog.linuxmint.com/?p=3068
https://community.linuxmint.com/tutorial/view/2316
« Son Düzenleme: 31 Temmuz 2016, 18:32:39 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı kodlagel

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint
Acaba Türkçe karakter sorunu çıkabilir mi?Cinnamon 64 bit 17.3 Rosa

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Acaba Türkçe karakter sorunu çıkabilir mi?Cinnamon 64 bit 17.3 Rosa

Ne demek istediğinizi daha açık ifade eder misiniz? "Linux Mint 17.3 kurarsam Türkçe ile ilgili sorun yaşar mıyım" mı diyorsunuz?

Çevrimdışı xnail

• Çok Yeni Penguen
  • *
Merhabalar linux mint 18 güncelemesini biraz önce yaptım bir sorula karşılaşmadım günceleme yapmak isteyen arkadaşlar için komutları yazmak istedim

Install the upgrade tool
sudo apt install mintupgradeCheck the upgrade
mintupgrade checkDownload the package upgrades
mintupgrade downloadApply the upgrades
mintupgrade upgrade
Detaylar için https://community.linuxmint.com/tutorial/view/2316 bu adrese bakabilirsiniz

Çevrimdışı kodlagel

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint
Ne demek istediğinizi daha açık ifade eder misiniz? "Linux Mint 17.3 kurarsam Türkçe ile ilgili sorun yaşar mıyım" mı diyorsunuz?

.Hayır.Linux Mint Rosa  64 bit  kullanıyorum onu ifade etmeye çalışıyordum.Güncellemeyi yaptım mouse sürekli iz bırakmalar oluyor.Birde açılırken sanki bilgisayarımda Linux Mint'in yanına windows yüklüymüş gibi hangi işletim sistemiyle açacağımı soruyor.Acaba bir çözümü var mı?

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
.Hayır.Linux Mint Rosa  64 bit  kullanıyorum onu ifade etmeye çalışıyordum.Güncellemeyi yaptım mouse sürekli iz bırakmalar oluyor.Birde açılırken sanki bilgisayarımda Linux Mint'in yanına windows yüklüymüş gibi hangi işletim sistemiyle açacağımı soruyor.Acaba bir çözümü var mı?

Aşağıdaki komutun çıktısını paylaşarak ve sorunlar hakkında ayrıntılı bilgi paylaşarak yeni bir konu açınız, bu konu altından sorun çözmek uygun olmaz.

inxi -Fxz

Çevrimdışı korkmaz

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 18.1 Serena
  • Masaüstü: Cinnamon 3.2.6
  • Grafik Kartı: Radeon HD 7500M/7600M Series
  • İşlemci: Intel Core i5-3210M CPU @ 3.1GHz
Windows10 ve Linux Mint 17.3 kullanıyorum,  yükseltme ile ilgili işlemlerde herhangi bir fark yok değil mi ? Yeni sürüm de yine linux Mint'in bulunduğu alana mı kurulacak?

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Windows10 ve Linux Mint 17.3 kullanıyorum,  yükseltme ile ilgili işlemlerde herhangi bir fark yok değil mi ? Yeni sürüm de yine linux Mint'in bulunduğu alana mı kurulacak?

Yükseltme yeniden kurulum gibi değildir, bir anlamda güncelleme gibi düşünebilirsiniz.