Gönderen Konu: Cinnamon Masaüstü Ortamı 2.8 Sürüm Yayınlandı  (Okunma sayısı 4039 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mstyle34

• Yeni Penguen
  • *
    • Mstyle34
  • Dağıtım: Linux Mint 17.3 Rosa
  • Masaüstü Ortamı: Cinnamon
  • Grafik Kartı: AMD Radeon HD 5450
  • İşlemci: Pentium(R) Dual-core CPU E6600 @3.07 GHZ
Cinnamon Masaüstü Ortamı 2.8 Sürüm Yayınlandı
« : 02 Kasım 2015, 22:28:48 »
Daha önce beta testleri ve hata bildirimleri için geri dönüşlerin sağlanması amacıyla erken duyurusu yapılan Cinnamon Masaüstü 2.8 sürümün, Linux Mint ekip lideri Clement Lefebvre tarafından resmi duyurusu yapıldı.

Tüm ekip, geliştiriciler ve bu sürüme katkı veren herkes adına, Cinnamon 2.8 duyurmaktan gurur duyuyorum.

Bu yeni sürüm, Kasım sonuna planlanan Linux Mint 17.3 "Rosa"da ve LMDE 2 "Betsy"de yer alacak.

Bu yeni sürümde eğlenceli bir sürü yenilik mevcut ve bize bunlarla ilgili geri bildirimde bulunmak için tereddüt etmeyin! Keyfini çıkarın.

Haydi, Cinnamon 2.8 sürümün yenilikleri ile ilgili bir sunum yapalım.

Uygulamacık İyileştirmeleri

Ses Uygulamacığı

Ses uygulamacığına yepyeni bir düzen verildi. Parçaya ait bilgiler ve medya denetimleri artık kapak resmi üstüne oturan bir katman halini aldı.

(Banshee gibi) Arama desteği bulunan multimedya çalıcılar için düz bir ilerleme çubuğu da alttan görüntülenebiliyor. Bu çubuk şarkının uzunluğu ve konumunu gösterdiği gibi, bununla etkileşim kurarak farklı bir konuma gitmek de mümkün olabiliyor.

Girdi kontrolleri, uygulamalar ve çıkış aygıtları sağ tık menüsüne taşındı.

Çıkış aygıtlarının artık isimleriyle birlikte kaynakları da gösteriliyor, böylece birden fazla ses aygıtı bağlıyken aralarındaki ayrım daha iyi yapılabiliyor.

Güç Uygulamacığı

Güç uygulamacığında bir çok hata düzeltmesi yapıldı ve çoklu pillerin algılanması ve yönetimi ile ilgili önemli ölçüde geliştirme sağlanmış oldu.

Bağlı cihazlar artık üreticilerin sağladığı verileri de gösteriyor. Örneğin yukarıdaki ekran görüntüsünde bağlı kablosuz aygıt "Logitech M325" olarak görünüyor, bu Cinnamon'un önceki sürümünde "Kablosuz Fare" olarak görünüyordu.

Çalışma Alanı Değiştirici

Çalışma alanı değiştirici uygulamacığı, artık çalışma alanlarındaki açık pencerelerin görsel bir temsilini küçük kareler halinde önizleme olarak sunabiliyor.

Sistem Çekmecesi

Geleneksel durum simgelerine ek olarak, Cinnamon sistem çekmesine artık gösterge (indicators) desteği eklendi.

Eğer göstergelerin görünmesinden hoşlanmazsanız, Sistem Ayarları => Genel =>  "Göstergeler (indiacators) için desteği etkinleştir" seçeneği ile bunu pasifleştirebilirsiniz.  Bu durum, gösterge (indicator) kullanan tüm uygulamalarını durum simgelerini kullanmaya zorlar.

Durum simgeleri ve göstergeler arasındaki bir kaç farklılığı şöyle özetleyebiliriz.

Durum simgeleri uygulamaların kendileri tarafından işlenir, genellikle GTK menüleri ve gereçlerini kullanır.

Göstergeler (indicators) Cinnamon tarafından işlenir ve Clutter menü kütüphanesi  ile panelle daha uyumlu görünür.

Durum simgeleri ipuçları ve bir içerik menüsüne sahip olabilir, göstergelerde bunlar bulunmaz.

Araştırma aracının (Looking Glass) (Alt + F2 ile açılan uygulama çalıştıra lg komutunu yürüterek ulaşabilirsiniz) kayıtlar (log) bölümününden Cinnamon tarafından yüklenen gösterge ve durum simgelerini kontrol edebilirsiniz.

Yukarıdaki ekran görüntüsündeki bulunan Steam göstergesindeki gibi, Clutter tarafından işlenen menü Cinnamon sistem teması ile daha uyumlu görünüyor. Gösterge desteğini devredışı bırakırsanız, bunun yerine klasik durum simgesi menü içeriği etkin olacaktır.

Pidgin, Shutter, Filezilla ve Thunderbird ile ilgili geri bildirimlere istinaden gösterge desteğindeki bir çok hata da giderildi.

Pencere Listesi

Pencere listesi önizleme özelliği artık etkin olarak geliyor.

Sistem Ayarları => Uygulamacıklar => Pencere Listesi => Yapılandır => "Üstüne gelince pencere önizlemesini göster" seçeneği önündeki işareti kaldırarak bu özelliği pasifleştirmek mümkün.

Görsel İyileştirmeler

Pencerelerin küçültülmesinde görünen geleneksel efekt düzeltilerek çoklu panel desteği sağlandı.

Klasik ve önizlemeli ALT+TAB değiştiricilerinde bir miktar görsel iyileştirme yapıldı.

Uygulamacıkların panel üstündeki yerlerini gösteren kutu işaretçisinde daha iyi görünmesini sağlayan iyileştirmeler yapıdı.

Alt-F2 uygulama çalıştırısında hata düzeltmeleri yapıldı, otomatik tamamlama desteği iyileştirildi.

Ayar İyileştirmeleri

Görüntü Ayarları

Ekran Ayarları, aynı isme sahip ekranları artık bağlantı arabirimlerine göre gösterebiliyor.

Örneğin yukarıdaki ekran görüntüsünde birbirinin aynı iki Dell ekrandan biri DP-1, diğeri HDMI-0 birimine bağlı ve HDMI ekran birincil.

Diğer İyileştirmeler

"Hesap Ayrıntıları" ve "Kullanıcılar ve Gruplar" iyileştirmeleri

Güncellenme olduğunda kullanıcı uygulamacığı kendini otomatik olarak yeniden başlatabiliyor.

Pencere Yönetimi İyileştirmeleri

Çoklu ekran desteği önemli ölçüde iyileştirildi. Yeni pencere, iletişim kutusu ve OSD bildirimleri (örneğin çalışma alanlarının adaları gibi) yerleşimlerinin  doğru yerde ve doğru ekranda görünlenmesini sağlamak için gözden geçirildi.

Muffin pencere yöneticisinde iyileştirmeler sağlanarak Nvidia ekran kartlarının işleme sorunları ile ilgili hatalar düzeltildi.

İletişim pencereleri artık varsayılan olarak ana pencere bağlı gelecek. Sistem Ayarları => Penceler => Davranış sekmesi altındaki "İleti pencerelerini ana pencereye bağla" seçeneği ile bunu pasifleştirebilirsiniz.

Dialog pencereleri artık varsayılan olarak kendi ana penceresine eklenir. Bu ayar Tarçın zaten mevcuttu (-> "Windows" - "Sistem Ayarları"> "Davranış" -> "ana penceresine diyalog pencerelerini takın"), ancak sürümünde 2.8 geliştirildi; Dialog pencereleri artık üst pencere ziyade titlebar merkeze bağlı olan ve daha önce olduğundan daha üst pencere gölgelendirme biraz daha belirgin yapıldı.

Arkayüz İyileştirmeleri

Ayarlar Arkaplan Uygulaması

Cinnamon artık mikrofon kısma düğmesi desteğine sahip.

Özellikle HDMI üzerindeki TV bağlantıları için HiDPI algılaması iyiletirildi.

XRANDR desteği önemli ölçüde geliştirildi, bir çok hata Gnome Shell'den port edilerek düzeltildi.

Cinnamon Ayarları arkaplan uygulaması (daemon) artık öncekinden daha dayanıklı ve modüllerinden biri veya bir kısmının yüklenmesi başarısız olsa dahi çökme yaşanmıyor.

Oturum Yöneticisi

Cinnamon oturum kapatma sıralaması gözden geçirilip iyileştirmeler yapılarak daha hızlı ve yumuşak görünüm için oturum kapanması sağlandı.

Cinnamon 2.8 Diğer Yenilikleri

QT5 uygulamalarının desteği iyileştirildi, artık GTK temaları daha doğal görünüyorlar.
XSMP (X Oturum Yönetim Protokolü) desteği iyileştirildi
Günlükleme iyileştirmeleri
Otomatik başlatma kara listelesi için tamamen ayarlanabilir oldu. (“org.cinnamon.SessionManager autostart-blacklist” anatarı iyileştirmeleri. Bunun önceki sürümlerde kontrol edlebilirliği daha azdı.).

Performans İyileştirmeleri

Takvim uygulamacığının CPU kullanımı azaltıldı.

Cinnamon oturumu ile ilgili önyükleme yapılandırması bırakıldı.

Nemo İyileştirmeleri

Nemo dosya yöneticisine hızlı dosya ismi değiştirme özelliği eklendi. Bu şekilde dosya veya dizinlere aralıkla çift tıklayarak isimlerini değiştirebiliyorsunuz. Bu özellik varsayılan olarak pasif geliyor. Etkinleştirmek için, Nemo => Düzenle menüsü => Tercihler => Davranış sekmesini açıp "Öğeleri yeniden isimlendirmek için aralıkla iki kez tıkla" seçeneğini işaretlemelisiniz.

Nemo önizleme resimleri ile ilgili sorunları otomatik algılayıp, sorunların düzeltilmesi için öneriler sunabiliyor.

Nemo sağ tık içerik menüsündeki aksiyonlar kolayca gizlenip görünür yapılabiliyor.

Kaynak

Not:Google Çeviri İle Çevrilmiştir

Düzeltme: Hatalı çeviriler, anlam düzeltmeleri ve konu başlığı
« Son Düzenleme: 29 Kasım 2015, 19:17:47 Gönderen: Butterfly »
Önce doğruyu biImek gerekir, doğru biIinirse yanIış da biIinir: ama önce yanIış biIinirse doğruya uIaşıIamaz.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.2 & LMDE 3
  • Masaüstü Ortamı: Cinnamon 4.2 & Mate 1.22
Ynt: Cinnamon Masaüstü Ortamı 2.8 Sürüm Yayınlandı
« Yanıtla #1 : 03 Kasım 2015, 13:09:11 »
@Mstyle34, bilgi için teşekkürler. Google çevirilerini elden geçirdim ve özelliklerin anlaşılması için bir kaç resim daha ekledim.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı Mstyle34

• Yeni Penguen
  • *
    • Mstyle34
  • Dağıtım: Linux Mint 17.3 Rosa
  • Masaüstü Ortamı: Cinnamon
  • Grafik Kartı: AMD Radeon HD 5450
  • İşlemci: Pentium(R) Dual-core CPU E6600 @3.07 GHZ
« Yanıtla #2 : 03 Kasım 2015, 21:01:17 »
@Danny  Cinnamon Masaüstü Ortamı 2.8 Sürümünü Nasıl Kuracağız ?
Önce doğruyu biImek gerekir, doğru biIinirse yanIış da biIinir: ama önce yanIış biIinirse doğruya uIaşıIamaz.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #3 : 03 Kasım 2015, 21:08:44 »
Konunun en başındaki bağlantıdan Linux Mint 17.2'ye romeo deposundan kuurlum ile ilgili bilgiye ulaşabilirsiniz.

Çevrimdışı meda

• Penguen
  • Dağıtım: Manjaro-Illyria 18.0 X64
  • Masaüstü Ortamı: KDE
  • Grafik Kartı: GT 940MX
  • İşlemci: İ7 7500U
« Yanıtla #4 : 03 Kasım 2015, 23:31:42 »
Ciannamon her sürümde daha iyi bir hal alıyor. Son olarak bir yerlerde Fedora da öntanımlı olarak Cinnamon ortamına geçecekmiş. Mint 18 ile Yazılım Merkezinde biraz değişikik yapsalar çok iyi olurdu. :)
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava;Peynir ekmek değil amaAcı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet,Esirlik bedava;Bedava yaşıyoruz, bedava.
                   Orhan VELİ"

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #5 : 03 Kasım 2015, 23:40:59 »
Yazılım Merkezinin açılışı ile ilgili bir miktar optimizasyon yapıldı, ama genel olarak arayüz düzenlemesi önümüzdeki sürümlerde olabilir.

Çevrimdışı meda

• Penguen
« Yanıtla #6 : 04 Kasım 2015, 00:37:37 »
Mint 17 ürümü ile her sürümde ufak tefek gelişmeler ile güzel bir sistem ortaya konuyor. Sistem gittikçe daha düzgün bir hale geldi. Bu da LTS tabanı ile devam etmenin meyveleri. :) Yazılım Merkezinde kozmetik olarak bir çalışma var mı acaba ?  Mint'in bu gelişmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Çeviri yapılan kelimeler belirtilen alanın dışına taşmasa çok daha iyi olur. Belirtilen alana sığmaması olayı Gnome tabanı dışında KDE falan da var mı acaba bununla ilgili geri dönüş oluyor mu ?
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava;Peynir ekmek değil amaAcı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet,Esirlik bedava;Bedava yaşıyoruz, bedava.
                   Orhan VELİ"

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #7 : 04 Kasım 2015, 00:57:38 »
Alıntı
Çeviri yapılan kelimeler belirtilen alanın dışına taşmasa çok daha iyi olur.

Bunu daha önce bir kaç kere konuşmuştuk. Bu sorun sadece açık kapalı düğmesinde var, bahsettiğiniz gibi genel bir durum değil ve Cinnamon masaüstü ile alakası yok, düzeltmenin GTK geliştiricileri tarafından yapılması gerekiyor. Bu hususla ilgili github sayfasından bildirimde bulunabilirsiniz.

Yazılım Yöneticisi ile ilgili önceki mesajda yanıt vermiştim.

Çevrimdışı meda

• Penguen
« Yanıtla #8 : 04 Kasım 2015, 01:21:30 »
İlginiz için teşekkür ederim. Yazılım Merkezi tasarımından kastım arayüzün biraz farklılaştıması Google Play Store, Ubuntu Yazılım Merkezi ... gibi arayüzün biraz jan janlı olmasını kastediyorum.
                   Orhan VELİ"