Gönderen Konu: Zorin OS 8 Lite  (Okunma sayısı 4471 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fortran

• Kıdemli Penguen
  • Bir insanı sevmekle başlar her şey...
  • Dağıtım: Linux Mint
Zorin OS 8 Lite
« : 10 Nisan 2014, 22:30:33 »

Ekstra araçlar ve donanımlar ile gelen Ubuntu tabanlı dağıtım Zorin OS’un LXDE masaüstü ortamına sahip 8 sürümünün yalnızca i386 versiyonu, Artyom Zorin tarafından duyuruldu. Zorin OS 8 Lite ve Business sürümünü duyurmaktan heyecan duyduğunu söyleyen Zorin; sistemin, eski veya düşük donanımlı bilgisayarlar için özel olarak tasarlandığını söyledi. Lubuntu 13.10 tabanlı olan sistemin LXDE masaüstü ortamı kullandığını belirten Zorin; düşük özellikli makineler için  en hızlı ve en özellikli arayüzlerden birini sağlamaya çalıştıklarını söyledi. Zorin OS 8 Lite ve Business hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Zorin OS 8 Lite ve Business edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

İndirme sayfası (MD5)

Çevrimdışı kental

• Çaylak Penguen
  • **
  • Can sıkıntısı işte. Bir dala tutunamadık.
    • Kişisel Blog
  • Dağıtım: Linux Mint Cinnamon 18.1 64 Bit
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: ATI HD4850
  • İşlemci: Core 2 Quad
Ynt: Zorin OS 8 Lite
« Yanıtla #1 : 10 Nisan 2014, 22:47:45 »
Ubuntu tabanlı pek de kullanışlı gelmedi bana. Sonuçta sisteme ubuntu unity ve linux mint xfce kurdum. İkisi arasında bir fark göremedim. Pcye kurmadan usb de denediğim puppy linux ise hız konusunda bir numaraydı. Türkçe desteği yok galiba ve wireles ağımı da tanıtamamıştım. Usb den bile mükemmel hızlıysa bir de pcye düşünmek gerek :D

Yine de yarın arch linux yükleyemezsem bunu da bir deneyeyim.

Çevrimdışı fortran

• Kıdemli Penguen
« Yanıtla #2 : 10 Nisan 2014, 22:59:05 »
Ubuntu tabanlı pek de kullanışlı gelmedi bana. Sonuçta sisteme ubuntu unity ve linux mint xfce kurdum. İkisi arasında bir fark göremedim. Pcye kurmadan usb de denediğim puppy linux ise hız konusunda bir numaraydı. Türkçe desteği yok galiba ve wireles ağımı da tanıtamamıştım. Usb den bile mükemmel hızlıysa bir de pcye düşünmek gerek :D

Yine de yarın arch linux yükleyemezsem bunu da bir deneyeyim.

kental, "pek de kullanışlı gelmedi bana" derken ne demek istediğini anlamadım ama Zorin OS oldukça işlevsel bir dağıtımdır. Kişisel düşüncem odur ki tabanından da gayet iyidir. Core sürümünü kurarsan Windows tarzı ve GNOME masaüstü ortamları sunuyor. Bu sürümde ise, LXDE masaüstü ortamı kullanmış. Unity ile falan ilgisi yoktur. Ayrıca, sistem Compiz ile birlikte hazır geliyor.

Çevrimdışı kental

• Çaylak Penguen
  • **
  • Can sıkıntısı işte. Bir dala tutunamadık.
    • Kişisel Blog
  • Dağıtım: Linux Mint Cinnamon 18.1 64 Bit
  • Grafik Kartı: ATI HD4850
  • İşlemci: Core 2 Quad
« Yanıtla #3 : 10 Nisan 2014, 23:07:31 »
Kullanışlılık derken sistem boşta iken sorun yok. Chromium veya firefoxtan birini açıyorum. 5 sekmede kasılmalar oluyor.

Ram normalde 2gb fakat ramlarin mhz değerleri farklı. Ondan mıdır bilmem aldım alalı olması gereken performansı elde edemiyorum. Dolayısı ile bu durum dağıtıma yansıyor. Olabilecek en hızlı sistemleri deniyorum bende :D

Bu Compiz terimini biraz açıklayabilir misin. Çok duydum ama ne olduğunu bilmiyorum.

Çevrimdışı fortran

• Kıdemli Penguen
« Yanıtla #4 : 11 Nisan 2014, 00:03:32 »
Sistem ile ilgili verileri Conky üzerinden izleyebilirsiniz. Dediğim gibi, Zorin OS oldukça işlevsel bir dağıtımdır. Compiz, GNU/Linux dağıtımlara masaüstünde çeşitli artistik işlevler veren bir yazılımdır. Bunu değişik dağıtımlara kendiniz kurabilirsiniz. Ancak Zorin OS, Ultimate Edition gibi dağıtımlar varsayılan olarak Compiz kurulu olarak gelirler. Compiz masaüstünden bir ekran görüntüsü:

Bir de video:

/>

Çevrimdışı Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
  • Grafik Kartı: Intel HD 620
  • İşlemci: Intel i7 - 7500U
  • RAM: 8 GB
« Yanıtla #5 : 11 Nisan 2014, 00:07:39 »
Bir dönem Compiz Fusion, Windows'tan Linux'a göç olayında büyük katkı sağlamıştı Compiz videolarını izleyen, soluğu Linux'da alıyordu. Forumlarda, compiz konularına yanıt vermeye yetişemiyorduk :)
Gelip sağ yanağımdan öptü. Dindar değildim ama sol yanağımı da çevirmek istedim o an...