Anket

Linux kullanıcıları, neden Linux kullanıyor, kullanmayı tercih ediyor ?

Görsel olarak daha güzel ve özelleştirilebilir olduğu için.
58 (12.1%)
Daha güvenli olduğu ve virüslerden bıktığım için.
98 (20.4%)
Açık kaynak ve özgür olduğu için.
108 (22.5%)
Sistem ve uygulamalar ücretsiz olduğu için.
42 (8.7%)
Diğer sistemlere göre daha hızlı çalıştığı için.
57 (11.9%)
Merak ettiğim ve öğrenmek istediğim için.
107 (22.2%)
Diğer (Yorumda belirtebilirsiniz.)
11 (2.3%)

Toplam Oy Verenler: 200

Gönderen Konu: Neden Linux kullanıyorsunuz ?  (Okunma sayısı 4513 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Toor

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Debian Jessie
  • Masaüstü: MATE
Ynt: Neden Linux kullanıyorsunuz ?
« Yanıtla #45 : 22 Aralık 2016, 20:32:10 »
Bizlere katkıda bulunmak istiyorsanız reklamlara tıklayabilirsiniz.

Tekelleşme okullara kadar girdiği için 3ds Max, Autocad, Photosop gibi programlar zorunlu hale getiriliyor. Bu programların çalıştığı platform da malum.  Eğer gelecekte blender, gimp gibi uygulamar bu programların seviyesine ulaşırsa arkamı dönmeden Linux'a geçerim. Şimdi sadece ev bilgisayarımda Linux kurulu. İş için Windows'u yine sıkılarak kullanmak zorundayım.
Ankete gelince felsefesi.
GIMP zaten Photoshop'a tam alternatif, bir eksiği yok. Blender ise alanında en üstün yazılım, ondan iyisi yok. Tekelleşme sadece okullara değil, zihinlere de girmiş demekki. Henüz Autocad'e karşı alternatif çıkmış değil ama ilerde güzel projeler görürüz umarım.

Çevrimdışı karayel90

• Çok Yeni Penguen
  • *
    • karayel90
  • Dağıtım: Linux Mint 18.1 (4.9.4 Kernel)
  • Masaüstü: Cinnamon 3.2.7
  • Grafik Kartı: İntel Hd Graphics
  • İşlemci: İ3 M370 2.40 GHz
« Yanıtla #46 : 17 Ocak 2017, 00:33:07 »
Windows işletim sisteminin sürekli wifi adaptörümde sıkıntı çıkarıp görmemesinden ve linux'da adaptörün sıkıntısız çalıştığı için.

Çevrimdışı okanakinci

• Çaylak Penguen
  • **
    • Iwinoa
  • Dağıtım: Linux Mint 18.1
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GT820M
  • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
« Yanıtla #47 : 27 Şubat 2017, 00:49:47 »
Windows'un bugüne kadar çıkmış her sürümünü kullanmışımdır. Linux'u ise 2008'den beri kullanıyorum. Aradaki farkın nasıl değiştiğine bizzat şahit oldum.

Windows'un kronikleşmiş sorunları var ve bir türlü geçmek bilmiyor. Bazıları düzeltilse de bu sefer yenileri geliyor. Zaten Bill Gates, hataları düzelten yeni hatalar satarak zengin oldu. Linux ise çok gelişti, sorunlarını büyük ölçüde çözdü ve çözmeye devam ediyor.

Windows'un bitmek tükenmek bilmeyen ve hiçbir zaman da düzeleceğine inanmadığım bazı sorunları var.

Birincisi çok hantal, ne yaparsanız yapın, en hafif hali bile en ağır Linux dağıtımından hantal.

İkinci sorunu, güvenliğinin yetersiz olması. Bilgisayarı çok özenli kullanmama, yazılımları güvenilir kaynaklardan edinmeme, sistemi güncel tutmama, tehlikeli sitelere girmememe rağmen mutlaka bir yerlerden zararlı yazılım bulaşabiliyor ve hiçbir anti-virüs, anti-malware, anti-adware bu zararlı yazılımları tespit edemeyebiliyor. Sadece boşu boşuna sistem kaynaklarını tüketiyor.

Windows, birkaç ayda çökmemesi için sürekli bakım istiyor. Windows için her biri çok cüsseli ve yüklenmesi uzun süren güncellemelerini yapmakla, tek tek donanım sürücülerini güncellemekle, tek tek yazılımları güncellemekle, disk birleştirmekle, disk temizliği yapmakla, virüs taraması yapmakla sık sık zaman harcıyordum. Bakım yapmaktan bilgisayarı kullanmaya zaman kalmıyor.

Windows bana duvar kağıdını değiştirmek dışında çok az özelleştirme imkânı sunuyor. Sistemin bazı özelliklerine müdahale etmek falansa hiç mümkün olmuyor.

Şimdi gelelim Linux'a:

1) Linux, hangi masaüstü ortamını kullanırsam kullanayım son derece akıcı.

2) Güvenlik derdi yok. Anti-virüse, anti-malware ve anti-adware hiç gerekmiyor. Linux Mint güvenlik duvarını etkinleştirmek bana yetiyor.

3) Hiç bakıma gerek yok. Arada bir ufak boyutlu güncellemeler geliyor o kadar. Yazılımların stabil ve güvenli olması için güncelleme zorunluluğu yok. Olanı da zaten Linux Mint ve Ubuntu kendisi veriyor. İlle de başka bir şeyi güncelleyeceksek deposunu ekliyoruz ve yazılımları yine aynı güncelleme yöneticisiyle yapıyoruz. Temizliğe, disk birleştirmeye vs. zaten ihtiyaç yok. Zamanım bana kalıyor.

4) Canımın istediği her türlü değişikliği ve ayarı yapabiliyorum. Sınırsız bir özgürlüğe sahibim.

Üstelik tüm bunlara hiçbir lisans sıkıntısı olmadan, özgür olduğumu bilerek, para ödemeden, güven içinde olduğumu bilerek sahibim. Bunu bildiğim halde Linux değil de Windows kullanmam için acı çekmeyi seviyor olmam lazım. Elbette Linux'ta da zaman zaman bazı sorunlar yaşanıyor ama bu forumdaki dostlar sayesinde hepsini çözebiliyoruz.

Çevrimdışı eeren881

• Çok Yeni Penguen
  • *
Neden Linux kullanıyorsunuz ?
« Yanıtla #48 : 27 Şubat 2017, 21:43:16 »
Linuxu sevmeye aslında Windows kullanmaktan sıkıldığımda başladım. Windows bizi sadece oyuna itiyor onu fark ederek başladı bu merakım. Windows'u crackli kullanmaktansa -ki hiçbir zaman aradığım cracki bulamadım- niye özgür bi işletim sistemine geçmeyeyim dedim. İlk yüklediğim sistem lubuntu oldu. Makinem öyle hantaldı ki Windows 7 yi zor kaldırıyordu. Lubuntu kurunca birden sebepsizce makine ses çıkarmaz oldu. Operayı yükledim tık açtı onu sildim bunu yükledim derken terminali keşfetmeye başladım. Keşfettikçe daha da beni büyüledi tabiki. Daha sonra terminal komutlarını öğrenmeye başladım ilk öğrendiğim komutlar ls ve cd oldu . Daha sonra repository adını verdiğimiz kaynaklardan terminal üzerinden program indirebileceğimizi öğrendim tabiki de. Windows'ta tek tıkla hepsini yapıyorduk ama zahmeti severim zaten ben sıkıntı yok . Uğraşmak hobim olduğu için biraz daha içine girdim. Hata verdiğinde forumlara sordum önceden aynı hatayı yaşamış olanlara baktım ve daha da sardı. Daha sonra görünüş açısından da birsürü değişiklik yapabileceğimi öğrendim. Bu da cezbetti beni. Yaklaşık 15-20 linux dağıtımı denedim. Bazılarının kurulumunda başarısız oldum (donanım problemleri). Ama başkalarını denedim başkalarını denedim derken en baştan beri aklımda olan minti denedim ve bir daha da dağıtım değiştirmedim neredeyse.
Kısacası şu;
Linuxu özgür olduğu için, crack derdi olmadığı için, özelleştirmesi Windows'a oranla çok daha fazla olduğu için, ve Windows'tan sıkıldığım için seviyorum. Birçok farklı türünün olması da cabası tabi ki.
Linuxun da sıkıntısı yok değil tabiki. Şu linuxa geçtiğimden beri ekran kartı probleminden daha çok hiçbir şeyden çekmedim açıkçası . Hatta daha amd driver ı kurabilmiş değilim dizüstü bilgisayarıma. Ama bunlar zamanla aşılabilecek şeyler bence. Gelecek varsa linuxta var diye düşünüyorum. Konuyu takibe aldım .

« Son Düzenleme: 28 Şubat 2017, 16:39:01 Gönderen: eeren881 »