Gönderen Konu: Konu Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler  (Okunma sayısı 17104 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Genizcil_N

 • Forum Sorumlusu
 • *****
 • İleti: 1976
 • Dağıtım: Linux Mint 20
 • Masaüstü Ortamı: Mate
Konu Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
« : 14 Nisan 2015, 17:35:23 »

Lütfen, yeni bir konu açarken ya da mevcut bir konuya mesaj gönderirken, aşağıdaki hususlara özen gösteriniz.

1 - Yeni bir konu açmadan önce forumda arama yapınız. Sorunuzun yanıtını arama sonuçlarında bulamazsanız, yeni konu açabilirsiniz. Bu sayede hem siz hem de size cevap verecek olan üyeler zaman kaybetmeyecektir.
   1.1 - Arama sonucunda çıkan bir konunun üstünden uzun bir süre geçmişse, (konuyla alakalı da olsa) mevcut bir konuya mesaj atmak yerine yeni bir konu açınız.
   1.2 - Bir uygulamanın nasıl kurulacağını anlatan bir konuya, kurulumla ilgili soru ve sorunlarınız için cevap yazabilirsiniz. Eğer kurduğunuz uygulama çalışmıyorsa, yeni bir konu açınız.
   1.3 - Eğer arama sonucunda ulaştığınız konu, bir sonuca/çözüme ulaşmamışsa, bu konuya mesaj atmak yerine, ilgili konuyu referans göstererek (bağlantısını paylaşabilirsiniz) yeni bir konu açınız.

2 - Eğer yeni konu açmaya karar verdiyseniz, konuyu uygun bir bölümde açınız.
   2.1 - Forum bölümlerinin alt kısımlarındaki açıklamalarda, hangi hususlar için konu açabileceğiniz ya da açamayacağınız (aşağıdaki örnek bölümdeki gibi) belirtilmiştir. 

Alıntı
Kurulum Öncesi ve Sonrası

Kurulum aşamasında ve sonrasında, kurulumla alakalı yaşadığınız sorunlara ait yardım alabileceğiniz forum alanı. Lütfen bu bölüme kurulum ile ilgisi olmayan hususlarda konu açmayınız.

3 - Acil yardım! , Değişik Bir Sorun gibi konuyu açıklamayan başlıklar kullanmayın. Konuyu açıklayan bir başlık seçin. Konu başlığının konu içeriğini özetler olmasına özen gösterin. Böylece arama sonuçlarında daha isabetli sonuçların çıkmasına yardımcı olmuş olursunuz.
   Örnek 1:
   Hatalı konu başlığı: Ekran Sorunu
   Doğru konu başlığı: AMD 7670M Ekran Kartı Düşük Çözünürlük Sorunu

   Örnek 2:
   Hatalı konu başlığı: Panel Sorunu
   Doğru konu başlığı: Linux Mint 19.2 Cinnamon - Paneldeki Dosyalar Kısayolunun İçerik Menüsü Boş

4 - Eğer bir sorun yaşanıyorsa, anlaşılması ve çözüm üretilmesi için sorunuzu, açık ve düzgün bir şekilde ayrıntılarıyla anlatınız.
   4.1 - Bir sorunun çözümü ya da bir soruya cevap verebilmek için; sisteminizin özellikleri hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir. Bunun için aşağıdaki komutların çıktıları gerekmektedir.
 •    Eğer sisteminizde genel bir yazılım veya donanım sorunu ya da masaüstü ortamı ile ilgili bir sorun yaşanıyorsa, sisteminiz hakkında genel bilgiler için aşağıdaki komutun çıktısını paylaşınız. Bu komut sisteminiz hakkında genel bilgileri verecektir.
Kod: [Seç]
inxi -Fxxz     
 •    Paket yönetimi, güncelleme vb. ile bir sorun yaşanıyorsa bağlantıdaki komutların çıktılarını paylaşınız. Paket Yönetimi ve Depo Sorunları ile İlgili Konularda Verilmesi Gereken Çıktılar
 •   Eğer masaüstüne ulaşamama ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız ve çıktıları paylaşmıyorsanız, sisteminiz hakkında ayrıntılı bilgileri (İşlemci, Grafik Kartı, Marka Model, RAM gibi tüm bilgiler) yazılı olarak  paylaşınız. Ayrıca bu sorun yaşanmadan önce yaptığınız tüm işlemleri ayrıntılı olarak paylaşınız.
 
  4.2 - Çıktıları code etiketi içerisinde ekleyiniz. Çıktı çok uzunsa paste2.org gibi siteleri kullanabilirsiniz.
  4.3 - Sorun hakkında mümkün olduğunca çok bilgi paylaşınız. Örneğin; sorun yaşanmadan önce yapmış olduğunuz bir güncelleme ya da sistem genelini etkileyebilecek bir değişiklik gibi... Ya da bir uygulama kurup sorun yaşıyorsanız, bu uygulamayı nasıl kurduğunuz hakkında bilgiler veriniz.
  4.4 - Eğer konuyu açmadan önce, denediğiniz çözüm önerileri varsa bunları açık biçimde yazarak belirtiniz ya da uyguladığınız önerinin bağlantısını paylaşınız.
  4.6 - Varsa hata iletilerini yazılı olarak paylaşınız. Eğer özel bir durum yoksa, hata iletilerini resim olarak paylaşmayınız (Resim olarak paylaşılan hata iletileri forum içi aramalarda çıkmıyor ve resimler bir süre sonra silinirse konu anlamsız hale geliyor).

5 - Bir yazılım ile ilgili sorun yaşıyorsanız, aşağıdaki bilgileri ayrıntılı biçimde paylaşınız.
 •     Nasıl kurduğunuz
 •     Kurulum için takip ettiğiniz bir rehber
 •     Varsa eklediğiniz 3. parti depo
 •     Kurulum ya da çalıştırma sırasında aldığınız hata çıktıları
 •    4.1 maddede belirtilen, genel sorunlar için istenen komutun çıktısını paylaşınız.
6 - Varsayılan yazı boyutunu kullanın. Yazının tamamını büyük harflerle, renkli, kalın veya italik yazmayınız.
   6.1 - Forum kurallarında da belirtildiği gibi yazım kurallarına dikkat etmeyi unutmayınız. Forum Kuralları

7 - Aynı sorun için birden fazla konu açmayın. Birden fazla konu başlığı altına cevap yazmayın. Birden fazla konu açmak ya da birden fazla yere yazmak sorununuzun daha hızlı çözülmesini sağlamaz.

8 - Aynı başlıkta birden fazla soru sormayınız. Bu husus forum düzeni için oldukça önemli.
   8.1 - Birbirinden farklı soru ve sorunlar için ayrı konular açınız. Örneğin, dosya yönetici ve fare imleci ile ilgili sorunlar yaşanıyorsa; dosya yöneticisi için ayrı, fare imleci için ayrı konu açınız.

9 - Eğer sorununuz çözüldüyse, sorunuza cevap bulduysanız, bunu konu altında belirterek başlığa çözüldü etiketi ekleyin. Çözülen başlıkların etiketlenmesi hakkında.
  9.1 - Birden fazla çözüm yöntemi olan sorunlarda, sorunu hangi yöntemle çözdüğünüzü belirtmeyi unutmayın.
  9.2 - Sorunu, cevaplarda olmayan bir yöntemle çözdüyseniz bunu ayrıca belirtiniz.

10 - Konunuza cevap gelmediği için konu altına sık cevap yazmayınız. Eğer 48 saat içinde cevap gelmezse konu altına cevap yazabilirsiniz. Size cevap vereceklerin tamamının gönüllülerden oluştuğunu unutmayınız.

11 - Sisteminizle ilgili yaşadığınız sorunlar ya da sorularınız için özel mesaj kullanmayınız ve uzaktan yardım talebinde bulunmayınız.

12 - Herkesin zamanı ve isteği el verdiğince, gönüllü olarak birbirine yardım etmeye çalıştığı bir ortamda olduğunuzu unutmayınız.
« Son Düzenleme: 23 Eylül 2020, 00:15:38 Gönderen: Butterfly »