Gönderen Konu: [Nasıl] Linux Mint 17.3 Rosa Sürümüne Yükseltme  (Okunma sayısı 2930 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 18 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon & Mate
[Nasıl] Linux Mint 17.3 Rosa Sürümüne Yükseltme
« : 09 Aralık 2015, 18:10:41 »
Bizlere katkıda bulunmak istiyorsanız reklamlara tıklayabilirsiniz.

Kararlı Sürümü 4 Aralık 2015 tarihinde duyurulan Linux Mint 17.3 Rosa sürümüne yükseltmeyi aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz.

Şu an Linux Mint 17, Linux Mint 17.1 ve Linux Mint 17.2 Cinnamon ve MATE sürümleri için gerçekleşebilen yükseltme işlemi, kararlı sürümlerinin yayınlanmasını müteakiben KDE ve Xfce sürümleri içinde bu konuda anlatılan adımlarla gerçekleşecek.

Not: Artık 06 Ocak 2016 itibariyle; Linux Mint 17, Linux Mint 17.1 ve Linux Mint 17.2 KDE ve Xfce sürümleri de, Linux Mint 17.3 sürüme yükseltmek mümkün oldu.

Linux Mint 17.3 sürüme yükseltme yapmak için önce Güncelleme Yöneticisindeki Yenile düğmesine tıklayarak paket bilgisi önbelleğini güncelleyiniz.

Paket bilgisi önbelleği güncellendikten sonra ilk olarak  mint-upgrade-info paketini güncellemeniz gerekecek. Bunun için Güncellemeleri Kur düğmesine tıklayınız.

Artık sürüm yükseltme aşamalarına geçebilirsiniz. Bunun için Güncelleme Yöneticisinin Düzenle menüsündeki "Linux Mint 17.3 Rosa sürümüne yükselt" seçeneğine tıklamalısınız. Bu arada yükseltme işlemini geri alamayacağınızı hatırlatmak isterim.

"Linux Mint 17.3 Rosa sürümüne yükselt" seçeneğine tıkladığınızda, sizi sürüm yükseltme işlemini kolayca yapabileceğiniz bir sihirbaz karşılayacak.

Açılan Sistem Yükseltme sihirbazında Devam Et düğmesine tıklayarak sürüm yükseltmeye başlayabilirsiniz.

Sonraki adımlarda sırasıyla Sürüm Notlarına ve Yeni Özelliklere ait  bilgilerin mevcut olduğu resmi blog sayfalarının bağlantılarının bulunduğu kısımlara erişeceksiniz. Yükseltme öncesinde bu bilgilendirme sayfalarını ya da forum alanımızdaki sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Sonraki bölüm yükseltmeye başlayabileceğiniz ve bunun öncesinde gerekli uyarıların bulunduğu alandır.

Bu alanda "Riski anladım. Linux Mint 17.3 Rosa sürümüne yükseltmek istiyorum." kutucuğunu yükseltmeye başlamak için işaretlemelisiniz.

Artık Uygula düğmesine tıklayarak sürüm yükseltmeye başlayabilirsiniz. Öncelikle paket bilgisi önbelleği yeniden güncellenecek ve sonrasında yeni sürüme ait paketler indirilerek kurulacaktır.

Kurulum işlemi başarıyla tamamlandığında aşağıdaki Özet bölümüne ulaşacaksınız ve böylece yükseltme işlemi tamamlanmış olacak.

Eğer bir sorunla karşılaşırsanız bu konu altında aşağıdaki komutların çıktılarını paylaşarak bildirimde bulunabilirsiniz.

Kod: [Seç]
dpkg -l | egrep 'mintupdate|mint-upgrade-info'
cat /etc/linuxmint/info
cat /etc/lsb-release
inxi -r
« Son Düzenleme: 06 Ocak 2016, 22:03:25 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı ibrahimt

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: LM 17.3 Rosa
  • Masaüstü: Cinnamon x64
  • Grafik Kartı: intel Hd Graphic
  • İşlemci: İntel G2020
Ynt: [Nasıl] Linux Mint 17.3 Rosa Sürümüne Yükseltme
« Yanıtla #1 : 09 Aralık 2015, 19:36:09 »
Grub ekranında 17.2 yazmakta. 17.1 den 17.2 geçiş yaptığımda şu komutu vermiştiniz grub ekranında 17.3 yazması için bu komutu kullanmalımıyım?

sudo update-initramfs -u
sudo update-grub
« Son Düzenleme: 09 Aralık 2015, 19:38:36 Gönderen: ibrahimt »

Çevrimdışı Reddet

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Linux Mint 18.1 Serena - Antergos
  • Masaüstü: Cinnamon - Gnome
« Yanıtla #2 : 09 Aralık 2015, 19:54:41 »
Belirtmiş olduğunuz komutlar grub'u günceller. Kullanmanızda veya kullanmamanızda bir sakınca yok.
Adaletin Olmadığı Yerde Anarşi Başlar..

Çevrimdışı serdar

• Penguen
  • Dağıtım: linuxmint cinnamon 17.3 64 bit
  • Masaüstü: cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia geforce 210
  • İşlemci: İntel i3
« Yanıtla #3 : 10 Aralık 2015, 08:44:17 »
İyi sabahlar olsun,
An itibariyle burada anlatıldığı gibi "mint-upgrade-info" paketini kurdum. Sonrasında güncelleme yöneticisinde "düzenle" yi tıkladığımda "17.3 sürümüne yükselt" e rastlamadım.
Bu durumda kurduğum paket acaba 17.3 KDE sürümüne yüksetmek için ön hazırlık mıydı? 
Bir diğer nokta da yükseltme aşamasının herhangi bir yerinde kesinti olursa, internet bağlantı sorunu, elektirik kesintisi vb. hali hazırda kurulu olan Linuxmint ve bilgisayar bundan etkilenir mi?
« Son Düzenleme: 10 Aralık 2015, 08:46:50 Gönderen: serdar »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #4 : 10 Aralık 2015, 09:40:00 »
Alıntı
Şu an Linux Mint 17, Linux Mint 17.1 ve Linux Mint 17.2 Cinnamon ve MATE sürümleri için gerçekleşebilen yükseltme işlemi, kararlı sürümlerinin yayınlanmasını mütekiben KDE ve Xfce sürümleri içinde bu konuda anlatılan adımlarla gerçekleşecek.

KDE ve Xfce sürümler için, Linux Mint 17.3 Rosa KDE ve Xfce kararlı sürümlerin yayınlanmasını beklemelisiniz.

Sürüm yükseltme aslında genel sistem güncellemeye benziyor. Sistemi güncellerken başınıza gelebilecek her türlü olasılık, sürüm yükseltirken de geçerli. Bununla birlikte, sürüm yükseltirken yaşanabilecek bir sorun için çözümler üretilebilir. Sürüm yükseltmeden önce her ihtimale karşı sistemin yedeğini almakta fayda olacaktır.

Çevrimdışı rafael

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: linuxmint 17.2
  • Masaüstü: xfce
  • Grafik Kartı: hp bütünleşik
  • İşlemci: i7
« Yanıtla #5 : 11 Aralık 2015, 21:53:26 »
Merhaba,
Ben yükseltmeyi genellikle şöyle yapıyorum.
iso'dan yükseltme.
Önce iso dosyası indiriyorum. Bunu usbdiske yazdırıp, usbden canlı başlatıyorum, kur diyorum diske kur, kuruyor. Eskisi yani 17.2'deki dosyalarımı yedekliyorum tabii. İnternet bağlantım yavaş veya yok denecek gibi olduğundan mecburen bu şekilde yükseltiyorum.! Selam olsun.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #6 : 06 Ocak 2016, 22:01:47 »
Artık Linux Mint 17, Linux Mint 17.1 ve Linux Mint 17.2 KDE ve Xfce sürümleri de Linux Mint 17.3 sürüme yükseltebilirsiniz. Bunun için önce Güncelleme Yöneticisinden mint-upgrade-info paketini güncelleyiniz. Ardında konuda anlatıldığı biçimde sürüm yükseltmeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Çevrimdışı Barthez

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #7 : 10 Temmuz 2016, 14:50:55 »
Sistem bilgisinde 17.2 cCinamon görünüyor. Güncelleme yöneticisinde ise "Sisteminiz Güncel" yazmakta. Menüden 17.3 Rosa sürümüne yükselt diye bir seçenek var. Seçiyorum ama hiç bir şey olmuyor. Bir de bunun yerine  18 e mi geçsem. Sistemimde bir değişiklik olur mu, yani bir şeyler kaybeder miyim. Geçiş sıkıntılı mıdır?
« Son Düzenleme: 10 Temmuz 2016, 14:53:41 Gönderen: Barthez »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #8 : 10 Temmuz 2016, 14:53:30 »
Öncelikle...

Eğer bir sorunla karşılaşırsanız bu konu altında aşağıdaki komutların çıktılarını paylaşarak bildirimde bulunabilirsiniz.

dpkg -l | egrep 'mintupdate|mint-upgrade-info'
cat /etc/linuxmint/info
cat /etc/lsb-release
inxi -r

Çevrimdışı Barthez

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #9 : 10 Temmuz 2016, 15:00:05 »
mujgan@mujo-samsung ~ $ dpkg -l | egrep 'mintupdate|mint-upgrade-info'
ii  mint-upgrade-info                           1.0.4                                               all          Information about upgrade paths
ii  mintupdate                                  4.9.3.3                                             all          The Linux Mint Update Manager
mujgan@mujo-samsung ~ $ cat /etc/linuxmint/info
RELEASE=17.2
CODENAME=rafaela
EDITION="Cinnamon 64-bit"
DESCRIPTION="Linux Mint 17.2 Rafaela"
DESKTOP=Gnome
TOOLKIT=GTK
NEW_FEATURES_URL=http://www.linuxmint.com/rel_rafaela_cinnamon_whatsnew.php
RELEASE_NOTES_URL=http://www.linuxmint.com/rel_rafaela_cinnamon.php
USER_GUIDE_URL=help:linuxmint
GRUB_TITLE=Linux Mint 17.2 Cinnamon 64-bit
mujgan@mujo-samsung ~ $ cat /etc/lsb-release
DISTRIB_ID=LinuxMint
DISTRIB_RELEASE=17.2
DISTRIB_CODENAME=rafaela
DISTRIB_DESCRIPTION="Linux Mint 17.2 Rafaela"
mujgan@mujo-samsung ~ $ inxi -r
Repos:     Active apt sources in file: /etc/apt/sources.list.d/caffeine-developers-ppa-trusty.list
           deb http://ppa.launchpad.net/caffeine-developers/ppa/ubuntu trusty main
           deb-src http://ppa.launchpad.net/caffeine-developers/ppa/ubuntu trusty main
           Active apt sources in file: /etc/apt/sources.list.d/google-chrome.list
           deb http://dl.google.com/linux/chrome/deb/ stable main
           Active apt sources in file: /etc/apt/sources.list.d/official-package-repositories.list
           deb http://linux-mint.froonix.org rafaela main upstream import
           deb http://extra.linuxmint.com rafaela main
           deb http://ftp.tu-chemnitz.de/pub/linux/ubuntu trusty main restricted universe multiverse
           deb http://ftp.tu-chemnitz.de/pub/linux/ubuntu trusty-updates main restricted universe multiverse
           deb http://security.ubuntu.com/ubuntu/ trusty-security main restricted universe multiverse
           deb http://archive.canonical.com/ubuntu/ trusty partner
           Active apt sources in file: /etc/apt/sources.list.d/thomas-schiex-blender-trusty.list
           deb http://ppa.launchpad.net/thomas-schiex/blender/ubuntu trusty main
           deb-src http://ppa.launchpad.net/thomas-schiex/blender/ubuntu trusty main

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #10 : 10 Temmuz 2016, 15:05:00 »
Çıktılarda bir sorun görünmüyor, Güncellem Yöneticisini kapatıp yeniden açmayı deneyebilirsiniz. Linux Mint 18'e yükseltme sadece Linux Mint 17.3 sürümden yapılabilecek. Yani Linux Mint 18'e yükseltme ile geçmek istiyorsanız, önce Linux Mint 17.3'e yükseltme yapmanız gerekiyor. Bununla birlikte Linux Mint 18'e geçiş için gerekli araç henüz yayınlanmadı, yani bir süre beklenmesi gerekecek.

Çevrimdışı Barthez

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #11 : 10 Temmuz 2016, 15:06:38 »
Hızlı ve detaylı geri dönüşünüz için teşekkürler.

Mesajlar Birleştirildi.
Restart da yaptım ama hala bir şey değişmedi. Güncelleme geçmişine baktım. mint.upgrade.info yüklenmiş görünüyor. Zaten 17.3 e yükselt seçeneği de var güncelleyicide ama hiç bir şey olmuyor seçince. Belirttiğiniz gibi bir sihirbaz çıkmıyor.
« Son Düzenleme: 10 Temmuz 2016, 15:32:44 Gönderen: Barthez »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #12 : 10 Temmuz 2016, 16:02:13 »
Güncelleme Yöneticisini kapatıp aşağıdaki komutla başlatmayı deneyiniz, yükseltme ile ilgili seçeneğe tıkladığınızda uçbirimde bir çıktısı alırsanız paylaşınız.

LC_ALL=C mintupdate

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #13 : 10 Temmuz 2016, 20:02:06 »
Yükseltme ile ilgili aracı aşağıdaki komutu uçbirimde çalıştırarak açmayı deneyebilirsiniz, bu durumda yükseltme boyunca uçbirimi kapatmayınız.

sudo python /usr/lib/linuxmint/mintUpdate/rel_upgrade.py

Çevrimdışı Barthez

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #14 : 12 Temmuz 2016, 22:40:43 »
ilk kodu yazarak güncelleme yöneticisi açıp upgrade dedim. yine bir şey olmadı. terminalde şöyle bir şeyler var
mujgan@mujo-samsung ~ $ LC_ALL=C mintupdate
mujgan@mujo-samsung ~ $
(mintUpdate.py:3226): libglade-WARNING **: unknown attribute `swapped' for <signal>.

(mintUpdate.py:3226): libglade-WARNING **: unknown attribute `swapped' for <signal>.

Bus error

Mesajlar Birleştirildi.
Alıntı
Yazlım Kaynakları aracını açıp Resmi depolar sekmesinde Varsayılan ayarları geri yükleyin düğmesine tıklayarak depoları sıfırlayınız.Sonra Bakım sekmesine gelip Liste birleştirme ve Ayar kalıntıları ile ilgili düğmelere tıklayıp, işlemler sonrasında önbelleği güncelleme düğmesine tıklamayı deneyiniz.

Burda bahsettiğiniz gibi yaptım. Wizard çalıştı ve upgrade oluyor şu anda

Mesajlar Birleştirildi.
Evet  upgrade oldu. Şu anda 17.3 oldu bilgisayar.  Ayrıca güncelleme yöneticisi de düzgün çalışıyor. Restarttan sonra update geldi bile ve düzgün çalışıyor.
« Son Düzenleme: 12 Temmuz 2016, 23:56:01 Gönderen: Barthez »