Gönderen Konu: Chromium ve Chrome Arasındaki Farklar Nelerdir?  (Okunma sayısı 2435 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yinemimail

• Çaylak Penguen
  • **
Chromium ve Chrome Arasındaki Farklar Nelerdir?
« : 18 Ekim 2015, 22:09:44 »
Chromium ile Chrome arasındaki farklar nedir?

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Ynt: Chromium ve Chrome Arasındaki Farklar Nelerdir?
« Yanıtla #1 : 18 Ekim 2015, 22:27:18 »
Chromium; Chrome, Yandex ve (yeni) Opera gibi tarayıcılarında temelini oluşturan bir açık kaynak web tarayıcı projesidir. Bununla birlikte tabanı olan açık kaynak kodlu bu projeye rağmen Chrome kapalı kaynak kodlu olarak sunulmaktadır.

Chrome tarayıcı için olan eklentiler Chromium'da da kullanılabilmektedir.

Chromium, Chrome gibi dahili bir Flash oynatıcı ile gelmez, bununla birlikte Chrome tarayıcının pepper-flash eklentisi sonradan kurularak bu destek sağlanabilir.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı yinemimail

• Çaylak Penguen
  • **
« Yanıtla #2 : 18 Ekim 2015, 22:36:53 »
Peki Chromium'da yer imleri  kaydı için kullanıcı hesabı açabiliyor muyuz?

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
« Yanıtla #3 : 19 Ekim 2015, 09:38:06 »
Bu tarayıcıları kullanmıyorum, ama Chrome'da yapabiliyorsanız büyük ihtimalle Chromium'da da yapabilirsiniz.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı GAREZ

• Çaylak Penguen
  • **
  • Powered By MSI
    • Teknoloji ve Saatler
  • Dağıtım: Peppermint 9
« Yanıtla #4 : 19 Ekim 2015, 18:00:11 »
chromium open source chrome ise lisans sınırlaması ile kısıtlı... belirgin fark logo...

ınʇǝן ʞuןןɐnɐnןɐɹ bıןƃısɐʎɐɹdɐn ɐnןɐɯɐz onןɐɹןɐ ʇɐɹʇışɯɐʎın˙˙˙ ınʇǝן pı̇şɯɐnןıʞʇıɹ ɐןdığın ƃünǝ ןɐnǝʇ ǝʇʇıɹıɹ˙˙˙
don,ʇ buʎ ınʇǝן˙˙˙ ɔɐɥıןןǝɹ ınʇǝן ʞuןןɐnıɹ˙˙˙ don,ʇ buʎ dɐndıpɥonǝ˙˙˙

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 19
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GT820M + Intel Haswell-ULT
  • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
« Yanıtla #5 : 10 Ağustos 2018, 20:33:21 »
Bazen sistemin resmî depoları dışına çıkmayayım diyorum. Depoda ne varsa onu kullanayım diyorum ve Chrome yerine Chromium kuruyorum ama olmuyor. Aradaki tek fark lisans farkı değil.

1) Chromium DRM içerikleri oynatamıyor ama Chrome oynatabiliyor. Yani Chromium'la Netflix izleyemezsiniz ama Chrome'la izleyebilirsiniz. (Firefox'la da izleyebilirsiniz. Opera'da durum nedir bilmiyorum.)

2) Bazı sitelerde mikrofon kullanmanız gerekiyor. Örneğin ben Duolingo sitesinde yabancı dil öğreniyorum. Bazen mikrofonla tekrar yapmak istiyorum ama ne Chromium, ne Firefox ne de başka bir web tarayıcıda sonuç alamıyorum. Sadece Chrome'da mümkün. Bu sadece Linux değil, Windows'ta da olan bir durum.

3) Yanlış hatırlamıyorsam Chrome, dâhili bir PDF okuyucuya sahip. Chromium'da ise PDF dosyasını bilgisayara indirip Xreader ile açmanız gerekiyor.

4) Chrome'un içinde bütün kodekler ve flaş oynatıcı mevcuttur. İlave bir şey kurmak gerekmez. Chromium'da ise bunları çalıştırabilmek için mint-meta-codecs paketini kurmalısınız. Aksi takdirde bazı web sitelerinde sorun yaşayabilirsiniz.

5) Chrome'un içinde bütün dil paketleri mevcuttur. Chromium'da ise chromium-browser-l10n paketini kurmazsanız İngilizce dışında hiçbir dil olmaz.

İlk üç madde Chrome'un avantajlarıdır. Dördüncü ve beşinci maddeler ise avantaj demeyelim de sadece Chromium'da ilave paket kurmak gerekiyor. Chromium'un ise iki avantajı var. Tabii avantaj olup olmadığı kişiye göre değişir.

6) Chromium özgür lisansa sahiptir. Chrome ise kapalı bir lisansa sahiptir.

7) Chromium, Ubuntu ve Linux Mint'in resmî depolarında mevcuttur ve yeni sürümü çıktıkça güncellenmektedir. Chrome ise resmî sitesinden indirilip kurulur, sisteme kendi deposunu ekler, kendisini oradan günceller. Sisteminde fazladan depo olmasını istemeyenler için Chromium daha avantajlıdır.

Çevrimdışı beatnbeer

• Yeni Penguen
  • *
    • beatnbeer
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0
  • Grafik Kartı: Dahili
  • İşlemci: AMD Athlon 200ge
« Yanıtla #6 : 10 Ağustos 2018, 21:32:25 »
1) Chromium DRM içerikleri oynatamıyor ama Chrome oynatabiliyor. Yani Chromium'la Netflix izleyemezsiniz ama Chrome'la izleyebilirsiniz. (Firefox'la da izleyebilirsiniz. Opera'da durum nedir bilmiyorum.)

Opera'da da herhangi bir eklentiye gerek kalmadan DRM içeriği oynatabilir, Netflix izleyebilirsiniz.
gnu/linux for freedom

Çevrimdışı Reddet

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 Tessa
« Yanıtla #7 : 11 Ağustos 2018, 00:53:36 »
Alıntı
3) Yanlış hatırlamıyorsam Chrome, dâhili bir PDF okuyucuya sahip. Chromium'da ise PDF dosyasını bilgisayara indirip Xreader ile açmanız gerekiyor.
Chromium tarayıcıda da PDF dosyalarını indirmeden görüntüleyebiliyorsunuz.
Adaletin olmadığı yerde anarşi başlar..

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 19
  • Grafik Kartı: Nvidia GT820M + Intel Haswell-ULT
  • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
« Yanıtla #8 : 11 Ağustos 2018, 08:46:00 »
Chromium tarayıcıda da PDF dosyalarını indirmeden görüntüleyebiliyorsunuz.

Chromium'da bunu denemeyeli uzun zaman oldu. Demek ki sonradan gelmiş bu özellik.

Mesajlar Birleştirildi.
Opera'da da herhangi bir eklentiye gerek kalmadan DRM içeriği oynatabilir, Netflix izleyebilirsiniz.

Aslında ihtiyacım olan bazı konularda eksikleri olmasa bir de arayüzde ufak ama can sıkıcı sorunları olmasa Opera kullanabilirdim. DRM video desteğinin gelmesi iyi olmuş.
« Son Düzenleme: 11 Ağustos 2018, 08:51:23 Gönderen: okanakinci »

Çevrimdışı beatnbeer

• Yeni Penguen
  • *
    • beatnbeer
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0
  • Grafik Kartı: Dahili
  • İşlemci: AMD Athlon 200ge
« Yanıtla #9 : 11 Ağustos 2018, 10:13:30 »
Bence Opera'nın tek can sıkıcı noktası başlık çubuğunu hala kullanıyor olması, zaten 15 inç ekran var notebookta ve gözüme çok batıyor bazen. (Bu da iyice first world problems gibi oldu :D)
gnu/linux for freedom