Gönderen Konu: "Glib-Critical " Hatası  (Okunma sayısı 2344 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kubraisik

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux mint-17-cinnamon-32bit-v2 (VirtualBox'da kurulu)
"Glib-Critical " Hatası
« : 22 Kasım 2014, 12:35:58 »

Merhabalar;

Sistemime complearn- toolkit ve gui yüklemiştim terminal penceresini kullanarak. Şimdi ncd komutları ile onu kullanmaya çalışıyorum.

Örneğin şöyle bir kod denediğimde ;

Kod: [Seç]
  ncd 2.txt 1.txt
 Şu sonucu alıyorum :

(process:2229): GLib-CRITICAL **: g_datalist_id_dup_data: assertion 'key_id != 0' failed

(process:2229): GLib-CRITICAL **: g_datalist_id_dup_data: assertion 'key_id != 0' failed

1.txt 0,513514

Gördüğünüz gibi sonda bir sonuç alıyorum;

1.txt 0,513514
 ama bu "Glib- CRITICAL" mesajları ile birlikte. Ve her denememde sadece "(process:2229)" daki sayı değişiyor ama aynı hatayı almaya devam ediyorum. Bunun nedeni ne olabilir? Nasıl çözebilirim? Ve bu durum benim aldığım sonuçları etkiliyor mudur sizce?

Teşekkürler.

Çevrimdışı Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
  • Dağıtım: Linux Mint
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Intel HD 620
  • İşlemci: Intel i7 - 7500U
  • RAM: 8 GB
Ynt: "Glib-Critical " Hatası
« Yanıtla #1 : 22 Kasım 2014, 12:51:33 »
anladığım kadarıyla bir soy ağacı oluşturma yazılımı oluyor bu complearn yanılıyor muyum ?

http://www.complearn.org/example-mammals.html burada örnek kullanım şekilleri verilmiş ingilizceniz varsa göz atabilirsiniz, .txt içeriğinde ne vardır ne okutuyorsunuz onun içerisinde ?

http://www.complearn.org/config.html Burada bir dizi config düzenleme / ayarlamasına da değinilmiş ama, siz uygulamayı depodan kurmuşsunuz acaba, otomatik olarak ayarlı mı geldi, herhangi bir değişiklik yaptınız mı ? Programın çalışma mantığını çözmemiz gerekiyor sanırım.

Bir de ; aşağıdaki gibi dener misiniz ?

ncd -b -g -t /dosya/yolu/falanca.txt /dosya/yolu/falanca.txt
maketree distmatrix.clb
Gelip sağ yanağımdan öptü. Dindar değildim ama sol yanağımı da çevirmek istedim o an...

Çevrimdışı Kubraisik

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #2 : 23 Kasım 2014, 14:59:17 »
@Ocean 
 1)  Dosyalar arasında benzerlikler bulmaya çalışan bir program , benim örnek kodumda denediğim .txt'  lerin içinde deneme amaçlı bir kaç satır string var. Sonuç olarak çıkan sayı :

1.txt 0,513514 
2.txt 'nin 1.txt ye ne kadar yakın olduğunu belirtiyor, bu genelde 0 ile 1 arasında bir değer olarak geliyor. Değer ne kadar küçük yani 0'a yakın olursa o kadar similar'dır (benzerdir) diyoruz bu iki .txt birbirine. Daha sonra bir soy ağacı da oluşturulabiliyor evet.

2)  Ben öncelikli olarak programı sizin de bulduğunuz complearn sitesinden arşivini indirip , ./configure - make - make install yollarını kullanarak indirmeyi denemiştim. Daha sonra buralarda hatalar alınca, buradan yardım alarak yükledim :   http://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=1932.0  (Daha önce aldığım hata da burada.)

3)  Bu kodu denedim :
ncd -b -g -t 1.txt 2.txt
Ve şu sonucu aldım (GLib-CRITICAL erroru ile birlikte) :
ncd: geçersiz seçenek -- g
   Ben de -g yi çıkartarak şu şekilde denedim :

ncd -b -t 1.txt 2.txt    
  Şu sonucu aldım (GLib-CRITICAL erroru ile birlikte) :

12bABBABA   0,411765 0,529412 0,529412
  34BCBC34     0,500000 0,000000 0,529412
  56CDDLALS   0,529412 0,529412 0,529412

Not: Matrix'in satır başlarındaki stringler , 1.txt deki benim doldurmuş olduğum satırlar. Muhtemelen 2.txt deki satırlar ile tek tek karşılaştırılarak benzerlik değerleri yazılıyor.

Bunun sonucunda masaüstünde "distmatrix.clb" diye bir dosya oluştu.

Daha sonra bu kodu denedim ;

maketree distmatrix.clb
  Ve şu sonucu aldım (GLib-CRITICAL erroru ile birlikte) :

Warning, averaging asymmetric matrix.
    Starting search on matrix size 3.

Bu şekilde kaldı ve bana herhangi bir sonuç da göstermedi ağaç olarak , ve işlem de tamamlanmadı.

Çevrimdışı Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
  • Dağıtım: Linux Mint
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Intel HD 620
  • İşlemci: Intel i7 - 7500U
  • RAM: 8 GB
« Yanıtla #3 : 24 Kasım 2014, 22:24:12 »
Denediğimde aynı hatayı ben de aldım, anladığım kadarıyla bu hata cinnamon/gnome masaüstü yöneticilerinden kaynaklanan bir sorun, Mate veya farklı bir masaüstü ortamı kullanan arkadaşlarımızdan rica edip, geri bildirim alabilir miyiz acaba @Butterfly ?  bu arada 1.txt ve 2.txt içeriğinede ki stringleri görebilir miyiz ?
Gelip sağ yanağımdan öptü. Dindar değildim ama sol yanağımı da çevirmek istedim o an...

Çevrimdışı Kubraisik

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #4 : 24 Kasım 2014, 23:42:39 »
@Ocean 

Text dosyalarının içeriği buydu :

1.txt

12ABABA12
34BCBC34
56DCDCOLM

2.txt

12bABBABA
34BCBC34
56CDDLALS

Buradaki sorun dosya boyutunun küçüklüğünden kaynaklanıyormuş. En az 4 satırlık yani 4x4 matrix oluşabilecek dosyalara ihtiyaç varmış. Farklı text dosyalarında denedim bir sonuç alabildim, ağaç bakımından.
   Ama Glib-CRITICAL hatası hala alıyorum. Bu hatayla ilgili soru sorduğum başka bir platformda şöyle bir cevaba yönlendirildim , ama benim sorumla alakalı mı anlayamadım : http://unix.stackexchange.com/questions/64753/critical-messages-from-gsm-and-gtk?lq=1 Cevapta yazan şu kodu da denedim ama herhangi bir değişiklik olmadı :

gnome-application >/dev/null 2>&1
   or to a log file

gnome-application >>~/.gnome-debug-messages.log 2>&1 
 Alakasız bir cevap mı sizce, bir inceleyebilir misiniz linki ?

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
« Yanıtla #5 : 25 Kasım 2014, 00:15:02 »
Sanırım sorun Glib2 kütüphanelerinin sürümünden kaynaklanan bir uyarı mesajı. Linux Mint 13 ile sanal makinede ilgili paketleri kurup deneme yaptığımda bir sorun oluşmadı. Bence Linux Mint 13 kurup aşağıdaki komutlar ile ilgili paketleri kurmanız en uygunu olacaktır.

sudo apt-get update
sudo apt-get install complearn-tools libcomplearn-dev

Öncesinde, Linux Mint 13 için buradaki düzeltmeyi yapmayı unutmayınız.
« Son Düzenleme: 25 Kasım 2014, 00:17:29 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...