Gönderen Konu: LibreOffice Türkçe İmla Denetimi  (Okunma sayısı 3133 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 3.8 & Mate 1.20
LibreOffice Türkçe İmla Denetimi
« : 15 Şubat 2014, 17:24:23 »
Buradaki konudan referans alınarak hunspell-en-us paketinin düzenlenmesi ile hazırlanan hunspell-tr_1.0_all.deb paketini buradan indirebilirsiniz. İndirdiğiniz paketi sağ-tık Gdebi ile kurabilirsiniz. Bu şekilde Zembek uygulamasını kurmadan Türkçe imla denetimi yapmak mümkün oluyor.

md5sum doğrulama anahtarı

Kod: [Seç]
md5sum    3a06a3e2b6da068942c1d6523ebe432d
« Son Düzenleme: 04 Haziran 2017, 11:56:54 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 19
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GT820M + Intel Haswell-ULT
  • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
Ynt: LibreOffice Türkçe İmla Denetimi
« Yanıtla #1 : 09 Temmuz 2017, 23:03:07 »
Libreoffice'de Türkçe imla denetimi yapmak isteyenler ayrıca buradaki eklentiyi de deneyebilirler. Ama ben sizin verdiğiniz deb paketini tercih ediyorum. Çünkü sadece Libreoffice değil, sistemdeki pek çok yazılımda(Firefox, Thunderbird, Xed, Tomboy vb.) imla denetimi sağlıyor.
« Son Düzenleme: 09 Temmuz 2017, 23:05:25 Gönderen: okanakinci »

Çevrimdışı lalabaki

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Manjaro
  • Masaüstü: XFCE
  • Grafik Kartı: ATI Medison Readon|Intel Hybrid
  • İşlemci: Intel Core i5
« Yanıtla #2 : 09 Temmuz 2017, 23:31:02 »
Pardus'un içinde Türkçe yazım denetimi hazırlanıyor mu acaba, bilginiz var mı? Hazırlanıyorsa Pardus'un kullandığını nedir ve sürekli güncel midir? Onu kullanma ihtimalimiz var mıdır?

Çevrimdışı delicesineseven

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: linux mint
  • Masaüstü: xfce
  • Grafik Kartı: AMD
  • İşlemci: AMD
« Yanıtla #3 : 10 Temmuz 2017, 00:48:03 »
ben zemberek kurdum. Bununla ilgili bazı sorularım var
1)kelimeyi yanlış yazdığımızda sözlüğe ekle diye bir şey var buradaki sözlüğe ekle ne demektir. Buradaki sözlük ile ayarları nasıl yapıyoruz, bu sözlük nerede
2)kelimeyi yanlış yazdığımızda sağ tıklayıp yanlışlıkla yoksay dersek bunu nasıl geri değiştirebiliriz

Çevrimdışı Genizcil_N

• Forum Yöneticisi
  • Dağıtım: Linux Mint 18.3
  • Masaüstü: Mate
« Yanıtla #4 : 10 Temmuz 2017, 10:46:13 »
@delicesineseven
1) Yazım denetleme eklentisinin sözlüğünde olmayan bir kelimeyi kullandığınızda eklenti bunu yanlış yazılmış gibi algılayıp altını çizerek sizi uyaracaktır. Eğer bu kelimeyi sözlüğe eklerseniz yazım denetleme eklentisi artık bu sözcüğün yanlış olmadığını bilecek ve sizi uyarmaktan vazgeçecektir.  Araçlar>İmla Denetimi ve Dilbilgisi>Seçenekler yolunu izlediğinizde sisteminizdeki sözlükler ve bunlarla ilgili ayarlar görünecektir.
2) IgnoreAllList sözlüğünden o kelimeyi sildiğinizde o sözcük için imla denetimi tekrar etkinleşecektir.

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
« Yanıtla #5 : 02 Şubat 2018, 20:29:29 »
Bu başlığa bir ekleme yapmak istiyorum.

@Butterfly'ın verdiği deb paketi normal kurulu gelen Libreoffice'te işe yarıyor ama Flatpak ile Libreoffice kurarsanız onda işe yaramıyor. Libreoffice'i Flatpak üzerinden yükleyen arkadaşlara daha önce bu başlıkta paylaştığım eklentiyi kurmalarını öneririm. Böylece sorun yaşamadan Libreoffice'te imla denetimi yapabilirler. Az önce test ettim, eklenti çalışıyor.

Eklentinin linkini yeniden paylaşıyorum. https://extensions.libreoffice.org/extensions/turkish-spellcheck-dictionary

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
« Yanıtla #6 : 13 Ekim 2018, 21:37:07 »
Bir süredir ofis yazılımı olarak Libreoffice yerine Calligra Suite'i denemek istiyordum. Bugün denedim. Calligra Suite'te Türkçe imla denetimi yapılıyor mu diye merak ediyorum. Onun için bir eklenti yoktu. Sonra bu başlıktaki deb paketi aklıma geldi. Bu paket sadece Libreoffice değil, tüm sistem genelinde Türkçe imla denetimi yapabiliyor. Bu yüzden bir Calligra'da da işe yarayabilir diye düşündüm. Deb paketini sisteme kurdum. Calligra'nın yazım denetleme ayarlarına girip Türkçeyi seçtim. Sonra Calligra'yı yeniden başlattım. İşe yaradı.

@Butterfly'ın paylaştığı bu paket Calligra'da da işe yarıyor. Bir önerim var: Resmî Ubuntu depolarında farklı dillere ait hunspell paketleri var. Bir tek Türkçe yok. Ubuntu geliştiricileriyle bağlantıya geçip Ubuntu'nun ve dolayısıyla Mint'in resmî depolarında bu paketin yer almasını sağlayamaz mıyız?