Gönderen Konu: [Nasıl] Cinnamon Paneli Transparan Yapma  (Okunma sayısı 3367 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı varulven

• Çaylak Penguen
  • **
  • non me tenent vincula, non me tenet clavis
  • Dağıtım: Linux Mint 16 Cinnamon Edition 32-Bit
[Nasıl] Cinnamon Paneli Transparan Yapma
« : 09 Mart 2014, 13:59:10 »
Bizlere katkıda bulunmak istiyorsanız reklamlara tıklayabilirsiniz.

Cinnamon panelimizi transparan yapmak istiyorsak aşağıdaki işlemleri uygulayabiliriz:

1- Alt-F2 ile kod panelini açalım.

2- Kod paneline
Kod: [Seç]
gksudo gedit komutunu girelim ve enter'a basalım. Önümüze boş bir gedit dosyası çıkacak. Bunu daha sonra kullanacağız.

3-Şimdi Cinnamon.css dosyasını bulmamız gerekiyor. Cinnamon.css dosyası cinamon konfigürasyonlarının saklandığı dosyadır. Yönetici haklarıyla düzenlenebilir. Cinnamon.css dosyası dosya sistemi>usr>share>themes>Linux Mint>Cinnamon klasöründe bulunur. (Eğer bu klasörlerden birini göremiyorsanız üstteki panelden görünüm>gizli dosyaları göster seçeneğini aktif hale getiriniz.

4- Cinnamon.css dosyasını ilk açtığımız boş gedit dosyasının üstüne sürükleyip bırakınız. Bu sayede bu dosyayı düzenleyebileceğiz.

5-Sürükledikten sonra dosyadaki kodlar içinde
#panel kodunun olduğu bölüme geliniz ve bu bölümün en alt satırına 
background-color: rgba(0,0,0,0.35) kodunu ekleyiniz. rgba diziliminde son hane yani bizim örneğimizde 0.35 yazan hane transparanlığı ayarlayabileceğimiz bölümdür. Bu bölüm 0 ile 1 arası değerler alır. Eğer panelinin oldukça şeffaf olmasını istiyorsanız 0.10 , 0.25 , 0.35 gibi 0'a yakın değerler seçiiz. 0 değeri tam şeffaf yapar. 1 değeri ve bir değerine yaklaşan değerler ise şeffaflığın azaldığı değerlerdir. Bizim örneğimizde ben 0.35 değerini verdim ve aşağıda görüldüğü üzere ilgili konuma ekledim. Bu tema Cinnamon'un standart temasıdır fakat diğer temalarda da aynı ayarları yapabilirsiniz.

Örnek;

#panel {
    color: #ffffff;
    background-gradient-start: rgba(70,70,70,0.7);
    background-gradient-end: rgba(50,50,50,0.7);
    background-gradient-direction: vertical;
    font-size: 9pt;
    font-weight: normal;
    height: 25px;
    box-shadow: 0px 0px 2px 2px rgba(0,0,0,0.5);
    background-color: rgba(0,0,0,0.35);

6- Sonrasında dosyayı kaydedip kapatın.
7- Sonuçları görmek için oturumunuzu kapatım tekrar açın.

Edit: ibrahimt arkadaşımızın katkısıyla rgba açılımını anlatalım. r=red(kırmızı), g=green(yeşil), b=blue(mavi) ve a=alpha (baskınlık) değeri demektir. r,g,b kodları 0-255 arası değer alırken a kodu bizim durumumuz için 0 ile 1 arası değerler alır. Siz panel renginizi de (0.0.0.0.35) diziliminde 0 olan değerleri kendinizce uygun miktarlarda değiştirerek düzenleyebilirsiniz.

Yardımları için @Butterfly ve @ibrahimt rumuzlu arkadaşlarımıza teşekkür ederiz:)
« Son Düzenleme: 09 Mart 2014, 15:54:04 Gönderen: Butterfly »
Özgürlük, dışsal bir ayarlama değil, içsel bir kazanımdır.

Çevrimdışı ibrahimt

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: LM 17.3 Rosa
  • Masaüstü: Cinnamon x64
  • Grafik Kartı: intel Hd Graphic
  • İşlemci: İntel G2020
Ynt: Cinnamon Paneli Transparan Yapma [Sorun]
« Yanıtla #1 : 09 Mart 2014, 14:04:34 »
sanat ve üretim bölümünde cinnamon panel görüntüm var.metro temasını düzenlemiştim ve paneli şeffaf duruma getirmiştim.

Çevrimdışı varulven

• Çaylak Penguen
  • **
« Yanıtla #2 : 09 Mart 2014, 14:07:32 »
sanat ve üretim bölümünde cinnamon panel görüntüm var.metro temasını düzenlemiştim ve paneli şeffaf duruma getirmiştim.

Hocam şu an şeffaf yapma ayarlarını soruyorum. cinnamon.css dosyası neden editlenemiyor, onu soruyorum.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 18 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon & Mate
Düzenlemeye çalıştığınız dosyanın önce bir yedeğini alınız. Sonra aşağıdaki komut ile Gedit'i yönetici haklarıyla açınız.

gksudo gedit
Düzenlemek istediğiniz dosyayı Gedit üzerine sürükleyip bırakınız. Düzenlemeye çalıştığınız dosya Kçk dizin altında ise, bu tip dosyaları ancak uygulamaları yönetici haklarıyşa açarak düzenleyebilirsiniz.

ALT+F2 tuşlarına birlikte bastığınızda komutları çalıştıracağınız bir Uygulama Çalıştır penceresi açılır. Komutu ister bu alanda isterseniz uçbirimde çalıştırabilirsiniz.
« Son Düzenleme: 09 Mart 2014, 14:10:08 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı ibrahimt

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #4 : 09 Mart 2014, 14:13:17 »
ben cinnamon css dosyasını root olarak açıyorum yoksa izin vermiyor. rgba koduyla ilgili bir ipucu vereyim.
rgba 86,86,255,0.8 gibi bir değerde 86,86,255 rgb renk kodu oluyor 0.8 ise şeffaflık derecesi. şeffaflık ne kadar düşerse renk o kadar açık oluyor.
« Son Düzenleme: 09 Mart 2014, 14:25:09 Gönderen: ibrahimt »

Çevrimdışı ibrahimt

• Yeni Penguen
  • *
varulven şu adresten http://gnome-look.org/content/show.php/Metro-Pack++Pack+%28Cinnamon%2BGTK2%2B3%29++?content=162539 temayı indir. indirlenler klasöründe buraya aç diyerek dosyaları çıkart. daha sonra ev dizinine gir gizli dosyaları gösteri seç .themes klasörü olup olmadıgına bak varsa sorun yok, klasör yoksa .themes adlı bir klasör oluştur indirmiş oldugun cinnamon temasını buraya kopyala.  masaüstü arkaplanını değiştirden  Tüm Ayarlar/Temalar dan Metro-pack ı seç. şimdi ev dizini .themes e girip metro içindeki cinnamon klasörüne gir ve cinnamon.css yi gedit ile aç root yetkisine gerek yok. sadece örnek olması amacıyla menünün zemin rengini değiştiren yerinin kodunu vereyim gerisini deneme yanılma yöntemi ile çözebilirsin. cinnamon.css içinde  Menu (Menu.js) satırına git
-arrow-background-color: #013E50; kodunu -arrow-background-color: rgba(0,0,0,0.2); olarak düzelt ve kaydet. daha sonra masaüstü arkaplanını değiştirden temalardan linux mint e tıklayıp daha sonra tekrardan Metro ya tıkla değişiklikleri etkilesin yada alt panelde sağ tıkla sorun giderme cinnamonu tekrardan başlat ile de değişiklikleri aktif hale geirebilirsin. menu ye bak arkaplanı şeffaf olduysa haber et.

Çevrimdışı varulven

• Çaylak Penguen
  • **
varulven şu adresten http://gnome-look.org/content/show.php/Metro-Pack++Pack+%28Cinnamon%2BGTK2%2B3%29++?content=162539 temayı indir. indirlenler klasöründe buraya aç diyerek dosyaları çıkart. daha sonra ev dizinine gir gizli dosyaları gösteri seç .themes klasörü olup olmadıgına bak varsa sorun yok, klasör yoksa .themes adlı bir klasör oluştur indirmiş oldugun cinnamon temasını buraya kopyala.  masaüstü arkaplanını değiştirden  Tüm Ayarlar/Temalar dan Metro-pack ı seç. şimdi ev dizini .themes e girip metro içindeki cinnamon klasörüne gir ve cinnamon.css yi gedit ile aç root yetkisine gerek yok. sadece örnek olması amacıyla menünün zemin rengini değiştiren yerinin kodunu vereyim gerisini deneme yanılma yöntemi ile çözebilirsin. cinnamon.css içinde  Menu (Menu.js) satırına git
-arrow-background-color: #013E50; kodunu -arrow-background-color: rgba(0,0,0,0.2); olarak düzelt ve kaydet. daha sonra masaüstü arkaplanını değiştirden temalardan linux mint e tıklayıp daha sonra tekrardan Metro ya tıkla değişiklikleri etkilesin yada alt panelde sağ tıkla sorun giderme cinnamonu tekrardan başlat ile de değişiklikleri aktif hale geirebilirsin. menu ye bak arkaplanı şeffaf olduysa haber et.

Dostum ben panelimi zaten şeffaf yapabiliyorum. Burada ne anlatmak istediğini anlamadım ?

Çevrimdışı ibrahimt

• Yeni Penguen
  • *
Ynt: [Nasıl] Cinnamon Paneli Transparan Yapma
« Yanıtla #7 : 09 Mart 2014, 16:16:50 »
mint menüsü açılınca sendeki zemin şeffaf mı ?

Çevrimdışı varulven

• Çaylak Penguen
  • **
« Yanıtla #8 : 09 Mart 2014, 16:34:45 »
mint menüsü açılınca sendeki zemin şeffaf mı ?
evet

Çevrimdışı spero

• Yeni Penguen
  • *
  • GNU/Linux
  • Dağıtım: Arch
  • Masaüstü: KDE
« Yanıtla #9 : 15 Aralık 2016, 20:37:09 »
Arkadaşlar ben Arc Red Dark temasını kullanıyorum. Dediğiniz gibi yaptım olmadı. Burdaki panel kodları varsayılan temadan daha komplike sanırım. Nasıl bu temada da şeffaf panel yapabilirim acaba?
Düzeltme: Biraz kurcalayıp hallettim. :)
« Son Düzenleme: 15 Aralık 2016, 22:29:11 Gönderen: spero »
"Who controls your computer? Is it you or is it some big company that's really controlling it?" -Richard M. Stallman

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 18 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon & Mate
« Yanıtla #10 : 16 Aralık 2016, 21:46:30 »
Bu işlemi artık bir eklenti yardımıyla kolayca yapabiliyorsunuz. Bunun için Sistem Ayarları => Eklentiler => Kurulabilir eklentiler sekmesinden "Transparent panels" eklentisini kurabilirsiniz. Kurulum sonrasında, Kurulu eklentiler sekmesinden eklentilenin Yapılandırma ayarlarından şeffaflık ile ilgili seçeneği seçebeilirsiniz. Seçimden sonra CTRL+ALT+ESC tuşlarına birlikte basarak Cinnamon'u yeniden başlatın.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...