Anket

Linux dağıtımları ve bunlar dışında hangi işletim sistemlerini kullanıyorsunuz ?

Linux Mint
68 (38.2%)
Ubuntu
18 (10.1%)
Pardus
7 (3.9%)
OpenSuSE / SuSE Linux
1 (0.6%)
Debian
5 (2.8%)
Mageia
3 (1.7%)
Arch / Manjaro Linux
10 (5.6%)
BSD ve Türevleri
2 (1.1%)
Mac OS
1 (0.6%)
Microsoft Windows
54 (30.3%)
Elementary OS
3 (1.7%)
Fedora / Red Hat Linux
1 (0.6%)
Diğer (Belirtiniz)
5 (2.8%)

Toplam Oy Verenler: 83

Gönderen Konu: Linux dağıtımları ve bunlar dışında hangi işletim sistemlerini kullanıyorsunuz ?  (Okunma sayısı 2846 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
  • Dağıtım: Linux Mint 18.1
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: NVidia
  • İşlemci: Intel i5
Hangi dağıtımları kullanıyorsunuz ve daha çok seviyorsunuz ? Kullandığınız dağıtımlara oy verebilirsiniz. Listeye eklenmesini istediğiniz dağıtım(lar) varsa bu konu altından talepte bulunabilirsiniz.

Not : 3 adet oy verebilirsiniz.

Benim güncel olarak kullandığım dağıtımlar Linux Mint ve Arch Linux, bunlar dışında ise ; iş yerinde mecburi olarak kullanmak zorunda kaldığımız Microsoft Windows.
« Son Düzenleme: 17 Eylül 2015, 17:40:23 Gönderen: Danny »
Gelip sağ yanağımdan öptü. Dindar değildim ama sol yanağımı da çevirmek istedim o an...

Çevrimdışı Operator

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux mint 18 Sarah
  • Masaüstü: cinnamon
  • Grafik Kartı: intel hd graphics 4600
  • İşlemci: intel core i7-4770 cpu@ 3.40Ghz x4
şu an tek sistem linux mint

Çevrimdışı derek

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint
çok uzun zamandır kubuntu kullanıyorum.
daha önce pek çok deneme yaptım, kde en iyi ubuntuyla yürüyor. özellikle plasma5 kubuntu ile güzel.
plasma 5 için diğer dağıtımlarda hep sorunlarla karşılaştım.

Çevrimdışı erkolay

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • erkolay.com.tr
    • weblordnet
    • lordwebmaster
    • Webmaster
  • Dağıtım: Lubuntu 15.04 x64
  • Masaüstü: LXDE
  • Grafik Kartı: Intel GMA
  • İşlemci: Intel P 2100
2005'te SUSE ile başladığım Linux yolculuğu benim için Windows'tan en az 100 kat fazla sürdü. Pardus, Truva, PcLinuxOs, Vector, Ubuntu, LinuxMint, Kali Linux, Linux Lite falan derken son bir yıldır Lubuntu'yla devam ediyorum.
Geçen yıla kadar bazı kamu sitelerinin İE dışındaki tarayıcılara izin vermemesi yüzünden sadece o sitelerde işim olduğunda kullandığım Windows'a bir yıldır elimi bile sürmedim. Bundan sonra da elimin değeceğini sanmam.

512 MB MMC kartımda Porteus, 2 GB USB bellekte de Slax'ım her zaman hazır.
« Son Düzenleme: 19 Eylül 2015, 20:12:05 Gönderen: erkolay »

Çevrimdışı evrim

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: LMDE
İphone a müzik transferi, güncelleme ve benzeri işler için windows kullanıyorum. Başka hiç bir şey için değil.

Çevrimdışı Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
  • Dağıtım: Linux Mint 18.1
  • Grafik Kartı: NVidia
  • İşlemci: Intel i5
iphone'a linux üzerinden müzik transferi yapılabiliyor diye biliyorum. daha önce yabancı forumlarda yapabilen arkadaşları görmüştüm, yanlış hatırlamıyorsam bununla ilgili forumda konuda mevcut akıbeti ne oldu tam hatırlayamasamda.
Gelip sağ yanağımdan öptü. Dindar değildim ama sol yanağımı da çevirmek istedim o an...

Çevrimdışı Fitilli Daniyal

• Forum Sorumlusu
    • /Anarzift
    • /by.ulubatli
  • Dağıtım: Opensuse Tumblewees
  • Masaüstü: KDE - Plasma 5.8.5
  • Grafik Kartı: AMD R9 M265X - İntel HD Graphics 4600
  • İşlemci: İntel İ7 4710 HQ
Arch ve Mageia aşığıyım, fakat şu aralar Frugalware kullanıyorum.
Sorgulamaya başlayan bir bilgisayar kullanıcısının son durağı Linux'tur.

(Fitilli Daniyal için bknz: AMAT - İhsan Oktay Anar)

Çevrimdışı rafael

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: linuxmint 17.2
  • Masaüstü: xfce
  • Grafik Kartı: hp bütünleşik
  • İşlemci: i7
Merhaba.
Linux Mint Cinnamon masaüstünü kullanıyorum.
Microsoft Windows kullanıyorum, ikinci bir bilgisayarda.
Mac Os kullandım birkaç yıl, iş icabı.
Şimdi, kardeşim, meden Linux Mint bir numarada, neden popüler biliyor musunuz?
Çünkü, sağlam bir sistem. Kurulumu, indirmesi kaldırması, program kurması, aç kapatı, sürükle bırakı ile bir numara olması normal.
Kardeşim, bundan onbeş yıl önce eski makinede, hani şu pentiumlardan birinde Suse kullanıyordum, tıkır tıkırdı, şimdi yıl 2015 olmuş, o günkü kararlı hızlı Suse'nin üzerine bir taş konmamış sanki, yine kurulum sorunu, yok update sorunu, yok YAST yüklenemedi vs. Bu arkadaşlar bunca yıl ne yaptı?
Helal olsun Linux Mint'e.
Gelelim bizim coğrafyaya, bir zaman Pardus denedim, bir sürü problem çıktı, bir daha ellemedim! Üzerinde yıllar geçti, çocuk büyüdü, askere gitti, geldi evlendi, çoluk çocuğa karıştı diyelim, hala kurulum problemi hala!
Kardeşim, şimdilerde bir Mate rüzgarı var. Ubuntu Mate, Manjaro Mate vs. Linux Mint Mate'yi bir kenara alıyorum, bunlar da iyidir, fakat şuraya geleceğim:
Bir kısım dağıtımlar sırf hava canına yandığım! Sanki bütün iş masaüstü savaşı! Yahu bir tane sağlam masaüstü yaparsın anlarım, nedir onlarca masaüstü canına yandığım.
Gelelim Windows'a. Param varsa alırım kullanırım, hepsi bu, yok açık kaynakmış, yok özgürlükmüş beni bağlamaz, çünkü son kullanıcıyım ben! Crack mrack da canımı sıkar, param yoksa ve iyi bir dağıtım bulursam (ki Linux Mint'tir bu) yüklerim.
Bakın yıl olmuş 2015, adamlar hala doğru düzgün bir kurulum yöneticisi yapamıyor. Yahu o kadar sistem yapmışsın, bir düzgün kuramadıktan sonra ne işe yarar? Yok drack'mış, yok anaconda imiş, geçelim bunları, bak Linux Mint'i indir, kur de, takır takır kuruyor, öyle elle kur deyip de bazı dağıtımlar gibi bütün diskini silip atmıyor.
Ubuntu'ya gelelim. Ana ubuntu, Unity yüzünden çok kişiyi soğuttu. Yüzlerce türevi var, Xubuntu güzel, Lubuntu fena değil (Türkçe F desteği yok), vesaire.
Arch ve türevleri pek methediliyor, evet ilk kurduğumda Manjaro ne hızlı yahu demiştim, sonra bir çöktü, bir daha kurdum, yine çöktü, Lxde'sini kurdum, daha kurulumda çöktü, Mate'sini kurdum, yanıt bile vermedi! Ne yapayım öyle dağıtımı affedersin.
Hem sonra, nedir şu paket meselesi, bağımlılık meselesi kuzum? Binlerce kişi ne güzel yazılımlar yazıyor, bunları kuramıyorsun, yok depoda yok, yok şu bağımlılıklar yüzünden kuramıyorum, nedir yahu? Windowsta takır takır kuruyorsun herhangi bir programı da biz niye kuramıyoruz? Bu nasıl açık kaynak canına yandığım.
Gelelim şu kişisel deneylerime:
Fedora ve grubunu sırf Anaconda kurulumu yüzenden bıraktım.
Pclinuxos, iyi güzel fakat çok da bir şey yok.
Elemantary os, sırf hava. Bir Midori'si var, başka bir şey yok.
Mangaka, güzel bir KDE dağıtımı, beğendim.
Sabayon, fena değil, çok da bir şey değil.
Peppermint, hızlı ve Chromium'lu güzel.
Debian, o kadar sade ki, hiçbir şey yapmadan dursun.
Zorin, bunda iş var.
Makulu, işte yükselen yıldız.
Neptune, mükemmel bir dağıtım.
Pinguy, hakikaten iyi bir dağıtım.
Lliurex, ne güzel bir dağıtım.
Centos, kaya gibi sağlam bir dağıtım.
Bridge, Arch yerine kurulsa yeridir.
Antix, kurulumda saf dışı!
Ultimate, daha açılışta masaüstü rengini görünce kaçtım!
Mageia, kurulumda kernel panic deyince bir daha ellemedim!
Voyager, ne güzel bir dağıtım.
Wattos, daha başlarken çöktü.
KaOs, plazmayım dedi, kuramazsın, makinen yetersiz!

İşte böyle. Neden Linux Mint bir numara şimdi anlatabildim mi?

Çevrimdışı Genizcil_N

• Forum Yöneticisi
  • Dağıtım: Linux Mint 18.2
  • Masaüstü: Mate
@rafael
...yok açık kaynakmış, yok özgürlükmüş beni bağlamaz, çünkü son kullanıcıyım ben! ...
Yazılımın özgür olup olmaması sizin için önemli olmayabilir. Ancak son kullanıcıyı bağlamaz diye bir şey yok. http://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=564.0

Sizin bilgisayarınızda sağlıklı çalışan bir dağıtım başka bir bilisayarda sağlıklı çalışmayabilir. Bunun tersi de geçerli. Sanki bazı dağıtımların üstünü en ufak yanlışında çizmişsiniz gibi duruyor.

Çevrimdışı Reddet

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Linux Mint 18.2 Sonya
Alıntı
Debian, o kadar sade ki, hiçbir şey yapmadan dursun.
Debian'ın günlük kullanım için uygun olmadığını okumuştum bir yerde. Ne kadar doğru bilemiyorum 
Alıntı
Manjaro ne hızlı yahu demiştim, sonra bir çöktü, bir daha kurdum, yine çöktü, Lxde'sini kurdum, daha kurulumda çöktü, Mate'sini kurdum, yanıt bile vermedi! Ne yapayım öyle dağıtımı affedersin.
2 aydır Manjaro kullanıyorum. Hiç bir bir sorunla karşılaşmadım. 
Adaletin olmadığı yerde anarşi başlar..

Çevrimdışı Fitilli Daniyal

• Forum Sorumlusu
    • /Anarzift
    • /by.ulubatli
  • Dağıtım: Opensuse Tumblewees
  • Masaüstü: KDE - Plasma 5.8.5
  • Grafik Kartı: AMD R9 M265X - İntel HD Graphics 4600
  • İşlemci: İntel İ7 4710 HQ
Büyük ihtimalle Mageia kalıbı da bozuktu. Yoksa Mageia benim favori dağıtımımdır, en az CentOS kadar kayadır, Mint kadar da güncel. Değişik bir nefes, yeni bilgisayarımı aldığımda Mageia kuracağım.
Sorgulamaya başlayan bir bilgisayar kullanıcısının son durağı Linux'tur.

(Fitilli Daniyal için bknz: AMAT - İhsan Oktay Anar)

Çevrimdışı GAREZ

• Çaylak Penguen
  • **