Gönderen Konu: Vi Hakkında  (Okunma sayısı 2394 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dlyalcin

• Penguen
  • Dağıtım: Qiana
Vi Hakkında
« : 23 Nisan 2014, 23:39:32 »
Kim Korkar Unix' ten, Kim Korkar Linux' tan kitaplarında yazar ısrarla Vi öğrenmenin gerekliliğinden bahsediyor. Bu kitapların yıllar önce yazıldığını hesaba katarak bugün vi öğrenmeye gerek var mı? Pluma veya Gedit ile aynı işlemler yapılabilir mi? Vi' nin özelliklerine baktığımda sayfalar dolusu yazının içinden yanlış yazılan yerleri düzeltebildiğini gördüm. Benzer özellikler diğer metin düzenleyicilerde var mı

Çevrimdışı fortran

• Kıdemli Penguen
  • Bir insanı sevmekle başlar her şey...
  • Dağıtım: Linux Mint
Ynt: Vi Hakkında
« Yanıtla #1 : 24 Nisan 2014, 00:26:40 »
Kim Korkar Unix' ten, Kim Korkar Linux' tan kitaplarında yazar ısrarla Vi öğrenmenin gerekliliğinden bahsediyor. Bu kitapların yıllar önce yazıldığını hesaba katarak bugün vi öğrenmeye gerek var mı? Pluma veya Gedit ile aynı işlemler yapılabilir mi? Vi' nin özelliklerine baktığımda sayfalar dolusu yazının içinden yanlış yazılan yerleri düzeltebildiğini gördüm. Benzer özellikler diğer metin düzenleyicilerde var mı

Elbette aynı işlemler yapılamaz dlyalcin, Pluma ya da Gedit aynı işlevlere sahip değiller tabii. Vi'in sahip olduğu özellikler diğer metin düzenleyicilerde yok. Hatta şöyle denilebilir; eğer Vi editöründen hoşlanmazsanız size Pluma veya Gedit değil, Emacs ya da Pico gibi editörleri önerirler. Vi editörü ile ilgili fikir edinmek için bu sayfayı ya da şurayı inceleyebilirsiniz.

Çevrimdışı dlyalcin

• Penguen
« Yanıtla #2 : 24 Nisan 2014, 00:53:32 »
Teşekkürler! Vi' den başka Ekşi Sözlük' te Vim diye başka bi' program daha duydum. Vim' in farkı nedir? Bunun dışında Vi' yi grafik ortamda çalıştırmak için gvim diye bir şey varmış ama depoda bulamadım. Gvim' i nerden indirebilirim? İlk verdiğiniz bağlantıda Microsoft Azure reklamı var. Kapanmıyor

Çevrimdışı fortran

• Kıdemli Penguen
  • Bir insanı sevmekle başlar her şey...
  • Dağıtım: Linux Mint
« Yanıtla #3 : 24 Nisan 2014, 01:38:26 »
Teşekkürler! Vi' den başka Ekşi Sözlük' te Vim diye başka bi' program daha duydum. Vim' in farkı nedir? Bunun dışında Vi' yi grafik ortamda çalıştırmak için gvim diye bir şey varmış ama depoda bulamadım. Gvim' i nerden indirebilirim? İlk verdiğiniz bağlantıda Microsoft Azure reklamı var. Kapanmıyor

Vim, bir Vi klonudur. Buna ilişkin olarak şuraya göz atabilirsiniz. Gvim'in farkı fare kullanımına ve düzenleme komutlarına menü yardımıyla ulaşılmasına tam destek vermesidir. Edinmek konusunda vim.org sitesine bakabilirsiniz. Verdiğim ilk bağlantı, tr.wikipedia.org'a ait. Microsoft Azure reklamı konusunu anlayamadım.

Çevrimdışı dlyalcin

• Penguen
« Yanıtla #4 : 24 Nisan 2014, 01:42:36 »
Teşekkürler! Reklamlı site konusunda sanırım benim hatam. Özür dilerim! Ekşi Sözlük' te tıkladığım bir linkti galiba. Kusura bakmayın