Gönderen Konu: MetaTrader 4 Kurulumda Proxy Sunucu Seçenekleri Belirtiniz.  (Okunma sayısı 2019 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ayben

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 18.1 Cinnamon 32 Bit
  • Masaüstü: Cinnamon 3.2.7
  • Grafik Kartı: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Fa
  • İşlemci: İntel Pentium CPU B960 @ 2.20GHz x 2
Proxy sunucu seçenekleri belirtiniz diye soruyor. Bu seçenekleri nereden öğrenebilirim.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 18 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon & Mate
Ynt: MetaTrader 4 Kurulumda Proxy Sunucu Seçenekleri Belirtiniz.
« Yanıtla #1 : 21 Mart 2016, 16:05:22 »
Aşağı komutla winetricks paketini kurup,

Kod: [Seç]
sudo apt-get install winetricks
ardından aşağıdaki komutla winhttp dosyasını kurmayı deneyiniz.

winetricks winhttp
Daha fazla bilgi için buradaki öneriler incelenebilir.

Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı Ayben

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #2 : 21 Mart 2016, 18:55:20 »
Paket yöneticisindeki bütün ''wine'' purogramlarını yükledim.

Mesajlar Birleştirildi.
Dediğiniz komutları uç birime girdim.

Mesajlar Birleştirildi.
Yukarıdakileri yaptıktan sonra, şimdi tekrar deneyeceğim. Sonucu size bildireceğim.

Mesajlar Birleştirildi.
Olmuyor. Ne yaptıysam olmadı. Bu pencereyi geçemiyorum. Ne yazdıysam olmadı. Bunların ne demek olduğunu bilen var mı? Youtube'deki indirme örneklerinde bu pencere hiç açılmıyor. Bu pencerede sorulanların hiç birini bilmiyorum.

« Son Düzenleme: 22 Mart 2016, 03:48:20 Gönderen: Ayben »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #3 : 22 Mart 2016, 23:22:55 »
Depodaki winetricks eski bir sürüm olduğu için olsa gerek bağlantısı değiştiğinden winhttp kurulumunu yapamamış. Aşağıdaki komutlar ile kurulumunu deneyebilirsiniz.

wget -c https://raw.githubusercontent.com/Winetricks/winetricks/master/src/winetricks
chmod +x winetricks
./winetricks winhttp -f

Kaynak
« Son Düzenleme: 22 Mart 2016, 23:24:23 Gönderen: Butterfly »

Çevrimdışı Ayben

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #4 : 22 Mart 2016, 23:59:57 »
Uç birimde şunu gösterdi:

Mesajlar Birleştirildi.
Hikayeyi en baştan anlatmak gerekirse şöyle. ''Meta trader 4'' isminde bir program var. Bu program, borsada alım satım işlemleri yapmaya yarayan bir program. Sadece windows'da çalışıyor. Başka bir işletim sisteminde çalışmıyor. Ama bu programın yapımcıları, ''wine'' benzeri programlar vasıtasıyla, bu meta trader programının, wine'da çalışabilmesi için, wine için uygun, meta trader programı yapmışlar. Bu wine için uygun olan meta trader programı, kendi sitesinden indiriliyor. Başka yerden indirilmiyor.

İnternet erişimi ttnet. Zyxel markalı modem ile internete bağlanıyorum. Bu modemin ve dns ayarlarının sıfırlamalarını yaptım. Bu modeme iki tane laptop bağlı. Bu laptopların modem bağlantıları kablolu. Kablosuz erişim kapalı. Her iki laptop'da da aynı işletim sistemi kurulu.

Tabi önce, her iki laptop'a da, bu wine programlarının hepsini, paket yöneticisinden indirdim. Paket yöneticisindeki bütün wine programlarını indirdim. Ve daha sonra, bu meta trader programını, kendi sitesinden, wine programında çalışabilecek olan versiyonunu, sitesindeki hazır linkten tek tıkla direkt indirdim. Dosya ''mt4setup.exe'' olarak, indirilenler bölümüne indi.

Bu indirme işlemi için, sitedeki linkine tıkladığımda, indirme işlemi direkt gerçekleşti. İndirirken, indirme tercihi sormadı. Ve sonra, bu dosyayı, sağ tıklayıp, birlikte aç seçeneklerinden, ''wine windows program loader'' seçeneğini seçerek tıkladım.

Dosya bu birlikte aç seçeneği ile, otomatik olarak, her işi kendi yapıp, programı kurdu, masa üstüne yerleştirdi, açtı ve çalıştırmaya başaldı.

Bütün bu işlemlerin aynısını, diyer laptop'ta da yapmak isteyince, bu diyer laptop, bu proxy hatasını verdi.

Mesajlar Birleştirildi.
Aynı internet erişimine sahip, aynı modeme kablo ile bağlı, aynı işletim sistemi yüklü, iki laptop'ta, bu program, birinde sorunsuz yüklendi ve çalışıyor ama diyerinde proxy hatası veriyor.
« Son Düzenleme: 23 Mart 2016, 00:14:28 Gönderen: Ayben »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #5 : 23 Mart 2016, 09:40:37 »
@Ayben, uçbirimde bir komut çalıştırdığınızda bu komutun çıktılarını incelerseniz daha kolay yol alırsınız. Mesela en son komutda sertifika doğrulanamadığı için işlem tamamlanmamış. Bu sebeple aşağıdaki komutlarda olduğu gibi devam etmeniz önerilmiş.

wget -c --no-check-certificate https://raw.githubusercontent.com/Winetricks/winetricks/master/src/winetricks
chmod +x winetricks
./winetricks winhttp

Birde uçbirimde aldığınız çıktıları resim olarak paylaşmamaya dikkat edelim.

Çevrimdışı Ayben

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #6 : 23 Mart 2016, 16:14:01 »
Ben uç birimi okumasını bilmiyorum. Uç birimde yazılanları anlamıyorum. Siz bana uç birimde çalıştırılacak bir komut verdiğinizde, ben o komutu kes yapıştır yaparak uç birime yazıp entere basıyorum. Bu şekilde yapıyorum. Uç birimde yazılanları anlamıyorum. Benim için çok fazla teknik.

Diyer konu ise, uç birim sonuçlarını ekran fotosu alarak ve oradan da hızlı resim paylaş yöntemiyle buraya yapıştırıyorum. Bunun dışında uç birim sonuçlarını burada nasıl paylaşırım bilmiyorum.

Şimdi bana gönderdiğiniz son mesajdaki uç birim komutunu uygulayıp sonucu size bildireceğim.

Mesajlar Birleştirildi.
Kardeşim sen bana yine kızacaksın ama, bu iş başka türlü nasıl yapılıyor bilmediğim için, ben yine bu uç birim sonucunu, ekran görüntüsü alarak burada paylaşıyorum.

En son verdiğin uç birim komutunu, uç birime yazar yazmaz, uç birimde şu görüntü oluştu. Yani bu verdiğiniz komutu, uç birime yazınca, enter tuşuna basmadan, bu görüntü oluştu. Ben bu uç birimin bana ne söylediğini anlamıyorum.

Sorun çözülmüş mü diye, programı kuramayı deneyip sonucu size söyleyeyim.

« Son Düzenleme: 23 Mart 2016, 16:36:12 Gönderen: Ayben »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #7 : 23 Mart 2016, 16:36:53 »
En son komutu çalıştırmamışsınız.

Çevrimdışı Ayben

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #8 : 23 Mart 2016, 16:50:46 »
Uç birim sonucunu yine hızlı resim şeklinde paylaşıyorum. Özür dilerim. Bütün komutları girdim. İşe yaramadı.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #9 : 23 Mart 2016, 16:53:38 »
Aşağıdaki komutlarla deneyiniz.

echo check_certificate = off | tee ~/.wgetrc
./winetricks winhttp

Çevrimdışı Ayben

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #10 : 23 Mart 2016, 17:28:55 »
Bu son komutları, sırasıyla uç birimde çalıştırdım. Uç birim tamamlandıktan sonra, hem laptop'u, hem de modemi, kapatım ve açtım. İnmiş halde bekleyen dosyayı sağ tıklayıp birlikte aç seçeneğideki uygun seçenekle birlikte tıkladım. Ama bu sefer değişik bir şey oldu. Proxy uyarısı gelmedi ama işlem ikinci basamakta takıldı. Dosyanın kurulum penceresi bu aşamada kaldı. İlerlemedi.

Mesajlar Birleştirildi.
Ne yaptıysam da olmadı. Anlaşılır gibi değil. Aynı internet erişimi, aynı modem, aynı işletim sistemi ama laptopun birinde sorunsuz şekilde dosya indi ve program kuruldu, çalışıyor. Diğer laptopta dosya indi ama program kurulamıyor. Dosyayı bir kaç sefer, tekrar tekrar, başka başka yerlerden indirdim. Programı da, değişik, birlikte aç seçenekleri ile kurmaya çalıştım ama olmuyor. Bu sefer de artık proxy sorunu yok ama program kurulma aşaması yarım kalıyor.
« Son Düzenleme: 23 Mart 2016, 18:53:58 Gönderen: Ayben »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #11 : 26 Mart 2016, 23:47:33 »
Alıntı
Ne yaptıysam da olmadı. Anlaşılır gibi değil. Aynı internet erişimi, aynı modem, aynı işletim sistemi ama laptopun birinde sorunsuz şekilde dosya indi ve program kuruldu, çalışıyor. Diğer laptopta dosya indi ama program kurulamıyor.

Kurulum yaptığınız sistemdeki, uygulamanın kurulduğu dizini kopyalayıp sorun yaşanan sistemde kullanmayı deneyebilirsiniz. Diğer sistemde Linux ise, kurulum yapılan dizini kullanıcı ev dizini altındaki .wine gizli dizini altında bulabilirsiniz. Gizli dizinleri görünür yapmak için CTRL+H tuşuna basmanız gerekebilir.

Çevrimdışı Ayben

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #12 : 27 Mart 2016, 02:40:26 »
Kurulum yaptığınız sistemdeki, uygulamanın kurulduğu dizini kopyalayıp sorun yaşanan sistemde kullanmayı deneyebilirsiniz. Diğer sistemde Linux ise, kurulum yapılan dizini kullanıcı ev dizini altındaki .wine gizli dizini altında bulabilirsiniz. Gizli dizinleri görünür yapmak için CTRL+H tuşuna basmanız gerekebilir.

Evet, iki laptop var. Aynı internet hattına bağlı. Aynı modeme bağlı. Aynı linux sistemi yüklü. Birinde program sorunsuz çalışıyor. Diyerinde indirilen dosya açılmıyor. Şunu demek istediniz, bu programın çalıştığı laptoptaki dosyayı al götür taşı, programın kurulamadığı laptopta bu dosyayı kur demek istediniz. Anladım. Peki bu nasıl yapılacak. Dediğiniz yerde bu dosyayı buldum da o dosya nasıl kopyalanıp diyer laptopa aktarılacak. Dosya aşağıdaki gibi:

Bu dosyayı tıklayıp açtığımızda içi böyle:

Ama, bu meta trader 4 programının, kendi sitesinden, linux için uyarlanmış versiyonunu indirdiğimizde aşağıdaki gibi görünüyor:

İşte bu yukarıda görünen, direk indirilmiş dosyayı sağ tıklayıp birlikte aç deyip, uygun program ile açıp kuruyoruz. Ama bu laptopta bu olamadı. Programın çalıştığı laptoptan, çalışan programın dosyası, nasıl, diğer laptopa taşınacak.

Mesajlar Birleştirildi.
Dizin kopyalama ya da taşıma nasıl yapılacak.
« Son Düzenleme: 27 Mart 2016, 02:49:05 Gönderen: Ayben »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #13 : 27 Mart 2016, 02:51:11 »
Bunu USB bellek gibi bir aygıtla yapabilirsiniz. Yoksa ilgili dizini sıkıştırıp kendinize e posta ile gönderin ya da Dropbox gibi bir hesabınız varsa buraya yükleyebilirsiniz. Sonra bu dosyayı kurulum yapamadığınız diğer PC'ye aktarabilirsiniz.

Çevrimdışı Ayben

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #14 : 27 Mart 2016, 04:11:40 »
Bunu USB bellek gibi bir aygıtla yapabilirsiniz. Yoksa ilgili dizini sıkıştırıp kendinize e posta ile gönderin ya da Dropbox gibi bir hesabınız varsa buraya yükleyebilirsiniz. Sonra bu dosyayı kurulum yapamadığınız diğer PC'ye aktarabilirsiniz.

Tamam anladım da, bu dosyayı olduğu gibi usb belleğe aktardım. Ondan sonra bu usb belleği diyer laptopa taktım. Ondan sonra ne olucak. Nasıl olucak. Şimdi bu dosya usb bellekte bütün olarak duruyor. Şimdi ne yapıcam.