Gönderen Konu: Linux Mint 17.x LAMP (Linux + Apache + Mysql + Php) Server Kurulumu  (Okunma sayısı 11653 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fortran

• Kıdemli Penguen
  • Bir insanı sevmekle başlar her şey...
  • Dağıtım: Linux Mint
Bizlere katkıda bulunmak istiyorsanız reklamlara tıklayabilirsiniz.

Bu anlatım LinuxMint 17.x sürümleri için geçerlidir.
Web uygulamaları ve scriptler üzerinde çalışıyorsanız, bunları online kullanmaya başlamadan önce, kendi bilgisayarınızda test etmeniz oldukça yararlı olacaktır. Yerel olarak böyle bir testi yapabilmeniz için sisteminizde LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP) server kurulu olmalıdır. Bu durumda, bilgisayarınızda herhangi bir web ortamını oluşturmanız ve söz konusu denemeleri yapmanız olanaklı hale gelir. Aşağıda Debian Gnu/Linux, Ubuntu ve Linux Mint üzerinde LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP) server kurulumu anlatılmaktadır.

1. MySQL kurulumu

Kod: [Seç]
sudo apt-get install mysql-server mysql-client
Kurulum sırasında Mysql için root parolası istenecektir. Bu, Mysql için belirlenecek olan root parolasıdır.

New password for the MySQL “root” user: root      kullanıcı için yeni parolanız.

Repeat password for the MySQL “root” user: root      kullanıcı için tekrar parolanızı tekrar giriniz.

İki defa parola girildikten sonra eğer her şey yolunda gitmişse yapılandırma tamamlanacak, Mysql servisi başlatılacaktır.

2. Apache2 kurulumu

sudo apt-get install apache2
Kurulum bitince Firefox’u açıp adres satırına

http://localhost

yazıldığında tarayıcıya “It works!”  başlıklı metin geldiyse kurulum sorunsuz tamamlanmış demektir.

Sayfanın üzerinde “It works!” yazdığına dikkat ediniz. Eğer bu metin görünmüyorsa:

sudo /etc/init.d/apache2 start
komutu ile Apache çalıştırılmaya zorlanabilir, hata yakalanmaya çalışılabilir.

3. PHP5 kurulumu

apt-get install php5 libapache2-mod-php5
Kurulum bittikten sonra Apache’yi yeniden başlatmak gerekmektedir.

sudo /etc/init.d/apache2 restart
PHP5 kurulumunu test etmek

phpinfo ile kurulumu ve PHP bilgilerini test etmek mümkündür.

sudo gedit /var/www/html/info.php
komutuyla ilgili dizinde boş bir php dosyası açarak, içine aşağıdaki kodu:

<?php
    phpinfo
();

?>

yapıştırıp, dosyayı kaydedip kapatmalıdır. Ardından Firefox adres satırına http://localhost/info.php yazıldığında, tarayıcı penceresine PHP bilgileri dökülecektir.

4. PHP5 için MySQL desteği

PHP5′e MySQL desteği kazandırmak için, php5-mysql paketini yükleyebilirsiniz. Bir de uygulamalarınızın ihtiyaç duyacağı kimi PHP5 modüllerini yüklemek iyi bir fikirdir. Bu tür PHP5 modülleri için arama yapabilirsiniz:

sudo apt-cache search php5
Şimdi yüklemek için şu komut verin:

sudo apt-get install php5-mysql php5-curl php5-gd php5-intl php-pear php5-imagick php5-imap php5-mcrypt php5-memcache php5-ming php5-ps php5-pspell php5-recode php5-snmp php5-sqlite php5-tidy php5-xmlrpc php5-xsl
Böylece PHP5, MySQL desteği kazanmış olur. Kurulum sonrasında Apache’yi tekrar başlatmak gerekir:

sudo service apache2 restart
Sonra tekrar Firefox ile http://localhost/info.php sayfasına gidildiğinde sayfanın altında MySQL’e ait bilgiler görebilir.

5. PhpMyAdmin kurulumu:

PhpMyAdmin aracılığıyla MySQL veritabanlarını yönetebilirsiniz, onu yüklemek iyi bir fikirdir.

sudo apt-get install phpmyadmin
Kurulum sırasında, “Web server to reconfigure automatically” biçiminde bir seçim yapılması istenecektir, burada “apache2” seçilmelidir.

Sonra “Configure database for phpmyadmin with dbconfig-common?” diye bir soru gelecektir buna da “Hayır” diye cevap verilmesi gerekiyor. Eğer yanlışlıkla evet denilirse, düzeltmek için:

sudo gedit /etc/apache2/apache2.conf
komutu ilgili dosya açılır ve içine:

Include /etc/phpmyadmin/apache.conf
satırı eklenir. Apache tekrar başlatılır:

sudo /etc/init.d/apache2 restart
Sonra http://localhost/phpmyadmin ile işlem tekrar edilir. Gelen sayfada kullanıcı adı olarak root yazılır, parola olarak da MySQL kurulumunda belirlenen root parolası girilir.

/var/www/ dizininde rahat çalışmak üzere dosya izinlerinin ayarlanması gerekebilir:

sudo chmod -R 777 /var/www/
komutu /www klasörüne ve alt dizinlerine yazma izni verecektir.

Düzenleme : Kozmetik düzenleme yapıldı
Düzenleme: LinuxMint 17 uyarısı eklendi.
« Son Düzenleme: 09 Temmuz 2016, 02:26:41 Gönderen: Genizcil_N »

Çevrimdışı quebsenuef

• Çok Yeni Penguen
  • *
Ynt: Linux Mint 17.x LAMP (Linux + Apache + Mysql + Php) Server Kurulumu
« Yanıtla #1 : 01 Haziran 2014, 12:54:27 »
Merhabalar,

Öncelikle  makale için teşekkürler  çok yararlı olmuş.  İoncube kurulumunu da anlatmanız mümkün mü?

Çevrimdışı fortran

• Kıdemli Penguen
« Yanıtla #2 : 01 Haziran 2014, 18:03:14 »
quebsenuef, Ioncube, PHP kodlarını şifrelemek için geliştiriciler tarafından yazılmış ve kriptolama mantığı ile çalışan bir sistemmiş. Konu hakkında bilgim yok. Bu nedenle böyle bir yazı sözü vermem söz konusu değil. Ancak konu şurada ele alınmış, bir bakın isterseniz.

Çevrimdışı pskojhon

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Mint
Ben bunların hepsini harfi harfine yapdım. Yalnız apache kurunca Anadizin olarak /var/www/html Gözüküyor.? bunu nasıl değiştiricem

Çevrimdışı dev@mehmet

• Çaylak Penguen
  • **
    • mcelikyontar
  • Dağıtım: Linux Mint 17.1 Cinnamon 32 Bit
Alıntı yapılan: pskojhon
Ben bunların hepsini harfi harfine yapdım. Yalnız apache kurunca Anadizin olarak /var/www/html Gözüküyor.? bunu nasıl değiştiricem
Bende de aynı sorun var bir de phpmyadmin sayfası açılmlyor

Çevrimdışı fortran

• Kıdemli Penguen
Alıntı yapılan: metrekup
Alıntı yapılan: pskojhonBen bunların hepsini harfi harfine yapdım. Yalnız apache kurunca Anadizin olarak /var/www/html Gözüküyor.? bunu nasıl değiştiricemBende de aynı sorun var bir de phpmyadmin sayfası açılmlyor

Ubuntu 14.04 LTS ile ilgili olarak başlayan ayrıntılarda önem taşıyan küçük farklılıklar için şu sayfayı inceleyebilirsiniz.

Çevrimdışı fortran

• Kıdemli Penguen
Yukarıdaki konuyu, kaynağında yeniden düzenledim. Yukarıdaki metin yerine, oradan yararlanmanızı öneririm.

Çevrimdışı minteger

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 17.3 KDE
  • Masaüstü: --illede KDE
  • Grafik Kartı: Nvidia
  • İşlemci: AMD
« Yanıtla #7 : 10 Ağustos 2014, 03:59:15 »
Çok çok teşekkürler. Ancak ben kurulumu

sudo apt-get install lamp-server^ olarak yaptım.

Tüm hizmetler bahsettiğin şekilde elle girmek yerine direkt olarak yüklenmiş mi olur ?

Bi farklılık yaratırmı ?
« Son Düzenleme: 09 Eylül 2015, 16:16:59 Gönderen: minteger »

Çevrimdışı Maksim

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 17 Cinnamon, Lİnux Mint Debian Edition
« Yanıtla #8 : 15 Ağustos 2014, 20:03:09 »
Merhaba, ben de kuracağım da bunları, root olayını anlamadım. Ben super kullanıcı tanımlayıp tanımlamadığımı nasıl anlayacağım.Programları kurarken sudo diye kuruyorum o zaman ben super kullanıcı tanımlamışım demi?
There is no place like 127.0.0.1

Çevrimdışı fortran

• Kıdemli Penguen
« Yanıtla #9 : 15 Ağustos 2014, 21:01:18 »
Alıntı yapılan: Maksim
Merhaba, ben de kuracağım da bunları, root olayını anlamadım. Ben super kullanıcı tanımlayıp tanımlamadığımı nasıl anlayacağım.Programları kurarken sudo diye kuruyorum o zaman ben super kullanıcı tanımlamışım demi?

Maksim, yukarıda gerekli açıklama yapılmış, sanırım gözünden kaçtı.

Alıntı yapılan: fortran
Web uygulamaları ve scriptler üzerinde çalışıyorsanız, bunları online kullanmaya başlamadan önce, kendi
Ubuntu ve Linux Mint kullanıcıları eğer süper kullanıcı tanımlamamışlarsa:

Kod: [Seç]sudo su

Bu kodu vererek sürekli olarak root olabilir, anlatıldığı biçimde kuruluma devam edebilirsin. Bu arada yukarıdaki yazıyı yeniledim, kurulumu kaynağından yapmanı öneririm.

Çevrimdışı osman

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #10 : 18 Ağustos 2014, 19:41:47 »
Herşeyi sorunsuz kurdumda şimdi misal scriptin dosyalarını nerden atıcaz onu bulamadım :).Yani hani hosta filezilla ile bağlanır www klasörü içerine yadan public_html klasörü içine atardık ya burda nerden atıcaz

Çevrimdışı fortran

• Kıdemli Penguen
« Yanıtla #11 : 18 Ağustos 2014, 20:46:41 »
Alıntı yapılan: osman
Herşeyi sorunsuz kurdumda şimdi misal scriptin dosyalarını nerden atıcaz onu bulamadım .Yani hani hosta filezilla ile bağlanır www klasörü içerine yadan public_html klasörü içine atardık ya burda nerden atıcaz

Hangi dizin içinde işlem yapacağını soruyorsun sanırım. /var/www/html dizini içinde.

Çevrimdışı osman

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #12 : 18 Ağustos 2014, 21:52:46 »
Herşeyi sorunsuz kurdumda şimdi misal scriptin dosyalarını nerden atıcaz onu bulamadım .Yani hani hosta filezilla ile bağlanır www klasörü içerine yadan public_html klasörü içine atardık ya burda nerden atıcaz

Hangi dizin içinde işlem yapacağını soruyorsun sanırım. /var/www/html dizini içinde.

Hayır yani demek istediğim örneğin elimde yyy die bir script dosyası var ben bu script dosyasını nereye yüklücemki adres yerine localhost/yyy/ yazınca çıksın

Çevrimdışı fortran

• Kıdemli Penguen
« Yanıtla #13 : 18 Ağustos 2014, 23:00:36 »
Alıntı yapılan: fortran - Bugün, 19:46:41Alıntı yapılan: osmanHerşeyi sorunsuz kurdumda şimdi misal scriptin dosyalarını nerden atıcaz onu bulamadım.Yani hani hosta filezilla ile bağlanır www klasörü içerine yadan public_html klasörü içine atardık ya burda nerden atıcaz

Hayır yani demek istediğim örneğin elimde yyy die bir script dosyası var ben bu script dosyasını nereye yüklücemki adres yerine localhost/yyy/ yazınca çıksın

osman, ben de onu söylüyorum zaten. Konu kaynağında phpinfo dosyasını şu kodla oluşturuyorsun:

gedit /var/www/html/info.php
Ve Firefox adres satırına http://localhost/info.php yazıldığında, tarayıcı penceresine PHP bilgileri dökülüyor. Bu ne demektir? /var/www/html işlem yapacağın dizindir.

Çevrimdışı elhamdulillah

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #14 : 28 Ağustos 2014, 12:49:08 »
@fortran info.php dosyasını /var/www/ dizininde oluşturduğumuzda ve info.php yi açtığımızda sayfada 404 Not Found hatası geliyordu.Ancak info dosyasını /var/www/html/ dizinine atarak bu sorundan kurtulmuş olduk.Sonra phpmyadmin'i kurduğumda kurulumda No'yu seçmeme rağmen yine 404 Not Found hatası geldi.Bundan da kurtulmak için /etc/apache2/apache2.conf dosyasına Include /etc/phpmyadmin/apache.conf satırını ekleyerek apache2 yi tekrardan başlatrak bu sorunda kurtuldum.

Şimdi diyeceğim bu farklılıklar mesela info.php yeri  /var/www/ değilde /var/www/html olması sadece Ubuntu 14.04 tabanlı dağıtımlar için mi geçerli yoksa hangi Gnu/Linux dağıtımı olursa olsun yine info.php dosyasının yeri /var/www/html mi olur?

Birde phpmyadmin in kurulumunda en son hayır dememe rağmen 404 Not Found niye geldi?Başka bir kaynakta baktığımda eğer phpmyadmin'de Not Found hatası gelirse sizin yazıda belirtmiş olduğunuz komutta bu sorundan kurtuluyoruz.Ama siz o komutu eğer "Eğer yanlışlıkla evet denilirse, düzeltmek için:" demişsiniz..Burda bir hata mı var yoksa ben mi yanlış anladım?