Gönderen Konu: Web Tasarımına Giriş  (Okunma sayısı 2516 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı HackBoys

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Hayal etmek bir özgürlük. Linux'ta bir özgürlük
  • Dağıtım: Linux Mint
  • Masaüstü: Cinamoon
Web Tasarımına Giriş
« : 18 Ocak 2016, 12:13:05 »
Web Tasarım İşi git gide ilerleyen bir sektör olmaya başladı peki ben bu işe nasıl girebilirim ?

Hangi Programlama dili ile başlamalıyım ?

Bunu öğreten YouTube kanalları var mıdır ?

Çevrimdışı motodoshi

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Fark Yaratın !
    • @onuryakan
    • onur.yakan1
  • Dağıtım: LinuxMint 17.01 Cinnamon
  • Masaüstü: LinuxMint Cinnamon varsayılan :)
  • Grafik Kartı: Nvidia GeForce 740M
  • İşlemci: intel core i5
Ynt: Web Tasarımına Giriş
« Yanıtla #1 : 20 Ocak 2016, 22:26:49 »
html ile başlayabilirsin, youtube'da ve çeşitli internet sitelerinde makaleler sana yardımcı olacaktır .

Çevrimdışı hisaraktoprak

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • www.hisaraktoprak.com
    • aktoprakhisar
    • hisaraktoprak
    • Hisar Aktoprak
  • Dağıtım: Mint Sarah
  • Masaüstü: Gnome
  • Grafik Kartı: Nvidia
  • İşlemci: AMD
« Yanıtla #2 : 08 Temmuz 2016, 23:39:36 »
Aslında o kadar da kendini kasmana gerek yok. Bende fazla kodlama bilmiyorum. Hatta hiç bilmiyorum ama kendime ait bir web sitem var. Şimdiye kadar hiç kod girmedim. Bundan sonra da gireceğimi sanmıyorum. Bunu nasıl yaptım diye soracak olursan sana kısaca Wordpress kullanıyorum diyebilirim.
:)

Çevrimiçi Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
    • MintTurkiye
    • god.brain
  • Masaüstü: Cinnamon
  • İşlemci: Intel i7
« Yanıtla #3 : 09 Temmuz 2016, 10:16:04 »
Aslında o kadar da kendini kasmana gerek yok. Bende fazla kodlama bilmiyorum. Hatta hiç bilmiyorum ama kendime ait bir web sitem var. Şimdiye kadar hiç kod girmedim. Bundan sonra da gireceğimi sanmıyorum. Bunu nasıl yaptım diye soracak olursan sana kısaca Wordpress kullanıyorum diyebilirim.

Bu yanlış bir düşünce,

Bu mantık tıpkı yaşadığın evin, tuğla ile mi taş ile mi, yoksa beton ile mi, çamur ile mi yapıldığını bilmemeye benzer. Alt yapısını bilmediğin evin sağlamlığı da tartışılır. Wordpress bir çok hazır aracı sunuyor olabilir ancak, web büyük bir denizdir ve wordpress yanında küçük kalır.
Gelip sağ yanağımdan öptü. Dindar değildim ama sol yanağımı da çevirmek istedim o an...

Çevrimdışı serdar

• Penguen
  • Dağıtım: linuxmint cinnamon 17.3 64 bit
  • Masaüstü: cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia geforce 210
  • İşlemci: İntel i3
« Yanıtla #4 : 09 Temmuz 2016, 15:26:02 »

Bu yanlış bir düşünce,

Bu mantık tıpkı yaşadığın evin, tuğla ile mi taş ile mi, yoksa beton ile mi, çamur ile mi yapıldığını bilmemeye benzer. Alt yapısını bilmediğin evin sağlamlığı da tartışılır. Wordpress bir çok hazır aracı sunuyor olabilir ancak, web büyük bir denizdir ve wordpress yanında küçük kalır.
Danny, ağzınıza sağlık. Bu durumda verilebilecek en güzel yanıtı vermişsiniz. Hemen hemen bir aydır web tasarımına ağırlık verdim ve bu işin ne kadar zor olduğunu gördüm bir kez daha.
En basit bir tasarım  için dahi bazen 2-3 saat uğraştığım oldu. Ve bir kez daha anladım ki, web tasarımı için gereken kodları - tagları - bilmek yetmiyor, onları doğru yerde ve doğru biçimde kullanmak gerekiyor.
Son tümcenizdeyse sonsuza dek haklısınız. Bir yakınımın sayesinde ben de wordpress'e bulaştım ve gerçekten küçük kaldığını gördüm. Hele web tasarım işine iyice girdikten sonra bunu daha da iyi anladım. Wordpress'de yalnızca size sunulanla yetinmek zorundasınız. Sitenizi istediğiniz forma sokamıyorsunuz. Bunun için, HTML'in yanı sıra CSS ve ASP ya da PHP bilmeniz gerekiyor.
Ve bu eğitimleri almakta hiç de kolay değil!

Çevrimiçi Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
    • MintTurkiye
    • god.brain
« Yanıtla #5 : 09 Temmuz 2016, 15:36:21 »
Eğer web tasarım işine girmek ve öğrenmek istiyorsanız ilk durağınız kesinlikle HTML vs CSS olacaktır. Bunu bir evin temeli olarak düşünebilirsiniz, içeriğini güzelleştirmek geliştirmek ve istediğin gibi dizayn etmek ise PHP olarak görülebilir ki bu ikinci duraktır. Sonrasında jquery'ler, javascript'ler ise evin içerisinde ki konfor ve lüks şatafatlı janjanlı eşyalar olarak görülebilir. 

Tabi işin bir sonraki durağı daha zor kısmı var veritabanı, MySQL, SQL vb. PHP ile etkileşimi, veri çekmek, okutmak, yazdırmak.

Çok iyi bir web yazılımcısı olmasam da, HTML ve CSS'i oldukça iyi biliyorum, PHP konusuna gelecek olursak ise, bu konuda yardımımıza çeşitli programlar yetişiyor, kodları elle yazmak yerine, hazır şablonları içeren (windows tarafında dreamweaver, linux tarafında aptana studio gibi) programlar zamandan tasarruf etmemiz için oldukça ideal programlar. Ben ASP'ye oldum olası hiç ısınamadım, sevemedim. PHP'nin önü daha açık bence, daha çok tercih edilmesinin de mutlaka geçerli nedenli vardır. 

Takıldığın konular olursa sorabilirsin, elimizden geldiğince cevaplamaya çalışırız.
Gelip sağ yanağımdan öptü. Dindar değildim ama sol yanağımı da çevirmek istedim o an...

Çevrimdışı serdar

• Penguen
  • Dağıtım: linuxmint cinnamon 17.3 64 bit
  • Masaüstü: cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia geforce 210
  • İşlemci: İntel i3
« Yanıtla #6 : 09 Temmuz 2016, 18:10:32 »
İyi haftasonları olsun,
Danny, aydınlatmanız için teşekkür ederim.  Belirttiğiniz "aptana studio" ve benzeri yazılımları nasıl kurabilirim?

Çevrimiçi Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
    • MintTurkiye
    • god.brain
« Yanıtla #7 : 09 Temmuz 2016, 22:27:51 »
Forumda daha önce bir çok kez konuşuldu, Aptana Studio olarak arama yapabilirsiniz, kurulum anlatımı dahil bulabilirsiniz.

Çevrimdışı HackBoys

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Hayal etmek bir özgürlük. Linux'ta bir özgürlük
  • Masaüstü: Cinamoon
« Yanıtla #8 : 15 Temmuz 2016, 11:13:12 »
Herkezin yardımından dolayı teşekkür ederim.