Gönderen Konu: Error formatting volume  (Okunma sayısı 1202 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Commodor

• Yeni Penguen
  • *
Error formatting volume
« : 25 Şubat 2016, 21:56:59 »
İyi günler,

Bu kaçınca kurulum hatası bilmiyorum.Sonuncuyu atıyorum artık.Bidahaki sefere hdd'yi gerçekten çöpe atacağım artık.

Bilgisayarım restartlandıktan sonra tekrardan açılmadı ve preparing statment ekranında yeniden donarak kaldı.Diski biçimlendirmeye onarmaya çalıştım.Bu hatayı verdi.

Kod: [Seç]
fdisk -lkomutu çalışmıyor.Bundan öncede bikaç şey çıkmıştı.Badsector hatalarından bahsediliyor.Yabancı bir forumdada diskin yüksek ihtimalle ölü olduğu ile ilgili bir yorum aldım. Acaba badsector hatalarını nasıl live'da çözümleyebilirim. Bu badsector tam anlamıyla fixlenir mi ?

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Ynt: Error formatting volume
« Yanıtla #1 : 26 Şubat 2016, 09:25:41 »
Verilerinizi yedekledikten sonra, önce ilgili disk bölümünü ext4 dosya sistemi olarak biçimlendirin. Sonra aşağıdaki komutla disk bölümlerini taratmayı deneyin.( Not : Bu işlemleri çalışan DVD/USB ile yapmanız gerekiyor).

sudo fsck -pcfv /dev/sda2
Ardından aşağıdaki komutla, sistemde kurulu değilse e2fsprogs paketini kurun.

sudo apt-get install e2fsprogs
Sonra aşağıdaki komutla disk bölümündeki bozuk sektörleri taratın.

sudo badblocks -v /dev/sda2 > bozuk-blok-sonuc
Bu işlem bittikten sonra aşağıdaki komutlar bozuk sektörleri disk bölümüne kayıt etmeyi deneyebilirsiniz.

sudo fsck -t ext4 -l bozuk-blok-sonuc /dev/sda2
Not: Bunlara rağmen ömrünün sonlarına gelmiş bir harddisk kullanıyor olabilirsiniz, böyle bir harddiskle önemli verilerinizi kaydetmeyiniz, film seyretme, internet gezintileri gibi sadece günlük kullanım için kullanmaya dikkat ediniz.

Kaynak
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı Commodor

• Yeni Penguen
  • *
Ynt: Error formatting volume
« Yanıtla #2 : 03 Mart 2016, 10:09:25 »
Bu kadar geç döndüğüm için kusura bakmayın denedim fakat diskim ölmüş.Bir tane ssd aldım ve çok memnunum :) Konu kilitlenebilir.Teşekkür ederim.