Gönderen Konu: [Nasıl] ISO Dosyalarını Unetbootin İle USB Belleğe Yazdırma  (Okunma sayısı 26522 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 18 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon & Mate
Bizlere katkıda bulunmak istiyorsanız reklamlara tıklayabilirsiniz.

Adım 1: Unetbootin'i İndirme

Aşağıdaki bağlantıdan Unetbootin uygulamasının son sürümünü indiriniz.

Linux sürümü
Windows sürümü
Mac OS sürümü

Adım 2: Yardımcı Uygulama Kurulumu (p7zip-full)

Linux ortamında Unetbootin'in düzgün çalışması için p7zip-full paketinin sisteminizde yüklü olması gerekiyor. Aşağıdaki komut uçbirimde çalıştırarak ya da Yazılım Yöneticisi (veya Synaptic Paket Yöneticisi) yardımıyla yükleyebilirsiniz.

Kod: [Seç]
sudo apt-get install p7zip-full
Adım 3: Çalıştırma İzni Verme

Unetbootin'e sağ tıklayıp Özellikleri seçiniz ve İzinler (Erişim Hakları) sekmesinden uygulama çalıştırma izni veriniz.

Adım 4: ISO Dosyasını Seçilmesi

Çalıştırma izni verdikten sonra uygulamayı çift tıklayarak açınız.

Açılan uygulamada (...) işaretli düğmeye tıklayarak ISO dosyasını seçeceğiniz bölüme ulaşabilirsiniz.

Açılan alandan Bilgisayar (Computer) seçeneğini seçiniz, bu şekilde dosya sisteminin tamamının bulunduğu kök dizine (/) ulaşabilirsiniz. Kök dizine çift tıklayarak açınız.

Eğer dosyanız sisteminizin kurulu olduğu dosya sistemi üzerinde ve kullanıcınıza ait bölümde ise, sırasıyla /home ve sonrasında kullanıcı adınızın olduğu dizinleri seçiniz. Kullanıcı dizini altında ISO dosyasının bulunduğu hedefi açınız.

Eğer dosyanız bağlı olan bir başka disk bölümünde ise /mount dizini altından bu disk bölümüne ulaşmanız mümkün.

ISO dosyanı bulunduğu dizinden seçip Aç düğmesine tıklayınız.

Adım 5: ISO Dosyasının USB Belleğe Yazılması

ISO dosyasını seçtikten sonra Tamam düğmesine tıklayarak, dosyanın USB belleğe yazılmasını sağlayabilirsiniz.

Lütfen uygulamanın işlemi bitirmesini bekleyiniz. Bu işlem ISO dosyasının büyüklüğüne göre değişen bir süre alacaktır.

Sisteminin yeniden başlatılması ya da uygulamadan çıkılması tercihlerini gördüğünüzde ISO dosyasının USB belleğe yazdırılması işlemi bitmiş demektir.

Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı kental

• Çaylak Penguen
  • **
  • Can sıkıntısı işte. Bir dala tutunamadık.
    • Kişisel Blog
  • Dağıtım: Linux Mint Cinnamon 18.1 64 Bit
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: ATI HD4850
  • İşlemci: Core 2 Quad
Hocam bir ek bilgilendirme yapmak istiyorum;
Geçtiğimiz hafta içinde 6-7 Linux sürümünü bu şekilde yüklemeyi başardım. Fakat usb üzerine "Arch Linux" yüklemiş olanlar usb ile boot ettiğinde, boot menüsünde problem ile karşılaşacalardır. Arch'ın boot menüsünde olması gereken seçenekler görünmüyor.

Bunun çözümü olarak farklı bir program ile usbye yazdırmak gerekiyor.

http://live.learnfree.eu/download

Şu adresteki programı Gdebi aracılığı ile kurduktan sonra programı çalıştırın.
Açılan güncelleme penceresini kapatın ve programın en üstündeki Distrubution sekmesinden "IMG Write" seçin. Alttan "İmg File" ile iso dosyasını seçiniz ve o şekilde yazdırınız. Boot ederken tüm seçenekler görünür şekilde açılıyor.

Saygılar
« Son Düzenleme: 10 Nisan 2014, 16:57:13 Gönderen: kental »

Çevrimdışı fevernuuve

• Yeni Penguen
  • *
    • Thunder Yazılım Hizmetleri
  • Dağıtım: Mint
Ynt: [Nasıl] ISO Dosyalarını Unetbootin İle USB Belleğe Yazdırma
« Yanıtla #2 : 31 Mayıs 2014, 12:42:59 »
Daha önce usb format oluşturduğum halde p7zip-full konusunu anlayamadığım için henüz başlayamadım yardımcı olabilecek arkadaşlar lütfen bekliyorum.
Thunder Yazılım Hizmetleri | www.thunderyazilim.org

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #3 : 31 Mayıs 2014, 12:48:35 »
P7zip-full paketi ISO dosyasını Linux altında yazdırmak için gerekiyor, eğer Windows altında yazdırıyorsanız kurulması gerekli değil. Linux Mint altında kurulum için menüden Synaptic Paket Yöneticisini bulup açıınız ve arama kutusuna p7zip-full yazınız. Bulunan ilgili pakete sağ tıklayıp kurulum için işaretleyiniz ve Uygula düğmesine tıklayınız.

Çevrimdışı AtaMert

• Yeni Penguen
  • *
  • Bunlar hep sıkıntıdan.
  • Dağıtım: Qiana Cinnamon x64
« Yanıtla #4 : 31 Mayıs 2014, 12:54:00 »
Bazı dağıtımlar usbden kurulum yaparken Unetbootin kullanılmaması konusunda sizi uyarır, dağıtımınızı yazmadan önce mevcut sitesine girip böyle bir uyarının olup olmadığını kontrol edin.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #5 : 31 Mayıs 2014, 12:55:27 »
Bazı dağıtımlar usbden kurulum yaparken Unetbootin kullanılmaması konusunda sizi uyarır, dağıtımınızı yazmadan önce mevcut sitesine girip böyle bir uyarının olup olmadığını kontrol edin.

Linux Mint ile ilgili böyle bir sıkıntı yok.

Çevrimdışı kental

• Çaylak Penguen
  • **
    • Kişisel Blog
« Yanıtla #6 : 31 Mayıs 2014, 14:33:17 »
Bu programları kullanırken Mint üzerinde bulunan uygulamaları fark ettim. Usb Biçimlendirici ve Usb Kalıp Yazdırıcı programları da aynı işlevleri görüyor. Dileyenler bunları da kullanabilirler.

Saygılar

Çevrimdışı fevernuuve

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #7 : 31 Mayıs 2014, 17:56:28 »
P7zip-full paketi ISO dosyasını Linux altında yazdırmak için gerekiyor, eğer Windows altında yazdırıyorsanız kurulması gerekli değil. Linux Mint altında kurulum için menüden Synaptic Paket Yöneticisini bulup açıınız ve arama kutusuna p7zip-full yazınız. Bulunan ilgili pakete sağ tıklayıp kurulum için işaretleyiniz ve Uygula düğmesine tıklayınız.

Windows kullanıyorum şuan usbye çekip başlattığımda dosyanın eksik olduğunu söylüyor bunun sebebi nedir peki?

Çevrimdışı kental

• Çaylak Penguen
  • **
    • Kişisel Blog
« Yanıtla #8 : 31 Mayıs 2014, 18:43:34 »

Windows kullanıyorum şuan usbye çekip başlattığımda dosyanın eksik olduğunu söylüyor bunun sebebi nedir peki?

7zip programı yüklü değilse yükleyiniz. Sorun çıkmaması lazım.

Çevrimdışı fevernuuve

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #9 : 31 Mayıs 2014, 19:29:33 »
7zip programı yüklü şuan ki kullandığım işletim sistemi windows.Ben bunu linuxa geçireceğim.Ama sanırsam kimse tam bilgi sahibi değil.Sabahtan beri uğraşıyorum.

Çevrimdışı kental

• Çaylak Penguen
  • **
    • Kişisel Blog
« Yanıtla #10 : 31 Mayıs 2014, 19:35:26 »
UnetBootin kullanmaz zorunda değilsiniz. Başka programlarda var. "Iso to Usb" veya ikinci mesajdaki "Live Usb Install" var.
Bunların hepsinde de p7zip hatası vermez herhalde. Yineden sonuçlarınız yazarsanız biz de bilgilenmiş oluruz.

Çevrimdışı fevernuuve

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #11 : 31 Mayıs 2014, 19:57:26 »
İzlediğim adımlar şöyle ;

a-) linuxmint-16-cinnamon-dvd-32bit dosyasını indirdim.
b-) Bilgisayarımda 7z yüklü fakat yukarıda bir arkadaş gerek olmadığını söyledi windowstan çevireceğim için
c-) Bootin programı ile usbye atıyorum fakat şurada sıkıntı var %11'de takılıyor.Daha sonra tamamlandı diyor.
En sonda usbdr eksik diyor ekranda

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #12 : 31 Mayıs 2014, 20:02:07 »
7zip programı yüklü şuan ki kullandığım işletim sistemi windows.Ben bunu linuxa geçireceğim.Ama sanırsam kimse tam bilgi sahibi değil.Sabahtan beri uğraşıyorum.

Siz bir şeyleri yanlış anladınız sanırım. P7zip-full paketi ISO dosyasının tam olarak çıkartılabilmesi için Linux tarafında gerekiyor. Bunun açıklamasını daha önce yapmıştım. ISO dosyasını Windows altında yazdırmaya çalışıyorsanız sadece Unetbootin'i indirip ISO dosyasını seçeceksiniz ve USB belleğe yazdıracaksınız. Buradaki anlatım doğal olarak Linux sistemler altında ISO dosyasını yazdırmak olduğu için p7zip-full paketinin kurulması gerektiği anlatılmış, kısaca ISO dosyasını Windows sistem altında yazdırıyorsanız size sadece Unetbootin yeterli olacaktır. Ya da Unetbootin yerine @kental'in dediği gibi farklı bir uygulama olan ve Windows altında kullanılan Linux live USB Creator uygulamasını kullanın.

http://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=908.msg5090#msg5090

İşlemin bitmesini sabırla beklemeniz gerekiyor.

« Son Düzenleme: 31 Mayıs 2014, 20:17:15 Gönderen: Butterfly »

Çevrimdışı radyoadami

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mİnt
  • Masaüstü: KDE
  • Grafik Kartı: Ati Radeon
  • İşlemci: İntel Core2Duo
« Yanıtla #13 : 30 Kasım 2015, 17:36:10 »
Merhaba şu anda asus pc mde linux mint kurulu. toshiba pc m de windows 10 yüklüydü. Lİnux pc m de winusb programı ile win10 iso dosyasını yazdırdım. Fakat Windows bu diske kurulamaz uyarısı yüzünden windows yükleyemedim. Hem Ubuntu hem windows yüklemek istiyorum. Önce windows yüklemem gerektiğini öğrendim. Usb ye ubuntu iso su yazdırıp toshibadaki tüm dosyalarımı harddiklere kopyaladım. Ve Toshiba HDD sini tekparça haline getirdim ancak yine windows bu diske yüklenemez uyarısı değişmedi. Ben de önce ubuntuyu kurayım dedim ama şimdi de usb ye iso yazdıramıyorum. Mİnt üzerinde usb kalıp yazıcısını kullanarak ubuntu yazdırabiliyordum fakat şimdi yazdırsamda toshiba da bootable olarak görmyor usb yi. unetbootin programıyla iso yazdırmaıyorum. zipfull programı kurulu fakat unebootin programına sağ tıklayıp erişim haklarından çalıştır onayı verebileceğim bir şeçenek çıkmıyor. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #14 : 30 Kasım 2015, 18:48:57 »
KDE için, Unetbootin dosyasına sağ tıklayın ve Özellikleri açın. İzinler sekmesinden "Çalıştırılabilir" seçeneğini işaretleyiniz.