Gönderen Konu: Cinnamon Masaüstü Ortamı 2.4 Sürüm Yayınlandı  (Okunma sayısı 6679 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.2 & LMDE 3
  • Masaüstü Ortamı: Cinnamon 4.2 & Mate 1.22
Cinnamon Masaüstü Ortamı 2.4 Sürüm Yayınlandı
« : 02 Kasım 2014, 21:33:45 »
Modern bir masaüstü deneyimini alışkanlıklarımızı değiştirmeden sunmak için yola çıkan Cinnamon Masaüstü Ortamının 2.4 sürümü duyuruldu. Geleneksel bir düzen, gelişmiş özelikler, kolay kullanım, güçlü ve esnek bir masaüstü deneyimi sunan Cinnamon'un 2.4 sürümü ile gelen yeni özelliklerin başlıcaları aşağıdaki gibidir.

Daha Akıcı Kullanım İçin Yapılan İyileştirmeler

Daha iyi tepki verme hafıza kullanımı iyileştirmeleri

• CJS (Cinnamon platfomu için Mozilla-tabanlı javascript bağlantıları) GJS'nin yeni sürümü taban alınarak yeniden yapılandırıldı, böylece bellek kullanımı ve uygulama yürütme süreleri için iyileştirmeler sağlandı.
  • Tüm Cinnamon bileşenleri ve kaynak kodları statik analiz araçları ile incelendi. Bu sayede 30 civarında bellek sızıntısı (memory leaks) düzeltildi.
  • Cinnamon Ayar Yöneticisinde kulllanılan tüm simgeler Mint-X teması içine taşındı.
Daha fazla şıklık

• Cinnamon masaüstü artık bir yakınlaştırma (zoom) efekti ile başlıyor.
  • Cinnamon oturum başlangıç sesi artık ( cinnamon-settings-daemon yerine) direk Cinnamon tarafından kontrol ediliyor, böylece açılış ile daha senkronize bir ses duyulabiliyor.
  • Cinnamon Ayar Yöneticisindeki modüller ve menüdeki uygulama kategorileri artık alfabetik olarak sıralanıyor.
  • Super+e tuşlarına birlikte basılarak kullanıcı ev düzenine ulaşabilme eklendi.
Daha fazla ayar ve donanım desteği

• Tek tuşlu dokunmatik paneller (touchpad) için çift parmak ve üç parmak tıklama sanalaştırma özelliği eklendi.
  • Tam ekran pencereler için görüntü birleştirme (Compositing) özelliği ayarlanabiliyor.
  • Masaüstü yazıtipleri artık ayar yöneticisinden değiştirilebiliyor.
  • Ekran koruyucu için özel bir zaman biçimi belirleyebileceğiniz gibi, bunun metin ve rengini de özelleştirebiliyorsunuz.

Ayar İyileştirmeleri

Tema Ayarları baştan yenilendi.

Masaüstü arkaplan ayarları da yeniden dizayn edildi ve arkaplan slayt gösterisi desteği eklendi. Arkaplan slayt gösterisi yeni eklenen bir panel uygulamacığı ile kontrol edilebiliyor.

Ağ Ayarları için Gnome'un yeni ayar modülü taban alındı.

Gizlilik ayarları eklendi. Böylece son erişilen dosyalar için daha fazla kontrol imkanı elde edilmiş oldu.

Bildirimler için daha fazla kontrol sağlayacak bir ayar modülü eklendi.

Nemo Dosya Yöneticisi İyileştirmeleri

Nemo araç çubuğu yeniden dizayn edildi ve üstündeki düğmeler daha fazla yapılandırılabilir oldu. Dizin içinde uçbirim açabileceğiniz bir simge eklendi (varsayılan olarak pasif).

Nemo'ya sembol desteği için nemo-amblem isminde yeni bir eklenti geldi.

Folder Color Switcher eklentisi sayesinde artık dizinlerinize ek renkler atayabileceksiniz.

Daha fazla bilgi ve kaynak için burayı ziyaret edebilirsiniz.
« Son Düzenleme: 02 Kasım 2014, 21:48:22 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı Çağrı07

• Penguen
    • Kayıt Formu
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1
  • Masaüstü Ortamı: XFCE
  • Grafik Kartı: Nvidia GeForce GT 730m (4 GB VRAM)
  • İşlemci: İntel Core i7 3630QM
Ynt: Cinnamon Masaüstü Ortamı 2.4 Sürüm Yayınlandı
« Yanıtla #1 : 02 Kasım 2014, 23:28:51 »
Bu ayarlar icin güncelleştirme yöneticisi işimizi görmeye yetecek midir hocam ?
Yaşlanıyorum...

Çevrimdışı meda

• Penguen
  • Dağıtım: Manjaro-Illyria 18.0 X64
  • Masaüstü Ortamı: KDE
  • Grafik Kartı: GT 940MX
  • İşlemci: İ7 7500U
« Yanıtla #2 : 03 Kasım 2014, 01:52:47 »
Mint çok iyi adımlar atıyor. Umarım değişim çizgisini kaybetmeden Ubuntu tabanından da tamamen kurtulur. Ayrıca Cinnamon harika olmuş Arch ile kullanıyorum. ctrl-e biraz kopya olmuş ama önemli de değil herkes biribirinden bir şeyi taklit ediyor.  :)
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava;Peynir ekmek değil amaAcı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet,Esirlik bedava;Bedava yaşıyoruz, bedava.
                   Orhan VELİ"

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #3 : 03 Kasım 2014, 09:43:04 »
Bu ayarlar icin güncelleştirme yöneticisi işimizi görmeye yetecek midir hocam ?

Cinnamon 2.4 sürüm ile ilgili güncelleme paketleri şu an Linux Mint 17 Qiana için Romeo deposunda hazır durumda. İstenirse Yazılım Yöneticisinden bu depo etkinleştirilip Cinnamon sürümü güncellenebilir. Bu depodaki paketler geri bildirim için kullaılıyor. Yeterince test edilince paketler ya ana (main) depoya ya da backport deposuna alınıyor. Ana (main) depoya alınırsa ek bir işlem uygulamanıza gerek kalmadan paketleri güncelleyebilirsiniz. Ama backport depoya alınırsa yine Yazılım Yöneticisi yardımıyla bu deponun etkinleştirilmesi gerekir.

Düzenleme: Linux Mint 17 Qiana kullacıları Cinnamon 2.4 sürüme burada anlatıldığı biçimde sürüm yükselterek geçiş yapabilir.  Artık Romeo deposundan kesinlikle yükseltme yapmayınız.

Mint çok iyi adımlar atıyor. Umarım değişim çizgisini kaybetmeden Ubuntu tabanından da tamamen kurtulur. Ayrıca Cinnamon harika olmuş Arch ile kullanıyorum. ctrl-e biraz kopya olmuş ama önemli de değil herkes biribirinden bir şeyi taklit ediyor.  :)

Linux Mint ekibinin hedefi kısıtlı kadrosunu efektif kullanarak son kullanıcının daha rahat edeceği ortamları sunmak olmuştur. Mevcut imkanlar içinde kendi tabanını inşa etmek ya da Debian gibi başka ana dağıtımları taban almak bu efektif çabayı zorlayıcı olacaktır. Linux Mint'in Ubuntu'nun ara sürümlerini taban alan sürümler çıkarmayı bırakması, LMDE tarafında testing tabanının bırakılıp kararlı tabanın takip edilecek olması hep bu belirtilen yoğunlaşma gayretinden dolayıdır. Bu sebeple; şartlar kısa süre içinde umulmadık biçimde değişmezse, bizlerin ve geliştirici ekibin dahi her daim gönlünde yattığına inandığım böyle bir değişiklik yakın zamanda gerçekleşecek gibi görünmüyor. Her suyun aktığı bir yatak mevcuttur ve bu yatak genellikle doğa eliyle çizilir. Bu kaynağın aktığı yöne baktığımızda yatağının bizleri seninde bahsettiğin böyle bir sonuca götüreceğini sezmemek imkansız olurdu.

« Son Düzenleme: 24 Aralık 2014, 20:51:52 Gönderen: Butterfly »

Çevrimdışı fortran

• Kıdemli Penguen
  • Bir insanı sevmekle başlar her şey...
  • Dağıtım: Linux Mint
« Yanıtla #4 : 03 Kasım 2014, 10:12:49 »
Teşekkürler Butterfly.

Çevrimdışı Toros

• Çaylak Penguen
  • **
  • Dağıtım: Linux Mint 18 Cinnamon 64 bit
  • Masaüstü Ortamı: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GT 240M
  • İşlemci: İntel Core 2 Duo 2.2 Ghz
« Yanıtla #5 : 03 Kasım 2014, 11:55:24 »
Ubuntuyu taban olarak neden istemiyorsunuz ki? Daha iyisi var mı?

Çevrimdışı meda

• Penguen
  • Dağıtım: Manjaro-Illyria 18.0 X64
  • Masaüstü Ortamı: KDE
  • Grafik Kartı: GT 940MX
  • İşlemci: İ7 7500U
« Yanıtla #6 : 03 Kasım 2014, 12:21:29 »
Ubuntuyu taban olarak neden istemiyorsunuz ki? Daha iyisi var mı?
Bir dağıtımı taban almak demek kısmende olsa bağımlılık demektir. Daha iyisi Debian. :)
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava;Peynir ekmek değil amaAcı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet,Esirlik bedava;Bedava yaşıyoruz, bedava.
                   Orhan VELİ"

Çevrimdışı Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
  • Dağıtım: Linux Mint
  • Masaüstü Ortamı: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Intel HD 620
  • İşlemci: Intel i7 - 7500U
« Yanıtla #7 : 03 Kasım 2014, 21:37:19 »
Yeni sürüm hayırlı olsun hepimize, detaylı açıklama için teşekkür ederiz @Butterfly
Gelip sağ yanağımdan öptü. Dindar değildim ama sol yanağımı da çevirmek istedim o an...

Çevrimdışı Zafer

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 16 - Cinnamon
« Yanıtla #8 : 27 Kasım 2014, 09:20:57 »
Merhaba,

Ben Romeo depolarını etkinleştirdim ve şu an Cinnamon 2.4.5 sürümünü kullanıyorum. Fakat amblem ve klasör renklendirme özelliklerini bulamadım ? Bunları nasıl kullanıyoruz?

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #9 : 27 Kasım 2014, 09:30:18 »
Aşağıdaki komut ile nemo-emblems paketini kurabilirsiniz.

Kod: [Seç]
sudo apt-get install nemo-emblems
Nemo-color (nemo-folder-color-switcher) paketi Romeo deposunda yok. Aşağıdaki komut ile Linux Mint 17.1 deposundan elle kurmayı deneyebilirsiniz.

wget -c --no-check-certificate packages.linuxmint.com/pool/main/f/folder-color-switcher/nemo-folder-color-switcher_1.0.3_all.deb
sudo dpkg -i nemo-folder-color-switcher*
Sonrasında ALT+F2 ile açılan Uygulama Çalıştır alanında aşağıdaki komutları sırasıyla yürüterek Nemo dosya yöneticisini kapatıp açın.

nemo -q
nemo -n
« Son Düzenleme: 27 Kasım 2014, 11:19:41 Gönderen: Butterfly »

Çevrimdışı Marslı

• Çaylak Penguen
  • **
  • Dağıtım: linux mint 17 cinnamon x86
« Yanıtla #10 : 27 Kasım 2014, 11:22:01 »
Alıntı
Cinnamon 2.4 sürüm ile ilgili güncelleme paketleri şu an Linux Mint 17 Qiana için Romeo deposunda hazır durumda. İstenirse Yazılım Yöneticisinden bu depo etkinleştirilip Cinnamon sürümü güncellenebilir. Bu depodaki paketler geri bildirim için kullaılıyor. Yeterince test edilince paketler ya ana (main) depoya ya da backport deposuna alınıyor. Ana (main) depoya alınırsa ek bir işlem uygulamanıza gerek kalmadan paketleri güncelleyebilirsiniz. Ama backport depoya alınırsa yine Yazılım Yöneticisi yardımıyla bu deponun etkinleştirilmesi gerekir.
bu işlemi nasıl yapacağız peki? bir de türkçe dili nasıl eksiklik flan var mı? güncellemek mi daha iyi mevcut sürümü kullanmakmı? :/
Eğer evrenin bir sonu varsa, bir akvaryumdaki tutsak balıklarız anlamına gelir bu; sonu yoksa, sonsuz karanlıkta kaybolmuş koyunlarız demektir!

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #11 : 27 Kasım 2014, 11:40:33 »
Romeo deposunun nasıl etkinleştirileceği burada anlatılıyor. Şu an Linux Mint 17 Qiana Romeo deposunda Cinnamon 2.4.1 sürüm mevcut. Ama günlük PPA deposu ve Linux Mint 17.1 Rebecca deposundaki sürüm 2.4.5'e ulaştı. Bu sebeple Linux Mint 17.1 Rebecca ile ilgili yükseltme güncellemelerini beklemek şu an için daha uygun olabilir.