Gönderen Konu: [Çözüldü] kurulum hatası  (Okunma sayısı 1024 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yupe

• Yeni Penguen
  • *
[Çözüldü] kurulum hatası
« : 19 Haziran 2016, 02:34:14 »
Linux Mint 17.3 ü 2 gündür kurmaya çalışıyorum ama bir sorun ile karşılaşıyorum yardımcı olursanız sevinirim. Detaylı anlatmam gerekirse; ilgili adresden indirdiğim iso dosyasıyla pc yi boot edip kuruluma başlıyorum, disk bölümlendirme kısmını şu şekilde yapıyorum :

100 GB ext4 uzantılı  fiziksel sürücü
215 gb fat32 uzantılı fiziksel sürücü ( bu kısmı windowsdaki D: sürücüsü gibi düşünüyorum)
 4 gb swap için mantıksal sürücü

bu şekilde ayarladıktan sonra kurulumu tamamlıyorum, restart attıktan sonra bilgisayarım sekmesinde 215 gb olarak ayırdığım sürücüyü görüyorum fakat çift tıkladığımda bağlanamadı hatası alıyorum, bunu çözmek için gparted yükleyip açılmayan 215 gb lik kısmı yeniden formatlıyorum ve format sonrasında artık sürücünün içine girebiliyorum ancak bu sefer de bilgisayarı her boot ettiğimde siyah ekranda yanıp sönen bir imleç ile karşılaşıyorum ve kısa bir süre sonra ekrana şu yazı geliyor :

keys :bağlama işlemini geçmek için S e basın, elle onarmak için M ye basın

S e basınca boot ediliyor ve işletim sistemine girebiliyorum. bu sorunu çözebilir miyiz , yardımcı olursanız sevinirim.
« Son Düzenleme: 21 Haziran 2016, 19:53:42 Gönderen: yupe »

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Ynt: kurulum hatası
« Yanıtla #1 : 20 Haziran 2016, 10:14:18 »
Fat32 dosya sistemli bölümü düzenleyip, bahsettiğiniz hatayı aldıktan sonra aşağıdaki komutların çıktılarını kod etiketi içinde foruma yapıştırarak paylaşınız.

Kod: [Seç]
sudo fdisk -l
sudo parted -l
sudo lsblk
sudo blkid
cat /etc/fstab
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı yupe

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #2 : 20 Haziran 2016, 14:04:48 »
Fat32 dosya sistemli bölümü düzenleyip, bahsettiğiniz hatayı aldıktan sonra aşağıdaki komutların çıktılarını kod etiketi içinde foruma yapıştırarak paylaşınız.

Kod: [Seç]
sudo fdisk -l
sudo parted -l
sudo lsblk
sudo blkid
cat /etc/fstab

Cevabınız için teşekkür ederim,  sorunu şöyle çözdüm : tercihler--> diskler kısmından ilgili olan fat32 bölümün ayarlar kısmında "Bağlanma seçenekleri"  altında "Otomatik bağlanma seçeneğini"  AÇIK konumuna getirince düzeldi. Anlamadığım mesele,  her format atıldığında böyle bir ayar yapmam gerektiği,  herkes bu şekilde mi yapıyor?

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
« Yanıtla #3 : 20 Haziran 2016, 14:13:15 »
Her biçimlendirmede UUID değeri değişiyordur, bağlama değişkenlerini UUID değerlerine göre vermektense aygıt adresine göre vermeyi deneyin.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...