Gönderen Konu: UYAP Editör Programı Güncel Sürüm Hakkında  (Okunma sayısı 2672 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı avrasya44

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: linux mint
UYAP Editör Programı Güncel Sürüm Hakkında
« : 10 Nisan 2016, 20:31:45 »
biz hukukçuların linuxa geçmesinde en büyük sıkıntı uyap ile ilgili olan e imzanın tam olarak çaışmaması diğeride uyap editör programının çalışmaması buların hepsi java tabanlı program olmasına ragmen çalıştırmada sıkıntı yaşanıyor ve mecburen windowsa dönmek zorunda kalıyor yada ikisini aynı anda kullanıyor.
İnternet üzerinde yaptığım araştırmada uyap editörün eski bir versiyonun bir arkadaşın  deb paketini yaptığını gördüm .
http://birtanyildiz.blogspot.com.tr/2015/02/uyap-dokuman-editorunun-linux.html bu adreste anca bu editör eski versiyon ve bazı sıkıntılar yapıyor.
Bu işten anlayan arkadaşlardan ricam burdaki değişiklikleri inceleyip
http://www.uyap.gov.tr/destek/uyap.zip adersinde bulunan yeni versiyonuna uyarlama yapılıp yapılmayacağı şimdiden ilginiz için teşekkürler
Hukukçular için önemli bir sıkıntı giderilmiş olacak

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Ynt: UYAP Editör Programı Güncel Sürüm Hakkında
« Yanıtla #1 : 11 Nisan 2016, 17:25:42 »
Wine ile Linux altında çalışabilen bir uygulamaymış. Java tabanlı olduğu için Wine ile JRE'nin 1.6 sürümünü de kurmak gerekiyor.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı avrasya44

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #2 : 11 Nisan 2016, 17:41:41 »
Hocam wine ile java 1.6 ile kurulum yapıca çalıştığı dogrudur. ancak e imza ile belgeyi imzalamaya kaltığında imzalatmıyor. e imzalı olmadığı müddetçede uyap üzerinden hazırladığın belgeyi yollayamıyorsun.
deb paketi yapılan editörde imzalama yapabiliyorsun.
onun için bu işten anlayan bir babayiğit çıkarda deb pakatini inceleyip yeni sürümünü deb haline getirir mi dedim.
Yani bu işten anlayacan ve hukuçuların  linuxtaki en büyük sorunlarından birini çözebilecek bir babayiğit arıyorum

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #3 : 11 Nisan 2016, 18:29:58 »
Güncel sürüm için bir paket hazırladım ama işe yarayıp yaramayacağını bilmiyorum, uygulama şu haliyle sorunsuz açılıyor. Buradan indirebilirsiniz, md5sum kontrolü yapmayı unutmayınız. Eğer çalışırsa paketde ufak tefek teknik düzenleme yapmak gerekecek.

Kod: [Seç]
6049abd17b2014f8a935e5d8ac7dc1c5  uyapeditor_1.01.deb
« Son Düzenleme: 19 Aralık 2018, 16:38:54 Gönderen: Butterfly »

Çevrimdışı avrasya44

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #4 : 12 Nisan 2016, 08:48:39 »

Butterfly  hocam çok teşekkürler şu an için çalışıyor. Bir sıkıntı olurs bildiririm.
Kanaatimce konuyu sabitlersenizbir çok hukukçunun işini görürler
Tekrar çok teşekkürler

Çevrimdışı cagatayc

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: linuxmint
« Yanıtla #5 : 09 Mayıs 2016, 18:42:16 »
Butterfly, eline sağlık son günceleme olan 4017 sürümü linuxmint17.3'de çalışıyor bu sürümde mobil imza ile imzalama özelliği de bulunmaktadır.

Şimdi benim sormak istediğim bir husus var bu java dosyaları /opt/uyap/ dizini içinde her yeni güncelemme çıktığında java dosyalarını bu klasöre koyalamadığımızda güncelenmiş haliyle çalışmas gerekmiyor mu ?
mesela ben /opt/uyap dizine jar dosyalarını kopyaladığımda çalışmadı .Ancak .deb dosyasını yükleyince çalışıyor.Acaba nerede hata yapıyorum.

şimdiden teşekkür ederim.

Çevrimdışı globallinux

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint
« Yanıtla #6 : 19 Aralık 2018, 16:35:30 »
Vermiş olduğunuz bağlantı hatalı. Acaba güncel paketi nereden edinebiliriz.

Güncel sürüm için bir paket hazırladım ama işe yarayıp yaramayacağını bilmiyorum, uygulama şu haliyle sorunsuz açılıyor. Buradan indirebilirsiniz, md5sum kontrolü yapmayı unutmayınız. Eğer çalışırsa paketde ufak tefek teknik düzenleme yapmak gerekecek.

6049abd17b2014f8a935e5d8ac7dc1c5  uyapeditor_1.01.deb

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #7 : 19 Aralık 2018, 16:39:15 »
Bağlantı düzeltildi.

Çevrimdışı globallinux

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #8 : 21 Aralık 2018, 10:38:13 »
Paketi yükledim. Ancak editörü açtıktan sonra belgeyi kaydettiğimde ve yeniden o belgeyi açtığımda içerisi boş olarak açılıyor. Bir de e-imza yapmak istediğimde uygulama cevap vermiyor.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #9 : 21 Aralık 2018, 15:40:13 »
Güncellenen paketi buradan indirebilirsiniz. Pakette güncel sürüme (4.1.11) ait dosyalar eklendi, mime ve kategori ile ilgili güncellemeler yapıldı, ayrıca şablon düzenleyici için menü başlatıcısı eklendi.

Aşağıdaki komutla önceden yüklediğiniz paketi kaldırdıktan sonra kurulum yapınız.

sudo apt purge uyapeditor
Ben e imzayı test edemiyorum, bu sebeple sorunun çözülüp çözülmeyeceği ile ilgili bir yorum yapamam. Amacınız PDF dosyalarını imzalamak ise, farklı bir öneri sunabiliriz.

Düzenleme: 4.1.12 sürüm dosyaları içeren güncel paket buradan indirilebilir.

sha256sum doğrulama kodu

9579fa2335657d6392b41de05b4a3a294e6695470372ee2f535f0aad938c0366  uyapeditor_4.1.12.deb
« Son Düzenleme: 05 Ocak 2019, 01:13:09 Gönderen: Butterfly »

Çevrimdışı globallinux

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #10 : 04 Ocak 2019, 15:35:17 »
Uzun bir aradan sonra geri dönüş yapabildim. Kusuruma bakmayın. Vermiş olduğunuz paketi yükledim ve gayet güzel çalıştı. E-imza işlevi de çalışıyordu. Ancak yazıcıdan yazdırma yapılamıyor. Bu arada 03.01.2019 tarihinde Adalet Bakanlığı uyap editör de bir güncelleme yayınladı ve e-imza özelliği çalışmaz hale geldi. E-imza lisansının süresi bittiği için güncelleme yapmışlar. Haliyle sadece windows ve mac için olan sürümleri yayınladılar. Linux yine öksüz bırakıldı bu konuda. Bununla ilgili sizin yapabileceğiniz bir şey var mıdır acaba.

Çevrimdışı finxminx

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1
  • Masaüstü: Xfce
  • RAM: 2
UYAP Editör Programı Güncel Sürüm 4.1.12 versiyonu Hakkında
« Yanıtla #11 : 11 Şubat 2019, 14:40:42 »
Merhaba,

Konu daha önce https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=5749.0 ele alınmış fakat o konuya mesaj yazmak mümkün olmadığı için yeni konu açmak zorunda kaldım.

Sertifika problemi nedeniyle UYAP Editör programının yalnız son sürümü olan 4.1.12 sürümü çalışabiliyor. Kullanmakta olduğum bilgisayarda Linux Mint 19.1 Xfce'ye (32 bit) güncelleme yaptım ve https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=5749.0 sayfasında paylaşılan UYAP Editör 4.1.12.deb dosyasını indirip kurdum. Fakat bu program udf olarak dosya kaydedemiyor veya önceden yazılan dosyaları da açamadığı gibi ayrıca kilitleniyor; mecburen force quit yaparak kapatılabiliyor.

İnternette araştırma yaptığımda https://ahmet.kirali.net/blog/2016/05/04/uyap-dokuman-editoru-ubuntu-linux-paketi/ adresinde de 4.1.12 versiyonunun derlemesini buldum fakat bunda da aynı sorunla karşılaştım. Bu sorunun çözümü hakkında görüşü olan varsa, iletirseniz sevinirim.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Ynt: UYAP Editör Programı Güncel Sürüm 4.1.12 versiyonu Hakkında
« Yanıtla #12 : 11 Şubat 2019, 14:52:17 »
Artık Uyap'ın kendi sitesinde hazırladığı bir Debian paketi var. Bunu indirip kurabilirsiniz.

http://www.uyap.gov.tr/Uyap-Editor

Çevrimdışı finxminx

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1
  • Masaüstü: Xfce
  • RAM: 2
« Yanıtla #13 : 11 Şubat 2019, 15:06:40 »
Doğru fakat o derleme 64 bit bilgisayarlar için. 32 bit için uyumlu değil maalesef.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #14 : 11 Şubat 2019, 15:10:24 »
Bununla ilgili Uyap'a bilirimde bulunabilirsiniz. Uygulamanın kendi içindeki olası kısıtlardan dolayı yapacak bir tasarrufumuz yok maalesef.