Gönderen Konu: [Nasıl] Cinnamon Masaüstünde Cinnamon, GTK3 ve Simge Teması Kurulumu  (Okunma sayısı 24397 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 3.8 & Mate 1.20
Cinnamon Masaüstünde Cinnamon, GTK3 ve Simge Teması Kurulumu

Bu başlık altında Cinnamon Teması (panel ve menü için) ,GTK3 teması (dialog ve pencere kenarlıkları) ve simge teması kurulumu hakkında temel bilgiler bulabilirsiniz.

Cinnamon Masaüstü ortamında, temaları düzenlemek için Menü => Tercihler => Sistem Ayarlarını (Cinnamon Ayar Yöneticisi) açınız.

(Not : Sistem Ayarlarına menünün sol kısmındaki sık kullanılanlar bölümünden de erişebilirsiniz.)

Sistem Ayarlarında Görünüm bölümü altında bulunan Temalar düğmesine tıklayınız.

Temalar bölümü açılınca aşağıda açıklamaları yapılan alanları göreceksiniz.

Pencere kenarlıkları: Pencerelerin üst kısmında bulunan açma, kapama, küçültme vb. düzenlerin belirlendiği bölüm. (GTK 3 temasıdır)
Simgeler: Sistem genelinde kullanılan simge temasının belirlendiği bölüm. (Simge temasıdır)
Denetimler: Pencelerdeki düğme, seçme kutusu ve pencerenin genel alanlar ile ilgili düzenlerin belirlendiği bölüm. (GTK 3 temasıdır)
Fare imleci: Sistem genelinde kullanılan fare temasının belirlendiği bölüm. (Fare temasıdır)
Masaüstü: Cinnamon masaüstü ile ilgili panel ve menü temasının belirlendiği bölüm. (Cinnamon temasıdır)

Cinnamon Masaüstü Teması Seçme ve Kurulumu

Sisteminizde yüklü olan bir Cinnamon temasını değiştirmek için, Masaüstü yazan kısmın karşısındaki alana tıklayınız ve açılan bölümden istediğiniz temayı seçebilirsiniz.

Daha fazla Cinnamon teması yüklemek isterseniz, Ekle/Kaldır sekmesine tıklayınız.

Bu sekmeyi ilk defa açıyorsanız, önbelleği güncelleme ile ilgili iletişim kutusundaki mesajı onaylarak güncelleme yapmalısınız. Güncelleme sonrası açılan alanda, temaları popülerlik, ad ve eklenme tarihlerine göre sıralayabilir, sağ taraftaki arama kutusu yardımıyla arama yapabilirsiniz.

Açılan Ekle/Kaldır sekmesinden yüklemek istediğiniz temayı seçip, yanındaki kurulum düğmesine tıklayarak temayı yükleyebilirsiniz.

Yükleme sonrasında, yüklemesi tamamlanan temanın yanında bir tik işareti göreceksiniz.

Alt kısımdaki yenileme düğmesi yardımıyla önbelleği güncelleyebilirsiniz. Yüklü temaları seçtiğinizde, alt kısımda etkinleşen düğmeler yardımıyla bunları güncelleyebilir, silebilir ve bilgi alabilirsiniz.

Yüklediğiniz temayı ya da temaları, Temalar sekmesini açıp, Masaüstü kısmından seçerek etkinleştirebilirsiniz.

GTK3 Teması Kurulumu

Pencere ve Pencere kenarlıkları için farklı temaları etkinleştirmek için, ilgili bölümün karşısındaki alana tıklayıp açılan bölümden seçim yapabilirsiniz.

Denetimler bölümü pencerelerin genel temasını değiştirebileceğiniz bölümdür.
Pencere kenarlıkları bölümünden ise, pencere kapatma, küçültme ve büyültme düğmelerinin bulunduğu kenarlıkların temasını değiştirmek mümkündür.

Yeni denetim ve pencere kenarlıkları temaları eklemek istiyorsanız GTK3 temaları yüklemelisiniz.

Peki GTK3 temalarını nereden bulacak ve yükleyeceksiniz?

GTK3 temalarının genel olarak bulunduğu adres Gnome Look sitesidir. Sitedeki GTK3 temalarının bulunduğu bölüme buradan ulaşmanız mümkün. (Not: Linux Mint 19.x için GTK 3.22 ve Linux Mint 18.x için GTK 3.18 ile uyumlu temaları indirip kurmalısınız.)

Beğendiğiniz temaların sıkıştırılmış dosyasını indirdikten sonra sağ tık Buraya çıkart ile açınız. Açılan dizin içindeki tema dosyasını iki farklı alana yüklemek mümkün.

Bunlardan biri kullanıcı ev dizini (home) içindeki gizli .themes dizinidir. Eğer kullanıcı ev dizini altında böyle bir dizin yoksa elle oluşturabilirsiniz. Bunun için Nemo dosya yöneticisini açıp CTRL+H tuşlarına birlikte basarak gizli dosyaların görünür olmasını sağlayınız. Sağ tık Yeni Dizin Oluştur seçeneği ile bir dizin oluşturup ismini .themes (başındaki . nokta işaretini unutmayın) olarak belirleyin.

Temaların yükleneceği diğer alan ise /usr/share/themes dizinidir. Bu dizine tema dosyası yüklemek için aşağıdaki komut ile yönetici haklarıyla ulaşmanız gerekir.

Kod: [Seç]
sudo nemo /usr/share/themes
Şimdi çıkarttıdığınız tema dosyası içindeki GTK3 temasını bu dizinlerden biri altına kopyalayınız. Temanızı ilgili dizinlerden biri altına kopyaladıktan sonra, artık yapmanız gereken  Denetimler ve Pencere kenarlıkları kısmından temanızı değiştirmek olacaktır.

Simge Teması Kurulumu

Simge temasını değiştirmek için, Simgeler bölümün karşındaki alana tıklayıp, beğendiğiniz bir bir tanesini seçebilirsiniz.

Sisteminize yükleyebileceğiniz simge temalarını Gnome Look sitesinin buradaki bölümünden indirebilirsiniz. Beğendiğiniz simge temasının sıkıştırılmış dosyasını indirdikten sonra sağ tık Buraya çıkart ile açınız. Açılan dizin içindeki tema dosyasını yine iki farklı alana yüklemek mümkün.

Bunlardan biri kullanıcı ev dizini (home) içindeki gizli .icons dizinir. Eğer kullanıcı ev dizini altında böyle bir dizin yoksa elle oluşturabilirsiniz. Bunun için Nemo dosya yöneticisini açıp CTRL+H tuşlarına birlikte basarak gizli dosyaların görünür olmasını sağlayınız. Sağ tık Yeni Dizin Oluştur seçeneği ile bir dizin oluşturup ismini .icons (başındaki . nokta işaretini unutmayın) olarak belirleyin.

Simge Temasının yükleneceği diğer alan ise /usr/share/icons dizinidir. Bu dizine simge tema dosyası yüklemek için, aşağıdaki komut ile yönetici haklarıyla ulaşmanız gerekir.

Kod: [Seç]
sudo nemo /usr/share/icons
Çıkarttıdığınız tema dosyası içindeki simge temasını bu dizinlerden biri altına kopyalayınız. Temanızı ilgili dizinlerden biri altına kopyaladıktan sonra, artık yapmanız gereken Simgeler kısmından temanızı değiştirmek olacaktır.

Düzenleme : Konu Cinnamon 3.8 sürüme göre yeniden düzenlenmiştir.
« Son Düzenleme: 15 Temmuz 2018, 13:17:16 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı ibrahimt

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: LM 17.3 Rosa
  • Masaüstü: Cinnamon x64
  • Grafik Kartı: intel Hd Graphic
  • İşlemci: İntel G2020
Güzel anlatım olmuş resimlerle anlaşılırlığı arttırılmış. Temalar bölümüne ilave olarak şunu da eklemek isterim Mouse temaları da "Simge Teması Kurulumu" konusunda anlatıldığı gibi yapılır.

Çevrimdışı acer

• Yeni Penguen
  • *
Burayı okuyunca forumda favori konularımın olmamasının üzüntüsünü yaşadım.

Çevrimdışı kindly34

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Ubuntu 16.04.3 / 64-bit
Merhaba konuyu okudum, "sudo nemo /usr/share/themes" komutu ile gtk3.0 klasörünü themes klasörüne kopyalıyorum ama sistem ayarlarında penecere başlıklarında tema gözükmüyor.
Linux Mint 17 RC Cinnamon 64-bit kullanıyorum.

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Sadece gtk3.0 dizinini kopyalamamalısınız, gtk3 dizinini içeren ana tema dizini kopyalanmalı. Örnek olarak Gnomish Gray temasını buradan indiriniz ve sağ tık ile çıkartınız. Şimdi masaüstüne açılan gtk3 dizinini de kapsayan GnomishGray dizinini /usr/share/themes dizinine kopyalayınız.

Artık Cinnamon Denetim Merkezi => Temalar => Diğer ayarlar sekmesinden istediğiniz ayarları yapabilirsiniz.

Çevrimdışı kindly34

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Ubuntu 16.04.3 / 64-bit
Sadece gtk3.0 dizinini kopyalamamalısınız, gtk3 dizinini içeren ana tema dizini kopyalanmalı. Örnek olarak Gnomish Gray temasını buradan indiriniz ve sağ tık ile çıkartınız. Şimdi masaüstüne açılan gtk3 dizinini de kapsayan GnomishGray dizinini /usr/share/themes dizinine kopyalayınız.

Artık Cinnamon Denetim Merkezi => Temalar => Diğer ayarlar sekmesinden istediğiniz ayarları yapabilirsiniz.

Teşekkürler.Ufak ama önemli bir detay, sayenizde yapabildim.

Çevrimdışı forhekset

• Yeni Penguen
  • *
Merhaba,
Daha önce başka bir temayı sorunsuzca yükleyebilmiştim. Ancak buradaki http://killhellokitty.deviantart.com/art/Animus-Themes-02282014-1-Beta-436150693 temayı /usr/share/themes veya ev dizinindeki .themes klasörüme koyduğum halde, tema menüsünün diğer sekmesinde gözükmüyor. Sizce sorun ne olabilir?
Sistemim Cinnamon 17 64bit.

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Sistem Ayarları => Temalar => Diğer Ayarlar sekmesi => Denetimler altından temayı değiştirmeyi deneyiniz.

Çevrimdışı forhekset

• Yeni Penguen
  • *
@Butterfly, önceki yüklediğim bir temayı dediğiniz bölümden aktifleştirmiştim ancak bahsettiğim tema orada gözükmüyor ne yazık ki.

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Çıkarttığınız dizin içindeki Animus ve Animusb dizinlerini kopyalamayı/taşımayı deneyin.

Çevrimdışı forhekset

• Yeni Penguen
  • *
Dediğiniz gibi alt klasörleri taşıyınca halloldu, teşekkürler. :)
Bir şey daha sormak istiyorum, bazı temalarda tarayıcı ve bilgisayarın kendi menülerinde scrollbar kısmında yukarı/aşağı okları bulunmuyor. Bunları editleyebileceğim bir yer var mı gözükmeleri için?

Çevrimdışı dustengercege

• Çaylak Penguen
  • **
  • Dağıtım: Linux Mint Cinnamon
Bi simge teması kalmıştı içime dert değiştiremediğim. O da tamamdır :)) Teşekkür ederim..
Şükran duygusu asaletin göstergesi, nankörlük sevginin mezarıdır.

Çevrimdışı acer

• Yeni Penguen
  • *
Dediklerinizi yapıyorum ama temalar>diğer ayarlar bölümünde kopyaladığım simge teması görünmüyor

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Dediklerinizi yapıyorum ama temalar>diğer ayarlar bölümünde kopyaladığım simge teması görünmüyor

Bu tip durumlarda hangi simge temasını kullandığınızı, nereden indirdiğinizi (simge temasının bağlantısını) veya nasıl kurulum yaptığınızı (örneğin PPA deposu yardımıyla olabilir) paylaşınız.

Çevrimdışı acer

• Yeni Penguen
  • *
http://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=19.345 sayfasında ilk mesajda Malys Uniblue Simge Teması görünmüyor