Gönderen Konu: Harddisk Problem  (Okunma sayısı 2141 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı _X_

• Çaylak Penguen
  • **
  • Grafik Kartı: Ati
  • İşlemci: Amd
Harddisk Problem
« : 03 Temmuz 2016, 00:38:39 »
Merhabalar,

Sabahtan beri harddisk yaklaşık 5 saniye de bir ses çıkarıyor ve yaklaşık 1 saniye makine donuyor.Sanırım Harddisk sıkıntı yaratıcak bana gereken dosyaları usbye kopyaladım ancak.Windows için bir kaç program vardı isimlerini hatırlamıyorum mint için böyle programlar mevcutmu harddiskin durumu hakkında bilgi alabileceğimiz

Çevrimdışı Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
  • Dağıtım: Linux Mint
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Intel HD 620
  • İşlemci: Intel i7 - 7500U
  • RAM: 8 GB
Ynt: Harddisk Problem
« Yanıtla #1 : 03 Temmuz 2016, 02:40:22 »
 Windows'tan kalma alışkanlığınız ve windows tarafında yaptığınız disk birleştirme / onarma işlemleri EXT dosya formatında gereksiz olduğu için böyle bir yazılım yok zannediyorum.  Hard disklerin belirli bir kullanım ömrü vardır ve mekanik tipte oldukları için diskteki tarayıcı kafa okurken mekanik sesler çıkartır, bu sesler kullanım ömrüne göre artabilir. Sanırım sizinki de miadını doldurmaya yakın olabilir, bu yüzden verilerinizi yedekleyip, daha hızlı ve daha uzun ömürlü olan SSD diske geçmenizi tavsiye ederim.
Gelip sağ yanağımdan öptü. Dindar değildim ama sol yanağımı da çevirmek istedim o an...

Çevrimdışı _X_

• Çaylak Penguen
  • **
« Yanıtla #2 : 03 Temmuz 2016, 03:08:40 »
Windows'tan kalma alışkanlığınız ve windows tarafında yaptığınız disk birleştirme / onarma işlemleri EXT dosya formatında gereksiz olduğu için böyle bir yazılım yok zannediyorum.  Hard disklerin belirli bir kullanım ömrü vardır ve mekanik tipte oldukları için diskteki tarayıcı kafa okurken mekanik sesler çıkartır, bu sesler kullanım ömrüne göre artabilir. Sanırım sizinki de miadını doldurmaya yakın olabilir, bu yüzden verilerinizi yedekleyip, daha hızlı ve daha uzun ömürlü olan SSD diske geçmenizi tavsiye ederim.

Açıkcası HD Tune tarzında programları kastetmiştim, aslında 2buçuk sene oldu daha alalı.Ama erken doluyor sanırım miladı, dediğiniz gibi SSD'ye geçmek daha mantıklı galiba benim için.

Çevrimdışı Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
  • Dağıtım: Linux Mint
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Intel HD 620
  • İşlemci: Intel i7 - 7500U
  • RAM: 8 GB
« Yanıtla #3 : 03 Temmuz 2016, 03:12:06 »
HD tune karşılığı Linux tarafında alternatif programlara buradan bakabilirsiniz ; 

http://alternativeto.net/software/hd-tune/?platform=linux
Gelip sağ yanağımdan öptü. Dindar değildim ama sol yanağımı da çevirmek istedim o an...

Çevrimdışı Genizcil_N

• Forum Yöneticisi
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1
  • Masaüstü: Mate
« Yanıtla #4 : 03 Temmuz 2016, 04:37:42 »
Menü>Donatılar>Diskler uygulamasına da bakabilirsiniz. Sağ üstteki dişli aracılığıyla S.M.A.R.T. verilerine ulaşabilirsiniz.

Çevrimdışı _X_

• Çaylak Penguen
  • **
« Yanıtla #5 : 03 Temmuz 2016, 13:44:41 »
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.En kısa sürede SSD almak şart oldu benim için :)

Çevrimdışı meda

• Penguen
  • Dağıtım: Manjaro-Illyria 18.0 X64
  • Masaüstü: KDE
  • Grafik Kartı: GT 940MX
  • İşlemci: İ7 7500U
« Yanıtla #6 : 05 Temmuz 2016, 10:05:47 »
Şu aralar bayram indirimleri falan oluyor özellikle N11'de çok uygun fiyatlara alabilirsiniz.

Bana göre SSD bile yeteri kadar hızlı değil anakartların bilgi işleme kapasitesini senelerdir işlerine gelmediği için üreticiler adam etmedi. 18 saat çalışmış mekanik HDD'yi bile yeni dzüstü bilgisyarımda eski bilgisyarımda olduğu SSD ile değiştirdim kafam rahat. Kısaca en kötü SSD bile HDD'den iyi oluyor.
Düzenleme: Yazı boyutu düzeltildi.
karakartala
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2016, 18:26:07 Gönderen: Genizcil_N »
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava;Peynir ekmek değil amaAcı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet,Esirlik bedava;Bedava yaşıyoruz, bedava.
                   Orhan VELİ"