Gönderen Konu: [Rehber] Linux Mint Resimli Kurulum Rehberi  (Okunma sayısı 86323 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 18.2 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon 3.4 & Mate 1.18
Ynt: [Rehber] Linux Mint 16 Resimli Kurulum Rehberi
« Yanıtla #15 : 07 Mayıs 2014, 20:15:40 »
Aklınıza glen farklı birşey varmı acaba?..

Buradan Partition Wizard uygulamasını indirip USB bellekdeki tüm disk bölümlerini silin ve tekrar oluşturun. Disk bölümlerini oluşturduktan sonra uygulama yardımıyla USB belleği açılabilir (bootable) olarak düzenlemeyi unutmayınız.

Merhaba, bilgilendirme için çok teşekkürler, burada anlatılan mevcut bir Linux üzerinden kurulum değil mi? Windows yanına aynı mint 14 gibi kurulumunu gerçekleştirebilir miyiz acaba? Deneyeyim mi, karıştırır mıyım? mint 14 çok kolay bir şekilde kurulumu sağlanabildi.

Linux Mint 16 ile Windows altında kurulum gerçekleştiremezsizin. Yeni bir disk bölümü oluşturduktan sonra bu konudaki anlatım yardımıyla kurulum gerçekleştirebilirsiniz.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı efulim

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 17 Cinnamon
« Yanıtla #16 : 08 Mayıs 2014, 21:20:06 »
Merhabalar bilgisayarımda Windows 8 kurulu ben Windows'un yanına mint 16 petrayı kurmak istiyorum. Kurulum sırasında disk bölümlendirme kısmında başka bir şey seçeneğine tıklıyorum disk bölümlendirme kısmında harddiskin tamamını boş olarak görüyor.
Harddisk 750gb ve 200gb'tına Windows kurulu, 100gb Linux kurmak istiyorum ama bölümlendirme harddiskin tamamını boş alan olarak görüyo bu sorunu nasıl düzeltebilirim.

Not: Linux mint 14 ile denedim aynı sonucu verdi.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #17 : 09 Mayıs 2014, 14:40:05 »
Merhabalar bilgisayarımda Windows 8 kurulu ben Windows'un yanına mint 16 petrayı kurmak istiyorum. Kurulum sırasında disk bölümlendirme kısmında başka bir şey seçeneğine tıklıyorum disk bölümlendirme kısmında harddiskin tamamını boş olarak görüyor.
Harddisk 750gb ve 200gb'tına Windows kurulu, 100gb Linux kurmak istiyorum ama bölümlendirme harddiskin tamamını boş alan olarak görüyo bu sorunu nasıl düzeltebilirim.

Disk bölümleme tablosu MBR yerine GPT ise aşağıdaki konuyu inceleyebilirsiniz.

http://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=94.msg536#msg536

Kurulumdan önce etkinse secure boot özelliğini kapatmayı unutmayınız. Ayrıca Windows için hazırda beklet seçeneğini de pasifleştirmekte fayda var.

http://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=264.0

Çevrimdışı efulim

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 17 Cinnamon
« Yanıtla #18 : 09 Mayıs 2014, 15:01:39 »

Disk bölümleme tablosu MBR yerine GPT ise aşağıdaki konuyu inceleyebilirsiniz.

http://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=94.msg536#msg536

Kurulumdan önce etkinse secure boot özelliğini kapatmayı unutmayınız. Ayrıca Windows için hazırda beklet seçeneğini de pasifleştirmekte fayda var.

http://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=264.0
Disk GPT stilindeymiş çalışan CD'den gparted ile diski GPT'den MBR formatına çevirdim. Sorun çözüldü teşekkür ederim.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #19 : 09 Mayıs 2014, 16:35:01 »
@efulim rica ederiz, yeni işletim sisteminizi güle güle kulllanın.

Çevrimdışı Hayko

• Çok Yeni Penguen
  • *
Ynt: [Rehber] Linux Mint Resimli Kurulum Rehberi
« Yanıtla #20 : 29 Haziran 2014, 23:34:42 »
Merhaba,

ben linux minti windows 7 nin yanına kurmak istiyorum.

Acaba d sürücüsüne kurmam bir problem yaratır mı ?

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #21 : 29 Haziran 2014, 23:41:09 »

Merhaba @Hayko,

D diskinizde veri yoksa sorun olmaz, Çünkü Linux Mint kurulurken bu disk bölümünü uygun bir dosya sistemi ile biçimlendirmek zorunda kalacaksınız. D Diskiniz veri varsa bir başka disk bölümü oluşturup, kurulum rehberindeki Başka bir şey gelişmiş seçeneği ile bu yeni oluşturduğunuz bölümü seçip kurulum yapmanız en uygunu olacaktır.

Çevrimdışı Hayko

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #22 : 03 Temmuz 2014, 09:47:34 »

Merhaba @Hayko,

D diskinizde veri yoksa sorun olmaz, Çünkü Linux Mint kurulurken bu disk bölümünü uygun bir dosya sistemi ile biçimlendirmek zorunda kalacaksınız. D Diskiniz veri varsa bir başka disk bölümü oluşturup, kurulum rehberindeki Başka bir şey gelişmiş seçeneği ile bu yeni oluşturduğunuz bölümü seçip kurulum yapmanız en uygunu olacaktır.

Merhaba,

teşekkür ederim cevap için. Peki C de hali hazırda windows kalacak, d ye de linuxmint kurulacak. Kurulum sırasında "diğer işletim sisteminin yanına yükle" seçeneğini işaretlemem lazım değil mi ? D sürücüsüne kurmam pek bir şey ifade etmiyor.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #23 : 03 Temmuz 2014, 09:59:22 »
Merhaba,

teşekkür ederim cevap için. Peki C de hali hazırda windows kalacak, d ye de linuxmint kurulacak. Kurulum sırasında "diğer işletim sisteminin yanına yükle" seçeneğini işaretlemem lazım değil mi ? D sürücüsüne kurmam pek bir şey ifade etmiyor.

Diğer işletim sisteminin yanına yükle seçeneği ile D diskinize kurulum yapamazsınız. Bu seçenek ile diğer işletim sisteminin bulunduğu disk bölümünden bir miktar ayrılarak buraya kurulum yapılır. D diskinize kurulum için en iyi yöntem Başka bir şey seçeneğini kullanarak kurulum yapmanız olabilir.

Çevrimdışı Hayko

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #24 : 03 Temmuz 2014, 10:30:45 »
Merhaba,

Diğer işletim sisteminin yanına yükle seçeneği ile D diskinize kurulum yapamazsınız. Bu seçenek ile diğer işletim sisteminin bulunduğu disk bölümünden bir miktar ayrılarak buraya kurulum yapılır. D diskinize kurulum için en iyi yöntem Başka bir şey seçeneğini kullanarak kurulum yapmanız olabilir.

"Başka bir şey" ile kurulum sonrasında Windows çalışmasında herhangi bir sorun/engel çıkabilir mi ?

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #25 : 03 Temmuz 2014, 11:08:28 »
"Başka bir şey" ile kurulum sonrasında Windows çalışmasında herhangi bir sorun/engel çıkabilir mi ?

Kurulumu uygun biçimde yaptığınızda sorun çıkacağını sanmam.
Linux'da disk bölümleri C: D: gibi harlerle isimlendirilmez. Bunun yerine /dev/sda1, dev/sda2 gibi adresler alırlar. Kurulum yapacağınız disk bölümünün adresinin hangisi olduğundan emin olamıyorsanız, menüden ulaşabileceğiniz Diskler (Disks) uygulaması ile kontrol edebilirsiniz.

Çevrimdışı Hayko

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #26 : 03 Temmuz 2014, 12:18:35 »

Kurulumu uygun biçimde yaptığınızda sorun çıkacağını sanmam.
Linux'da disk bölümleri C: D: gibi harlerle isimlendirilmez. Bunun yerine /dev/sda1, dev/sda2 gibi adresler alırlar. Kurulum yapacağınız disk bölümünün adresinin hangisi olduğundan emin olamıyorsanız, menüden ulaşabileceğiniz Diskler (Disks) uygulaması ile kontrol edebilirsiniz.

Disk yapılandırması için / dizini ve swap oluşturmamız yeterli mi ?

Centos sunucularım da genelde /boot /home ve swap için 3 farklı disk oluşturuyordum. Bunda farklı bir durum mu söz konusu ?
« Son Düzenleme: 03 Temmuz 2014, 13:39:07 Gönderen: Hayko »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #27 : 03 Temmuz 2014, 21:58:42 »
Disk yapılandırması için / dizini ve swap oluşturmamız yeterli mi ?

Centos sunucularım da genelde /boot /home ve swap için 3 farklı disk oluşturuyordum. Bunda farklı bir durum mu söz konusu ?

Evet yeterli olacaktır, isterseniz /home dizinini ayırabilirsiniz.

Çevrimdışı yusufmercan

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 17 Mate
« Yanıtla #28 : 03 Temmuz 2014, 22:44:35 »
çok güzel bi anlatım olmuş ellerine sağlık :)

Çevrimdışı celalkarakelle

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #29 : 21 Ocak 2015, 14:21:55 »
Kod: [Seç]
booting grldr get upper memory
Yardımcı olabilecek arkadaşlar şimdiden teşekkür ederim.

Özel mesaj, uzaktan vb. destek talepleri forumda yasaktır. Forum uzaktan destek almak için ileti bırakabileceğiniz bir alan değildir. İletiniz bu doğrulduda düzenlenmiştir.
« Son Düzenleme: 21 Ocak 2015, 16:29:48 Gönderen: Butterfly »